Hepimiz günlük hayatın koşturmacasında durup gökyüzüne bakmayı unutuyoruz oysaki bizi orada bekleyen kocaman bir mavi ve bir de yıldızlar var. Olsun, günün koşuşturmacasında göğe bakmaya vakti kalmayanlar için de yıldız haritalı saat modelleri var.

Kimimiz yıldızlarla çok yakın yakınayız kimimiz ise onların farkında dahi değil. Şöyle gece geç saatlerde başımızı yukarı kaldırıp baktığımızda çarşaf gibi bir gökyüzünde bolca yıldız görebilme şansımız var. Tabii ki bu biraz daha şehrin ışıklarından uzaktaysak.

Ancak hiç sorun değil, az önce de belirttiğimiz gibi yıldızların enerjisini yanında taşımak isteyenler için yıldız haritalı ve oldukça renkli Casio saatler mevcut.

yıldız haritalı saat

Yıldız Saati Nedir?

Yıldız saati, astrolojide yer alan yıldızların ve bu yıldızlardan oluşan bazı burçların saatinizin içine yansıtılması yani bir burçlu saat ortaya çıkmasıdır. Yıldız saati aldığınızda burcunuzun yıldızlarını her zaman yanınızda taşımış olursunuz. Koç, Balık, Terazi ya da Akrep... Hangi burçtan olursanız olun Casio'nun yıldız saati modellerinde kendi burcunuzu bulmanız mümkün olacaktır. Siz yeter ki burcunuzu ve saatinizi yanınızda taşımak isteyin.

Gökyüzü Yıldız Haritası Saatinizin İçinde

Casio’nun LTP-E0 serisinde her renkten ve tarzdan saatler bulunuyor. Dilerseniz çelik, dilerseniz deri kayış seçeneği mevcut. Aynı zamanda pembe, bebek mavisi, lacivert, fuşya, siyah gibi kadranlara da sahip bu seride saat akıp giderken sizler de aynı zamanda yıldızlara bakabiliyor olacaksınız.

Gökyüzü yıldız haritası yanında olsun isteyenler, taktığı saatler tarzına tarz katmak isteyenler için özel olarak üretilen Casio LTP-E0 serisinden önerilerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İlk olarak bu seride öne çıkan renklerden birisi olan Casio LTP-E02D-4ADR kol saatinden bahsetmek istiyoruz. Analog tipi makine, dayanıklı mineral cam ve oval kasa şekli ile birlikte özelilkle pastel tonlarını tercih eden kadınlar için oldukça iddialı ve bir o kadar da keyifli bir model. 

yıldız haritası nedir

Ben pembe tonlarını istemem şöyle gökyüzü gibi mavi tonlarında olsun diyorsanız da hemen imdadınıza Casio LTP-E06L-2ADR modelinin koştuğunu söyleyebiliriz. Lacivert renkteki deri kayışı ile birlikte onu tamamlayan siyah kadran rengi mükemmel bir derinlik verirken kasanın çelik olması ise yepyeni bir boyut katıyor. 

Bu serinin en temel özelliklerinden bir tanesi ise 29 gr. Gibi oldukça hafif bir ağırlığa sahip olması. Aynı zamanda 32 mm kasa çapı, 39 mm kasa yükseliği ve toplamda yalnızca 7.3 mm kasa kalınlığı ile oldukça elegan bir duruşu da sahip.

Kasa renginin gri olması da bu seride öne çıkan detaylardan biri. Kayış ya da kadranda değişen renklerin tam tersine Casio, bu seride kasa rengini gümüş rengi tutarak yıldızların parlamasından ilham aldığını bir kez daha ortaya koymuş durumda.

yıldız haritalı saat satış

Yıldız haritalı saat almak istiyorsanız, gece gündüz hiç fark etmez mutlaka yıldızlara bakmak, onlardan ilham ve belki de kendi burcunuzun yıldınızı bu saatlerde keşfetmek istiyorsanız çok doğru yerdesiniz. Çünkü Casio size bu ihtiyacınızı hemen verecek ve siz de Casio’nun sağlam saatlerinden bir tanesine sahip olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

Son olarak tıpkı diğer tüm saatlerde olduğu gibi saat tercihinizi nereden yaptığınız da önemli. Casio’nun Türkiye’deki resmi distribütörü olan Ersa Saat’in online alışveriş sitesi ersasaat.com.tr’den Casio’nun dilediğiniz modelini seçebilir, 2 yıl garanti ile birlikte sahip olabilirsiniz. Aynı zamanda güvenli alışveriş, vade farksız taksit, ücretsiz kargo gibi pek çok diğer özellikten de faydalanabilirsiniz.

Size asla geçmeyen bir modadan bahsedeceğiz: şeffaf kayışlı saatler. Bu saatler adeta kurşun geçirmez, mükemmel bir şekilde korunan süpersonik saatler. Çünkü her dönemde, her zamanda mutlaka kendine bu saatleri uyduracak birileri var ve o birileri de modaya neredeyse yön veriyor.

Şeffaf saatlerin en önemli özelliklerinden biri neredeyse tüm kıyafetlere uygun olması. İsterseniz smart-casual giyinin isterseniz çok şık her zaman kıyafetinize uyacak bir şeffaf kayışlı saat vardır. Tabii ki şeffaf kayışlı saatler konusunda bir dünya markası olan Casio hemen herkesin aklına gelecektir.

O halde gelin hep birlikte Casio’nun şeffaf kayışlı saatlerine bir göz gezdirelim.

şeffaf kayışlı saatler

Casio Şeffaf Saatler ve Öne Çıkan Modeller

Casio’nun en iddialı serilerinden bir tanesi olan G-Shockta şeffaf saatler görmek oldukça mümkün. Örneğin Casio GA-835E-7ADR kol saati modeli. Bu saat yalnızca Casio şeffaf saatler kategorisine girmekle kalmıyor aynı zamanda sahip olduğu pek çok özellikle de göz dolduruyor. Alarm, aydınlatma, kronometre, çift saat, sessizlik fonksiyonu gibi pek çok özelliklerle bezeli. 

Yine Casio’nun retro ve yeniliği bir araya getirdiği Casio DW-5735E-7DR saatinde de yalnızca tasarım güzelliğini değil aynı zamanda fonskiyonelliği görmeniz mümkün. Alarm, aydınlatma, kronometre ve takvim gibi özellikler bu saatte de mevcut. 

Peki şeffaf kayış denildiğinde yalnızca beyaz renkte mi şeffaflıktan bahsediyoruz? Tabii ki hayır. Casio’nun en önemli özelliklerinden bir tanesi de azla asla yetinmemesi. Bu da demek oluyor ki farklı renklerde şeffaf kayışları da kolaylıkla görebileceğimiz.

Gri rengin mükemmel bir bütünleyici olduğunu bilen Casio şeffaf saatler gri, neon yeşil ve fuşya renkteki gövdeleri ile birlikte sportif duruşa yeni bir anlam katıyor. G-Shock serisinde yer alan ancak G-Shock’ın büyük ve iddialı duruşundan biraz daha uzak, nazik ve narin serisi olarak inceleyebileceğimiz Casio G-Shock GA-700SK-1ADR kol saati tam olarak bu ihtiyaca yönelik üretilmiş gibi.

şeffaf kordonlu saatler

Pekiyi fonskiyonellikten ya da darbelere dayanıklılıktan bir şey kaybediyor mu? Tabii ki hayır. 

Alarm, aydınlatma, kronometre, sessizlik özelliği, takvim ve hatta bu kez Dünya saatleri de özellikleri olarak karşımıza çıkıyor. Bir saatten ne beklemeniz gerektiği konusunda akıllarda yepyeni bir imge oluşturmaya oldukça hazır.

Son olarak teknik detaylara da inmiş olalım. Casio’nun darbelere dayanıklılık özelliğinin yanı sıra tüm bu şeffaf kayıtlı saatler 200 ATM’ye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. Mineral cam yapısı ile birlikte dayanıklılık yeni bir seviyeye çıkmış oluyor ve 2 yıl Ersa Saat güvencesi ile birlikte kendinize ömürlük bir saat edinmiş oluyorsunuz. Silikon yapıdaki kayışlar her zaman rahatlık sunarken farklı kasa çapları ve kalınlıkları ile birlikte kendi bileğinize göre en uygun saati seçmeniz kolaylaşıyor.

Her zaman dediğimiz gibi zaman sizden yana olsun!

Ona zarar vermeden doğadan faydalanmak insanlığın en büyük nimetlerinden bir tanesi. Nefes aldığımız her anda sahip olduklarımız tekrar tekrar aklımıza gelirken doğanın en güzel yanlarından faydalanmak da bizim için vazgeçilemez bir nokta. Ancak ona zarar vermeden… Peki bunu nasıl gerçekleştirebiliriz? Saat teknolojisinde dahi doğadan faydalanabilmek mümkün müdür? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Bu faydalanma doğrudan güneş enerjisini kullanarak gerçekleşiyor hem de. Yani bu saatler güneş enerjili saatler, doğanın gücünü bu küçük teknoloji harikalarında bulmanız mümkün!

güneş enerjili saatler

Güneş Enerjili Saatler Nasıl Çalışıyor?

Güneş enerjili saatlerin çalışma prensibi genellikle aynı oluyor. Temel olarak evimizdeki ya da büyük arazilerde gördüğümüz gibi güneş ışığını alarak doğru bir noktaya kanalize edecek bir panel mevcut. Bu panel saatin kadranlarının üzerinde bulunan arka panel. Arka panel güneş ışığını pile aktararak pilin aktif hale gelmesini ve dolmasını sağlıyor. Dolan pil ise tüm mekanizmaları çalıştırıyor. Bu döngü ışık olduğu sürece tekrarlamaya devam ediyor. Gün ışığının enerjiye dönüştüğü, enerjininse güç hücrelerinde tutulduğu bu sistemde saatiniz kendini daima yeniden şarj eder. Yani pili sürekli olarak dolmaya devam eder.

Güneş Enerjili Saatler İlla Güneşle mi Çalışıyor?

Bu en çok sorulan sorulardan biri. Güneş enerjili saatinizin çalışması için gün ışığı olması yeterli olacaktır. Yani saatinizi şarj edebilmek, pilini yeniden doldurabilmek için güneşin doğrudan panele düşmesine gerek yok. Bunun yerine kapalı havada bile gün ışığı saatinizin pilini doldurabilir. Peki ya hiç gün ışığı da görmüyorsa? O zaman yapay ışık devreye giriyor. Saatiniz gün ışığının yanı sıra yapay ışıkla da kendini şarj edebiliyor. Yani evinizde otururken odanızda açtığınız ışık saatinizin de pilini yeniliyor diyebiliriz. Güneş enerjili saatler özellikle doğaya destek olması noktasında çok sevilen ve tercih edilen saatler arasında yerini alıyor. Çünkü yıllar boyunca yenilenme ve tamir ihtiyacı duymuyor. Tabii ki saatinize iyi bir şekilde bakarsanız.

Tüm saatlerde olduğu gibi güneş enerjili saatinizin de bakımlarını yapmalı, temizliğine özen göstermeli, ışık alabildiğinden emin olmalısınız. Saatinizi ışık almayan karanlık bir yere koyduğunuzda pil performansının değişebileceğini mutlaka aklınızda tutmalısınız.

güneş enerjili saat

Casio Edifice Saat İsteklerinizi Karşılıyor!

Casio’nun en gelişmiş ve teknolojik saatleri arasında yerini alan Casio Edifice saatler güneş enerjili çalışma sistemleri ile teknolojiyi yakından takip eden, doğaya değer veren ve sürdürülebilirliği önemseyenler için de mükemmel bir çözüm oluyor. Farklı renk, gösterge ve kordonlara sahip Casio Edifice saatleri tüm kıyafetlerinizle kombinleyebilirsiniz. Mineral cam ve su geçirmezlik özelliklerine de sahip bu saatler günün her anında yanınızda olacak ve sizi asla bırakmayacak. Doğanın enerjisini kolunuzda hissedin, doğa ile iç içe olmanın tadını çıkarın!

Adımsayar kol saati denildiğinde artık aklımıza sporseverlerin ayrılmaz bir parçası olan saatler geliyor. Gün içinde ne kadar adım attığımızı sayan bu saatler özellikle sporcular tarafından yoğunlukla tercih ediliyor.

Bildiğiniz gibi sağlıklı her bireyin gün içinde 10.000 adım atması tavsiye ediliyor. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi özellikle hareketsiz bir yaşantıya sahipsek sağlığımızı koruyabilmek ve yaşam kalitemizi yükseltebilmek adına hayatımıza daha pasif olarak bir spor katmak. Aynı zamanda vücudumuzu daima çalıştırmak ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlamak. Buraya kadar her şey harika. Peki adımlarımızı nasıl sayacağız? 

Eğer adım sayar kol saati kullanıyorsanız bu adımları sizin saymanıza gerek yok, bırakın saatiniz sizin yerinize saysın. 

gbd-800

Adım Sayar Kol Saati Nasıl Çalışır?

Adım sayar kol saati ya da pedometreli kol saati saat kullanıcısının attığ her adımı el ve kalça hareketlerini algılayarak sayar. Harekete duyarlı bir sensöre sahip olan adımsayar kol saatleri teknolojik olarak yeni olsa da adım sayar fikri aslında çok eskilere dayanır. İddialara göre ilk adım sayar fikri Leonardo Da Vinci’nindir. Askerlerin kullanması için böyle bir fikir ortaya çıkaran Da Vinci’den sonra Abraham-Louis Perreler adım sayarın ilk “adım”larını atmıştır. 

1980’lerden sonra özellikle yaygınlaşan adım sayarlar tabii ki teknolojinin gelişmesi ile birlikte de saatlerin içine kadar girmiştir. 

gba-800 saat

Adımsayar Kol Saati Modelleri Hangileridir?

Adım sayar kol saatleri farklı tarzlarda pek çok kişinin kullanabileceği saatlerdir. Casio’nun G-Shock serisinde yer alan Casio GBD-800 ve Casio GBA-800 modelleri adım sayma konusunda en iddialı saat modellerindendir. 

Adımsayar kol saati modelleri yalnızca adım saymakla da yetinmiyor tabii ki. Casio’nun bu eşsiz tasarımla birleştiği saatlerde aynı zamanda alarm, aydınlatma, Bluetooth, çift saat, darbelere dayanıklılık, kronometre, sessizlik fonksiyonu, takvim ve uygulama özellikleri de yerini alıyor. Yani siz Casio’nun adımsayar saatlerinden bir tanesine sahip olduğunuzda aslında çok daha fazlasını elde etmiş oluyorsunuz. 

Genel olarak Casio kol saatlerini seviyorsanız GBD ya da GBA serisinden bir saat edinmek yapabileceğiniz en doğru hareketlerden bir tanesi.

Tüm bunların yanı sıra adım sayar kol saatlerinin fiyatlarından da bahsedelim. Adımsayar kol saatleri genel olarak yalnızca adım sayma özelliğine sahip olmadığı için fiyatları az özelliğe sahip olan saatlere göre tabii ki daha yüksek oluyor. Ancak satın aldığınız bir Casio G-Shock saatin sizinle yıllar boyunca birlikte olacağını, darbeye dayanıklılık özelliği ile birlikte neredeyse çizilmeden ve yıpranmadan rahatlıkla kullanacağınızı eklersek vermiş olduğunuz ücret aslında bir tür yatırım sayılabilir.

Saate yaptığınız yatırım, özellikle saatiniz Casio ise her zaman en doğru yatırımlardan bir tanesi olacak. Çünkü saatinizi yalnızca siz değil çocuklarınız dahi kullanabilecek. 

Dayanıklı saat denildiğinde her zaman akla gelen Casio’nun en sevilen ve öne çıkan serisinden bir tanesi olan G-Shock serisinde yer alan ve karbon saatler olarak adlandırılan GA-2000 modellerine hep birlikte bakalım.  

Bir saatten beklentiniz ne olur? Yalnızca saati göstermesi mi yoksa çok daha fazlasını sunabilmesi mi? Bildiğiniz gibi Casio G-Shock yalnızca zamanı bilmekle yetinmeyenler, daha fazlasını isteyenler, saatte fonksiyonellik ve dayanıklılığı arayanlar için en ideal tercih. Ancak G-Shock serisi içinde dayanıklılık ve hafiflik konusunda bir adım ileri giden bir model mevcut. Bu da karbon saatler olarak da bilinen GA-2000 modelleri.

Dayanıklılığın yeni bir seviyeye çıkartıldığı, karbon çekirdek koruma yapısına sahip bu seride amaç saatin yalnızca fonksiyonelliğini ve gücünü artırmak değil aynı zamanda hafif olmasını da sağlamak. İnce silikon ile kullanışlılık ve hafiflik öne çıkarılırken karbon fiberden yapılan bir gövdeye sahipler. Darbelere dayanıklı ve deformasyona karşı üretilen bu modellerde çift arka kapak ve arka yüzey de dayanıklılık konusunda yeni bir seviye.

karbon saat satın al

Casio’nun Medar-ı İftiharı Karbon Saat Modelleri

GA-2000 modellerine biraz daha yakından baktığımızda şunları görüyoruz: düğme yapısındaki darbelere dayanıklılık geliştirilmiş durumda. Bu da dış düğmeye olan gereksinimi ortadan kaldırıyor. Saatin kadranı disk işaretçisinden ve yükseltilmiş saat işaretlerinden oluşuyor. Bu sayede görünüm olarak G-Shock’ın yalnızca sporculara hitap ettiği algısını da yerle bir etmiş oluyor. Şehirli ve outdoor tarz bu modellerde bir araya geliyor.

G-Shock GA-2000 modellerinin en güzel özelliklerinden bir tanesi ise kayışının değişiyor olabilmesi. Daha önce sizler için yazdığımız Saat Kordonu Değiştirme Nasıl Yapılır? yazımızda yine bu modellerden bahsetmiş ve renk seçenekleri ile birlikte Casio G-Shock GA-2000’in her zaman kullanabileceğiniz bir modele dönüştüğünü anlatmıştık.

casio karbon saat

GA-2000 Karbon Saatlerin Teknik Özellikleri Nelerdir?

Saatin tarzı ve dış özelliklerinin yanı sıra bu modellerde öne çıkan pek çok iddialı teknik özellikler de mevcut. Örneğin darbelere dayanıklı mineral camın yanı sıra 200 ATM’ye kadar su geçirmez olması, çift LED ışık teknolojisi kullanması. Kadran için ayrı bir LED sisteminin olması, Dünya saati, geri sayım sayacı, 5 günlük alarm özelliği, saat sinyali, kol kaydırma özelliği, tam otomatik takvim, düğme sesini açıp kapatma özelliği ve 2 ila 3 yıl arasındaki pil ömrü ile iddiasını her zaman koruyacağa benziyor.

Kırmızı rengi sevenler için Casio G-Shock GA-2000E-4 ya da daha toprak tonlarını sevenler için G-Shock GA-2000-5A modellerine mutlaka göz atmamalılar.

Eminiz ki tarzınıza uyum sağlayacak, dayanıklılık konusunda sizi yüz üstü bırakmayacak bir karbon saat modelini mutlaka beğeneceksiniz. İşte o noktadan sonra şehir ile outdoor bir araya gelecek ve dilediğiniz an kendinizi etkinliklere vururken saatinizin zarar görüp görmeyeceğini hiç düşünmeyeceksiniz. 

Saat almadan önce karar vermeniz gereken pek çok unsur var. Silikon kayışlı saatler mi size daha uygun, klasik deri bir saat mi yoksa metal kayışlı parlak bir saat mi karar vermek için belli sorulara cevap vererek işe başlayabilirsiniz. Alacağınız saate, saatinizi ne sıklıkla kullanacağınıza, ne tarz kıyafetler giydiğinize göre karar verebilirsiniz. Sürekli takım elbise giymeniz gereken bir ofiste çalışıyorsanız muhtemelen aklınıza gelecek ilk seçenekler deri veya metal kayışlı saatler olacaktır. Ancak son yıllarda üretilen silikon kayışlı saatler günlük bir kıyafetle olduğu kadar şık bir kıyafetle de oldukça iyi ve zengin görünen sofistike tasarımlara sahip.

silikon kayışlı saatler

Casio GBD-800-1BDR modeli spor olduğu kadar şık ve çok özellikli bir saat. 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip bu saatin kronometresi, takvimi ve sessizlik fonksiyonu da bulunuyor. Silikon kayışlar darbelere karşı dayanıklılığıyla da oldukça avantajlı. Kırılması veya çizilmesi için çaba göstermeniz gerekiyor :)

Silikon kayışlı saatleri erkekler takar gibi bir algı olsa da kadın modelleri de oldukça şık ve eğlenceli. Casio BGD-560CF-7DR modeli klasik altın sarısı Casio saat modelinin yeni nesil versiyonu gibi :) Dünya saatlerini gösterme, kronometre, sessizlik fonksiyonu ve 200 atm su geçirmezlik gibi özelliklere sahip bu modelin beyaz, pembe, lacivert gibi farklı renk seçenekleri ve farklı desenleri de bulunuyor.

Silikon Kayışlı Saatler Neden Daha Geç Eskiyor?

Açık hava sporları veya dalış gibi aktiviteler yapanların en çok tercih ettiği modeller silikon kayışlı modeller oluyor. Bakımının kolay olması, kolayca temizlenmesi, ısı ve su gibi dış etkenlerden çok fazla etkilenmemesi sebebiyle daha uzun ömürlü olduğunu söyleyebiliriz.

Çelik kayışlı bir saat iyi bakılmadığı durumda hem sıcak havadan hem de vücudun neminden ve terden çok fazla etkilendiği için uzun vadede paslanma görülebilir. Deri kayışlı saatler de sürekli vücudunuza temas ediyor olduğu için zaman içinde yıpranabilir veya rengi değişebilir. Ancak silikon kayışlarda bu tip yıpranmalar görülmez.

silikon kayışlı saat fiyatları

Silikon Kayışlı Saat Nasıl Temizlenir?

Silikon kayışlı saatler kolay temizlenişi ve hipoalerjenik oluşu sebebiyle çok tercih ediliyor. Peki silikon kayışlı saat nasıl temizlenir? Silikon kayışlı saatler temizlenirken ne kadar kirlenmiş olduğuna bağlı olarak üç farklı yöntem kullanılabilir. İhtiyacınız olan malzemeler; karbonat, beyaz diş macunu, alkol, pamuk, yumuşak kıllı diş fırçası ve su.

Birinci yöntem diş macunuyla temizleme. Saatinizin kayışına macunu sürüp parmaklarınızla hafifçe yayın. İsterseniz yumuşak bir fırçayla da yapabilirsiniz. Fırça kullanırken fazla bastırmamaya dikkat edin. Suyla durulayıp nazikçe kurulayın.

İz ve kirler hala çıkmadıysa bir pamuk parçasına alkol dökerek kayışı temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonra yine durulamayı unutmayın.

Silikon kayışlı saat nasıl temizlenir sorusunun son ve en güçlü cevabı karbonat yöntemi diyebiliriz. Bir kasenin içinde az miktarda su ve karbonatı macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Yine parmaklarınız veya bir fırça yardımıyla macunu kayışın her yerine sürün. Burada da çok bastırmamaya dikkat etmeniz önemli. Ardından suyla durulayıp kurulayabilirsiniz.

Atmosfer basıncını ölçmek için kullanılan, 1644 yılında İtalyan fizikçi Evagelista Torricelli tarafından icat edilen bir aletin şu an barometreli saat olarak bileğimizde olması size de inanılmaz gelmiyor mu? Barometre, hava basıncını ölçerek hava tahmini yapmamızı sağlayan bir alet aslında. Genel bir kural olarak ne kadar yükseğe çıkarsanız barometrik basınç da o kadar düşer. Hava basıncındaki bir yükseliş, genellikle havanın iyileşeceğine işaret eder. Hava basıncındaki düşüş ise yağmur, kar veya rüzgarlı kötü havanın yolda olduğunu gösterir. İşte tüm bunları bileğinizdeki bir saatle, yani barometreli saat ile ölçmeniz mümkün.

barometreli saat

Barometreli Saati Kimler Kullanmalı?

Barometreli saat daha çok dağcılık, tırmanış gibi açık hava sporlar veya dalış yapan kişiler tarafından tercih edilir. Hava tahminleri artık uydular ile yapılıyor olsa da saatinizin barometresinin düşüş ve yükselişini gözlemleyip rüzgar yönüne bakarak hava tahmini yapmak mümkün. Sporcuların tercih etmesinin sebebi de bu aslında. Sadece saate bakarak hava basıncını ölçebilmek ve buna göre hareket edebilmek bir sporcu için oldukça kullanışlı bir şey.

Düz bir alanda spor yapıyorsanız barometreli saat bir şart değil diyebiliriz ancak irtifa kaybını gözlemlemeniz gereken dağcılık gibi bir spor yapıyorsanız barometreli saat en çok ihtiyacınız olan şey. Saatinizin barometresini günde bir kez sıfırlamanız doğru basınç ölçümü için yapmanız gereken en önemli şey. Saatiniz destekliyorsa barometre ile birlikte GPS’i de basıncı takip etmek için kullanmanız mümkün.

barometreli saat nedir

Casio Barometreli Saat Modelleri

Bir saatten çok ileri bir elektronik cihaz gibi görünen Casio barometreli saat modelleri gün geçtikçe gelişiyor. Normal saatlere göre fiyatları daha pahalı olan barometreli saat modelleri arasında görece daha uygun fiyatlı olanlarını da bulmak mümkün.

Casio GWN-1000F-2ADR modeli sporcuların kullandığı bir saat için oldukça şık ve göz alıcı bir saat değil mi sizce de? Pahalı bir spor ekipmanı gibi duran bu saat 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip, yani profesyonel dalgıçlık için elverişli. Alarm, altimetre, barometrik basınç, gel git göstergesi, güneş enerjisi, kronometre, pusula, rakım ölçüm gibi saymakla bitmeyen pek çok özelliğe sahip bu saat Casio barometreli saat modelleri arasında uygun fiyatlı olan bir seçenek.

Casio’nun premium saatlerinden olan Casio GWN-Q1000MC-1A2DR erkek kol saati de saat yerine bilgisayar diyebileceğimiz gelişmiş bir cihaz gibi. Yine 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip olmasının yanında derinlik ölçer özelliğinin de bulunması profesyoneller için özel olarak üretilmiş bir saat olduğunun göstergesi. Bunun yanında altimetre, barometrik basınç, darbelere dayanıklılık, dünya saatleri, gel-git göstergesi, gün doğum-batım göstergesi, rakım ölçüm, pusula ve termometre gibi özellikleri de bulunuyor.

Bu da demek oluyor ki bu Casio modelleri doğada ihtiyacınız olabilecek her aracı tek bir saatte barındırıyor!

Günlük hayatımızda yanımızdan eksik etmediğimiz saatleri tarzımızın bir tamamlayıcı olarak da görüyoruz. Bu yüzden bir kombin parçası olarak saatler hem bizi yansıtıyor hem de aksesuar seçimimizde bize en büyük desteği sağlıyor. 

Gün içinde, çalışırken, özel günlerde taktığımız saatlerin tasarımları da bize ayak uyduruyor. Özellikle şıklığı ve zarafeti bir arada bulundurmak isteyenler için taşlı saatler en iyi alternatiflerden bir tanesi oluyor.  

taşlı saatler

Parlayan Güzellik 

Kadın kol saatleri arasında taş detayları ile şıklığa yeni bir seviye ekleyen saatler her günün vazgeçilmezi olmaya aday. Casio hem vintage hem de modern görünümü ile birlikte bu çizgiyi daha da yukarıya çıkarıyor ve Casio kullanan kadınlara iki görünümü bir arada sunuyor.  

Saat ekranında yer alan minimal iki taş ile birlikte saat en doğru aksesuarlar arasına giriş yapıyor. Kolye, küpe ya da bilekliklerinizle birlikte kombinleyebileceğiniz taşlı saatler görsel anlamda bir şölen sunarken tarzınızı da bütünlemiş oluyor.

Birbirinden Farklı Renklerde Taşlı Saatler 

Altın ve gümüş renklerini sevenler için en güzel Casio taşlı saatler şimdi tam da karşınızda duruyor! Kıyafetlerinizle eşleyeceğiniz saatlerden gümüş renkte olanı siyah, mavi ve parlak renklerle kullanabilirsiniz. Bu sayede canlı görüntünüze parlayan bir detay eklemiş olursunuz.  

Daha pastel ve toprak tonlarında ise altın renkteki taşlı saatleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede pastel tonların arasında görünen altın renkli saatiniz sade görüntüyü tamamlayan en şık parça haline gelir.   Kendinizi nasıl hissediyorsanız, hangi renkleri o gün için kendinize yakın görüyorsanız ona uyan bir Casio saat her zaman var.  

pırlantalı saat

Aynı Zamanda Vintage 

“Modayı takip etmem, ben yaratırım!” diyenler için de harika bir seçenek oluyorlar. Geçmişin güzel anılarını yanında taşımak isteyenler, Casio’nun vintage tarzını da beğenenler için bu seri gerçekten uyumu yakalamalarına yardımcı olacak.  

Vatkalı gömlek ya da ceketlerin kollarından hafifçe görünecek taşlı bir saatiniz varsa işte o zaman geçmişe döndünüz demektir. Geçmişle bugünü bir araya getirmenin tadını çıkarın, çünkü zaman sizden yana!   Saatinizi keyifli günlerde en güzel saatleri takmanız dileğimizle. 

Kronometreli saat nedir? Saat meraklısı değilseniz saat dünyasının jargonunu anlamayabilir, bu sorunun cevabını bilmiyor olabilirsiniz. Kronometre veya diğer adıyla süreölçer deyince çoğumuzun aklına yarışlarda kullanılan kronometreler geliyor olsa da cevap tam olarak bu değil. Kronometre demek tıkır tıkır işleyen, geri kalmayan, sapma seviyesi minimum olan bir saat demek. Kronometreli saat nedir sorusuna, zamanı hassas bir şekilde ölçmemize yarayan bir sayaç olarak da cevap verebiliriz aslında.

Kronometre kelimesi 18. yüzyıla, İngiliz saat ustası Jeremy Thacker’ın vakumlu bir saat icat edişine kadar uzanır. Hava direnci olmadan son derece hassas olan bu saati Thacker kronometre olarak adlandırdı. Birkaç yıl sonra kronometre kelimesi deniz kronometrelerini, yani gemilerin uzunluğunu belirlemeye ve okyanusları geçmeye yardımcı olan, jiroskopik kutularda asılı olan saatleri tanımlamak için kullanılmaya başlandı. Kronometre dediğimiz şey uzun bir süre boyunca geminin hangi boylam üzerinde olduğunu gösteren bir araç oldu. Bugün ise bu mükemmel hassasiyetteki bu aletleri bileğimize takabiliyoruz, birbirinden güzel kronometreli saat modelleri arasında seçim yapmakta zorlanıyoruz.

kronometreli saat

Kronometreli Saat: Alması Zor Bir Unvan

Saatçiliğin ana vatanı İsviçre’nin saat endüstrisinde kronometreli saat nedir dediğinizde alacağınız cevap, alınması zor bir unvan olabilir. Bir saatin kronometre terimini kadranına koyabilmesi için İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü’nden, yani COSC'den geçmesi gerekir. COSC, bir saatin hareketini ve hassasiyetini ölçmek için farklı sıcaklıklara yerleştirerek değişik koşullar altında günlerce muayene eder. Sonucun günde -4 veya +6 saniye sapmadan fazla olmaması gerekir. Elbette bu ulaşılması kolay bir şey değil. Öyle ki, İsviçre’de üretilen kronometreli saat modelleri arasından sadece %3’ü sertifika alabiliyor.

kronometreli saatler

Kronometreli Saat Modelleri ve Otomatik Saatler

Otomatik saatlerin hassasiyet açısından en iyi saatler olmadıkları bilinen bir gerçek. Normal otomatik saatler günde yaklaşık +-15 ile 25 saniye arası bir kesinliğe sahiptir. Elbette kimse zamanı geriden takip etmek istemeyeceği için Chronometer standardı, maksimum -4 veya +6 saniye sapma ile, otomatik saatleri maksimum hassasiyetle sertifikalandırmak için icat edilmiştir.

Fiyatına rağmen lüks ve yüksek kaliteli otomatik saatlerin hepsi kronometreli değil. Kronometre olarak sertifikalandırılmış en çok ürünü olan marka olarak Rolex rekoru elinde tutuyor. Fakat elbette kronometreli bir saat edinmek için o kadar para vermek zorunda değilsiniz. Casio’nun pahalı saatleri aratmayacak şıklık ve kalitede kronometreli saat modelleri bulunuyor. Casio MCW-110H erkek kol saati serisi fiyatına göre inanılmaz performanslı bir saat. Organik bombeli cam tipi ve 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip olan bu seride 3 farklı renk seçeneği bulunuyor.

Bayan saat modellerinde çok özellikli saatler kaba olur gibi bir algı olsa da Casio kronometreli saat modelleri için bu geçerli değil. Casio MSG-S200G serisi yukarıdaki bahsettiğimiz erkek kol saati serisi kadar uygun fiyatlı olmasa da inanılmaz şık ve göz alıcı bir seri. Seride iki farkı renk seçeneği de bulunuyor.

Dünyanın en iyi ve en pahalı saatlerinin safir camlı saatler olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle lüks saat markaları mineral veya kristal cam yerine safir cam kullanır çünkü safir, sertliği ve dayanıklılığıyla bilinen değerli bir malzeme.

Sadece saat camı da değil, akıllı telefondan tabletlere hatta ev eşyalarına kadar pek çok elektronik eşyada da safir cam ekran kullanılır. Safir camlı elektronikler diğerlerine göre daha uzun ömürlü ve daha zor çizilen ekranlar olur. Ender bulunan bir madde olması dışında safiri kullanıldığı her alanda pahalı yapan şey de bu diyebiliriz aslında. Tam da bu yüzden saat tutkunları özellikle safir camlı saatleri tercih eder. Peki safir saat camı özellikleri neler?

safir camlı saatler

Elmastan sonraki en sert materyal

Diğer cam tipleriyle karşılaştırıldığında çizilmelere karşı en dayanıklı saatler safir camlı saatler olur. Materyallerin sertlik ölçeği olan Moh’s Ölçeği’ne göre safirin sertlik derecesi 9MOH. Yani safir bu ölçekte elmastan sonra gelen ilk materyal. Bu da demek oluyor ki safir camlı bir saati çizmenin tek yolu elinize bir elmas alıp çizmek!

Safir saat camı özellikleri arasında bilinmesi gerekenlerden biri de camın dayanıklılığın sentetik safir olmasından gelişi. Bir materyal ne kadar sert olursa kırılmalara karşı da o kadar hassas olur ancak safir camlı saatler sentetik safir olduğu için bu durum saatler için geçerli değil. Biri kristal diğeri safir camlı, birbirinin tıpatıp aynı iki saati yan yana koyduğunuzda aradaki farkı camın parlaklığından anlayabilirsiniz. Kristal olan cam safire göre %20 daha parlak olur. Optik prensibinden dolayı ve materyalin yapısı gereği safirin ışık geçirgenliği daha azdır. Bu da safir saat camına özel bir görüntü verir.

safir camlı saat

Değerli bir mücevher taşımak gibi

Dünyanın en iyi saat markaları, saatlerinde safir cam kullanır. Safir camlı saatler her saat koleksiyonerinin en değerli parçaları, en değerli mücevherleridir. Bulova 98P174 kol saati de bir mücevher gibi taşıyabileceğiniz saatlerden. Safir saat camı özellikleri arasında zariflik ve karizma birinci sırada geliyor, evet :) Çelik kayışla rosegold ve grinin kombinlendiği bu modelde safir camın arkasındaki kadran taşları da bakmaya doyamayacağınız detaylardan.

Safir cam olsun ama daha uygun bir alternatif olsun diyorsanız Bulova 96P198 kol saatini inceleyebilirsiniz. Siyah-yeşil-lacivert alacalı kadranı ve kadran taşlarıyla yine çok şık bir saat.

Saat camı için kullanılabilecek en dayanıklı materyal safir olduğundan safir camlı saatler diğerlerine nazaran biraz daha pahalı oluyor ve sadece iyi markalar kullanıyor. Yukarıdaki iki model bütçenizin üzerindeyse Casio’nun diğer markalara göre daha uygun fiyatlı olan modelleri bulunuyor. Safir camlı olup aynı zamanda özellikli bir saat arıyorsanız Casio EFR-S565L-2AVUDF kol saati oldukça şık bir seçenek. 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip, kronometresi ve takvim gibi özellikleri var. Deri kayış sevenlerdenseniz kahverengi ve siyah olmak üzere iki farklı kayış alternatifi bulunuyor.

Saatinizi yalnızca gündüz gözüyle değil bir de karanlıkta kolayca görmek istiyorsanız aydınlatmalı bir saat kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Aydınlatmalı saatler özellikle dijital göstergeli saatlerde ışığın kırılmasına, saatin daha doğru gösterilmesine yardımcıdır.

Tabii ki yalnızca gece göstermek için değil aynı zamanda gün içinde güneş ışıklarının ekrandaki sayıları okumasını zorlaştırdığı anlarda en iyi şekilde saati okumanıza yardımcı olur. Aydınlatmalı saatler özelliklerine göre şöyle ayrılır;

* Zemin Aydınlatma

* Otomatik Işık

* Led Işık

* Neon Işık

* Çift Led Işık
 

aydınlatmalı saat

Aydınlatmalı saatler nasıl çalışır?

Aydınlatmalı saatlerde yukarıda bahsettiğimiz başlıca beş tip aydınlatma mevcuttur. Bunları sırası ile anlatalım ve bu özelliklerine ne işe yaradığını açıklayalım.

Zemin Aydınlatma: Saat dünyasına Casio’nun tanıttığı en temel aydınlatma türlerinden bir tanesidir. W-5600E-1V modeli G-Shock “illuminator” olarak LCD teknolojisini kullanıyordu. Günümüzde ise LCD zemin aydınlatmalar, LED teknolojisine dönüştü . Zemin aydınlatma daha sonrasında pek çok saat markasından adapte edilse de bu konuda Casio ilk akla gelen marka olmaya devam ediyor.

Otomatik Işık: Casio’nun G-Shock ışıklı dijital saat serisinin en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi de otomatik ışıktır. Bu saatte ışığı düğmeye basarak yakabileceğiniz gibi Reverse isimli butona 3-4 saniye boyunca basılı tuttuğunuzda saatin ışığı telefonlardan da alışık olduğumuz şekilde “uyandırmak için kaldır” gibidir. Saate bakacağınız şekilde kaldırdığınızda otomatik olarak ışığı yanar ve saati gösterir.

ışıklı saat

LED Işık: Eğer LED ışığın en iyi performans gösterdiği saatle tanışmak istiyorsanız bu kez gözlerimizi Casio Edifice saate çevirmemiz gerekir. Super Illuminator adıyla tanıtılan bu özellik, karanlık ve az ışık olan yerlerde en iyi aydınlatma performansını gösterir. Kadranı ve daha fazlasını çok net bir şekilde görebileceğiniz performansı, Led ışıklı saatlerde alırsınız.

Neon Aydınlatma: Aslında küçüklüğümüzden beri aşina olduğumuz bir aydınlatma tipi diyebiliriz. Saatin içinde özellikle sayıların altında ve göstergelerin etrafında bulunan, bazen bir butona basıldığında bazen de gece olup gün içindeki güneşi yansıttığında görürüz. Casio’nun G-Shock, BabyG ve Edifice serilerinde sıklıkla karşılaşırız. Bu saatleri özellikle gece kullanmak çok daha keyifli hale gelir.

Çift Led Işık: Analog ve dijital bir arada yer alan saatlerde hem analog hem de dijital saatin kusursuz görünürlülüğü için oluşturulan bu sistem, son teknoloji tüm G-SHOCK ışıklı dijital saatlerinin vazgeçilmez özellikleri arasında yer alıyor.

Termometreli kol saati denildiğinde aklınıza ilk olarak ne geliyor? Peki bu saatin aslında nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Sizin için termometreli saatler nasıl çalışır, ısı ölçme işlemini nasıl yapar anlatmak istiyoruz.

Daha önce de bloğumuza hep bahsettiğimiz gibi saat teknoloji de tıpkı diğer teknolojiler gibi hiç durmadan gelişmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Bir anda kendimizi akıllı saatlerle baş başa bulabiliyoruz, saatimiz aynı anda dünyanın farklı şehirlerindeki saat aralığına adapte olabiliyor, adımlarımızı sayabiliyor ve hatta çok daha fazlasını yapabiliyor.

Çünkü saatler gerçekten yanımızdan ayırmak istemediğimiz parçalar ve saat markaları da bunu bilerek saatlerimize farklı entegrasyonlar ve eklemeler yaparak daha çok kullanmamızı, onlarla daha çok vakit geçirmemizi istiyorlar.

termometreli saat

Kim iyi bir saati olsun istemez ki? Adeta sizin için üretilmiş gibi hissettiren, bileğinizi kavrayarak “her zaman yanındayım” hissi veren bu nadide parçaları sadece görünüş ya da tarz için değil aynı zamanda teknoloji ve sağladığı fayda nedeniyle de çok seviyor ve kullanmaya devam ediyoruz. O halde gelin saatlerde sıklıkla göremediğiniz ancak oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz bir saat özelliğine ve bu özelliğe sahip saatlere bakalım.

Termometreli Kol Saati Nasıl Çalışır?

Kol saatlerinde yer alan termometreler kişinin kendi vücut sıcaklığını değil havanın, yani dış dünyanın sıcaklığının ölçülmesine yardımcı olur. Saatte bulunan sıcaklık sensörü çevre sıcaklığı hisseder, saatin içindeki dijital yazılıma bunu iletir ve saat de ekranında sıcaklığı farklı birimlerde gösterebilir.

Bu konuda neredeyse %100 doğruluk payı ile çalışan Casio saatler öne çıkar. Bunun nedenlerinden bir tanesi Casio’nun saat teknolojinde her zaman bir adım önde olmasının yanı sıra iç donanımda da iddialı olmasıdır.

Hem tasarımı hem de işlevselliği ile birlikte rahatlıkla kullanabileceğiniz termometreli kol saati seçeneklerinde Casio’nun PRG, SWG ve PRW serileri iddiasını korurken her zaman olduğu gibi Casio’nun dinamo serilerinden bir tanesi olan G-Shock serisinde de farklı renk seçenekleri ile buluşur. Yalnızca termemotre değil aynı zamanda takvim, sessizlik fonksiyonu, pusula, kronometre, dünya saatleri, darbelere dayanıklılık, aydınlatma ve alarm gibi özelliklere de sahip olan G-Shock saatlerin silikon kayışları, mineral dayanıklı camları ve 200 ATM’ye kadar su geçirmezliği ile birlikte harika bir tercih olmaya devam eder.

termometreli kol saati

Termometreli Kol Saatini Nereden Sipariş Edebilirim?

Saatinizi alırken herhangi bir kötü deneyim yaşamamak adına varlığını saat sektöründe kanıtlamış kurum ve kuruluşlardan saatinizi almanızı öneririz. Casio’nun Türkiye’deki tek resmi distribütörü olan Ersa Saat’in online satış platformu olan ersasaat.com.tr adresi üzerinden Casio’nun PRG, SWG, PRW ya da G-Shock gibi serileri içinden kendinize en uygun termometreli kol saatini seçebilir, siparişinizi hızlıca oluşturabilirsiniz.

Saatiniz en kısa sürede size ulaştıktan sonra bir daha telefonunuzdan havanın kaç derece olduğuna bakmanız gerekmeyecek :)

Saatlerimiz gün geçtikçe daha akıllı hale geliyor. Bize ayak uyduruyor, teknolojiyi takip ediyor ve en güncel teknolojileri alıp, kendilerine adapte ediyor. Bunların en öne çıkan türlerinden bir tanesi ise, bluetooth bağlantılı saatler. Telefonumuza bağlanarak bize daha iyi bir saat deneyimi yaşatan bu özel ürünleri kullanırken, kendinizi teknolojik hissetmemek için hiçbir nedeniniz yok. Peki bluetooth bağlantılı saatler yani telefona bağlanma özelliği taşıyan cihazların özellikleri neler? Bu alanda öncü saatler hangileri?

Bluetooth Bağlantılı Saatler

Telefona Bağlanmak Artık Çok Kolay

Saat deneyimini yeni bir noktaya taşıma konusunda kendisini sürekli deneyen, daha iyisini başarmak için her zaman çalışan Casio’nun Edifice saat serisinde bu özellikten bahsedebiliriz. Kendi alanında öncü olan Casio’nun ürettiği bu saatler bluetooth’la telefona bağlanma özelliğine sahip. Temel olarak öne çıkan özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz: Kronograf ve akıllı telefonunuza bağlanmanıza yarayan geliştirmeler barındıran EQB-900 serisi saatler daha önceden Edifice saat kullananların yeni bir Edifice almasına neden olan iki yeni özelliğe sahip. Bu özelliklerden ilki, özellikle karanlık ortamlarda ve gece saati okumayı kolaylaştıracak LED ışıklı kadran. Parlaklığı yüksek olan bu LED, kadranda yer alan 6 ve 7 rakamlarının arasında bulunuyor.

EQB-900 serisi, özellikle tasarım olarak da bir adım öne çıkar ve diğer Edifice saatlere göre bluetooth özelliği taşıyan en küçük saatlerdir. Bluetooth bağlantılı olmasının en büyük ve değerli özelliği ise “Hassas Zaman Sistemi” adı verilen bir teknoloji ile donatılmış olmasıdır. Bu sistem saat bilgilerini almak ve ayarları doğru yapabilmek adına akıllı telefona bağlı haldeyken günde dört kez internete bağlanır. Bu bağlanma sırasında saat ve zaman bilgilerini doğrular, yaz ve kış saatleri gibi ayarları da günceller. Aynı zamanda dünya saati ayarları da yine bu bluetooth teknolojisi üzerinden yapılandırılır ve dünyanın neresine giderseniz gidin saatiniz doğru bir şekilde gösterir. Seçebileceğiniz şehir sayısı da 300’e kadar çıkar.

Bluetooth Bağlantılı Saatler

Tasarımdan Kaybetmeden Başarılı

Genellikle saatlerin teknolojik olmaya başlaması ile duyulan en büyük kaygılardan bir tanesi de saatin akıllı teknoloji ile birlikte tasarımdan kaybedebileceğidir. Ancak Casio Edifice koleksiyonu için bundan bahsedemeyiz. Gerçek saat görünümünden bahsetmeden teknolojik detayları içinde barındırdığı için akıllardaki tüm soruları da yok eder. Tasarımında yarış arabalarının ibrelerinden esinlenilen Casio Edifice koleksiyonu, tarz konusunda kendisine güvenenlerin ilk tercihlerinden bir tanesi oluyor. Koleksiyonun “Hız ve Zeka” konseptiyle oluşturulması hem tasarım hem de fonksiyonellik konularında bir harika olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu özel yapısı sayesinde Edifice koleksiyonu özellikle Formula 1 Yarışları’nın şampiyonu Redbull Takımı’nın da tercihi.

Siz de şampiyon yönünüzü öne çıkarmak, bir teknolojiyi ilk kez kullanan olmak istiyorsanız bu saatlere mutlaka göz gezdirmelisiniz. Edifice serisi tüm asaleti ve zekası ile sizleri bekliyor. Bluetooth bağlantılı saatler ile geleceği yakalamanın tadını çıkarın!