Metal Saat Kordonu Parlatma
 


Sofistike şıklığı, parlaklığı ve sert dış yüzeyi ile metal saat kordonu en çok tercih edilen kordon modellerinden. Peki ya bakımı? Metal sert bir materyal olsa da bakım gerektirir. Bunun için saatinizi ayda bir servise götürmenize gerek yok, metal saat kordonu parlatma işlemi düzenli olarak evde yapabileceğiniz bir işlem! Metal saat kordonunun parlak görüntüsü zaman içinde azalabilir, araları toz ve kirle dolabilir. Su geçirmez bir saat olsa bile sürekli kolunuzda olduğu için ter ve nemden etkilenir. Bu yüzden saatinizi sık sık temizlemeniz ve metal saal kordonu parlatma işlemini düzenli olarak yapmanız gerekir.

metal kordon parlatma

Metal Saat Kordonu Parlatma ve Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Saatiniz suya dayanıklı bir saatse suyun altında yıkayıp gözlük bezi gibi yumuşak bir kumaş parçasıyla nazikçe silebilirsiniz. Saatinizle duşa, havuza veya denize giriyorsanız saatinizin kimyasallardan ve tuzdan etkilenmemesi için metal saat kordonu parlatma işlemini normalden daha sık yapmalısınız. Örneğin Casio Edifice EFR-561DB serisi 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip, derindeniz dalışlarına dahi elverişli bir saat. Girintili çıkıntılı bir metal kordonu olan bu Casio saatin tuzdan etkilenmemesi ve çizilmemesi için denizden ve havuzdan sonra mutlaka yıkanması gerekir.

Saatiniz su geçirmez değilse kadranına su sıçramamasına dikkat edin, kordonunu çıkarabiliyorsanız çıkarın. Böylece daha küçük boşluklara erişebilir, daha derin bir temizlik yapabilirsiniz.

Yumuşak bir kumaş parçasıyla kordonun üzerindeki toz ve kirleri alın. Ardından bulaşık sabunu koyduğunuz ılık bir suya saatinizin kordonunu batırın. Bulaşık sabunu kordonda kalan kiri ve yağı söker. Kordonu suyun içinde tutarak yumuşak kıllı temiz bir diş fırçasıyla hafifçe temizleyin. Yüzeyinde çizikler oluşmaması için çok bastırmamaya dikkat edin.

Sabunlu sudan çıkarıp ılık suyla yıkayın, ardından yine yumuşak bir bezle veya saç kurutuma makinesinin soğuk ayarıyla kurumasını sağlayın. Metal saat kordonu parlatma işlemi için yine yumuşak bir bezin üzerine sprey cam temizleyici sıkarak kadranı ve kordonu silin.

çelik kordon parlatma

Saat Kordonu Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Saatinizi her gün takıyorsanız ayda bir saat kordonu temizliği yapmanız gerekir. Titiz saat koleksiyonerleri her gün yatmadan önce saatini çıkarıp temizler. Siz de bunu bir alışkanlık haline getirip her akşam saatinizi çıkardığınızda hızlı bir temizlik yaparsanız saatinizin ömrü uzayacaktır.

Özellikle altın rengi detayları olan bayan saatlerinde parlaklık özelliğinin uzun yıllar sürmesi için sık bakım yapmak oldukça önemli. Pierre Cardin 902682F2 oldukça parlak, ince detayları olan bir saat. Ancak bu tip bayan saatleri gün boyunca kolunuzda kaldığı için uzun vadede kolunuzdaki nemden, parfümünüzden veya vücut losyonunuzdan etkilenebilir. Bu tip materyalleri küçük bir bezle de olsa düzenli olarak temizlerseniz aylık temizliğinizi yapmanız da kolaylaştıracaktır.

Kendi yaptığınız temizlik dışında yılda bir, saatinizi bir servise götürüp profesyonel saat ve saat kordonu temizliği yaptırmanız da saatinizin ömrünü uzatır. Saat ustaları sizin evde yaptığınız temizlikte ulaşamayacağınız noktalara ulaşır, çizikleri alarak saatinizi parlatır.


Saat Kordonu Temizliği