ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 1.03.2019 Saat Özellikleri

Barometreli Saat

Atmosfer basıncını ölçmek için kullanılan, 1644 yılında İtalyan fizikçi Evagelista Torricelli tarafından icat edilen bir aletin şu an barometreli saat olarak bileğimizde olması size de inanılmaz gelmiyor mu? Barometre, hava basıncını ölçerek hava tahmini yapmamızı sağlayan bir alet aslında. Genel bir kural olarak ne kadar yükseğe çıkarsanız barometrik basınç da o kadar düşer. Hava basıncındaki bir yükseliş, genellikle havanın iyileşeceğine işaret eder. Hava basıncındaki düşüş ise yağmur, kar veya rüzgarlı kötü havanın yolda olduğunu gösterir. İşte tüm bunları bileğinizdeki bir saatle, yani barometreli saat ile ölçmeniz mümkün.

barometreli saat

Barometreli Saati Kimler Kullanmalı?

Barometreli saat daha çok dağcılık, tırmanış gibi açık hava sporlar veya dalış yapan kişiler tarafından tercih edilir. Hava tahminleri artık uydular ile yapılıyor olsa da saatinizin barometresinin düşüş ve yükselişini gözlemleyip rüzgar yönüne bakarak hava tahmini yapmak mümkün. Sporcuların tercih etmesinin sebebi de bu aslında. Sadece saate bakarak hava basıncını ölçebilmek ve buna göre hareket edebilmek bir sporcu için oldukça kullanışlı bir şey.

Düz bir alanda spor yapıyorsanız barometreli saat bir şart değil diyebiliriz ancak irtifa kaybını gözlemlemeniz gereken dağcılık gibi bir spor yapıyorsanız barometreli saat en çok ihtiyacınız olan şey. Saatinizin barometresini günde bir kez sıfırlamanız doğru basınç ölçümü için yapmanız gereken en önemli şey. Saatiniz destekliyorsa barometre ile birlikte GPS’i de basıncı takip etmek için kullanmanız mümkün.

barometreli saat nedir

Casio Barometreli Saat Modelleri

Bir saatten çok ileri bir elektronik cihaz gibi görünen Casio barometreli saat modelleri gün geçtikçe gelişiyor. Normal saatlere göre fiyatları daha pahalı olan barometreli saat modelleri arasında görece daha uygun fiyatlı olanlarını da bulmak mümkün.

Casio GWN-1000F-2ADR modeli sporcuların kullandığı bir saat için oldukça şık ve göz alıcı bir saat değil mi sizce de? Pahalı bir spor ekipmanı gibi duran bu saat 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip, yani profesyonel dalgıçlık için elverişli. Alarm, altimetre, barometrik basınç, gel git göstergesi, güneş enerjisi, kronometre, pusula, rakım ölçüm gibi saymakla bitmeyen pek çok özelliğe sahip bu saat Casio barometreli saat modelleri arasında uygun fiyatlı olan bir seçenek.

Casio’nun premium saatlerinden olan Casio GWN-Q1000MC-1A2DR erkek kol saati de saat yerine bilgisayar diyebileceğimiz gelişmiş bir cihaz gibi. Yine 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip olmasının yanında derinlik ölçer özelliğinin de bulunması profesyoneller için özel olarak üretilmiş bir saat olduğunun göstergesi. Bunun yanında altimetre, barometrik basınç, darbelere dayanıklılık, dünya saatleri, gel-git göstergesi, gün doğum-batım göstergesi, rakım ölçüm, pusula ve termometre gibi özellikleri de bulunuyor.

Bu da demek oluyor ki bu Casio modelleri doğada ihtiyacınız olabilecek her aracı tek bir saatte barındırıyor!

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim