ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

  • Anasayfa
  • Blog
  • Saatinizin Orijinal Olduğunu Nasıl Anlarsınız?
Yayınlanma Tarihi 26.12.2022 Saat Bilgileri

Saatinizin Orijinal Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Teknolojik gelişmelerle birlikte sahte saatlerin orijinal ürünlerden ayırt edilmesi günümüzde giderek daha zor bir hal almıştır. Pek çok insan, hatta tecrübeli koleksiyonerler bile, orijinal ve sahte saatler arasında ayrım yapmaya çalışırken zorluk yaşayabilmektedir. Bu kılavuz sayesinde, artık orijinal saat markaları ve imitasyonları arasındaki farkı anlamak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bileceksiniz.

saatinizin-orijinal-oldugunu-nasil-anlarsiniz-1

Saat Orijinalliği Nasıl Anlaşılır?

Özellikle internetten lüks marka bir saat satın almayı planlıyorsanız orijinalliğinden emin olmak zor olabilir. Nitekim online veya fiziksel perakende mağazalarda pek çok ürünün imitasyonu ile karşılaşabilirsiniz. Genellikle modele ve fiyata göre sahte saatleri tespit etmek genellikle kolaydır. Ancak gerçekten iyi kopyalanmış bir saatin orijinal olup olmadığını anlama işi biraz teknik uzmanlık ve bilgi gerektirebilir. Hatta dünyaca ünlü pek çok lüks saat markası orijinal tasarımları için otantik kelimesini kullanırlar. Orijinal veya otantik saatleri ayırt edebilmek için öncelikle onların ayırt edici özellikleri hakkında fikir sahibi olmak gerekir. Bu özelliklerin bazıları şu şekilde sıralanabilir:

  • Orijinal saatlerin her birinin tamamen otantik seri numaraları vardır ve çeşitli veri tabanlarından bu numaralar doğrulanabilir.
  • Her saat markasının, orijinal bir saati replika ürünlerden ayıran benzersiz bir tasarımı ve marka imzası vardır.
  • Sahte ürün ne kadar iyi olursa olsun orijinal saatlerin iç mekanizma hareketi çok daha iyi hissettirir.
  • Sahte saatlerin malzemesi, kaplaması ve rengi orijinal modellerden biraz daha farklı gözükür.
  • Gerçekten kaliteli saatlerin çoğu son derece yumuşak mekanizmalara sahiptir, bu da orijinal ürünlerde belirgin bir tik tak sesinin olmayacağı anlamına gelir.

Elbette bir ürünün sahte olup olmadığını öğrenebilmek için her şeyden önce orijinal saati incelemeniz ve ayırt edici özelliklerine hakim olmanız gerekir. İlgili markaların resmi web sitelerine giderek veya Ersa Saat gibi bölgenizdeki güvenilir resmi mağazaları ziyaret ederek orijinal saatlerin benzersiz özellikleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Orijinal Saatlerin Özellikleri Nelerdir?

Sahte saatler genellikle bir ürünü benzersiz ve orijinal yapan ayrıntılardan yoksundur. Bu nedenle, söz konusu modeli önceden tanımak, özelliklerini ve detaylarını bilmek bir saatin orijinal olduğunu anlama konusunda büyük ölçüde yardımcı olabilir. Gelin, bir saati orijinal yapan genel özelliklerine daha yakından göz atalım.

Benzersiz Logo veya Amblem

Orijinal saat modelleri, markanın kendini tanımlamasını ve otantikliğini belirtmesini sağlayan benzersiz bir logoya sahiptir. Bu anlamda orijinal saatlerin markalarının isimlerinde veya logolarında kullanılan yazı tipi ve boyutu her zaman net ve değişmezdir. Ayrıca ibre ve rakamların tam yerinde ve düzgün olarak yerleştirilmesi gerekir. Karşılaştırmak için referans olarak markanın resmî web sitesinde tam saati ve modeli aratarak inceleyebilirsiniz.

Kaliteli ve Şık Malzeme

Orijinal saat markaları, ürünlerinde her zaman kaliteli ve şık malzemeler kullanırlar. Bu nedenle orijinal bir saatin ağırlığı ve kalitesi elinize aldığınız anda kendini hissettirir. Mat, soluk veya hafif pütürlü yüzeyler, saatin orijinal olmayabileceğinin bir göstergesidir. Ayrıca saatlerin kadranı, kayışı veya mekanizmalarının düzgün dikiş ve net kenarlara sahip olması da önemlidir. Özellikle kayış kopçasının net ve sağlam bir şekilde yerine oturması saatin orijinalliği hakkında fikir verebilir.

Orijinal Seri Numarası

Bir saat orijinal ise kasa ve bileklik üzerindeki seri numarası kontrol edilerek bu doğrulanabilir. Bu nedenle orijinal ve sahte bir replika arasında ayrım yapmak için bu rakamları kontrol etmeniz gerekir. Orijinal saatlerde seri numaraları bazen kadranın arkasındaki etiket bölümünde de yer alabilir. Sonuçta tüm seri numaralarını aynı anda kontrol etmek saatin orijinal olduğunu anlama konusunda yardımcı olabilir.

Karakteristik İç Mekanizma

Orijinal bir saat dış özelliklerinde olduğu gibi iç mekanizması ve hareketi bakımından da ayırt edici bileşenlere sahiptir. Bir saatin teknik olarak en sofistike bileşeni olan iç mekanizma markaların usta zanaatkarlık ve işçiliği ile özenle hazırlanır. Özellikle lüks orijinal markaların saatleri, son derece düşük bir ses seviyesinde çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Replika saatlerde genellikle markaya özgü ayrıntılar ve mekanizmanın karakteristik özellikleri yer almaz. Ayrıca sahte saatler çoğu zaman orijinalinin hareketlerini doğru bir şekilde kopyalamayı başaramaz.

Aksesuar ve Orijinallik Sertifikası

Orijinal saat markaları, ürünlerini kendilerine özel şık bir kutuda ve sertifika ile birlikte sunarlar. Çoğu durumda, sertifikanın kendisi benzersizdir ve saatin kendisi kadar güvenli bir şekilde saklanmalıdır. Ayrıca, saatin seri numarası ve sertifikada adı geçen yetkili satıcının doğrulanması gerekir. Sertifika ve belgeler yalnızca saatin orijinal olduğunu anlama konusunda yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadede çok daha değerli hale getirebilir.

Güvenilir Yetkili Satıcı

Yüksek kaliteli ve değerli bir saat markası ürünlerinin itibarını, kalitesini ve çekiciliğini korumak isteyecektir. Bu nedenle, yalnızca güvenilir perakendeciler veya online mağazalar belirli markaların saatlerin satmaları için yetkilendirilir. Bu anlamda orijinal saat markaları kendi resmî web sitelerinde yetkili satış noktalarını listeler. Siz de orijinal saat satın almak istiyorsanız Ersa Saat gibi güvenilir satıcıların ürünlerini tercih ederek gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim