ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

 • Anasayfa
 • Blog
 • UV 400 Koruma Nedir? Güneş Gözlüğü Seçiminde UV Koruma
Yayınlanma Tarihi 06.03.2023 Genel Kültür

UV 400 Koruma Nedir? Güneş Gözlüğü Seçiminde UV Koruma

UV ışınları Güneş tarafından yayılan bir tür zararlı radyasyondur ve bu ışınlara uzun süre maruz kalmak gözlerinize ve cildinize zarar verebilir. Ultraviyole ışınlarının cildinize verebileceği zararın farkında olabilirsiniz, ancak çok az insan ultraviyole ışınlarının gözleriniz için de bir tehdit oluşturduğunun farkındadır. Aslında, gözleriniz UV'ye karşı cildinizden on kat daha hassastır. Bu nedenle güneş gözlüğü seçerken sadece stili değil, aynı zamanda camların sunduğu yüksek güneş koruma seviyesini de göz önünde bulundurmak gerekir. UV 400 güneş gözlüğü, UVA ve UVB ışınları dahil olmak üzere 400 nanometreye kadar UV ışınlarını engeller. Böylece zararlı ultraviyole ışınlarına karşı %100'e kadar koruma sağlar. Ayrıca zararlı ultraviyole ışınlarına karşı neredeyse yüzde yüz koruma sağlarken polarize camlar ve mavi ışık koruması gibi ek özellikler de sunar. Bu nedenle güneş gözlüğü seçiminde UV koruma oldukça önemlidir. Güneş ışınlarının neredeyse tamamını engelleyen UV400 etiketli güneş gözlükleri takarak gözlerinizi UV hasarından koruyabilirsiniz.

uv400koruma-banner-1

UV 400 Koruma Nedir?

Güneş gözlüklerinin üzerinde genellikle UV400 biçiminde bir ibare içeren etiket bulunur. Peki “UV 400 nedir?” UV400 güneş gözlükleri hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayarak gözlerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Ultraviyole (UV) ışınlarının yoğunluğu yüksek olduğundan bağ dokusunda ve korneada hasara neden olabilir. Artan UV maruziyeti, gözlerde ağrı ve kızarıklığa neden olan bir kornea iltihabı olan fotokeratite yol açabilir. Fotokeratit ayrıca ışıkların etrafında halelere, bulanıklığa ve göz kapaklarında seğirmeye neden olabilir. Karda veya suda vakit geçiren herkes fotokeratit gelişme riski altında olsa da, yürüyüşçüler ve dağcılar atmosferin daha ince olduğu daha yüksek rakımlarda bulundukları için buna daha yatkındırlar.

Ayrıca göze nüfuz eden ışığa bir tepki olarak, ışık arttığında göze giren ışık miktarını azaltmak için göz bebeği küçülür. Karanlık ortamlarda göz bebeği, göze mümkün olduğunca fazla ışık girmesine izin vermek için açılır. Sadece görünür ışığı engelleyen ancak UV ışınlarına karşı herhangi bir koruma sağlamayan güneş gözlükleri bu doğal yeteneği devre dışı bırakır ve göz sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. UV korumalı gözlük modelleri, UV ışınlarının gözünüze ulaşmasını engeller. Bu nedenle güneş gözlüğü seçerken UV400 etiketine sahip olup olmadığına dikkat etmek önemlidir. UV400 koruması ile gözlerinizin UV maruziyetini tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Bu UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak gözlerinizde kısa ve uzun vadeli hasarlara neden olabilir. UV400 koruması kullanmamanın uzun vadeli etkileri arasında retina hasarı, katarakt ve hatta gözlerde, göz kapaklarında kanser riski olabilir.

UV 400 Korumalı Güneş Gözlüğünün Faydaları

UV400 güneş gözlükleri, güneşin yoğun olduğu günlerde dışarıda vakit geçirirken takılmalıdır. Bu güneş gözlükleri, parlamayı azaltan ve rahat bir görüş deneyimi sağlayan yüksek korumalı cam filtrelere sahiptir. Deniz kenarı, dağ yürüyüşleri ve kayak aktiviteleri için polarize camlı modelleri tercih edebilirsiniz. Polarize güneş gözlükleri parlamayı azaltır, kontrastı iyileştirir ve renklerin daha canlı görünmesini sağlar. Güneş gözlüğü kullanmanın diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Göz sağlığını korur: UV korumalı güneş gözlüğü, göz tahrişine, katarakta ve hatta körlüğe neden olabilen zararlı UV radyasyonuna karşı koruma sağlar. Güneş gözlükleri ayrıca, ciddi görme bozukluklarına neden olan göz hastalıklarına yol açabilen ışığın mavi bileşenine karşı da koruma sağlar.
 • Cilt kanseri riskini azaltır: Cilt kanserinin en sık görüldüğü yerlerden biri de göz kapaklarımızdır. Güneş gözlüğü sadece zararlı UV ışınlarının gözlerinize zarar vermesini engellemekle kalmaz, aynı zamanda UV ışınlarının göz çevresindeki cilde zarar vermesini de engeller.
 • Görüş netliğini iyileştirir: Güneş gözlükleri, şaşılığı, göz yorgunluğunu ve aşırı parlamayı azaltarak görüşünüzün netliğini artırmaya yardımcı olur.
 • Migren ve baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olur: Güneş ışınları ve uzun süre gözlerini kısmak genellikle yaygın tetikleyiciler olduğundan, güneş gözlüğü takmak migren ve baş ağrısı oluşumunu azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Çevresel unsurlardan koruma: Güneş gözlükleri, UV korumasının yanı sıra gözlerinizi rüzgar, toz ve polen gibi açık havada karşılaşabileceğiniz çevresel faktörlerden korur.

UV400 Korumalı Güneş Gözlüğü Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Güneş gözlüğü seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli husus camın koyuluk derecesidir. Bu unsur zararlı güneş ışınlarına karşı koruma sağlamanın yanı sıra değişen parlaklık seviyeleri ile başa çıkmaya yardımcı olabilir.

1-4 arasında değişen dört filtre seviyesi vardır;

 • Kategori 1 Hafif: Gündüz sürüşü ve düşük güneş ışığı için uygundur
 • Kategori 2 Orta: Orta derecede güneş ışığında gündüz sürüşü için uygundur
 • Kategori 3 Koyu: Parlak güneş ışığında gündüz sürüşü için uygundur
 • Kategori 4 Çok Koyu: Karla kaplı alanlar gibi çok parlak koşullarda kullanılır. Gündüz veya gece sürüşü için uygun değildir

Lensler ayrıca farklı koşullarda kullanışlı olabilecek farklı renklerde gelir;

 • Sarı lensler: Bulutlu veya karlı koşullarda kullanışlıdır.
 • Kahverengi camlar: Açık hava etkinlikleri için uygundur.
 • Gri lensler: Doğru renk algısını korur, bu nedenle sürüş için iyidir.

Güneş gözlüğü seçerken çerçeve tasarımını da göz önünde bulundurmak gerekir. En iyi korumayı, UV ışınlarının çoğunu engelleyen yüze yakın oturan çerçeveli camlar sağlar.

UV Korumalı Güneş Gözlüğü Nasıl Anlaşılır?

Güneş gözlüğü satın alırken, ultraviyole korumasına sahip olduklarından emin olmak için etiketlerini kontrol etmek önemlidir. Etikette UV400 yazmalı ve gözlüğün UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağladığını belirtmelidir. Etiketin üzerinde UV400 yazmıyorsa, bu gözlük güneşin zararlı ışınlarına karşı herhangi bir koruma sağlamıyor demektir. Çerçevenin CE işaretine sahip olup olmadığını kontrol ederek güneş gözlüklerinin UV koruması sağlayıp sağlamadığını anlayabilirsiniz. CE işareti, güneş gözlüklerinin AB'nin sağlık, güvenlik ve çevre gerekliliklerine uygun olduğunu ve bu nedenle gözleriniz için iyi miktarda UV koruması sağladığını gösterir. Dikkate alınması gereken bir diğer önemli nokta da gözlüğün ışığı emme oranıdır. Camın ideal miktarda ışığı emmesi ve yansıtması sağlıklı bir kullanım için önemlidir.Yüksek alanlarda, dağlık bölgelerde ve deniz kenarında yüksek emiciliğe sahip güneş gözlükleri kullanılmalıdır. UV400 korumalı polarize güneş gözlükleri istenmeyen ışık yansımalarını filtreler ve daha rahat görüş sağlar. Satın aldığınız güneş gözlüğünün kaliteli olduğundan emin olmak için tanınmış markalardan alışveriş yapabilir ve cam sertifikasını inceleyebilirsiniz.

Ersa Saat, geniş bir yelpazede kaliteli güneş gözlükleri ve numaralı gözlükler sunar. Uygun fiyatları ve şık tasarımlarıyla Ersa Saat güneş gözlük modelleri, şık bir görünüm sağlarken gözlerini güneş ışınlarından korumak isteyen herkese hitap eder. Seçtiğiniz modeli güvenli alışveriş ve uygun ödeme seçenekleriyle hemen satın alabilirsiniz.

UV400 korumalı Güneş Gözlüğü mü Polarize Güneş Gözlüğü mü Seçmelisiniz?

UV'yi engelleyen camların amacı gözlerinizi korumak iken, polarize camların amacı parlamayı gidermektir. Böylece çevrenizi daha net ve kolay şekilde görebilirsiniz. Polarize güneş gözlükleri özellikle suda botla gezerken, gün içinde araba kullanırken veya karlı ortamlarda faydalı olabilir. Ayrıca UV koruması sağlayan bir polarize gözlük modeli seçerek göz sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim