ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

 • Anasayfa
 • Blog
 • En Pahalı Güneş Gözlüğü Markaları Nelerdir?
Yayınlanma Tarihi 11.06.2024 Saat Bilgileri

Saat Nasıl Temizlenir? Saat Kordonu Temizleme Tüyoları

Zamanı öğrenmenin çok ötesinde değer sunan saatlerin temiz ve bakımlı olması, ürünleri uzun yıllar kullanmak açısından önem taşır. Saatlerinizi rutin aralıklarla temizleyerek ve gerekli bakımlarını yaparak ürünleri zamanı geldiğinde sevdiğiniz kişilere hediye edebilir veya aksesuar dolabınızın değerli bir parçası haline getirebilirsiniz. Saat temizliği ve bakımı için ürünün türüne göre farklı yöntemler kullanabilirsiniz. Peki, saat nasıl temizlenir? Gelin saat bakımı ve temizliğine dair merak edilen konuları birlikte inceleyelim.

saat-nasil-temizlenir-banner

Saat Temizliğinin Önemi

Saat bakımı ve temizliği, ürünlerin daha hijyenik, fonksiyonel ve şık görünmesine yardım eder. Saat temizliği yaparken ürün türünü ve malzeme yapısını göz önünde bulundurmak, uygun bakım rutinlerini takip etmek gerekir. Saat temizliğinin önemi şu şekilde açıklanabilir:

 • Estetik görünüm: Saatlerinizi temizlemek, ürünlerin daha temiz ve şık görünmesini sağlar. Saatlerde oluşan kir, pas ve benzeri durumları ortadan kaldırarak saatin estetik görünümünü öne çıkarabilirsiniz.
 • İşlevsellik: Saatlerde zaman içinde oluşan kir ve toz gibi etkenler, saat düğmelerinin çalışmasında aksamalara yol açabilir. Bundan kaçınmak için ürünleri düzenli aralıklarla temizleyerek işlevselliğini devam ettirebilirsiniz.
 • Dayanıklılık: Kir ve pas gibi durumlar saat mekanizmasına zarar vererek ürünlerin kullanım ömrünü kısaltabilir. Saatleri sık sık temizleyerek daha dayanıklı hale getirebilirsiniz.
 • Hijyen: Saat üzerinde biriken ter ve kir, zamanla ciltte çeşitli hijyen sorunlarına sebep olabilir. Saatlerinizi temizleyip, bakteri çoğalmasını engelleyerek olası sağlık sorunları riskini azaltabilirsiniz.

Saat Camı ve Kadran Temizliği

Saat camı ve kadranı, ürünlerin en hassas bölümleri arasındadır. Ürünlerin dış görünümünü büyük ölçüde gözler önüne seren bu alanlarda dikkatli davranmak, saatin estetik yanını ve işlevselliğini korumasına etki eder. Saat camı temizliği için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Saat camını ve gövdesini temizlemek için yumuşak bir mikrofiber bez, sabun veya saat camı temizleme solüsyonu (su geçirmez saatler için), ılık su hazırlayın.
 • Saatinizin kordonunu çıkarın.
 • Bezi ılık suya hafifçe batırdıktan sonra birkaç damla sabun veya solüsyon damlatın.
 • Malzemeleri köpürttükten sonra bezi, cam ve kadran üzerinde yumuşak hareketlerle gezdirin.
 • Saat camında ve kadranında yer alan kiri, tozu, pası iyice temizleyin.
 • Farklı bir ıslak bezle sabun köpüklerini temizleyin.
 • Son olarak kuru bir bez yardımıyla camı ve kadranı kurulayın.

Eğer saat camı ve kadran çok kirli ise veya üründe çizikler varsa saati yetkili servise götürerek gerekli bakım işlemlerini yaptırabilirsiniz. Saatinizin cam ve kadran bölümünü temiz tutarak ürünün daha parlak ve temiz görünmesini sağlayabilirsiniz.

Saat Kordonu Temizleme Adımları

Saat kordonları, ciltle en fazla temas eden bölümlerdir. Bu sebeple kordonlar, kolayca kirlenerek yıpranma eğilimi gösterir. Saat kordonu parçalarını düzenli biçimde temizleyerek kordonun ömrünü uzatabilir ve daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Temizleme aşamasında öncelikle saatinizin kordonunu gövdeden ayırın. Ardından saat kordon malzemesine göre uygun yöntemi belirleyin. Saat kordonu temizleme aşamaları şunlardır:

Metal Kordon Temizliği

 • Metal kordonu temizlemek için ılık su ve sabunlu bir karışım hazırlayın.
 • Saati temizlemek için yumuşak bir bez seçip bunu suya batırın, ardından kordonu nazikçe ovalayın.
 • Temizlik işleminden sonra kordonu temiz suyla durulayarak iyice kurulayın. İsterseniz özel metal cilası ile kordonu daha parlak hale getirebilirsiniz.

Deri Kordon Temizliği

 • Deri kordon temizliğinde özenli davranmalısınız. Temizlik için özel üretilmiş temizlik bakım kremleri veya bezleri tercih edebilirsiniz.
 • Kremi veya bezi, kordona uygulayarak yumuşak hareketlerle ovalama yapın.
 • Ardından kuru bez yardımıyla saat üzerindeki kalıntıları temizleyin.

Naylon Kordon Temizliği

 • Naylon kordonlar için sabun ve ılık suyla bir karışım hazırlayın.
 • Naylon bir fırça yardımıyla kordonu hafifçe ovarak temizliğini yapın.
 • Kordonu, temiz suyla yıkayıp ardından iyice kurulayın.

Saat Bakımı İçin Doğru Ürün Seçimi

Saat bakımı için doğru malzeme seçimi yaparak saatlerinizi ilk günkü formunda kullanabilirsiniz. Saat temizliğinde yanlış ürün kullanımı, saat mekanizmasına veya malzemesine zarar vererek geri dönülmeyecek hasarlara yol açabilir. Bu sebeple temizlik için seçeceğiniz ürünlere dikkat etmelisiniz. Bunun yanında saat temizliği esnasında saatin özelliklerini göz önüne alarak buna uygun temizlik rutinleri gerçekleştirebilirsiniz. Temizlik yaparken bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Plastik, metal veya deri aksama sahip olan saatler için uygun nitelikte ürün kullanımı gerçekleştirmeye özen gösterebilirsiniz.
 • Sert bezler yerine yumuşak bezler kullanarak saatin aşınmasını önleyebilirsiniz.
 • Saat temizlik ürünleri seçerken kimyasal içerikli olanlardan uzak durabilirsiniz.
 • Saatin pil ve mekanizmasına ait sorunlarda ürünü, yetkili satıcıya götürerek bilgi alabilirsiniz.
 • Saat bakımında her zaman güvenilir ve kaliteli markaların ürünlerini tercih edebilirsiniz.
 • Su geçirmez saatler için saat camı temizleme solüsyonu çeşitlerini kullanabilirsiniz.
 • Deri kordonlu saatler için temizleme kremlerine ek olarak deri besleyici kremler kullanarak kordonun daha parlak ve göz alıcı görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Plastik ve naylon kayışlı saatleri, fırça yardımıyla kolayca temizleyebilirsiniz.

Saat Temizliği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 1. Saatler hangi sıklıkta temizlenmelidir?

Saat temizliğinin sıklığı; ürünlerin türüne, malzemesine ve ürünü kullanım sıklığına göre değişebilir. Metal ve plastik aksamlı saatleri haftada bir kez, deri saatler ise ayda bir kez temizleyerek daha hijyenik hale getirebilirsiniz. Her gün kullandığınız saatleri daha sık aralıklarla temizlemeye özen gösterebilirsiniz.

 1. Saat temizliği sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Saat temizlik aşamasında sert ve aşındırıcı özellikte bez kullanımından kaçınmalısınız. Kağıt havlu gibi malzemelerden uzak durarak yumuşak mikrofiber bezler tercih edebilirsiniz. Bunun yanında temizlik ürünü seçiminde doğal temizleyicilere yönelebilirsiniz. Saatlerde su geçirmezlik özelliği yoksa suyla temastan kaçınmalısınız.

 1. Saatin ömrünü uzatmak için neler yapılabilir?

Saatleri daha uzun süre kullanmak adına rutin temizlik ve bakım süreçlerini ihmal etmemelisiniz. Saatleri aşırı sıcak veya soğuk hava koşullarından korumaya özen gösterebilir, direkt güneş ışığından uzak tutabilirsiniz. Ayrıca ürünleri, darbe ve sarsıntılardan koruyarak mekanizmasının zarar görmesini önleyebilirsiniz. Saat pillerini gerekli durumlarda değiştirerek kaliteli pil kullanımına hassasiyet gösterebilirsiniz. Eğer saat mekanizmasında bir sorun oluştuysa en yakın yetkili servise başvurarak tamirat işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Saat mekanizması ve pili nasıl temizlenir?

Saat mekanizması ve pili, ürünün en hassas alanlarındandır. Bu sebeple bunu bir yetkili servisten yardım alarak gerçekleştirmeniz en doğrusudur. Mekanizma üzerinde yanlış işlemler yapılması, saatin performansı üzerinde önemli hasarlara sebebiyet verebilir.

 1. Saat temizliğinde hangi kimyasal ürünlerden uzak durulmalıdır?

Saatlerinizin bakımını yaparken aşındırıcı özellikte olan çamaşır suyu, aseton veya amonyak içerikli malzemelerden uzak durmanız tavsiye edilir. Bu tip kimyasallar, sert özelliklerde olup saat yüzeyine zarar verme olasılığına sahip olabilir.

 1. Saat bakımı için ürün ne kadar sıklıkla servise götürülmelidir?

Yetkili serviste gerçekleştirilecek özel saat bakım seansları, ürünün kullanım sıklığına ve malzeme kalitesine göre farklılık gösterir. Genel olarak saatleri ortalama 2-3 yılda bir servise götürerek gerekli bakım ve onarım işlemlerini yaptırabilir, saatlerinizi daha uzun süre kullanabilirsiniz.

Saatlerinizi doğru temizlik prosedürlerine göre temizleyip sık aralıklarla bakımını yaparak en iyi versiyonuna dönüştürebilirsiniz Saat bakımına özen göstererek ürünleri gelecek nesillere aktarabilir, sevdiklerinize özel armağanlar sunabilirsiniz. Saat tutkunu iseniz dünyaca ünlü markaların yeni ürünlerini Ersa Saat koleksiyonları üzerinden inceleyerek kaliteli parçalara cazip fırsatlarla sahip olabilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim