ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 06.03.2023 Saat Bilgileri

Saat ve Kordon Ölçüsü için Tam Rehber

Mükemmel saati satın alırken göz önünde bulundurulması gereken pek çok detay vardır. Bu detayların en önemlilerinden biri ise doğru ölçülere göre bir ürün seçtiğinizden emin olmaktır. Nitekim söz konusu saat ölçüsü olunca sadece çapa değil, aynı zamanda başka unsurlara da dikkat etmeniz gerekir. Derinlik, genişlik ve hatta kasa malzemesinin yapısı dahi saat ölçüsünü değiştirebilir. Doğru hissettiren, iyi görünen dengeli ve orantılı bir tasarım hem stile hem de konfora hitap eder. Çünkü bileğinizden kayacak kadar gevşek veya orantısız bir tasarım kötü görünmenizi ve hissetmenizi sağlayabilir. Siz de mükemmel kol saati ölçüsü için çok daha fazlasını öğrenmeye ihtiyaç duyuyorsanız bu rehberde aradığınız tüm detayları bulabilirsiniz.

saat-kordon-olcu-banner

Saat Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Ölçüler

Tıpkı diğer aksesuarlarda olduğu gibi, saatler de zevkinize veya bilek ölçülerinize göre seçilebileceğiniz çeşitli boyutlarda gelir. Mükemmel bir uyum, şüphesiz saatin kolda daha iyi görünmesini sağlayacaktır. Ancak en iyi boyutu belirleyebilmek için bazı ölçülere bilhassa dikkat etmek gerekir. Aşağıda saat seçerken mutlaka dikkate almanız gereken ölçüleri detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Saat Kasa Çapı

Bileğe göre saat ölçüleri söz konusu olunca akla ilk gelen kasa çapıdır. Nitekim kimse kolundan dışarı taşan büyük bir kadranla garip görünmek ya da küçük bir kasa ile rahatsız hissetmek istemez. Bu yüzden seçtiğiniz kadın veya erkek saat çapları genel olarak yapınızla orantılı olmalıdır. Kasa boyutunu bulmak için tepe hariç ürünün en geniş noktasındaki dış kenarlardan çapı mm cinsinden ölçmeniz gerekir. Bir saatin tam çapını bulmak için genellikle kasa çapı ölçme aleti olarak bilinen kumpas kullanılır.

Çoğu markada erkek saat kasasının çapı 34 mm - 50 mm arasında değişir. Bileğiniz genişse 38 mm ile 46 mm arasındaki kasa çapları en iyi şekilde görünecektir. İnce bilekler için erkeklerde genellikle 38 mm’den daha küçük ölçüler ideal saat çapları olarak değerlendirilir. Kadınlar için standart bir kasa çapı ise genel olarak 26 mm ile 29 mm arasındadır. Bu ölçüler kalın bileklerde artarken mini kadın saatleri tipik olarak 23 mm - 25 mm çapında değişir.

Bilek Ölçüsü

Bilek ölçüsü saatin kolunuzda bol veya sıkı durmasını belirleyen önemli bir diğer birimdir. Bileğe göre değişen kordon uzunluğu genellikle mm cinsinden ifade edilir. Kordonun saat ile birleştiği çıkıntılar arasındaki mesafe ise her tasarım için farklı olacaktır. Çoğu takım elbise saatinin veya kauçuk ve hasır gibi spor modellerin kordonları, kolay ayarlamaya izin veren çatallı ve çentikli uçlara sahiptir. Bazı metal kordonlar ise eklenebilen veya çıkarılabilen bağlantılardan oluşur. Kol saati bilek ayarı yapabilmek için ek bağlantı noktalarının bulunması önemlidir. İster paslanmaz çelik ister silikon veya deri kordon olsun ideal boyut için öncelikle bileğinizi ölçmeniz gerekir. Bilek ölçüsünü kendiniz almak istiyorsanız bir ölçüm bandından yardım almanız önemlidir. Daha sonrasında aşağıdaki adımları takip ederek bileğe göre saat seçimi yapabilirsiniz:

  • Elinizi açmanız bileğinizi genişleteceğinden ölçüm öncesinde avucunuzu düz bir yüzey üzerine yerleştirmelisiniz.
  • Parmaklarınızı hafifçe açarak olabilecek en doğru bilek ölçüsünü alabilmek için hazırlık yapmalısınız.
  • Ölçüm bandını kaydırmadan en kesin ölçüyü alabilmek için bir arkadaşınızdan yardım almalısınız.
  • Tek başınaysanız ölçüm bandının ucunu bileğinizin tam ortasına koyduktan sonra başlangıç noktasına kadar tam tur sarmalısınız.
  • Çok sıkı veya gevşek olarak tutmadan bileğinizin mm veya cm cinsinden uzunluğunu not etmelisiniz.

Saat Kasa Derinliği

Saat seçiminde dikkate alınması gereken bir diğer ölçü birimi ise kasa derinliğidir. Genel anlamda kasanın derinliği çap ile doğru orantılı olur. Yani çap ne kadar genişse kasa o kadar derindir şeklinde düşünebilirsiniz. Bir kasanın derinliğinin tasarım ve özellikle mekanizma tipiyle çok ilgisi vardır. Çünkü mekanik modellerde dişliler ve mekanizma için çok daha fazla alana ihtiyaç vardır. Ancak takım elbise saati olarak bilinen klasik modeller daha ince ve zarif olarak tasarlanır. Kasa derinliği seçimi tamamen kullanıcının tarzına ve zevkine bağlı olsa da ince bilekli kişiler genellikle daha ince bir kasayı tercih ederler.

Elbette saatin mekanizması ve tasarım özellikleri kadar işlevselliği de boyutunu etkiler. Daha fazla buton ve teknik ayrıntının bulunduğu kasalar genellikle daha derindir. İdeal saat kasası ölçüsü için bileğinizin kalınlığını ve genel olarak stilinizi düşünmeniz önemlidir. Profesyonel bir ortam için takım elbise ile kullanılmak üzere saat satın alıyorsanız ince ve rafine tasarımlar seçmeniz gerekir. Ancak çağdaş ve spor kıyafetler tarzınızı oluşturuyorsa kasa genişliği ve derinliği fazla tasarımlarla da iyi görünebilirsiniz.

Kordon Genişliği

Saat ölçüsü alınırken göz önünde bulundurulan bir diğer kriter ise kordon genişliğidir. Kordon genişliği genellikle iki pim arasındaki mesafeyi ifade eder. Pratik olarak kordonun saat ile bağlandığı çıkıntılar arasındaki mesafe kordonun genişliği olarak adlandırılır. Genel bir kural olarak bileğiniz inceyse kordon genişliğinin aynı oranda dar olması dengeli bir görünüm yaratacaktır. Ancak son zamanlarda daha kalın kordonların trend olmasıyla bu seçim tamamen zevk ve tercihlere göre değişebilir.

Saatin duruşunu etkileyen bir diğer kriter ise kordon malzemeleri olarak düşünebilir. Her malzemenin dokusu ve derinliği farklı olduğundan tasarımların bileğinizde nasıl göründüğünü de etkiler. Nitekim paslanmaz çelik kordonlar, deri veya kumaş malzemelere göre daha ağır ve kalın görünür. Bu nedenle bileğiniz inceyse daha hafif bir malzeme düşünebilirsiniz. Deri, kumaş ve silikon, orta ila ince bilekler için harika malzemelerdir. Bu tür kordonlar aynı zamanda geniş bileklerde de iyi görünecektir.

Sıklıkla Sorulan Sorular (SSS)

Saat Çapı Nasıl Ölçülür?

Bileğiniz için en doğru saati satın almaya karar verdiğinizde çap ölçüsünü almak önemlidir. Saat kasa çapı ölçmek için en ideal cihaz ise dijital kumpaslardır. Ancak dijital kumpas yoksa analog kumpaslar veya hatta basit bir şeffaf cetvel de kullanabilirsiniz. Bunun için kumpası bir taraftan kasanın karşı tarafına ve çapın en küçük olduğu tepenin yani 3 konumunun hemen üstüne yerleştirmeniz gerekir. En pratik çap ölçüsü saat 4 konumundan 10 konumuna doğru ilerleyen hat üzerinde alınabilir. Dijital kumpasınız yoksa bu durumda, cetveli veya kumpası mümkün olduğunca kasanın kenarıyla hizaladığınızdan emin olmanız gerekir.

Saat Kordon Ölçüsü Nasıl Alınır?

Saat kordon ölçüsünü bilmek satın almanın yanı sıra daha sonrasındaki değişim ve yenileme işlemlerinde mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir kriterdir. Kordonu ölçmek için cetvel veya dijital kumpas kullanmanız gerekir. Ölçüm için öncelikle kordonu çıkarılmış bir şekilde düz bir zemine koyabilir ve bağlanacağı çıkıntıların (pimin) içi arasındaki boşluğu ölçebilirsiniz. Bu ölçü genellikle 16 mm ile 20 mm arasında değişecektir.

Artık saat boyutunu nasıl ölçeceğinizi bildiğinize göre tarzınıza ve beklentilerinize en uygun tasarımları kolayca seçebilirsiniz. Çok çeşitli boyut, stil, şekil ve markalara sahip olan Ersa Saat’te sizin için mükemmel modeli bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Bileğinize uygun en şık tasarımlar için Ersa Saat ayrıcalıkları ile hemen alışverişe başlayabilirsiniz!

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim