ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 1.04.2019 Saat Özellikleri

Saat Bakımı Nasıl Yapılır?

İyi bir saate sahip olduğunuzda ve saat bakımı doğru bir şekilde yapıldığında saatinizi nesilden nesil'e aktarabilirsiniz. Ancak saat bakımı bazen sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Hangi tür saate nasıl bakacağınız değişkenlik göstermekle birlikte mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı konuları da sizlerle paylaşacağız. 

Saatinizin bakımını en temelde siz yapabilirsiniz ancak bazı zamanlarda her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için tıpkı kişisel check-up gibi saatinizin de check-up’ı olması gerektiğini unutmayın. Hazırsanız saat bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevaplarını vermeye başlayalım.

saat bakımı nasıl yapılır

Saat Bakımı Nasıl Yapılır?

Saatinizin türünü çok iyi bilin: Öncelikle saatiniz hangi tür olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz saat bir mekanik saat mı yoksa quartz saat mi? İkisinin de birbirinden farklı bakımları olacağını tahmin edersiniz. Mekanik saat daha kısa sürede bakım yapılması gereken bir saatken quartz saat sizi daha uzun sürede bakıma girer. Quartz saatlerin bakımı daha az olacağı için sık sık saatçiye gitmeniz gerekmeyecektir ancak pili dahi değiştirilmesi gerekse saatçinin yolunu tutmanız sizin için en iyi alternatif. Çünkü hassas bir yapıya sahip olduğu için pil değiştirme işi dahi bilen ellerde yapılmalıdır. 

Diğer taraftan mekanik saatlerin bakımı daha sık yapılmalıdır. 3 ya da 5 yıl aralıklarla temizliği gerçekleştirilmeli, aksamları tekrar pürüzsüz bir şekilde çalışır hale getirilmelidir. Bunu da yine yapabilecek olan kişi konusunda uzman olmalıdır.  Eğer garantili bir saati kendiniz açmaya ve temizlemeye çalışırsınız yetkili garanti bayisi bu andan itibaren size destek olamayabilir. Bu nedenle saatlerinizi her zaman bilen ellere bırakmayı unutmayın. 

Günlük rutin oluşturun: Saatinizin temel bakımı için uzun aralıklar gerektirse de çizilme, hasar görme sorunlarına karşı günlük gerçekleştireceğiniz temizlik ve bakım ondan çok daha uzun süre faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Her gün saatinizi çıkardıktan sonra temiz ve yumuşak bir bezle silin. Kordonunu ise kordon türüne göre temizlemeyi unutmayın. Kullandığınız bezin saat camını çizmemesine de özen gösterin. Daha önce saat camı çeşitleri konusunda yazdığımız gibi ağartıcı ürünler ise asla kullanmayın.

saat bakımı nasıl olur

Suya dayanıklılık konusuna dikkat edin: Saatinizin suya dayanıklı saat oluşu su geçirmez olduğu anlamına gelmemektedir. Bu farkın önemli bir kriter olduğunu asla unutmayın. Bu nedenle saatinizi önerilen derinliklerden sonra kullanmamaya ve hatta mümkünse su ile temas ettirmemeye çalışın.  Belirli basınç altında saatinizin suya dayanıklılığı ortadan kalkacak ve saatinizin bozulmasına yol açacaktır.

Mekanik saatinizi kurmayı unutmayın: Mekanik saatler hassas yapıları ve özel çalışma sistemleri ile kurma gerektirir. Bu nedenle saatinizi belirli aralıklarla kurarak mükemmel şekilde çalışmasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Ancak çok sıkı kurmak aksamları zorlayacağı için her gün aynı saatte sarmaya ve saatinizden direnç hissettiğinizde bırakmaya özen gösterin.

Yetkili servisinizi tanıyın, ona güvenin: Saatinizi iyi ellere teslim etmeniz gerektiği çok aşikar bir konu. İyi bir yetkili servis ile iletişime geçerek saatinize dair detaylı bilgi alın. Nelerin değişmesi gerektiğini, ne kadar süreceğini, neler yapmanız gerektiğini tek tek öğrenin. Eğer verilen bilgiler size yeterli gelirse saatinizi bu yetkili servise verin. Sonrasında ise aynı yetkili servis ile bakım sürecini yürütmeyi tercih edin. Bunun nedeni saatinizin geçmişini bileceğinden ötürü yetkili servisin çok daha iyi bir şekilde sonuç almanıza yardımcı olması olacaktır.

Saatinizi doğru şekilde saklayın: Saatinizi çok daha uzun süre yanınızdan ayırmak istemiyorsanız onu kullanırken gösterdiğiniz ilgi ve dikkati saklarken de göstermelisiniz. Tozun ve nemin yoğun olduğu alanlarda saatinizin aksamlarına zarar verebilir, tozlar yapışabilir ve istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bu nedenle kuru ve temiz bir yerde, mümkünse kutusunun içinde saklayın ancak saatinizi her gün mutlaka takmayı unutmayın. Özellikle kol hareketi ile çalışan saatlerin sizin enerjinize ihtiyacı olduğunu unutmayın

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim