ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 12.01.2019 Saat Bilgileri

Kol Saati Hangi Kola Takılır?

“Saat sağa mı takılır yoksa sola mı?” pek çok kişinin aklına gelen sorulardan bir tanesidir. Özellikle kişinin sağlak ya da solak oluşuna göre değişebilecek bir cevap gibi görünür gözümüze. Peki gerçekten saat hangi kola takılmalıdır? Saatin hangi kola takılması gerektiğini öğrenmeden önce bildiğimiz haliyle saatin neden sola takıldığını öğrenelim.

Kol Saati Hangi Kola Takılır

Saat Ne Zaman Sola Takılmaya Başlanmıştır?

Kol saatlerinin hayatımıza girmesi çok öncelere dayanmaz. İlk kol saati Avrupa’da 1868 yılında yapılır ve 1880 yılında Alman denizcilere kullandırılmaya başlanır. Modern anlamda bildiğimiz saatin hayata geçirilmesi ise 1876 yılına dayanır. Bu yıldan sonra Erkek Kol Saatleri ordu mensupları arasında kullanılmaya başlanmıştır ancak burada hikayeyi farklı bir yöne götürecek detay vermemiz gerekir. Kol saatleri yaygın bir şekilde kullanılmadığı için o dönemde cep saatleri dediğimiz köstekli saatler sıklıkla kullanılmaktaydı. Köstekli saatler hem özel yapılmış hem de çok hassas olabildikleri için kıyafetlerde onlara özel bir yer hazırlanmakta ve saatler burada korunmaktaydı. Savaş dönemlerinde cep saatlerinin kullanımı zor olduğu için kol saatlerine doğru yönelimler başladı. Bu yönelim sırasında askerlerin en rahat şekilde saati hızlıca görmesi ve saatinin zarar görmemesi adına sol kollarını tercih ettiler. Çünkü tuttukları silah sağda iken hem hareketlerini kısıtlamaması hem de zarar görmemesi gerekiyordu. bu nedenle saat ilk olarak sol kolda yerini aldı. Ardından bu bir gelenek olarak askerlerden çıkıp sivil halka da yayıldı. Saatin gelişmesi, daha ulaşılabilir hale gelmesi ile birlikte bir gelenek de aynı şekilde yayılmaya devam etti ve saatin sol kola takılacağı kanısı yayıldı. Buna aslında nefes almak gibi diyebiliriz. Saat hangi kola takılır diye sorulduğunda aklımıza ilk olarak sol kol gelmesinin nedeni bir nevi motor öğrenimimizdir. Kol saati imajı her zaman için zihnimizde ilk olarak sol kolda ortaya çıkar. Aynı zamanda toplumun büyük bir çoğunluğunun da sağlak olduğu düşünüldüğünde saati sağa takmak günlük iş akışında da engelleyebilir hale gelebilir. Bu yüzden saat sağa mı takılır sola mı sorusu bir kez daha akıllara gelir.

Saat Hangi Kola Takılır

Saati Sağa Takmak Yanlış mıdır?

Peki saat bu kadar yoğun bir şekilde sol kolda kullanılıyorken sağ kola takmak yanlış mıdır? Tabii ki buna yanlış diyemeyiz. Özellikle solak olanlar için saatlerini sağa takmak en doğru alternatiflerden bir tanesi olur. Çünkü tıpkı sağlaklarda olduğu gibi günlük iş akışını bölmeyecek, hızlıca zarar görmeyecek ve rahatça kullanabileceğiniz bir kolunuzu seçiyor olmak tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Sağlak olduğu halde saatini sağ koluna takanların olduğunu da hatırlayalım. Bunu tamamen kişisel bir tercih olarak düşünebiliriz. Eğer saatinize sağ kolunuzda bakmak istiyorsanız sağ kolunuz en doğru kolunuzdur. Sol kolunuzda daha rahat hissediyorsanız sol kolunuzda kullanmaya devam edin.

Saat sizin görmek ve takmak istediğiniz kolunuzda en güzel duruştadır.

Saat Hangi Kola Takılır?

Saat takmanın bazı geleneksel kuralları olsa da, sonuçta hangi kola takılacağı tamamen kişisel tercihlere bağlıdır. Ancak, genellikle sol kol üzerine takılan saatler daha yaygındır ve geleneksel olarak sol kol üzerinde takılır.

Birçok insan sol kolunu kullanmadığı için, sağ koluna saat takmayı tercih edebilir. Ayrıca, sol kolun kullanım amacı da önemli olabilir. Örneğin, sol kolunu sürekli hareket ettiren bir kişi, saati sağ koluna takarak sol kolu rahat bırakabilir.

Bununla birlikte, bazı insanlar her zaman saatlerini aynı kolda takarlar ve bu tercihleriyle ilgili bir nedenleri yoktur. Bu nedenle, hangi kola saat takılması gerektiği tamamen kişisel bir tercih olarak kabul edilmelidir.

Saat hangi kola takılır? sorusunun cevabı ; Saat genellikle sol kolun bileğine takılır, Ancak bu tamamen kişisel tercihlere bağlıdır ve bazı insanlar sağ kola da saat takabilirler.

Kadınlar saati hangi kola takar?

Kadın Kol Saatleri gelenlikle Kadınlar tarafından sol kola takılır, ancak bu tamamen kişisel tercihe bağlıdır ve bazı kadınlar saati sağ koluna takmayı tercih edebilirler. Saat takmanın yanı sıra, kadınlar bileklik, kolye veya küpe gibi aksesuarları da tercihlerine göre farklı yerlere takabilirler. 

Erkekler saati hangi kola takar?

Erkek Kol Saatleri genellikle Erkekler tarafından sol kola takılır. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de bu tamamen kişisel tercihe bağlıdır ve bazı erkekler saati sağ koluna takmayı tercih edebilirler. Geleneksel olarak, askeri personel ve pilotlar, sol koldaki saatleri sağ kola takarlar. Ancak günümüzde, hangi kolun kullanılacağı kişisel tercihe ve rahatlığa bağlıdır.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim