Saat Kordonu Değiştirme Nasıl Yapılır
 


Saatlerimizi her ne kadar çok uzun yıllar boyunca kullanmak üzere alsak da bazen değişiklik yapmak isteyebiliriz. Saatimizin gövdesini değil de kordonunu değiştirebiliyor olsaydık nasıl olurdu? O halde saat kordonu değiştirme nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim.

Saat kayışları genellikle değiştirilmemek üzere yerleştirilir. Tabii ki bizler tarafından. Çünkü son kullanıcı olarak bizler kayışı doğru şekilde çıkarmadığımızda ya da takmadığımızda saatimize zarar vereceğimizi biliriz. Bu nedenle saat kordonu değiştirme gibi bir işlem yapmak istediğimizde bunu yetkili servislerin ya da saat konusunda güvenebileceğimiz saatçilerin eline bırakmak isteriz. Çünkü onlar hem saati hem kordonu tanır, buna uygun olarak doğru aletleri kullanarak kayışı çıkarır ve sahip olmak istediğimiz diğer kayışı takar.

Peki sizlere aslında kolayca değiştirebileceğiniz ve hem kalitesinden hem de sağlamlığından feragat etmeyecek bir saat olduğunu söylesek?

saat kordonu değiştirme

Casio G-Shock Serisinde Saat Kayışı Değiştirme

Casio’nun saat konusunda öncü markalardan olduğunu biliyorsunuz. Bunun sebebi yalnızca teknolojisi değil aynı zamanda üstün dayanıklılık özelliği. Casio’nun özellike G-Shock serisinde ise dayanıklılık bir üst seviyeye çıkarılmış oluyor. Casio, G-Shock konusunda kendine o kadar çok güveniyor ki saat tutkunlarına şunu söylüyor: G-Shock GA-2000 serisinde kayışlarınızı değiştirebilir, enerji dolu renk seçenekleri arasından kendinize en uygununu seçebilirsiniz. 

Casio’nun karbon saatler kategorisinde yer alan GA-2000 model Casio saatler karbon çekirdek koruma yapısına sahip. Gövdesi oldukça hafif ancak alabildiğine sağlam. Casio’nun herhangi bir şekilde vazgeçmediği konulardan bir tanesi. Bunun yanı sıra karbon fiberden yapılmış olması sebebiyle tahmin edemeyeceğiniz kadar da hafif bir model. Saatiniz darbeye dayanıklı hale getirilirken hem daha kullanışlı hem de daha fonksiyonel hale de gelmiş oluyor. 

Ancak GA-2000 serisinde öne çıkan asıl nokta kayışının yani kordonunun değişebilmesi. İnce silikondan yapan kayışlarda kırmızı, sarı, mavi, yeşil, lacivert, turkuaz, haki gibi renk seçenekleri bulunuyor. Bu yüzden GA-2000 serisinde kendinize göre her zaman bir renk ve kayış bulabiliyorsunuz.

Sizin için biraz daha detaya inelim ve saat kordonu değiştirme konusunda G-Shock’ın harika alternatiflerinden bahsedelim.

saat kayışı değiştirme

Çok Kolay Bir Şekilde Saat Kordonu Değiştirme

Casio G-Shock GA-2000 serisindeki herhangi bir saatin kayışını değiştirmek istediğinizde örneğin Casio G-Shock GA-2000-4DR modelinde olduğu gibi ihtiyacınız olan tek şey saatin kayışına çıkarmanıza yardımcı olacak uygun vida uçlu bir mini tornavida olacaktır. Tabii ki normalde kullanılan tornavidalardan ayrı olarak kayışın tutulduğu yayı rahatça çıkarıp takabilmek adına kullanılacak bir tornavida. Sonrasında diğer kayış saatin kayış alanındaki deliklere yerleştirilip yay yine çekilerek yerine mükemmel bir şekilde oturmasını sağlamak. İşte bu kadar.

Gerçekten 2 adımda saatinizin kayışını değiştirebilirsiniz. Tabii ki Casio’nun karbon serisinden bir tanesi olan GA-2000’e sahipseniz. Çünkü 4DR modelinde kutudan kendi kayışı ile birlikte bir de yeşil kayış çıkıyor olacak. Bu fırsatı kaçırmamak gerek. 


Saat Kayışı Değiştirme