ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 20.09.2018 Saat Bilgileri

Mekanik Saat Nasıl Çalışır

Mekanik saat, dijital saatlerin aksine analog olarak zamanı hesaplamaya yarayan saatlerdir. Geçmişten günümüze saat geleneğinin en değişmeyen türlerinden bir tanesidir de diyebiliriz.

Tarihte bilinen ilk taşınabilir saatler 16. yüzyıla dayanır. Quartz, saat dünyasının kapıları aralanana kadar bilinen tüm saatler mekaniktir. Çalışma prensibine hayran bıraktıracak kadar güzel bir sisteme sahiptir. Sadece sahip olduğu sistemden dolayı değil tasarımlarından dolayı da oldukça tercih edilen modeller arasındadır.

mekanik saat nasıl çalışır

Mekanik Saat Nedir, Hangi Parçalardan Oluşur?

Aslında daha önce de bahsettiğimiz gibi mekanik saat analog bir çalışma sistemine sahiptir. Her mekanik saat 5 temel parçadan oluşur.

Bunlardan ilki ana zemberektir. Ana zemberek saati çalıştırmak için gerekli olan enerjiyi üretir. Bir diğeri dişli çarklardır. Bu çarklar balans çarkına gücü iletebilmek ve aynı zamanda saniye, dakika ve saati oluşturabilmek için çalışır. Üçüncü parçaya geçtiğimizde balans çarkını görürüz. Balans çarkı sarkaç görevi görür ve aynı zaman aralığında sürekli olarak ileri-geri hareketini oluşturur. Zamanın sayıldığı asıl yer burasıdır aslında. Bu parçayı bir çeşit metronom olarak düşünebiliriz.

Dördüncü parça eşapmandır (maşa). İşte şimdi saatin sesini duymaya başladınız çünkü saatteki “tik” sesini duymanızı sağlayan parça tam olarak budur. Son olarak ise kadranı görürüz. Artık saatin görünmeyen büyülü dünyasından uzaklaşmış olur ve saati okuyabilir hale geliriz.

Peki mekanik saat nasıl çalışır?” diye soracak olursak aldığımız cevap basitçe şöyle olur: Ana zemberek sıkıştırılarak bir enerji elde edilir. Bu hemen üzerinde yer alan balans çarkının dönmesine yardımcı olur. Balans çarkının dönmesi ile birlikte eşapman artık saniye, dakika ve saati gösterecek olan dişlileri çevirir.

mekanik saat nedir

Mekanik Saat Nasıl Çalışır

Quartz saatler günümüzde çok daha fazla tercih ediliyor ancak mekanik saatler tarzını tamamlamak isteyenlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bir açıdan bu tür saatleri bir tutku, koleksiyonu yapılabilecek eşsiz bir parça olarak da düşünebiliriz.

Mekanik saat modelleri üreticisine bağlı olarak değişkenlik gösterir ancak değişmeyen tek şey bir mekanik saat taktığınızda hissedeceğiniz “özel olma” halidir. Çünkü saatinizle ilgilenmeli, gerektiğinde bakım yapmalı, onu dinlemeyi çok iyi bilmelisiniz. Böylece uzun yıllar boyunca onu kullanabilir, çocuklarınıza bırakabileceğiniz bir mirasa sahip olabilirsiniz.

Yeni bir mekanik saat aldığınızda hissettiğiniz o farklılık hissine bir de yıllar sonra saati elinize aldığınızda onu hayata döndürebiliyor olmanın verdiği mutluluk hissini ekleyin. Sanıyoruz ki artık bir mekanik saat almaya hazırsınız. Son olarak mekanik saat markaları ve mekanik saat fiyatlarının da çok değişken olduğunu eklemeyi unutmayalım. Yalnızca mekanik saat üreten markaların yanı sıra dönemsel olarak mekanik saat üreten markalar da var. Fiyatları ise markadan markaya değişkenlik gösterebilmekte. Seçimi size bırakıyoruz. Ne olursa olsun, zaman her zaman sizden yana olsun :)

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim