ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 07.07.2023 Saat Bilgileri

Casio Saat Kordonu Ayarlama

1946 yılından bu yana kadın - erkek kol saatleri söz konusu olduğunda pek çok ilke imza atan Casio, ikonik modellerinin yanı sıra akıllı saatler de üretir. İnovasyon ve teknoloji alanında lider saat markalarından biri olmaya devam eder ve G-Shock, Baby-G, Pro Tek, Edifice gibi her ihtiyaca ve her stile uygun saatler tasarlar. Örneğin G-Shock serisi birçok özelliğe sahiptir. Dijital göstergeleri, Bluetooth bağlantısı ve su geçirmezlik gibi özellikleriyle kullanım açısından karmaşık görünebilir. Ancak kullanıcı dostu arayüzü, kontrol düğmeleri sayesinde oldukça pratiktir. Casio saat kordonu ayarlama söz konusu olduğunda ise eri, plastik, silikon, titanyum, metal, biyo-plastik gibi kordonlarda farklı olduğu için her birinin kısaltılması ya da bileğe göre ayarlanması için farklı yöntemler mevcuttur.

En Ünlü İtalyan Gözlük Markaları

Casio Saat Nasıl Kullanılır?

Casio saatler uzun süredir kullanımda ve bu nedenle analog, dijital ve hibrit saat modelleri mevcuttur. Bu nedenle şık ve yüksek kaliteli bir saat arayan kadın ve erkekler için mükemmel bir seçimdir. Casio, geniş bir saati koleksiyonu sunar, bu sayede ihtiyaçlarınıza her zaman uygun bir model vardır. Casio saatleri paslanmaz çelikten yapılmıştır, çizilmeye karşı dayanıklı mineral cama ve otomatik takvim, dünya saati işlevi, kronometre gibi işlevlere sahiptir. Bu sayede ofisten ya da yüzmeye kadar her durum, aktivite için kullanılabilir. Casio saat kullanımı, her modelde farklılık gösterir. Dijital, analog ya da akıllı saatlerde ayarlar ve bildirimler için farklı yönergeler bulunur.

Kontrol düğmeleri ve dokunmatik ekran seçenekleri de bulunduğundan sahip olduğunuz modelin kullanım kılavuzunu incelemeniz saatin tüm işlevlerinden yararlanmanızı sağlar ve saatinizden maksimum verim alabilirsiniz. Casio saatlerin kullanımı söz konusu olduğunda ön plana çıkan diğer parçası ise kordonudur. Metal örgü, deri, silikon gibi farklı malzemelerden yapılan kordon bileğinize tam oturmalıdır. Çok gevşek olduğunda düşebilir, dar olduğunda ise rahatsız hissettirebilir. Bu nedenle Casio saat kordonu ayarlamanız için "Saat ve kordon ölçüsü için tam rehber" içeriğimize göz atabilirsiniz.

Casio Saat Nasıl Ayarlanır?

Darbeye dayanıklı Casio G-Shock ve Baby-G modelleri aktif bir yaşam tarzına sahip kişiler için özel olarak tasarlandığından zorlu koşullara dayanabilir ve tüm işlevleri düğmeleri sayesinde ayarlanabilir. Casio saatler her zaman en kaliteli malzemelerden yapılır ve düğmeleri, göstergeleri, titanyum kasası, kordonu dahil olmak üzere her bir aksam uzun ömürlüdür. G-Shock serisinden sportif saatler güçlü bir plastik çerçeve ve sertleştirilmiş mineral camdan oluşur. Çoğu saat, 10 hatta 20 bara kadar su geçirmezliğe sahiptir. Ancak saatler, tur sayacı, kronometre, geri sayım, çalar saat ve takvim işlevi gibi çok sayıda işlevin birleşimi nedeniyle birbirinden farklıdır. Tüm bu özellikler saatin yanında bulunan düğmeler yardımı ile saniyeler içinde ayarlanır. Bununla birlikte akıllı modellerde telefonunuzu kullanarak da farklı ayarlar yapmanız mümkündür. Edifice koleksiyonu ise erkek saati tutkunları için özel olarak geliştirilmiştir. Klasik, zarif görünümle birlikte, yerleşik bir termometre, gelgit, akış göstergesi gibi kapsamlı özelliklere sahiptir. Çok işlevli olduğundan diğer Casio saatlerde olduğu gibi her düğmenin birden fazla görevi vardır ve ayar yaparken birkaç saniye tutulduğunda zaman ayarından çıkıp, termometre ya da kronometreyi çalıştırabilir.

Casio Saat Kordonu Nasıl Değiştirilir?

Yeni bir saat aldığınızda genellikle kordonun kısaltılması ya da ek yapılarak uzatılması gerekebilir. Bu durum zamanla değişen bilek ölçünüz için de geçerlidir. Çünkü kilo alıp vermeye bağlı olarak bilek ölçünüz değişebilir ve saat kordonunuzun değişmesi gerekebilir. Bu nedenle Casio saatler söz konusu olduğunda "Casio saat kordonu nasıl açılır?" en merak edilen konulardan biridir. Casio saat kordonu ayarlama ya da değiştirme farklı yönergelerden oluşur. Çünkü ayar yapmak isterseniz metal ve örgü sistemli kordonlarda bağlantılardan bir ya da birkaçını çıkarmanız gerekirken (ekleme de olabilir) değişim esnasında kordonu tamamen çıkarmanız gerekir. Kordon çıkarmak için saatin alt ve üst noktasında yer alan kordon-kasa birleşim yerlerinde küçük vidalar ya da pimler bulunur. Bu pimleri bir iğne yardımı ile iterek kordonun çıkmasını sağlayabilir, kolaylıkla yenisini takabilirsiniz. Casio kordon ayarlama ise her modelde farklıdır.

Casio Saat Kordonu Ayarlama Adımları

Her Casio saat kordonu aynı şekilde kısaltılmaz. Örneğin, Casio retro saat kordon ayarlama hassas alet gerektirebilir, bu nedenle profesyonellerin yapması daha doğru olabilir. Pimli ve sıra bağlantılı saat kordonlarını kısaltmak, ayrık pimli bir kordonla aynıdır ancak burç çok küçük ve kordon bağlantısına geri yerleştirilmesi zor olduğundan, bu tip saat kordonlarının her zaman profesyoneller tarafından kısaltılmasını önerilir. Casio da ise genellikle kordon bağlantılarını bağlamak için küçük vidalar kullanılır. Kordonu vidalarla kısaltmak, küçük bir tornavidayla kolayca yapılabilir. Bandı çizmemeye dikkat etmeli ve uygun bir tornavida kullanmalısınız.

Metal Casio saatlerde kordondaki halkaları çıkarmadan önce saat tokasını ayarlamanın mümkün olup olmadığına bakabilirsiniz. Çoğu zaman, saat kordonunun tokasını ayarlamak, kordonu sıkmanın veya gevşetmenin kolay bir yoludur.

Vidalı saatiniz varsa pimi gevşetip başka bir deliğe taşıyabilirsiniz. Bu şekilde kordon biraz daha sıkı veya gevşek hale gelir ve saat bileğe daha iyi oturur. Ancak Casio saat kordonu kısaltma genellikle titanyum ve çelik bağlantılı kordonlarda bağlantıların çıkarılmasıyla yapılır. Çelik pimlerle metal bağlantılı saat kordonlarını kısaltmak için adımlar ise şöyledir:

  • Daima saatin alt kısmından başlayın (saat 6 konumu) ve yalnızca işaretlenmiş bağlantıları kaldırın.
  • Saati deneyin ve kaç halkayı çıkarmak istediğinizi tespit edin.
  • Kısaltıcı kullanıyorsanız saati, kısaltıcının dışarı itilen piminin önüne yerleştirin ve pimi ok yönünde dışarı ittiğinizden emin olun. Dilerseniz bağlantı noktasında yer alan pimi iğne ile itebilirsiniz.
  • Kısaltıcıyı sıkarak pimi bağlantıdan dışarı doğru itin. Bağlantının diğer tarafı için de aynısını yapın.
  • Kordondaki halka çıktığında pimi kalan bağlantı uçlarına sıkıca bastırarak kayışı tekrar birleştirin.
  • Pimi bağlantıya doğru yönde ittiğinizden emin olun. Yanlış şekilde yaparsanız pim sıkışabilir.
  • Pimin bağlantıya doğru şekilde oturduğundan emin olun. Son parça için dikkatli bir şekilde yumuşak (plastik) bir çekiç kullanın. Bu şekilde kordonu yeniden dayanıklı bir şekilde birleştirmiş olursunuz.
  • Birden fazla halka çıkarmak istiyorsanız kayışın dengeli kalması için kayışın her iki tarafından bir tane çıkarın.

Siz de Casio saatlerinizin kordonunu kısaltmak isterseniz bu adımları izleyebilir, ekstra bağlantılar ekleyerek daha geniş bir kordona sahip olabilirsiniz. Ersa Saat koleksiyonları arasında yer alan farklı kordona sahip Casio saatler arasında seçim yaparak size en uygun saate avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

SSS

Casio Saat Ayarları Nasıl Yapılır?

Casio saat ayarları manuel ya da (akıllı saatlerde) uygulama yolu ile yapılabilir. Her saat farklı kullanım talimatlarına sahip olduğundan kılavuza göz atmanız tavsiye edilir.

Kol saati kordon ayarı nasıl olmalı?

Casio saat kordonu çok sıkı olmamalı ama kesinlikle çok da gevşek olmamalıdır. Temel kural, küçük parmağınız bileğiniz ve kasa arasına sığıyorsa, saatin kordonu size uygun demektir. Saat çok daha gevşekse saat kordonunu kısaltmayı tercih edebilirsiniz.

Saat kordonu kısaltılır mı?

Casio deri kordonlu saat ayarı sadece saat bileğinize büyük geldiğinde ekstra delik açılarak yapılır. Bazı silikon kordonlar ise istenilen ölçülerde kesilebilir. Ancak üründe belirtilmesi gerekir. Metal sıralı kordonlar ise bağlantılar eksiltilerek kolaylıkla kısaltılır.

Saat kordonu nasıl takılır?

Saat kordonları, deri olanlarda kemer sistemi ile takılırken metal ve çelik olanlarda klips veya magnet yardımı ile takılabilir. Bununla birlikte saatinize yeni bir kordon takmak isterseniz saatin arka kısmında ve alt-üst kısımlarında yer alan pimleri iterek/çevirerek çıkarıp aynı şekilde yenisini yerleştirebilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim