ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 23.12.2018 Saat Modelleri

Modern Kol Saati

Kimileri 2018 yılında kim neden saat taksın, neden saate ihtiyacımız olsun zaten telefon var derken kimileri saatsiz kendini eksik hisseder, bileğinde bir boşluk kalır. Oysa saat takmak bir kültürdür. Modern kol saati de bu kültürün geldiği son nokta!

Saat bir erkeğin en değerli akseasuarlarındandır, bir kadınınsa en sevdiği bileziği. Bu aksesuarı herkes farklı şekilde kullanır. Bazıları saatini asla kolundan çıkarmaz; onunla uyur onunla banyoya girer, bazıları yatmadan önce çıkarıp başucuna koyar ama saatsiz sokağa çıkmaz, bazılarıysa sadece özel günlerde saat takar. Herkesin saat kullanım alışkanlığı farklı olduğu gibi herkes kendi tarzına, ait olduğu çevreye ve gelir düzeyine göre bir saat seçer. Birinin saatine bakarak hangi kültüre ait olduğunu, ne kadar para kazandığını aşağı yukarı tahmin edebilir, kişinin zevkini saatinden okuyabilirsiniz. 

modern kol saatleri

Sürekli saati kontrol etmeyi zamanın kölesi olmakla ilişkilendirenler olsa da aslında zamanı yönetmeyi bilenlerin, başarılı, güçlü ve hayatı seven insanların aksesuarıdır kol saatleri. Saatin varlığı da insanın zamanı yönetme ihtiyacından doğmuştur aslında. Güneş saati, kum saati, su saati, sarkaçlı saat, köstekli saat derken büyük mesafe kat etmiş olan saatler kola takılacak kadar küçülmüş. Zaman içinde gelişip kendi içinde gruplaşmış kol saatleri günümüz modern kol saatine kadar büyük yol kat etmiş. 

Önceleri sadece kadınların kullandığı bir aksesuarken I. Dünya Savaşı’nda erkeklerin de kullanmaya başladığı kol saatlerinin ilk nerede, ne zaman yapıldığını tahmin etmesi zor olmasa gerek. İsviçre elbette! İlk kol saati 19. yüzyılda İsviçreli bir saat üreticisi tarafından, modern anlayışla yapılmış. O tarihten sonra modern bayan kol saatleri ve modern erkek kol saatleri arasındaki ayrım zaman geçtikçe açılmış, günümüze gelene kadar bazı modeller unisex diyebileceğimiz kadar birbirine yaklaşmıştır. 

Modern bayan kol saatleri 

Eskiden bayan kol saati dediğimizde aklımıza zarif, ince hatları olan kibar saatler gelirdi. Bilekte kesinlikle kaba durmayan, zorlanmadan ve zevkle taşınan bir aksesuar olması gerekirdi. Bayan saatlerinin kadranları küçük, kayışları dar olur, silikon, metal gibi materyaller kolay kolay kullanılmazdı örneğin. Ancak modern bayan kol saatleri çoktan bu çizgiden çıktı ve kadınlar istediği büyüklükte, istediği materyalde saatler kullanmaya başladı. 

Casio Baby-G BSA-B100 serisi bu dönüşümü çok iyi açıklıyor. Seride pembe yoğun olarak kullanılan bir renk olsa da kasasının şekli ve büyüklüğü geçmişte sadece erkek saatlerinde gördüğümüz bir kullanımken artık bir kadın saati olarak da kullanılabiliyor. 

Swiss Military 06-6278 serisine baktığımızda da modern kol saati kategorisinin en net örneklerini görüyoruz aslında. İlk bakışta bir erkek saati mi kadın saati mi söylemenin zor olduğu, neredeyse unisex diyebileceğimiz harika modeller.

modern kol saat fiyatı

Modern erkek kol saatleri 

Pek çok erkek çocuğunun bayram parasıyla yaptığı ilk şey gidip kendine bakkaldan bir plastik saat almaktadır. O saat bir hafta içinde bozulsa da sadece kolunda olması artık koca bir adam olmuş gibi hissettirir çocuğu. Zaten saatleri öğrenmek de bir çocuğun büyüdüğünün göstergesi değil midir? İşte erkek için böyle bir anlamı vardır saat takmanın. Zamandan ve akışından haberdar, zamanın sorumluluğunu alan bir birey olmuştur çocuk. Bu yüzden saat sever erkekler saatleri hep kolunda olsun isterler, onunla kendini daha iyi hissederler. 

Erkek için bu değerli aksesuarın tanımı zaman içinde değişti elbette. Büyük ve ağır saatler eskiden bir statü göstergesiyken modern erkek kol saatleri bu keskin sınırlardan çoktan kurtuldu. Silikon kayışlar ucuz görünen malzemeler olmaktan çıktı; çelik, deri, silikon gibi farklı materyaller birlikte kullanılmaya başladı.

Casio’nun Edifice serisine baktığımızda modern erkek kol saatlerinin dönüşümünü çok açık biçimde görebiliyoruz. Kasa çapları en az 46,7 mm, taşsız, silikon kayışlı, günlük kullanıma uygun ancak oldukça şık ve modern saatler. Aynı şekilde Bulova’nın 98A serisinde de farklı materyallerin birlikte kullanımı göze çarpıyor. Rosegold ve siyah gibi modern saatlerin yaygınlaşmasından önce göremeyeceğimiz renk kullanımlarına rastlıyoruz ve hayatımıza kattığı çeşitlilik için moderniteye teşekkür ediyoruz!

Çocukken izlediğiniz uzay filmlerinden çıkmış bir makine gibi görünen G-Shock saatlerin siyah, sarı, siyah-yeşil, siyah-kırmızı, beyaz ve mavi gibi altı farklı renk seçeneği bulunuyor. Bu saati alacaksanız en çok zorlanacağız şey renk seçimi olabilir. Özellikleri de yine ECB-800DC serisiyle aynı, tek fark Gshock’un 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip olması. Seçim yapması zor olacak, biliyoruz :)

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim