ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Unisex Güneş Gözlüğü Modelleri ve Fiyatları

Koleksiyon
Fiyat Aralığı
Cam Rengi
Filtreler

Unisex Güneş Gözlüğü Modelleri

Güneşin zararlı etkilerinden gözleri korumak için geliştirilen güneş gözlüklerinde olması gereken ilk özellik UVA, UVB ve UV ışınlarını geçirmeyen camlardır. Güneş gözlüğünün kalitesini belirleyen ilk etken her ne kadar kullanılan camın koruyuculuğu ve göz sağlığına katkısı olsa da tarzını da önemsemek gerekir. Bu nedenle güneş gözlüklerinin cam ve çerçeve rengi, modeli ve süslemesi kişinin tarzına uyum sağlamalıdır.

Kadın ve erkek stillerine uyum sağlayan güneş gözlükleri farklı tasarımları ile dikkat çeker. Kadınlar için feminen çizgiler, erkekler için maskülen görünümle tasarlanan modeller kişisel zevki yansıtan birer aksesuara dönüşür. Unisex gözlükler ise cinsiyet kalıplarından uzak olarak kadın ve erkeklerin kullanabileceği ortak model anlamına gelir. Yani unisex gözlük modeli hem kadın hem de erkeklerin tarzına ve görünümlerine hitap eder. “Unisex gözlük ne demek?” sorusuna da bu şekilde yanıt vermek mümkündür.

Unisex gözlük modelleri kadın ve erkeklerin yüzünde iyi duran, tarzına uyum sağlayan ve ortak stile hitap eden çizgileri ile dikkat çeker. Kadın ve erkek yüz ölçüsünün birbirinden farklı olması nedeniyle gözlük seçimlerinde ölçüye dikkat edilmesi gerekse de tarz ele alındığında ortak görünümden bahsedilebilir. Kadın gözlüklerinde dikkat çeken taşlı ve iddialı görünüm, erkek gözlüklerinde kullanılan sert çizgiler unisex gözlüklerde yer almaz. Unisex gözlük modelleri kişinin stiline uygun olarak feminen ve maskülen görünüme ayak uydurması için tasarlanır.

Uzun dikdörtgen, oval, yuvarlak, papyon, kelebek ve damla gibi farklı gözlük modellerinin tamamı unisex olarak üretilebilir. Markalar unisex güneş gözlüğü modelleri ile kadın ve erkeklerin görünümlerinde ortaklıklara vurgu yapar. Aynı gözlüğü kullanmak isteyen ve uyumlu kombinler kullanan çiftlerin de ilk tercihleri arasında unisex modeller yer alır. Kadın ve erkek aynı gözlük modelini satın alarak uyumlu bir görüntü yakalayabilir.

Unisex Gözlükler: Cinsiyet Ayrımı Yapılmaksızın Tasarlanan Gözlükler

Unisex gözlük modelleri neredeyse tüm markaların yer verdiği kategoriler arasında yer alır. Cinsiyet ayrımı yapılmadan kadın ve erkekler için uyumlu olacak şekilde modellenen ürünler boyutlarına ve şekillerine göre seçilebilir. Cinsiyete göre bir ayrımı olmadığından gözlük seçimi sırasında renk, ölçü ve tasarım şekli dikkate alınır.

Unisex güneş gözlüğü boyutu genellikle ortalama ölçüler alınarak hazırlanır. Kadın ve erkeklerin kullanabileceği ortak ürün olduğundan aşırı küçük ya da aşırı büyük yüzler için uygun olmayabilir. Güneş gözlüğünün size uygunluğunu anlamak için köprü, ekartman, çerçeve ve sap ölçülerine bakabilirsiniz. Dar ve geniş, uzun ve kısa yüzler için seçilmesi gereken gözlük bedeni değişebilir. Burun genişliğine göre köprü ölçüsü, yüz genişliğine göre çerçeve ve ekartman ölçüsünü kontrol edebilirsiniz.

Kadın ve erkeklerin yüz tipleri genel olarak kare, oval, yuvarlak ve kalp gibi birçok farklı kategoriye ayrılır. Yüz şeklinin ideal olanı oval olarak kabul edilir. Bu nedenle takılan gözlük ile görünümün ovalliğe yaklaştırılması için algı yaratmak hedeflenir. Oval yüzler için gözlük tasarımı seçmek kolay olsa da diğer yüz tipleri için seçim sırasında bazı tüyolara dikkat edilmesi gerekir.

Dar çene ve geniş alın ile dikkat çeken kalp yüzlerde çerçevesiz modeller ve oval tasarımlar dengeleyici görünebilir. Kare yüzlerin köşeli ve sert hatlarını yumuşatmak ve yüze daha etkileyici bir görünüm kazandırmak için yuvarlak ve oval gibi yumuşak kenarlar önerilir. Yuvarlak yüz tiplerine karakteristik görünüm kazandırmak için şakak genişliğine uygun olarak köşesi olan geometrik, kare ve dikdörtgen modeller tavsiye edilir.

Unisex Gözlüklerde Farklı Tarz ve Renk Seçenekleri

Stilin tamamlayıcısı vazgeçilmez aksesuarlardan biri olan güneş gözlükleri rengi ve tarzı ile kişisel zevklere hitap eder. Bu nedenle unisex gözlüklerde her iki cinsiyet tarafından da en çok tercih edilen renklere ve ortak kullanıma uygun tarzlara yer verilir. Gözlük modellerinin tarzı, renk seçenekleri ve markaları hakkında genel olarak şunlar söylenebilir:

  • Rayban unisex gözlük klasikleşen tasarımı ile kadın ve erkekler için uygundur. Farklı markalar tarafından benzer modeller üretildiğinde dahi Rayban modeli olarak anılan klasikleşen tasarımıyla dikkat çeker. Siyah ve kahverengi tonlarındaki modeller unisex tasarımı ile stilinize uyum sağlar.
  • Dünyaca ünlü İngiliz moda tasarım evi Burberry unisex gözlük modelleri de lüks görünümden ödün vermeyenler için idealdir. Maskülen ve feminen çizgileri belirgin olmasına rağmen Burberry unisex görünümü yakalayan tarzıyla beğeni toplar.
  • İtalya’nın ünlü markası olan ve trendleri yöneten tasarımları ile Gucci unisex gözlük de seçebileceğiniz modeller arasında yer alır. Gucci logosu ile bir araya gelen unisex tasarımlar kadın ve erkekler için etkileyici görünümün kapılarını aralar.
  • İtalya’nın bir diğer ünlü markası ve çantaları ile beğeni toplayan Prada unisex gözlük tasarımları ile de tarzından ödün vermek istemeyenleri kendine hayran bırakır. Kadın ve erkekler için uyumlu gözlük modelleri ve her tarza hitap eden klasik renkleri ile lüks segmentte yer alır. Prada unisex gözlük modelleri cinsiyet kalıplarından sıyrılarak şıklığın yansıması haline gelir.

Unisex Gözlüklerde Gözlük Camı Özellikleri

Unisex güneş gözlüğü modelleri farklı camlara sahip olsa da genellikle dayanıklı, çizilmeye dirençli organik cam tercih edilir. Mineral cam, organik cam, polikarbonat cam, anti reflekte cam gözlüklerde sıklıkla tercih edilen malzemelerdir. Kırılmaya karşı dirençli olan ve son dönemin en popüler gözlük camı modelleri arasında yer alan organik cam ekstra kaplamalı olarak üretilebilir. Kaplamalar sayesinde camın kırılma direncine çizilme direnci de eklenir. Tozlanma olasılığı yüksek olsa da esnekliği ve dayanıklılığı sayesinde optik seçimlerinin ilk maddelerinden biri olur.

Organik camlı unisex gözlük modellerini temizlemek için gözlük bezi ve su kullanabilirsiniz. Metal çerçeveli olmayan kemik ve plastik çerçeveli modeller direkt su altında hafifçe ovalanarak yıkanabilir. Yıkama ardından yumuşak yapılı mikrofiber gözlük bezi kullanarak unisex ürünleri kurutabilirsiniz. Ürünle gelen saklama kutusuna kullanmadığınız zamanlarda koyarsanız cam ve estetik tasarımının uzun süre ilk günkü gibi kalmasını sağlayabilirsiniz.

Unisex Gözlüklerde Çerçeve Malzemesi ve Dayanıklılık

Gözlük seçimi yaparken tarzı, rengi ve camı kadar önemli olan bir diğer konu ise çerçevelerdir. Gözlük çerçeve modelleri tek bir malzemeden ya da birkaç malzemeden üretilebilir. Plastik ve metal gözlük çerçevelerinde en çok kullanılan malzemelerdir. Paslanmaz çelik, kemik, kaplamalar ya da değerli metaller de gözlük çerçeve tasarımlarında ana iskelet ya da detay olarak kullanılabilir. Gözlüklerin üretildiği malzeme dayanıklılık ve direnciyle direkt olarak ilişkilidir. Bu nedenle farklı malzemelerin ömrü ve direnç gösterdiği durumlar birbirinden farklıdır.

Plastik çerçeve unisex gözlüklerde hem kolay kullanılması hem de hafif olması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Plastik türevi olan malzemelerin renklendirmesi kolay olduğu için özellikle renkli çerçeve üretimlerinin vazgeçilmez malzemesidir. Ayrıca kemik gözlük çerçeveleri ağır olduğundan kullanımda kolaylık sağlaması için kalın modellerde zaman içerisinde plastik kullanımı moda olmaya başlar. Bu nedenle kalın çerçevelere sahip unisex güneş gözlüğü tasarımlarında plastik türevi kullanıldığı söylenebilir. Plastik gözlük çerçevesinin en büyük avantajı ise hafifliğine rağmen yüksek direnç sahibi olmasıdır. Kaliteli malzemeden üretilen modeller çizilme, kırılma ve eğilmeye karşı dirençlidir ve formunu uzun süre korur.

Monel, titanyum, paslanmaz çelik ve alüminyum gibi metaller de gözlük çerçevesinde en çok tercih edilen malzemeler listesinin başında gelir. Metal çerçevelerde renkler daha sınırlı olduğu için altın sarısı, gümüş gibi metalik tonlar ya da siyah renk sık tercih edilir. Metalin özelliğine göre ağırlığı, direnci, paslanmazlığı ve alerjen durumu değişir. Metal çerçeveler malzeme miktarı arttıkça ağır olabilir. Bu nedenle genellikle ince teller halinde ya da plastik malzeme ile kullanılabilir. Gözlük köprüsü, sap ya da ekartman kısmında metal çerçeve ve ekstra parçalara yer verilen modeller vardır. Metal unisex gözlük modelleri eğilmeye karşı yeterince dirençli sayılmasa da çizilme ve kırılmaya karşı dayanıklıdır. Orijinal kutusunda saklanan metal çerçeveli gözlükler uzun süre ilk günkü formunu koruyabilir.

Siz de Ersa Saat unisex güneş gözlüğü modelleri arasından stilinize uygun bir model seçebilir, avantajlardan yararlanarak satın alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Unisex gözlük modelleri nelerdir?

Unisex olarak üretilen kadın ve erkeklere uygun gözlük modelleri geometrik, oval, kare, yuvarlak ve damla kesim gibi birçok farklı model ve renge sahiptir.

Unisex gözlüklerin fiyat aralığı nedir?

Unisex gözlük fiyatları marka ve ürün özelliklerine göre belirlenir. Üst segmentte yer alan ürünlerin yanı sıra bütçe dostu uygun fiyatlı alternatiflerde ürün skalasında yer alır. Bu nedenle unisex gözlük fiyat aralığı geniştir.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim