ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 6.02.2019 Saat Özellikleri

Safir Camlı Saatler

Dünyanın en iyi ve en pahalı saatlerinin safir camlı saatler olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle lüks saat markaları mineral veya kristal cam yerine safir cam kullanır çünkü safir, sertliği ve dayanıklılığıyla bilinen değerli bir malzeme.

Sadece saat camı da değil, akıllı telefondan tabletlere hatta ev eşyalarına kadar pek çok elektronik eşyada da safir cam ekran kullanılır. Safir camlı elektronikler diğerlerine göre daha uzun ömürlü ve daha zor çizilen ekranlar olur. Ender bulunan bir madde olması dışında safiri kullanıldığı her alanda pahalı yapan şey de bu diyebiliriz aslında. Tam da bu yüzden saat tutkunları özellikle safir camlı saatleri tercih eder. Peki safir saat camı özellikleri neler?

safir camlı saatler

Elmastan sonraki en sert materyal

Diğer cam tipleriyle karşılaştırıldığında çizilmelere karşı en dayanıklı saatler safir camlı saatler olur. Materyallerin sertlik ölçeği olan Moh’s Ölçeği’ne göre safirin sertlik derecesi 9MOH. Yani safir bu ölçekte elmastan sonra gelen ilk materyal. Bu da demek oluyor ki safir camlı bir saati çizmenin tek yolu elinize bir elmas alıp çizmek!

Safir saat camı özellikleri arasında bilinmesi gerekenlerden biri de camın dayanıklılığın sentetik safir olmasından gelişi. Bir materyal ne kadar sert olursa kırılmalara karşı da o kadar hassas olur ancak safir camlı saatler sentetik safir olduğu için bu durum saatler için geçerli değil. Biri kristal diğeri safir camlı, birbirinin tıpatıp aynı iki saati yan yana koyduğunuzda aradaki farkı camın parlaklığından anlayabilirsiniz. Kristal olan cam safire göre %20 daha parlak olur. Optik prensibinden dolayı ve materyalin yapısı gereği safirin ışık geçirgenliği daha azdır. Bu da safir saat camına özel bir görüntü verir.

safir camlı saat

Değerli bir mücevher taşımak gibi

Dünyanın en iyi saat markaları, saatlerinde safir cam kullanır. Safir camlı saatler her saat koleksiyonerinin en değerli parçaları, en değerli mücevherleridir. Bulova 98P174 kol saati de bir mücevher gibi taşıyabileceğiniz saatlerden. Safir saat camı özellikleri arasında zariflik ve karizma birinci sırada geliyor, evet :) Çelik kayışla rosegold ve grinin kombinlendiği bu modelde safir camın arkasındaki kadran taşları da bakmaya doyamayacağınız detaylardan.

Safir cam olsun ama daha uygun bir alternatif olsun diyorsanız Bulova 96P198 kol saatini inceleyebilirsiniz. Siyah-yeşil-lacivert alacalı kadranı ve kadran taşlarıyla yine çok şık bir saat.

Saat camı için kullanılabilecek en dayanıklı materyal safir olduğundan safir camlı saatler diğerlerine nazaran biraz daha pahalı oluyor ve sadece iyi markalar kullanıyor. Yukarıdaki iki model bütçenizin üzerindeyse Casio’nun diğer markalara göre daha uygun fiyatlı olan modelleri bulunuyor. Safir camlı olup aynı zamanda özellikli bir saat arıyorsanız Casio EFR-S565L-2AVUDF kol saati oldukça şık bir seçenek. 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip, kronometresi ve takvim gibi özellikleri var. Deri kayış sevenlerdenseniz kahverengi ve siyah olmak üzere iki farklı kayış alternatifi bulunuyor.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim