ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 26.12.2022 Saat Bilgileri

Otomatik Saat Nedir? Nasıl Kurulur?

Otomatik saatler, saat koleksiyoncuları ve meraklıları arasında en sevilen mekanizma türleri arasında yer alır. Otomatik mekanizmalar, uzun ömürlü ve güvenilirdir. Bu durum, kullanışlı ve kaliteli bir saat kullanmak isteyenler için otomatik mekanizmaya sahip saatlerin mükemmel bir seçim olmasını sağlar. Ancak “otomatik mekanizma saat nedir?” ve “otomatik saat nasıl kullanılır?” gibi soruların cevaplarını öğrenmek istiyorsanız yazımıza göz atarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

otomatik-saat-nedir-nasil-kurulur-1

Otomatik Saat Nedir?

Otomatik saat ne demek diye soruyorsanız, aklınızdaki soru işaretlerini silmek için doğru yerdesiniz. Kullanıcının bilek hareketleri ile çalışan, kendi kendine kurulabilen saatlere otomatik saat denir. Başka bir deyişle, otomatik saat gücünü kolun kinetik enerjisinden alan ve pile ihtiyaç duymadan çalışabilen bir mekanizmadan oluşur. Nitekim saatin içerisinde kolun veya bileğin her hareketi ile çalışan bir rotor-döneç yer alır. Kol her hareket ettiğinde döneç, saate güç sağlamak için yeterli enerjiyi oluşturur. Kısacası otomatik bir saatiniz varsa çalışması için hareket etmeniz yeterlidir.

Otomatik Saat Özellikleri

Otomatik mekanizmalı saatler manuel modeller kadar sık kurulması gerekmediği ve genellikle pille çalışan saatlerden daha uzun ömürlü olduğu için pek çok kişinin birinci tercihidir. Siz de bu mekanizmalarla ilgileniyorsanız otomatik saat kullanımı ve özellikleri hakkında çok daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

 • Markası ve modeli ne olursa olsun tüm otomatik saat mekanizmaları hareket enerjisi ile çalışır.
 • Otomatik saat mekanizmaları ne kadar düzenli kullanılırsa o kadar doğruyu gösterir.
 • Birçok otomatik mekanizmada saniye ibresi sürekli ve yumuşak bir hareketle çalıştığından bu durum saate sofistike ve zarif bir his verir.
 • Otomatik bir saat uzun süre takılmazsa durabilir, bu nedenle harekete tekrar başlaması için sarılması gerekebilir.
 • Ömür boyu dayanabilecek bir otomatik mekanizma oluşturmak çok fazla beceri gerektirir, ancak iyi bir otomatik saat onlarca yıl dayanabilir.
 • Düzenli bakım, otomatik saatin zamanı doğru tutmasını sağlar ve mekanizmanın herhangi bir bileşeninin hasar görmesini önleyebilir.

Otomatik Saat Nasıl Kurulur?

Otomatik kurmalı bir saatin düzgün çalışması için zembereğin yeterli güç rezervi oluşturması gerekir. Bu sayede otomatik saatler pil gerektirmez ve temiz enerji kullandıkları kabul edilir. Ancak her gün yapılmasa bile, otomatik saatlerin hatasız çalışmasını sağlamak ve kullanım ömürlerini uzatmak için kurulmaları gerekebilir. Birçok kişi otomatik mekanizmalı bir saatin çalışabilmesi için önce manuel olarak kurulması gerektiğinin farkında değildir. Buna başlatma süreci denir. Başlatma işlemi olmadan otomatik mekanizmanın düzgün ve tutarlı çalışması mümkün değildir. Otomatik saat nasıl ayarlanır merak ediyorsanız aşağıdaki ipuçlarından destek alabilirsiniz.

 • Saatinizi kurmadan önce ayar butonuna kuvvet uygulayarak zarar vermemek için kolunuzdan çıkarın.
 • Kurma kolunu kullanmadan önce nötr konumda olduğundan emin olun.
 • Kurma kolunu saat yönünde yaklaşık 8 ile 12 tur arası çevirin.
 • Kurma kolunu çevirme döngüsü modele göre değişeceği için aşırı direnç hissettiğiniz noktada bırakın.
 • Kurma kolunu yerine kilitleyerek sarma işlemini tamamlayın.

Otomatik bir saatin tam olarak kurulduğunu doğrulamanın tek yolu, onu manuel olarak ayarlamayı denemek ve kolun manuel kurma işlemine karşı çok fazla direnç gösterip göstermediğini hissetmektir. Kurma işleminin tamamlanmasının ardından saat, kol ve bileğin hareketi sonucu değişen bir salınım ağırlığı aracılığıyla otomatik olarak çalışmaya devam edecektir. Otomatik saati kurmak için bazı durumlarda zembereğe güç sağlamak amacıyla bileğinizi birkaç kez hafifçe hareket ettirmeniz de yeterli olabilir. Benzer şekilde saat hareketlerini güçlendirmek için yukarı bakacak şekilde tutarak hafifçe sallayabilirsiniz.

Otomatik Saat Nasıl Kullanılır?

Otomatik bir saat, takıldığında sürekli olarak yeniden şarj edilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, gece boyunca komodinin üzerinde bırakılsa bile otomatik bir saati kurmanın oldukça kolay olduğu anlamına gelir. Bazı durumlarda otomatik mekanizmalı saatinizin ara sıra gece boyunca durduğunu veya yavaş çalışıyormuş gibi göründüğünü fark edebilirsiniz. Ancak bu durum mutlaka saatte bir arıza veya kusur olduğunu göstermez. Çoğu durumda, sorun düzgün başlatılmamış güç rezerviyle ilgili olabilir. Bu nedenle daha önce açıklandığı gibi otomatik saat kalibrasyonu nasıl yapılır detaylı bir şekilde öğrenmeniz gerekir.

Ayrıca saati takarken bilek hareketinin çok yetersiz olması da bazı durumlarda otomatik mekanizmanın durmasına veya yavaşlamasına neden olabilir. Otomatik mekanizmalı bir saatiniz varsa güç rezervini en üst düzeye çıkarmak için günde en az sekiz saat takmaya özen göstermeniz gerekir. Bu mümkün değilse veya saat on beş ila yirmi saatten fazla bir süredir takılmadıysa otomatik mekanizmalı saatinizi kullanmadan önce yeniden kurma işlemi yapabilirsiniz.

Kaliteli bir otomatik saat, güvenilir harekete, doğru zaman işleyişine ve mükemmel işçiliğe sahip olmalıdır. Bunlar, otomatik mekanizmalara yatırım yaparken ve doğru saati seçerken aramanız gereken özelliklerdir. Ayrıca Ersa Saat’in profesyonel bakım ve premium hizmeti ile otomatik saatiniz nesilden nesile aktarılabilecek değerli bir aksesuar olabilir. Siz de güvenilir, şık ve kaliteli markaların en iyi otomatik saat modellerini Ersa Saat ayrıcalıkları ile hemen satın alarak koleksiyonunuza benzersiz bir yatırım yapabilirsiniz!

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim