ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

 • Anasayfa
 • Blog
 • Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Yayınlanma Tarihi 26.12.2022 Genel Kültür

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni bir gözlük satın almaya karar verdiğinizde karşınıza çıkan onlarca farklı stil ve çeşitlilik arasından karar vermek pek kolay olmayabilir. Ancak mükemmel güneş gözlüğü seçimi için yüz şeklinizi dikkate almak işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Bu nedenle belirli çerçeve şekillerinin ve lens boyutlarının yüz yapınızı tamamlamada nasıl farklı etkileri olduğunu anlamak önemlidir. Sonuç olarak, yüz şekliniz için en iyi güneş gözlüğü, size kendinizi iyi hissettiren modellerdir. Ancak biraz rehberliğe ihtiyacınız varsa yüz şekline göre güneş gözlüğü seçerken uymanız gereken birkaç kolay stil kuralını keşfetmeye hazır olun!

yuz-sekline-gore-gozluk-secimi-nasil-Yapilmalidir-1

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yüz şekline göre gözlük seçimi öncelikle kendi yüz hatlarınızın hangi kategoriye ait olduğunu belirlemekle başlar. Yüz şekilleri genel olarak yuvarlak, oval, kare ve kalp olarak dörde ayrılır. Bu noktada kendi yüz şeklinizi belirlemek için bir aynadan yararlanmanız gerekecektir. Gelin yüz tipinizi belirlemek konusunda size yardımcı olabilecek ipuçlarını değerlendirelim.

 • Yüz şeklinizi bulmak için aynaya bakın veya bir arkadaşınıza sorun.
 • Saç çizginiz boyunca çene hattınıza kadar bir çizgi izlediğinizi hayal edin.
 • Hayal etmekte zorlanıyorsanız elinize silinebilir bir kalem alın ve ayna üzerinde yüz hatlarınızı takip eden bir çizgi oluşturun.
 • Yüzünüzün en geniş kısmının nerede olduğuna dikkat edin ve saç çizgisini çenenizin ucuna kadar ölçün.
 • Sonuçta ortaya çıkan şekli yuvarlak, oval, kare, dikdörtgen ve kalp şeklinde değerlendirin.
 • Yüzünüzün büyük, küçük, uzun veya kısa olduğunu ölçülere bakarak belirleyin.

Yüze göre gözlük seçimi yapmanın anahtar noktası tamamen denge yaratmakla ilgilidir. Bu nedenle yüz şekliniz ne olursa olsun en iyi güneş gözlüklerini seçmenin kuralı gözlük çerçevesinin yüz şeklinizi nasıl dengeleyebileceğini düşünmektir. Yüz şeklinizi belirledikten sonra size en çok yakışan modeli kolayca bulabilirsiniz. Farklı yüz tipleri için en iyi güneş gözlüğü modellerini belirlemeye yardımcı ipuçlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

yuz-sekline-gore-gozluk-secimi-nasil-Yapilmalidir-2

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Yuvarlak yüzler; daha dolgun yanaklar, yumuşak kıvrımlar ve keskin görünmeyen eşit oranlara sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle yüz tipine göre güneş gözlüğü seçimindeki anahtar kuralı hatırlayarak yumuşak hatları keskin hale getirmeye çalışmanız gerekir. Bu anlamda net ve keskin çizgilere sahip kare, cat-eye veya köprülü güneş gözlüğü modelleri idealdir. Genel anlamda yuvarlak yüzler için ideal gözlük seçeneklerini aşağıdaki ipuçlarından yola çıkarak bulabilirsiniz.

 • Klasik kare güneş gözlüğü modelleri yuvarlak yüze sahip kadın ve erkekler için daha keskin açılar ve net bir hat oluşturur.
 • Güçlü bir kaş çizgisi oluşturmak göz hattını belirginleştireceği için yuvarlak yüzlerde yarı çerçevesiz ve köprülü modeller idealdir.
 • Yuvarlak yüzlü erkeklerde kalın ve cesur bir çerçeveye sahip güneş gözlükleri yumuşak hatları en iyi şekilde dengeleyebilir.
 • Yuvarlak ve küçük yüzler için güneş gözlüğü seçerken kadın cat-eye modeller tercih etmek uzunluk katmaya yardımcı olabilir.

yuz-sekline-gore-gozluk-secimi-nasil-Yapilmalidir-3

Oval Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Oval yüz şekline sahipseniz güneş gözlüğü seçmek sizin için oldukça kolay olacaktır. Nitekim oval yüz tipinin oranları genel anlamda oldukça dengeli göründüğünden neredeyse tüm güneş gözlüğü modellerini kolayca taşıyabilir. Bu şekle sahip kişiler alınlarına göre daha uzun bir yüze, çıkık elmacık kemiklerine ve dar bir çene yapısına sahiptir. Bu nedenle dengeyi korumak için çok büyük veya küçük güneş gözlüğü modellerinden kaçınmaları gerekir. işte oval yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenler.

 • Kalın ve koyu renk çerçeveden yapılmış retro esintili kare veya yuvarlak çerçeveli güneş gözlüğü modelleri oval yüz şeklinizi öne çıkarabilir.
 • Feminen bir cat-eye kadın güneş gözlüğü yüzün doğal hatlarını tamamlayarak stilinize vintage bir dokunuş katabilir.
 • Havalı bir stilden hoşlanan erkekler için kahve tonlarında aviator tarzı erkek güneş gözlüğü modelleri dengeli bir hat yaratabilir.
 • Çekici çerçeve ve sap detayları, oval yüz hatlarının daha çok öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Kare Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kare yüz şekline sahip kadın ve erkekler genel anlamda keskin, düz ve açılı özelliklere sahip olma eğilimindedirler. Bu yüzlerin karakteristiğini, güçlü ve geniş bir çene çizgisinin yanı sıra geniş alın oluşturur. Bu nedenle kare yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi yaparken olabildiğince hatları yumuşatan çerçeve ve renkler tercih edilmelidir. Gelin kare yüz tipine göre en iyi güneş gözlüğü modellerine yakından bakalım.

 • Kare yüzlerde baskın yüz hatlarını eşitlemek için kavisli veya yuvarlak kenarlı ince metal çerçeveler tercih edilmelidir.
 • Ayrıca keskin görünümü dengelemek için altın, bronz, açık kahve ve gümüş gibi soft renklere daha fazla ağırlık verilmesi önerilir.
 • Vintage tarzı yuvarlak güneş gözlüğü modelleri erkeklere bohem ve daha dengeli bir hat kazandırabilir.
 • Kare yüz şekline sahip kadınlarda ise oval veya yuvarlak güneş gözlüğü modelleri oldukça havalı görünür.

Kalp Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi

Kalp şeklindeki kadın ve erkek yüz tipi, çeneye kadar daralan daha geniş bir alın yapısına sahip olma eğilimindedir. Ters üçgen olarak da ifade edilen kalp yüz şekli için güneş gözlüğü seçerken amaç olabildiğince kontrast ve denge oluşturmaktır. Bu, aynı zamanda uzun yüze gözlük seçimi yapmanın kurallarına dikkat etmek anlamına gelir. Bu doğrultuda odağı alın genişliğinden uzaklaştıran ve çeneyi daha geniş gösteren erkek ve kadın güneş gözlüğü modelleri tercih edilmelidir. İşte kalp yüz şekline göre gözlük seçerken dikkat etmeniz gerekenler!

 • Üst tarafı alt kısmına göre daha geniş olan çerçevelere sahip güneş gözlüğü modelleri kalp şekline sahip kadın ve erkeklerde yanakları abartmadan yüzün üst kısmına genişlik katabilir.
 • Kalp yüzlerde açık renkli çerçeveler veya çerçevesiz stiller, genişliği yüzün üst kısmından uzaklaştırmanın harika bir yoludur.
 • Kalp yüze sahip kadınlar da dikkati alından uzaklaştırmak için kavisli veya kedi gözü gözlükleri tercih edilebilir.
 • Oval güneş gözlüğü modelleri erkeklerde ilgiyi gözlere doğru çekerek yüz hatlarını dengeleyebilir.
 • Kare güneş gözlüğü gibi maskülen koyu renk çerçeveye sahip modeller erkeklerde yüzün uzunluğunu dengelemek için tercih edilebilir.

Ersa Saat yüz şekline göre gözlük seçebilmeniz için dünyaca ünlü markaların en klasik ve trend modellerini sunar. Siz de yüz şeklinizi belirledikten sonra tarzınıza ve hatlarınıza en çok uyum sağlayan güneş gözlüğü modellerini Ersa Saat ayrıcalıkları ile hemen satın alabilirsiniz!

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim