ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 10.09.2019 Saat Bilgileri

Saat Ne Zaman İcat Edildi?

Hayatımız bir zaman akışı üzerinde devam ediyor ve biz de durup hangi anda olduğumuzu öğrenmek için saate bakıyoruz. Peki her gün gördüğümüz bu zamansız icat ne zaman yapıldı? Yani saat ne zaman icat edildi?

Yazımıza başlamadan önce küçük bir detaya dikkat çekmek istiyoruz. Saat ne zaman icat edildi derken dahi zaman kelimesi kullanıyor, bu akıştaki yeri bulmaya çalışıyoruz. Bu akıştaki yeri bulmak için öncelikle 15. Yüzyıla doğru yol almamız gerekiyor. 17. Yüzyıla kadar ceplere girmeyecek olan saatler yaylı sistemle hazırlanıyordu. 1657 yılında saate balans yayı eklenmesi ile birlikte yepyeni bir dönem de başlamış oldu.

Saatteki hataların büyük bir oranda azalmasına yardımcı olan bu gelişmeden sonra ise saate yelkovanın da eklenmesi ile birlikte saatin yapısı bildiğimiz hale çok daha fazla yaklaştı. 1695 yılında Thomas Tompion tarafından silindirik eşafmanın icadı hemen ardındansa Robert Hooke’un saat üretmek için hazırladığı makine ile birlikte hızlı üretim de mümkün hale geldi.

Cep saatleri böylece çok daha fazla kullanılır hale gelmişti. Ancak diğer taraftan kol saatinin hayatımıza ilk girişi de oldukça eskiye dayanıyor. Robert Dudley tarafından İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’e hediye edilen saat daha çok bir takı saat gibi olsa da kol saatlerinin annesi olarak sayılabilir.

saat ne zaman icat edildi

Saatin İcadı ve Gelişimi

İlk mekanik saatlerin ne zaman icat edildiği tam olarak bilinmemekle birlikte, mekanik saatlerin tarihi en azından 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İlk mekanik saatler, zamanı ölçmek için ağırlıklı veya yaylı mekanizmaları kullanan basit saatlerdi. Bu saatler, güneşin konumuna göre zamanı ölçmek yerine, genellikle suyun veya kumun akışına dayanıyordu.

Daha sonra, 16. yüzyılda, İsviçreli saat ustası Peter Henlein tarafından icat edilen ilk cep saati, saat endüstrisinde bir devrim yarattı. Ardından, saatlerin tasarımı ve işleyişi konusunda sürekli yenilikler yapıldı ve günümüzde, mekanik, elektronik ve dijital saatler gibi çeşitli saat türleri bulunmaktadır.

Saatlerin gelişimi İlk zamalarda kol saatleri kadınlar tarafından kullanılıyor, cep saatleri ile erkekler tarafından kullanılıyordu. 20. Yüzyılın başlarına kadar bu şekilde devam etti. 19. Yüzyılın sonlarında erkekler de artık kol saati kullanmaya başlamıştı ancak bu kol saatlerini kullananlar genellikle askerlerdi. 1885 yılında Anglo-Burma Savaşı’nda askerlerin kol saati kullandığı bilinmekte. Bu gelişmelerden sonra Mappin & Webb şirketi asker saatleri üreterek satmaya devam etti.

Saat dünyasında en eskilerden bir tanesi olan Rolex de 1900’lerde temellerini atmış bulunuyordu. Tüm gelişmeler kol saatinin artık önünde durulamayacak bir rüzgarı olduğunu da gösteriyordu. Quartz saatler 1969 yılında hayatımıza böylece girmiş oldu. Seiko ve Omega markaları quartz saat üreterek saat dünyasına yepyeni bir soluk da getirmiş oldu.

saati kim buldu

Günümüzde Saat

Saat markaları arttıkça ve saat teknolojisi de geliştikçe kullanıcıları düşünen, yalnızca askerler için değil herkes için üretilen bir aksesuar ve önemli bir parça haline gelen saat yalnızca işlevselliğin değil tasarımın da öne çıktığı bir hal almaya başladı. Seiko, Rolex gibi büyük markaların ışığında yine bu markalarla boy ölçüşecek ve hatta kendi kitlesini yaratacak Casio gibi markalar da ortaya çıkmaya başladı. Saatin icadı ve gelişimi kendi alanında onlarca başarılı markanın da ortaya çıkmasına yardımcı oldu.

Artık saatlerden beklentimiz çok daha yükselmiş durumda. Örneğin Casio Edifice Slim Line saatlerde olduğu gibi saatler yalnızca bir aksesuar ya da zamanı gösteren bir parça değil teknolojik birer deha haline geldi. Güneş enerjisi ile çalışan bu seride gün göstergesi, kronometre, son etap fark göstergesi, süre alarmı, yansıma yapmayan kaplamalı safir kristal ve 100 metreye kadar su geçirmezlik özellikleri mevcut. 

Akıllı telefonlarla da bağlantılı kurulabilen Casio Edifice Slim Line serisinde yaklaşık 300 dünya saati şehri, telefon bulucu ve hatta çalışma sesini açma kapatma özellikler de var. Askerlerin önemli bir parçası olmaktan çok daha fazlasına dönüşmüş ve kullananlar için adeta bir tutku haline gelmiş saatler teknolojik gelişmelerle birlikte gelecekte çok daha farklı formlarda bizlerle olacak.

Casio Edifice Slim Line serisinde yer alan Casio EFR-S567DC-1AVUDF modeli ve Casio EFR-S567D-1AVUDF modelini mutlaka inceleyin ve ardından aklınızdaki bir soruya daha cevap bulmuş olun: saat ne zaman icat edildi?  

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim