ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 26.12.2018 Saat Bilgileri

Su Geçirmez Saat Modelleri

Saat severlerin saatlerini daha uzun süre ve geniş kapsamlı şekilde kullanabilmeleri için gelişen teknolojilerle birlikte farklı özellikler geliştirildi. Doğal koşullara ve farklı yaşam şekillerine karşı darbeye ve çizilmeye dayanıklılık vb gibi farklı fonksiyonda saatler üretilmeye başlandı. Su geçirmeyen saat de bunlardan bir tanesi.

Su Geçirmeyen Saat Var mı?

su geçirmez saat modelleri

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de gerçekten su geçirmeyen saat olup olmadığıdır. Saatlerin üzerinde yazan “water resistance” yazısı dilimize yanlış çevrildiği için bu saatleri su geçirmez olarak biliyoruz. Ancak aslında tam doğru çevirisi ile “suya dayanıklı” dememiz gerekiyor. Bunun nedeni ise tüm saatlerin belirli bir basınç altında suyu geçirebilecek hale gelmesidir. Tabii ki bazı saatler tüplü dalış seviyesinde dahi suya dayanıklı olma özelliğini korumaya devam eder ve su geçirmez olarak görev görür.

Suya Dayanıklılık Seviyeleri Nelerdir?

Yukarıdaki tabloya baktığımızda Casio’nun sizin için hazırladığı su geçirmezlik seviyelerini görebiliriz. Burada saatlerin hangi metrelerde hangi aktivitelere karşı suya dayanıklılık özelliğini koruduğunu görürüz. Gelin birlikte bu seviyelerin her birini inceleyelim:


- Water Resistance // Suya Dayanıklı: Suyun sıçradığı ancak bir basınca maruz kalmadığı durumlarda takılabilir.
- 50M(5ATM) Water Resistance // 50 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: Herhangi bir şeyi yıkarken, koşu yaparken kullanabilirsiniz. Dalış, su kayağı, tüple dalış gibi aksiyonlarda su dayanıklılığı özelliğini yitirir.
- 100M(10 ATM) Water Resistance // 100 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: 50 metreye kadar dayanıklı saatlerin imkanlarına ek olarak, yüzerken ve snorkerli dalışlarda da kullanılabilir ancak hala jet-ski ya da tüple dalış için kullanılamaz.
- 200M(20 ATM) Water Resistance // 200 metreye Kadar Suya Dayanıklı: Bu saatler, 100 metreye kadar dayanıklı saatlerin tüm imkanlarına ek olarak jet-ski de artık kullanılabilir. Burada jet-ski’nin yüksek basınçla su fışkırtmasına karşı da korunma sağlar. Ancak hala tüple dalış yapılamamaktadır.
-Diver’s Watch 200M/300M // Dalıcı Saati 200-300 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: Bu saatlerle birlikte artık tüple derin dalış yapabilirsiniz.

suya dayanıklı saat

Su Altında Saat Nasıl Korunur, Nasıl Kurutulmalıdır?

Saatiniz herhangi bir şekilde suya maruz kaldıysa, öncelikli olarak bilmeniz gereken nokta saatinizin kurma kolları ya da düğmeleri ile herhangi bir şekilde oynamamanızdır. Suyun altında saatin hareket edebilen aksamlarını hareket ettirmek suya dayanıklılığa karşı duran korumayı kırabilecek bir işlemdir. Ayrıca bazı model saatlerde çevirmeli tepe düğmesi bulunmaktadır. Çevirmeli tepe saatin su geçirmesini engelleyen en önemli parçalardan biridir. Saatinizi ayarladıktan sonra çevirerek tepeyi yerine oturttuğunuzdan emin olunuz. Eğer tepe tam çevrilmediyse ve bu esnada saatiniz herhangi bir şekilde suya maruz kalırsa iç aksamlar su alabilir ve ciddi hasarlara neden olabilir. Bunların yanı sıra kimyasal maddelere de maruz bırakmamak en doğrusudur. Su içinde kalan ya da belirli bir süre su ile temasta bulunan saatlerinizi kurutmak için hassas bir bezle silmeniz ve kurumaya bırakmanız önerilir.


Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim