ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 14.02.2019 Saat Bilgileri

Metal Saat Kordonu Parlatma

Parlaklığı ve sert dış yüzeyi ile Metal ( Çelik ) saat kordonu en çok tercih edilen kordon modellerindendir. Peki ya bakımı? Metal sert bir materyal olsa da bakım gerektirir. Bunun için saatinizi servise götürmenize gerek yok, Metal saat kordonu Temizleme ve Parlatma işlemi evde de yapabileceğiniz bir işlemdir! 

Metal Saat Kordonu Nasıl Parlatılır?

Metal saatlerin kordonunun parlak görüntüsü zaman içinde azalabilir. Metal kordon saat parlatmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Kordonu saatten çıkarın ve hafif bir sabunlu su ile ıslatılmış bir bezle veya mikrofiber bezle kordonu silin.
  • Kordonu parlatmak için bir metal cilası kullanın. Cilayı bir bez veya mikrofiber bez üzerine sürün ve kordonu yavaşça ovun.
  • Parlatma işlemi tamamlandığında Saatinizi ılık bir su ile iyice durulayın.
  • Kordonu yeniden saate takın ve saat kordonunu temiz ve parlak bir şekilde kullanın.

Not: Saat kordonu parlatma işlemi, kordonun malzemesine göre değişebilir. Bazı kordonlar metal dış kaplaması olmadığı için cilalanamazlar. Bu nedenle, saat kordonunuzun malzemesi hakkında bilgi edinin ve uygun bakım işlemlerini uygulayın.

metal kordon parlatma

Metal Saat Kordonu Nasıl Temizlenir?

Saatiniz suya dayanıklı bir saatse suyun altında yıkayıp gözlük bezi gibi yumuşak bir kumaş parçasıyla nazikçe silebilirsiniz. 

Metal ( Çelik ) saat kordonu temizliği için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Yumuşak bir kumaş parçasıyla kordonun üzerindeki toz ve kirleri alın.
  • Ardından bulaşık sabunu koyduğunuz ılık bir suya saatinizin kordonunu batırın. ( Bulaşık sabunu kordonda kalan kiri ve yağı söker )
  • Kordonu suyun içinde tutarak yumuşak kıllı temiz bir diş fırçasıyla hafifçe temizleyin. ( Yüzeyinde çizikler oluşmaması için çok bastırmamaya dikkat edin )
  • Kordonu temiz suyla durulayın ve fazla suyu bir havlu veya kağıt havlu ile kurulayın.

Not: Saatiniz su geçirmez değilse kadranına su sıçramamasına dikkat edin, kordonunu çıkarabiliyorsanız çıkarın.  Metal saat kordonunuzun malzemesine göre temizleme işlemi değişebilir. Bazı metal kordonlar çizilebilir veya oksitlenebilir. Bu nedenle, metal kordonunuzun bakım talimatlarını dikkatlice okuyun ve uygun temizleme yöntemlerini uygulayın. 

Saatinizin tuzdan etkilenmemesi ve çizilmemesi için denizden ve havuzdan sonra mutlaka durulanarak yıkanması gerekir.

Saat Kordonu Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Saatinizle, havuza veya denize giriyorsanız saatinizin kimyasallardan ve tuzdan etkilenmemesi için metal saat kordonu temizleme işlemini normalden daha sık yapmalısınız. Saatinizi her gün takıyorsanız ayda bir saat kordonu temizliği yapmanız gerekir. Titiz saat koleksiyonerleri her gün yatmadan önce saatini çıkarıp temizler. Siz de bunu bir alışkanlık haline getirip her akşam saatinizi çıkardığınızda hızlı bir temizlik yaparsanız saatinizin ömrü uzayacaktır.

Özellikle altın rengi detayları olan bayan saatlerinde parlaklık özelliğinin uzun yıllar sürmesi için sık bakım yapmak oldukça önemli. Pierre Cardin oldukça parlak, ince detayları olan bir saat. Ancak bu tip bayan saatleri gün boyunca kolunuzda kaldığı için uzun vadede kolunuzdaki nemden, parfümünüzden veya vücut losyonunuzdan etkilenebilir. Bu tip materyalleri küçük bir bezle de olsa düzenli olarak temizlerseniz aylık temizliğinizi yapmanız da kolaylaştıracaktır.

Kendi yaptığınız temizlik dışında yılda bir, saatinizi bir servise götürüp profesyonel saat ve saat kordonu temizliği yaptırmanız da saatinizin ömrünü uzatır. Saat ustaları sizin evde yaptığınız temizlikte ulaşamayacağınız noktalara ulaşır, çizikleri alarak saatinizi parlatır.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim