ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

  • Anasayfa
  • Blog
  • Çocukluğumuza Dönüyoruz: Saatle İlgili Masallar
Yayınlanma Tarihi 15.03.2020 Genel Kültür

Çocukluğumuza Dönüyoruz: Saatle İlgili Masallar

Çocukluğumuzda günün en güzel kısmı yatmadan önce dinlediğimiz masallardır. Bu masallar bizim hayal gücümüzü geliştirirken aynı zamanda büyüdüğümüzde neyin iyi neyin kötü olduğunu da anlatarak bizi doğru kararlara da yönlendirir. Bazı hikayeler bir prensesin prensine kavuşmasıyken bazıları saatle ilgili masallar olarak da bilinir.

Aslında bu masallarda saat hikayenin asıl parçası değildir ancak önemli bir unsuru olarak yer alır. Çünkü saat bize zamanı anlatır.

saat ile ilgili masallar

Tabii ki saatle ilgili masallar deyince akla ilk gelen Külkedisi olur. Külkedisi’nde saat bir dönüşüm noktası olarak görülür. Tıpkı Geleceğe Dönüş’te eğer doğru saatte doğru yerde olmanız ve geleceğe ışınlanabilmeniz gibi. Pamuk Prenses saat 12’den önce evine dönmelidir çünkü tam gece yarısında periler tarafından hazırlanmış her şey yok olur ve Külkedisi hayatına geri döner. Kıyafetleri yok olur, arabası kabağa dönüşür.

Bir masal olmasa da çocuk kitabı olarak bilinen Alis Harikalar Diyarı’nda da saati sıklıkla görürüz. Elindeki saati ile etrafta çılgınlar gibi koşturan beyaz tavşan Alis’in yepyeni bir yöne gitmesine ve hikayesinde yepyeni şeylerin gelişmesine neden olur. Oysaki Harikalar Diyarı’nda zaman ve mekan her şeyin üstündedir ve ölçülemezdir. Mekanlar hızlıca değişir, karakterler hızlıca farklılaşır, zaman ise aslında hiç anlaşılamaz. Yalnızca tavşanın geç kaldığı heyecanını görürüz. Bu da bizi hikayede büyük bir karmaşanın bizi beklediğini anlatır.

saat masalları

Saat Masalından Saatlere Geçelim

Saatler edebiyatın her yerinde sıklıkla görünür. Yalnızca masallarda değil aynı zamanda romanlarda da birbirleriyle buluşmak için saatlerini ayarlayanlardan, şehrin büstünü değiştiren saatlerin altında bir araya gelenlere kadar farklı şekillerde karşımıza çıkar. Bu nedenle saatin öneminden de bahsetmemiz gerekiyor.

Saatler bize yalnızca zamanı söylemez, aynı zamanda yepyeni başlangıçlar için kapı açabilir, bizi yeniliklerle karşılaştırabilir ya da çok daha fazlasını yapabilir. Kendi zamanımızı ayarlarken, planlarımızı yaparken, hedeflerimize koşarken saatin her zaman yanımızda olduğunu biliriz ve buna bağlı olarak güvende hissederiz.

Kolumuzu kaldırdığımızda severek kullandığımız bir saati görmek, bu saati yalnızca kendimiz değil gelecek nesilde çocuklarımızın da takabileceğini bilmek, bir miras bırakabilecek olma hissiyatı gibi farklı duygularla saatlerimize daha da bağlanırız. İşte tam olarak böyle zamanlarda kendinize seçeceğiniz saati de iyi belirlemenizi öneririz.

Eğer mutlulukla kullanabileceğiniz saatler arıyorsanız ve hala hangisini almanız gerektiğine karar veremediyseniz Ersa Saat’in fırsat saatlerine mutlaka bakmalı ve indirimli fiyatlarla saatinize ulaşmalısınız.

Ersa Saat fırsat ürünleri en uygun fiyatlarla sizleri bekliyor. 

Zaman sizden yana olsun.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim