ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 12.02.2019 Saat Özellikleri

Kronometreli Saat Nedir

Kronometreli saat nedir? Saat meraklısı değilseniz saat dünyasının jargonunu anlamayabilir, bu sorunun cevabını bilmiyor olabilirsiniz. Kronometre veya diğer adıyla süreölçer deyince çoğumuzun aklına yarışlarda kullanılan kronometreler geliyor olsa da cevap tam olarak bu değil. Kronometre demek tıkır tıkır işleyen, geri kalmayan, sapma seviyesi minimum olan bir saat demek. Kronometreli saat nedir sorusuna, zamanı hassas bir şekilde ölçmemize yarayan bir sayaç olarak da cevap verebiliriz aslında.

Kronometre kelimesi 18. yüzyıla, İngiliz saat ustası Jeremy Thacker’ın vakumlu bir saat icat edişine kadar uzanır. Hava direnci olmadan son derece hassas olan bu saati Thacker kronometre olarak adlandırdı. Birkaç yıl sonra kronometre kelimesi deniz kronometrelerini, yani gemilerin uzunluğunu belirlemeye ve okyanusları geçmeye yardımcı olan, jiroskopik kutularda asılı olan saatleri tanımlamak için kullanılmaya başlandı. Kronometre dediğimiz şey uzun bir süre boyunca geminin hangi boylam üzerinde olduğunu gösteren bir araç oldu. Bugün ise bu mükemmel hassasiyetteki bu aletleri bileğimize takabiliyoruz, birbirinden güzel kronometreli saat modelleri arasında seçim yapmakta zorlanıyoruz.

kronometreli saat

Kronometreli Saat: Alması Zor Bir Unvan

Saatçiliğin ana vatanı İsviçre’nin saat endüstrisinde kronometreli saat nedir dediğinizde alacağınız cevap, alınması zor bir unvan olabilir. Bir saatin kronometre terimini kadranına koyabilmesi için İsviçre Resmi Kronometre Test Enstitüsü’nden, yani COSC'den geçmesi gerekir. COSC, bir saatin hareketini ve hassasiyetini ölçmek için farklı sıcaklıklara yerleştirerek değişik koşullar altında günlerce muayene eder. Sonucun günde -4 veya +6 saniye sapmadan fazla olmaması gerekir. Elbette bu ulaşılması kolay bir şey değil. Öyle ki, İsviçre’de üretilen kronometreli saat modelleri arasından sadece %3’ü sertifika alabiliyor.

kronometreli saatler

Kronometreli Saat Modelleri ve Otomatik Saatler

Otomatik saatlerin hassasiyet açısından en iyi saatler olmadıkları bilinen bir gerçek. Normal otomatik saatler günde yaklaşık +-15 ile 25 saniye arası bir kesinliğe sahiptir. Elbette kimse zamanı geriden takip etmek istemeyeceği için Chronometer standardı, maksimum -4 veya +6 saniye sapma ile, otomatik saatleri maksimum hassasiyetle sertifikalandırmak için icat edilmiştir.

Fiyatına rağmen lüks ve yüksek kaliteli otomatik saatlerin hepsi kronometreli değil. Kronometre olarak sertifikalandırılmış en çok ürünü olan marka olarak Rolex rekoru elinde tutuyor. Fakat elbette kronometreli bir saat edinmek için o kadar para vermek zorunda değilsiniz. Casio’nun pahalı saatleri aratmayacak şıklık ve kalitede kronometreli saat modelleri bulunuyor. Casio MCW-110H erkek kol saati serisi fiyatına göre inanılmaz performanslı bir saat. Organik bombeli cam tipi ve 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip olan bu seride 3 farklı renk seçeneği bulunuyor.

Bayan saat modellerinde çok özellikli saatler kaba olur gibi bir algı olsa da Casio kronometreli saat modelleri için bu geçerli değil. Casio MSG-S200G serisi yukarıdaki bahsettiğimiz erkek kol saati serisi kadar uygun fiyatlı olmasa da inanılmaz şık ve göz alıcı bir seri. Seride iki farkı renk seçeneği de bulunuyor.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim