ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

 • Anasayfa
 • Blog
 • Saatler Neden İleri Gider veya Geri Kalır?
Yayınlanma Tarihi 26.12.2022 Saat Bilgileri

Saatler Neden İleri Gider veya Geri Kalır?

Saatlerin ileri ya da geri gitmesinde birçok farklı etken bulunur. Genellikle zamanın ileride ya da geride kalmasının sebebi saatinizin çalışma hızıyla bağlantılıdır. Saatin çalışma hızını mekanizmasının yanı sıra yerçekimi ya da sıcaklık gibi faktörler de etkiler. Bununla beraber geri kalan saat problemleri sahip olduğunuz ürünün mekanizmasından bağımsız bir şekilde gerçekleşebilir. Otomatik modeller de dijital saatler de kurmalı olanlar da çeşitli problemler yaşayabilir. “Kol saatim neden geri kalıyor?” diye merak ediyorsanız sorunuzun cevabı genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Saatler, termal parametrelerde yaşanan değişiklikler nedeniyle daha hızlı ya da yavaş çalışabilir. Sıcaklık değişimleri sonucunda sarkacın uzunluğu değişebilir. Bu değişiklik sonucunda saatin çalışma hızı normalden farklılaşabilir.
 • Mekanizmanın içinde bulunan denge yayının mıknatıslanması sonucu çalışma şeklinde farklılıklar olabilir.
 • Saatlerinizin bakımını periyodik olarak gerçekleştirmeniz gerekir. Zamanı yanlış göstermeye başlayan bir saatin bakım zamanı gelmiş olabilir.

Saatin hızlı ya da yavaş çalışması genellikle karşılaşılan bir sorun olduğu için endişe duymanıza gerek yoktur. Profesyonellerden konu hakkında bilgi alarak yaşadığınız problemleri kısa sürede giderebilirsiniz.

Otomatik Saatler Neden Geri kalır?

Otomatik saat ileri gitme sorunu sıklıkla karşılaşılan problemler arasında yer alır. Otomatik saatlerde yaşanan bu problemin neden kaynaklanabileceği hakkında bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz:

 • Otomatik saatinizi düşürdüyseniz pandül yayı dolaşmış ya da ayar kolunun altından çıkmış olabilir.
 • Ayrıca otomatik saatinizi düşürdüyseniz balans direğinde deformasyonlar meydana gelmiş olabilir.
 • Manyetik alandan etkilenen pandül yayı yapışmış olabilir.

Saatinizin geride kaldığını düşünüyorsanız profesyonellerden yardım alarak sorunu kısa sürede çözebilirsiniz.

Otomatik Saat Neden İleri Gider?

Otomatik saatler gücünü bilek hareketlerinden alır. Çalışmak için ihtiyaç duyduğu enerjiyi takan kişinin bilek hareketlerinden alan saatler, uzun süre takılmadığında bazı problemler ortaya çıkabilir. Otomatik saatlerinizin neden ileri gittiği şu şekilde özetlenebilir:

 • İlk olarak saatinizin daha uzun ömürlü bir kullanıma sahip olmasını istiyorsanız birkaç yılda bir bakım yaptırmanız önerilir. Saatiniz az miktarda yağlanmaya ihtiyaç duyduğu için daha hızlı bir şekilde çalışabilir.
 • Saati düşürdüğünüzde denge yayına zarar verebilirsiniz. Denge yayı bulunduğu yerden çıkarak hızlı çalışma problemlerine neden olabilir.
 • Otomatik saatler, manyetik alana maruz kaldığında daha hızlı bir şekilde çalışabilir. Manyetik alan, mıknatıs etkisi görerek mekanizmanın çalışma hızını etkiler. Cep telefonunuza uzun süre yakın temas halinde tutmak dahil olmak üzere saatinizin manyetik alana maruz kalmasının birkaç nedeni olabilir.

Saatinizde ileri gitme problemleri yaşıyorsanız işin ehli kişilerden yardım alarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Kurmalı Saat Neden Geri Kalır?

Mekanik olarak da isimlendirilen kurmalı saatler, otomatik ve dijital olanlarla kıyaslandığında farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Saatlerin mekanizması küçük dişliler, çok küçük olan minyatür vidalar ve kağıt inceliğinde yaylardan oluşur. Bazı modellerde ek olarak taşlar da bulunabilir. Her ne kadar mekanik saatlerin doğruluğu yüksek olsa da bazı durumlarda saat geri kalabilir. Saat neden geri kalır sorusunun yanıtını merak ediyorsanız şu şekilde özetlenebilir:

 • Sıcaklık, bütün saatlerde olduğu gibi kurmalı modellerde de saatin çalışmasını etkileyen önemli faktörler arasında yer alır. Çevre, saatin ne kadar doğru çalışacağını etkileyebilen faktörlerden biridir. Sıcaklık değişiklikleri, saatin mekanizmasında bulunan birçok parçayı genişletip daraltabilir. Boyut değişiklikleri denge çarkı ve yayının çalışma şeklini etkileyebilir.
 • Modern saatlerde çoğu malzeme ve tasarım, değişiklikleri telafi edecek şekilde tasarlansa da bazen mekanizmanın kalitesi telafi etmekte yetersiz kalabilir.
 • Kurmalı saatler kullanıldıkça yağlayıcıları bozulmaya başlayabilir. Bu durum, saatin doğruluğunu zedeleyebilir. Doğruluk, birkaç yılda bir yapılan bakım işlemiyle tekrardan istenilen seviyeye çıkarılabilir.
 • Saatiniz bir anda aşırı hızlı bir şekilde çalışmaya başlarsa bu durum genellikle denge yayının bobinlerinin mıknatıslanmasından kaynaklanır. Bobinler birbirine yapışarak daha hızlı bir şekilde çalışır. Bu durum, denge çarkının dönüşünü kısaltır ve vuruş hızını artırır. Genellikle saat bir manyetik giderme makinesinden geçirilerek bu problem ortadan kaldırılır.

Kurmalı saatinizde problemler yaşıyorsanız profesyonellerden yardım alarak sorunları pratik bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

Kurmalı Saat Neden İleri Gider?

Kurmalı saatler doğruluğu en yüksek olan mekanizmalar arasında yer alır. Bununla beraber mekanik olan modeller bazı durumlarda ileri gitmeye meyilli olabilir. Aşağıdaki detayları inceleyerek kurmalı saatlerin neden ileri gittiğini ve doğruluğunun kabul edilebilir seviyelerini öğrenebilirsiniz.

 • İlk olarak yeni bir kurmalı saat takmaya başladığınızda ürünün bir ay kadar bir çalışma süresine ihtiyaç duyabileceğini anlamanız gerekir. Bir aylık süre, saatin ritmini bulmasını ve yağlayıcıların eşit bir şekilde dağılmasını sağlar. Bir aylık süre geçtikten sonra saatin beklediğiniz kadar doğru olmadığını fark ederseniz doğruluğunu artırmak için iki şey yapabilirsiniz.
 • Vuruş hızı, olması gerektiğinde daha hızlı olduğu durumlarda kurmalı saatler ileri doğru gider. Vuruş hızını saatin vidasını çevirerek pratik bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Kalifiye bir saat ustası, uygun zaman ölçüm makinesi kullanarak bu işlemi birkaç dakika içinde gerçekleştirebilir.
 • Ayarlarındaki problemler de kurmalı saatlerin hızlı çalışmasına neden olabilir. Saatin denge çarkı ayarlanarak bu problem ortadan kaldırılabilir. Denge çarkını ayarlamak da vuruş hızını düzenlemek gibi basit bir işlem olsa da her pozisyonun izlenmesi gerektiği için yapılması biraz daha zaman alabilir. Aynı şekilde saat ustaları bu işlemi de kısa sürede gerçekleştirebilir.

Kurmalı saatinizde ileri gitme problemleri yaşıyorsanız profesyonellerden yardım alarak bu sorunu kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Dijital Saat Neden Geri Kalır?

“Dijital saat neden geri kalır?” diye merak ediyorsanız bu durumun birkaç nedeni olabilir:

 • Zaman kaymaları, saatin kalitesine, güç kaynağının ne kadar kararlı olduğuna, ortam sıcaklığına ve diğer çevresel değişkenlere bağlı olabilir.
 • Geride kalma nedeni, saatin pilinin değiştirilmesi gerektiğini gösterebilir. Bazı durumlarda pili değiştirerek geri kalma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Parazite meyilli olan pille çalışan dijital saatler, yüksek manyetik alanlara maruz kaldığında çalışma mekaniğinde sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Mekanizmaya toz ve kir gibi kalıntılar girdiyse saatin çalışması yavaşlayabilir.

Dijital saatinizin geri kaldığını düşünüyorsanız ilk olarak pilini değiştirebilir, sorun devam ediyorsa profesyonellerden yardım alabilirsiniz.

Dijital Saat Neden İleri Gider?

Dijital saatler yavaşladığı gibi aynı şekilde hızlanabilir. Hızlanma problemleri şu şekildedir:

 • Dijital saatler genellikle pille çalışır. Kuvars kristal osilatörünün frekansı saatin hareketini etkileyen faktörler arasında yer alır. Parazitler saatinizin olması gerektiğinden daha hızlı çalışmasına neden olabilir.
 • İçten ya da dıştan sarkaçlı olan dijital saatlerde, sarkaç üzerindeki bir delikten ayarlamalar yapabilirsiniz. Hızlı çalışan bir saatin doğru bir şekilde ayarlanması iki hafta sürebilir.
 • Darbeye maruz kalması da saatin daha hızlı bir şekilde çalışmasına neden olabilir.

Fark edilir zaman farklılıkları ortaya çıktığında Ersa Saat’ten yardım alarak problemleri kısa süre içinde ortadan kaldırabilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim