ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 26.01.2019 Saat Bilgileri

Saat Kayışı Nasıl Temizlenir?

İster saatinizle uyuyun ister sadece özel günlerde takın, saatiniz kirleniyor. Bu da demek oluyor ki düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Peki saat kayışı nasıl temizlenir? Saat kayışı temizleme yöntemleri kayışın materyaline göre değişiyor. Örneğin silikon bir kayışla deri bir kayışı aynı şekilde temizleyemezsiniz. Ancak saatinizin ömrü uzasın ve ilk günkü gibi görünsün istiyorsanız ikisini de ayda bir temizlemelisiniz.

Ayda bir temizlemeye üşenirim diyorsanız ellerinize bu kadar yakın olan bir aksesuarın nelere maruz kaldığını bir düşünün. Terliyorsunuz, iş yapıyorsunuz veya bilgisayar kullanıyorsunuz, saatiniz sürekli olarak çeşitli yüzeylerle temas ediyor ve saatinizin kayışında çok fazla toz, ter ve deri partikülü birikiyor. Bu yüzden titiz saat meraklıları saatini her gece temizliyor, siz de en azından ayda bir temizleyebilirsiniz :)

saat kayışı nasıl temizlenir

Çelik saat kayışı nasıl temizlenir?

Çelik kayışlı saat deyince aklımıza gelen ilk markalardan olan Casio ECB-800DB-1ADR modeli en sevilen modellerden. Sofistike ışıltısı ve dayanıklılığı ile göz dolduran bir saat olsa da çelik, temizlenirken hassasiyet gösterilmesi gereken bir malzeme. Çünkü saat kayışlarının parlak görüntüsü zaman içinde azalabilir ve kayışın arasındaki boşluklar kirle dolmaya başlayabilir.

Çelik saat kayışı temizleme işine bir kasenin içine ılık su ve bulaşık deterjanı koyarak başlayın. Saatiniz su geçirmez bir saatse suyun içine atıp beş dakika bekletin. Bulaşık deterjanı kirleri çıkarmak için üretildiğinden saat kayışındaki yağ ve kiri de kolayca sökecektir. Beş dakika sonra saatinizi çıkarıp ılık suda durulayın, ardından bir kumaş parçasıyla kurulayın. Saatiniz suya dayanıklı değilse aynı işlemi sadece saatin kayışını suya sokarak ve kadranına su gelmemesine dikkat ederek temizleyebilirsiniz.

saat kordonu nasıl temizlenir

Deri saat kayışı nasıl temizlenir?

Deri kayış uzun yıllardır tercih edilen klasik bir kayış modeli olsa da son yıllarda spor modellerde de deri kayış kullanılıyor. Casio EQS-900CL-1AVUDF gibi modeller yüzeyi parlak olduğu için çok daha kolay temizlenen deri kayışlardan. Ancak yine de havalanması için gece yatarken çıkarmanız saatinizin ömrünü uzatacaktır. Bunun dışında saatinizi sık sık doğrudan güneş almayan açık bir pencere veya bir fanın önüne koyarak havalandırabilirsiniz.

Deri saat kayışı temizleme yöntemlerinden bir diğeri ise kayışı nemli bezle silmek. Yıpranmaması için kesinlikle doğrudan suya maruz bırakmayın, nemli bir bezle kayışı nazikçe silin. Çok bastırmamaya dikkat edin ve saatinizin tamamını silmeden önce küçük bir köşesinde deneme yapın.

Silikon saat kayışı nasıl temizlenir?

Silikon saat kayışı temizleme, diğer kayışları temizlemekle karşılaştırınca en kolay iş! Ancak yine de ayda bir temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Silikon daha çok spor modellerde kullanılan bir malzeme olsa da Casio EQB-800BR-1ADR modeli silikon kayışlı şık saatlerden. Bu tip girintili çıkıntılı kayışları ıslak bir kulak çubuğu kullanarak temizleyebilir, ilk günkü görünümünü uzun süre koruyabilirsiniz.

İkinci bir yöntem olarak; saatiniz su geçirmiyorsa yine bir kaba ılık su ve antibakteriyel sabun veya bulaşık deterjanı ekleyin, saatinizi içine koyun. Beş dakika sonra çıkarıp durulayarak yumuşak bir bezle kurulayın. Su geçirmez değilse yine sadece kayışlarını suya sokmaya dikkat edin.

Saatinizde daha derin kirler varsa aseton gibi kimyasal malzemelerle temizlemeye çalışmayın. Bunun yerine ıslak bir bezin üzerine biraz karbonat serperek temizleyebilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim