ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

 • Anasayfa
 • Blog
 • Dalış Saati Nedir? Dalışçılar Hangi Saatleri Tercih Etmeli?
Yayınlanma Tarihi 25.06.2024 Saat Özellikleri

Dalış Saati Nedir? Dalışçılar Hangi Saatleri Tercih Etmeli?

Su sporlarıyla ilgilenen kişilerin özellikle su altında kullanmayı tercih ettikleri saatler dalış saati kategorisinde yer alır. Dalış sırasında dalgıçların bulundukları metreyi ve suda kaldıkları süreyi bilmeleri çok önemlidir. Bu bilgiler sayesinde hem güvenli hem kontrollü bir dalış yapılır. Kaliteli ve dayanıklı yapılarıyla spor yaparken avantaj sağlayan su altı saatlerini inceleyerek kendinize en uygun olanı bulabilirsiniz. Dalış saatleri farklı marka ve modellere göre değerlendirebileceğiniz aksesuarlardır. Daha önce bu tarz aksesuarları kullanmayanlar için dalış saati nedir sorusuna dalış esnasında suya dayanacak şekilde tasarlanmış bir saat türü cevabı verilebilir. Keyifli sporları dava verimli hâle getiren dalış saatleri ile ilgili merak ettiğiniz detayları yazının devamında bulabilirsiniz.

Dalis-Saati-banner

Dalış Saati Ne Demektir?

Su altında keyifli vakit geçirirken zaman yönetimi yapmanıza olanak sunan su altı saatleri, dalgıçlara özel olarak üretilen modellerdir. Derin sularda gezinirken geçen sürenin farkına varamayabilirsiniz. Çevrenizdeki güzelliklerin etkisiyle beklediğinizden daha derinlere inmeniz de mümkündür. Bu durumları kontrol altında tutmak ve riskleri önlemek amacıyla su geçirmez saatler kullanılır. Dalış sırasında ihtiyaç duyacağınız bilgilere erişim sağlayan bu aksesuarlar hızlı yükselme ve alçalma gibi durumlarda uyarı verir. Böylece durumunuzu anlık olarak kontrol edebilirsiniz.

Dalış Saati Özellikleri Nelerdir?

Deniz altında derin sularda dalış yaparken kendinizi güvende hissetmeniz için en gerekli ekipman dalış saatinizdir. Su sporlarını sevenlerin hayatını kolaylaştıran çözümler sunan dalış saat özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Özel amaçlar için tasarlanan bu saatler sertifikalı olarak üretilir.
 • Dalış saatleri hem derinliğe hem tuzlu suya duyarlı yapıları sayesinde oldukça kullanışlıdır.
 • Farklı mekanizma yapılarıyla kullanıcılara tercih şansı sunar.
 • Dalgıç saatleri, dayanıklılık testleri başta olmak üzere birçok farklı uygulamaya tabi tutulur.
 • Saatin net görülebilmesi amacıyla özel malzemelerden tasarlanır.
 • Zaman dilimlerini belirleyebileceğiniz kurulabilir çerçevesiyle avantaj sağlar.
 • Su geçirmezlik seviyesi ve basınca duyarlı olması dalış saatinin vazgeçilmez özellikleri arasında yer alır.

Sualtında huzurlu ve keyifli bir dalış yapmak için siz de dalış saatlerini değerlendirebilirsiniz. Ekstrem sporları ve outdoor aktivitelerini seviyorsanız bu saatler beklentilerinizi karşılar. Dalış saatleri, sportif kullanımın yanı sıra renk ve tasarımlarıyla günlük hayatta da kullanabileceğiniz özelliklere sahiptir.

Su Geçirmezlik ve Basınç Dayanımı

Suyun içinde geçirdiğiniz süre zarfında saatinizin basınçtan etkilenmemesi ve su geçirmemesi son derece önemlidir. Farklı metrelerde dalış yapanların bilgi edinmesi ve basınç seviyesini kontrol edebilmesi amacıyla dalış sırasında bu özellikleri içeren bir saat kullanmaları tavsiye edilir. Bu bilgiler saat üzerinde water resistant veya ATM kelimeleriyle belirtilir. Su geçirmez saat modelleri 50 metreden 200 metreye kadar farklı aktivitelerde tercih edebileceğiniz aksesuarlardır. Bu saatler su geçirmezlik seviyelerine göre şu şekilde sıralanır:

 • 50 m su geçirmezlik seviyesi: Sığ sular ve basit su aktiviteleri için uygundur.
 • 100 m su geçirmezlik seviyesi: Yüzme ve havuz dalışı amacıyla değerlendirebilirsiniz.
 • 200 m su geçirmezlik seviyesi: Bu saatler jetski, yüzme ve şnorkelli dalış gibi sporlarda avantaj sağlar.
 • Dalış saati: Su sporlarının hepsinde kullanabileceğiniz en üst seviye su geçirmezlik kapasitesine sahiptir.

Saat basınç direncinizi belirlemek için öncelikle saatinizi hangi amaçla kullanacağınızı tespit etmeniz gerekir. Havuzda keyif yapmak, derin sulara dalmak veya profesyonel bir yüzücü olarak yüzmek istediğinizde farklı saatleri tercih etmeniz gerekir. Basınç değerlerine göre saatlerin kullanılabileceği alanlar şöyle;

 • 3 ATM (30m) su basıncı en düşük derecedir. En ufak su bile saatinizin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir.
 • 5 ATM (50m) su basıncına karşı dayanıklı bir saattir. Havuzda keyif yaparken, duş alırken ve sığ sularda yüzerken güvenle kullanabilirsiniz.
 • 10 ATM (100m) su basıncına dayanıklı saatler, şnorkelle dalış ve su sporları sırasında tercih edebileceğiniz aksesuarlardır.
 • 20 ATM (200m) su basıncına karşı dayanıklı saat modelleri derin su dalgıçlarının beklentilerini karşılar.
 • 50 ATM (500m) su basıncına karşı en yüksek seviyede dalış yapmanıza olanak sunar. Profesyonel dalgıçların tüple dalış yapmaları ve su altında her türlü aktiviteyi gerçekleştirmeleri için özel olarak tasarlanır.

Dalış Saati Marka Önerileri Nelerdir?

Su sporlarını ve suda yapılabilecek aktiviteleri seviyorsanız size en uygun dalış saatleriyle ekipmanlarınızı tamamlayabilirsiniz. Birbirinden farklı marka ve modellerle ilgi gören su geçirmez saatler, sığ sulardan derin denizlere kadar farklı yerlerde kullanabileceğiniz özelliklere sahiptir. Kadın ve erkeklerin kullanımı için tasarlanan modeller renk, malzeme, büyüklük ve su geçirmez yapılarıyla avantaj sağlar.

Casio markasının su sporlarıyla ilgilenen kullanıcılara özel olarak geliştirdiği G-Shock modelleri, kadranından dayanıklı yapısına kadar işlevsel bir aksesuardır. Casio Protection modeli tasarım detaylarıyla göz doldurur. Dijital saat modeli hem görünüşü hem teknik özellikleriyle öne çıkar. Casio Pro-Tek saat modelini kolay okunabilen ekranı, barometrik basınç göstergesi sayesinde outdoor sporlarında kullanabilirsiniz. Dikkat çekici tasarımıyla su altına uyum sağlayan Swiss Military Diver’s koleksiyonunda bulunan ürünleri inceleyerek dalış deneyiminizi iyileştirebilirsiniz.

Profesyonel Dalış Saatleri Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Profesyonel dalış saatleri kullanıcılara su altında güvenlik sağlayan ürünlerdir. Bu özellikleri sebebiyle kusursuz bir şekilde çalışmaları önemlidir. Su içinde uzun süre kalması, contaların gevşemesine veya bozulmasına sebep olabilir. Bunlara ek olarak plastik parçalar ve vidalar da zamanla aşınabilir. Bu tip parçaların kontrolü ve değişimlerinin yapılması sayesinde saatinizin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Dalış saat bakımı konusunda bir saatçiden yardım alabilirsiniz. Konuyla ilgileniyorsanız ve gerekli malzemeleriniz varsa kendiniz de bakım işlemlerini yapabilirsiniz. Dalış saatlerinin kadranı kapatan camları suyla temas sonucu yıpranabilir. Çizilme ve görüş açınızı daraltan bölümlerin düzenli olarak temizlemesi gerekir. Ayrıca cam bölümlerini değiştirme şansınız da mevcuttur.

Bezel bölümü, saatin en önemli parçalarından biridir. Saat dilimlerini gösteren bu bölüm, çevrilerek ayarlandığı için suyun etkisi ve kullanım durumuna bağlı olarak gevşeyebilir. Zamanı yönetmek için bu parçanın aktif olarak çalışması gerekir. Bakım sırasında saatinizdeki tüm bölümleri titizlikle incelemeniz önemlidir. Her dalıştan sonra saatinizi tuzlu sudan arındırmak ve kurutmak da bakım açısından avantaj sağlayan bir konudur. Dalış saatleri genelde silikon kayış seçeneği ile tasarlandığı için uzun ömürlü olur. Yine de her dalıştan önce kayış ve bağlantılı olduğu parçaları dikkatlice kontrol edebilirsiniz.

Dalış saat modelleri ve uzman desteği için Ersa Saat ayrıcalıklarından faydalanabilirsiniz. Pek çok ürün arasından zevkinize ve bütçenize uygun olanı kısa sürede sepetinize ekleyerek beğendiğiniz dalış saatine kolayca sahip olabilirsiniz.

SSS

Dalış saati nasıl kullanılır?

Dalış saatleri özel bir mekanizmaya sahiptir. Dalgıçlar dalış yapmadan önce bu mekanizmayı istedikleri konuma getirerek ayarlama yapabilir. Böylece suda kalış sürelerini ve yüzey aralıklarını takip edebilirler.

Dalış saatlerinde bezel ne işe yarar?

Bezel, saatin çerçevesi üzerinde bulunan bir parçadır. Çevrilebilir ve sabit olarak iki farklı çalışma şekline sahip olan bu parça saat dilimlerini gösterir. Çevrilebilen bezel, kurulabilir özelliğiyle dalgıçlara avantaj sağlar. Süre tutmak için değerlendirilen bezel, su içinde geçen süreyi takip etmek açısından önemlidir.

Dalış saati modelleri nelerdir?

Dalış saati modelleri farklı malzemelerden üretilir. Kadran özellikleri, suya dayanıklılık kapasitesi, quartz ve dijital yapılarına göre tercih edebileceğiniz modelleriyle öne çıkar. Kullanım amacınıza ve tarzınıza uygun olanı kolaylıkla seçebilirsiniz.

Dalış saati fiyatları nelerdir?

Dalış saati fiyatları tercih ettiğiniz ürünün markasına, modeline ve özelliklerine göre ddeğişiklik gösterir. Mekanizmaları ve tasarımları da ürün fiyatını doğrudan etkiler. Bütçenize uygun saat çeşitlerini listeleyerek beğendiğinizi seçebilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim