Quartz Saat Nedir
 


Sizlerle daha önceki yazımızda "Mekanik saat nedir?" sorusunun cevabını paylaşmıştık. Şimdi sıra “Quartz saat nedir, quartz saat ne demektir?” gibi soruları cevaplamakta. Quartz saat aslında bir diğer deyişle pilli saat, sanayi devriminden sonra hayatımıza giren bir saat türüdür. Mekanik saatin aksine enerjisini pilden alır. Okunuşunu “kuvars” olarak söyleyebileceğimiz bu saatleri biraz daha yakından tanıyalım.

quartz saat nedir

Quartz Saat Nedir?

Mekanik saatlerin aksine quartz saatler daha önce de dediğimiz gibi pil gücü ile çalışır. Bu pil saatin içerisinde çok ufak bir elektrik akımı gerçekleştirir. Hatırlayacağınız gibi mekanik saatlerde her şey analog bir şekilde gerçekleşiyor ve çarkları sarkaç görevi gören balans çarkı döndürüyordu. Bu saatlerde ise iş tamamen pile ve kuvars taşına kalıyor. Aslında adını bu nedenle kuvarstan alıyor. Saatin pilini değiştirmeden birkaç yıl rahatlıkla kullanabileceğiniz kuvars saatler bir bakıma sarkaçlı ve balans çarklı saatlerden çok daha doğru diyebiliriz çünkü yerçekimine bağlı olarak dahi bazen farklı saatleri gösterebilen mekanik saatlere göre kuvarslar daha dakik, daha doğru ve mükemmeldir. İçinde saniyeyi, dakikayı ve saati sayan çark sistemi, akrep ve yelkovan gibi temel saat unsurlarına sahip olmasına rağmen çarkların hareketliliği küçük bir kuvars kristali ile gerçekleşir. Bu sayede yerçekimi gibi dış faktörler saatte sapmaya neden olmaz. İsterseniz Everest Dağı’na tırmanın isterseniz de denizde olun. :)

Kuvars Saat Parçaları Nelerdir?

Tüm parçalarını şu sıralama ile sayabiliriz:

- Pil
- Elektrik adımlı motor
- Mikroçip
- Diğer tüm parçaları ve mikroçipi bağlayan devre
- Kuvars kristal osilatörü
- Saat ayarlama vidası
- Saniye, dakika ve saat dişlileri
- Orta şaft

quartz saat nasıl çalışır

Mükemmelliği Doğanın İçinde Saklı

Casio Edifice Saat Quartz ya da Türkçe adıyla kuvars her ne kadar çok sofistike bir isim olarak kulağımıza gelse de aslında doğada çokça bulunabilen bir mineral. Hiç merak etmeyin, kuvarsı pek çok taşın üzerinde ve hatta kumun içinde bulabilirsiniz. Bu nedenle kuvars saatlerin sıklıkla üretilmesi bizi şaşırtmamalı. Bir diğer önemli nokta ise kuvarsın pizoelektrik özelliğe sahip olmasıdır. Bu özelliği şöyle açıklayabiliriz: Eğer bir kuvars taşını elinize alır ve sıkarsanız minicik bir elektrik üretir. Bu elektrik akımı üretme özelliği sayesinde kendi değerine değer katar. Tabii özelliği yalnızca bununla bitmez. Eğer kuvars taşına elektrik akımı verirseniz mükemmel frekansta titreme özelliğine sahiptir. Bu sayede her saniye her seferinde hep aynı sayıda titrer. Kuvars saatin içindeki pil kuvars kristaline elektrik iletir. Bu sayede kuvars kristali her saniye 32768 kez ileri geri hareket eder. Her seferinde bu mükemmellikte çalışır. Devre her bir titremeyi sayar ve LCD ekrana ya da akrep ve yelkovana dönebilmesi / hareket edebilmesi için güç gönderir. Bu sayede kolunuzun üzerinde saat tik - tak, tik - tak diye çalışır.

Quartz Saat Fiyatları

Quartz saat bayan ya da quartz saat erkek modelleri her markaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı markalar özellikle dijital görünümü sahiplenirken bazı markalar analog görünüme daha çok değer verir. Quartz saat fiyatları da tıpkı modeller gibi değişiklik göstermektedir. Ancak size önerebileceğimiz 2 harika quartz saat mevcut. Aşağıdaki linklere tıklayarak detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Sizin için önerdiğimiz saatlerden ilki gri renkte, kolunuzdan çıkarmak istemeyeceğiniz Casio MTP model quartz saat. Detaylı incelemek için: Casio MTP-1374D-1AVDF İkinci önerimiz ise kahverengi ve lacivertin mükemmel uyumunu bir arada tutan Casio EFR model quartz saat. Detaylı incelemek için: Casio EFR-552GL-2AVUDF KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet


Quartz Saat Fiyatları