ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 14.07.2019 Saat Bilgileri

Bileğe Göre Saat Nasıl Seçilir?

Saat seçerken bir saatin bizimle bütün haline gelmesini ve parçamız olmasını isteriz. Bu nedenle bileğe göre saat nasıl seçilir, bizim için en uygun saat hangisi olur diye düşünmeye başlarız.

İşte bu noktada saat dünyası bize oldukça geniş bir spektrum sunar çünkü pek çok saat firması farklı ayarlanabilme özellikleri ile birlikte saatler üretiyor. Bu sayede bizler de saat satın alırken bileğimize en uygun saati seçebiliyoruz.

Bileğe Göre Saat Seçmek İçin Hangi Tür Kayışları Tercih Etmeliyiz?

Öncelikle saat kayışlarına bir göz gezdirelim. Saatlerin kasalarına uygun olarak deri, çelik ya da plastik türlerde kayışlar üretiliyor. Her bir kayış da farklı amaca hizmet etmekle birlikte saatin ana kasasının tamamlayıcısı haline geliyor. Saatlerde genellikle gördüğümüz tür ayarlanabilirlik kayışta deliklerin bulunduğu ve adeta kemer gibi kendi bileğimize göre ayarlayabileceğimiz kayışlar oluyor.

Bu tür ayarlama mekanizmaları genellikle plastik ya da deri kayışlarda görülüyor ancak ince ve hasır örgü tarzında olan çelik kayışlarda da mevcut tabii ki. Daha iyi bir şekilde görebilmek için Pierre Cardin 902312F04 bayal kol saatini inceleyebilirsiniz. 

Bir diğer açma kapama ya da bağlama aksamı olarak belirteceğimiz aksam ise iki kayışı da birbirinden bağlayan ve akordeon gibi kapanarak sabitlenen aksamlar. Bu akşamlarda bileğinize göre ayarlamak biraz zor olabilir çünkü sabit bir şekilde kayışın iki ucundan da bağlandığı için bileğe göre saat seçimi konusunda bir yetkili yardımı almanız gerekenlerden. Bu tip saatlerde kayışlarda bakla denilen ve kayışı oluşturan küçük parçalar çıkarılarak bileğe göre ayarlanma yapılıyor.

Bu türdeki saatlerden bir örnek olarak Swiss Military 06.5305.04.007 erkek kol saatini söyleyebiliriz. 

Son olaraksa bileğe göre saat seçimi konusunda yine bir önceki tekniğe sahip ve klips olarak adlandırabileceğimiz kayışın bir ucunda diğer kayışı tutmaya yarayan, sıkıştırarak sabitlenmesini kolaylaştıran aksam yer alıyor. Burada saatinizi bileğinize göre kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz tabii ki de kayışınız buna izin verdiği ölçüde.

Klipsli ve rahat kullanımlı saatlerden bir tanesine örnek olarak Pierre Cardin 902722115 bayan kol saati gösterilebilir.  

bilege göre saat çapı

Bileğe Göre Saat Çapı Nasıl Belirlenir?

Kayış konusu biraz daha kolay çözülebilir. Peki bileğe göre saat çapı nasıl belirlenir ve kendimize uygun saati nasıl seçebiliriz? İ

şte o noktada devreye saat kasalarının çapları girer. Öncelikle elinize mezura alın ve bileğinizi ölçün. Bileğiniz ölçücü 12-13 cm’den daha inceyse kendiniz için 38 ile 42 cm arasındaki saatleri seçebilirsiniz. Fakat bileğiniz 18 cm’den daha kalında bileğinize çok daha uygun olacak şekilde 44 ve 50 cm aralığındaki kol saatlerine bakmanızda fayda var.

Kasanın kalınlığı ve kayış genişliği de saat seçerken önemli kriterler haline geliyor. Daha yüksek ve kalın kayışlar geniş bileklerde kullanılabilir, ince ve alçak kayışlar ise 12-13 cm’den daha ince bilekler için uygun olacaktır. Kayış genişliği üründen ürüne değişiklik göstereceği için bu konuda özellikle satın alacağınız site ile iletişime geçebilir, ürün detaylarını web sitesinde inceleyebilirsiniz.

Online olarak alışveriş yapmak isterseniz ve saatin size yakışıp yakışmayacağından emin değilseniz ersasaat.com.tryi tercih edebilir, ücretsiz iade seçeneği ile birlikte saatiniz size uymadığında değiştirebilirsiniz. 

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim