ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 20.01.2019 Saat Bilgileri

Doğru Saat Seçimi İçin Tavsiyeler

Saat almak kıyafet almaya benzemiyor. Doğru saat seçimi için tavsiyeler almadan dünyadaki binlerce farklı saat tipinden birini seçmek çok zor. Saatinizi her an kolunuzda görecek, yıllar boyu birlikte olacak ve zamanınızı onunla ölçeceksiniz. Bunun için kendinize doğru soruları sormanız ve iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Merak etmeyin, şimdi bunu birlikte yapacağız!

Saat nasıl seçilir?

Önce ne tür bir saat istediğinize karar verin! Saat nasıl seçilir veya neye göre karar vereceğim bilemiyorum, ben zaten çok kararsızım diyorsanız kendinize şunları sorun: Takım elbiseyle veya sadece özel günlerde takacağınız lüks, gösterişli ve albenili bir saat mi, günlük kullanabileceğiniz bir saat mi istiyorsunuz? Belki her ikisi de? Bu soruların cevaplarını vererek seçeneklerin üçte birini elemiş olacaksınız aslında.

doğru saat seçimi

Bir fiyat aralığı belirleyin

Doğru saat seçimi için tavsiyeler alırken karar vermeniz gereken şeylerden biri de saate ne kadar para ayırmak istediğiniz aslında. İlk maddenin cevabını verdikten sonra ne kadar para ayıracağınızı düşünmek de daha kolay olacak. Bunun için kendinize bir alt ve üst sınır belirleyin.

Belirleyeceğiniz sınırlar saati nereden alacağınıza dair size fikir verecek. Yüz bin liralık bir saati online almak istemeyebilirsiniz ama on bin liralık bir saati online’dan altı bin liraya alabilirsiniz.

Sevdiğiniz materyalleri, renkleri ve tasarımı belirleyin

Özellikleri neler olursa olsun, sürekli takacağınız bir saatin kıyafetlerinize uyması gerekiyor. Kıyafetlerinizi gözden geçirin ve buna göre saatinizde hangi materyallerin olacağına karar verin. Eskiden saatlerde en çok kullanılan materyal deriyken artık çelik, silikon, altın, gümüş gibi pek çok farklı seçenek var. Örneğin silikon kayışlı spor bir saat arıyorsanız Casio G-Shock GA-700BR aradığınız gibi bir model olabilir.

Kıyafetlerinizi gözden geçirmenizi istememizin sebeplerinden biri de renk uyumuydu elbette. Siyah renklerde kullanım çeşitliliği giyinirken çok işinizi kolaylaştıracak. Kahverengi bir saat aldığınızda kemerinizin veya ayakkabınızın da kahverengi olması gerekebilir ama siyah sizi asla zor durumda bırakmaz. Siyah renklerde kullanım çeşitliliği olduğu su götürmez bir gerçek çünkü çok şık bir saat olsa bile spor/günlük bir kıyafet giydiğinizde hiç sırıtmaz, şık bir yere gittiğinizde de çok günlük kaçmaz ve her renkle uydurabilirsiniz.

Son olarak kadran şekline karar verin. Bu birazda saat modellerine baktıkça kafanızda oturacak bir şey ancak klasik yuvarlak kadranlardan sıkıldıysanız köşeli veya oval modelleri deneyebilir, Casio GW-B5600’ü inceleyebilirsiniz.

doğru saat nasıl seçilir

Dayanıklılık aradığınız ilk şey olsun

Doğru saat seçimi için tavsiyeler istiyorsanız istediğiniz saatin özelliklerine karar vermeden önce dayanıklılık aradığınız ilk şey olsun. Saatinizle kuracağınız bağ herhangi bir eşyanızla kuracağınız bağdan çok farklı olacak. Bunun için G-Shock gibi dayanıklıkla özdeşleşmiş markalar tercih edebilirsiniz. Çok özellikli ve dayanıklı bir saat arıyorsanız darbelere dayanıklılık denince akla gelen Casio G-Shock GWN-1000 serisine bir göz atın. 200 atm su geçirmez olan bu saatin altimetre, barometrik basınç, gel-git göstergesi, rakım ölçüm gibi her saatte bulunmayan özellikleri var.

Özelliklerine göre karşılaştırma yapın

Doğru saat seçimi için tavsiyeler alabilirsiniz ama bir saatte hangi özellikleri aradığınız tamamen sizin karar vereceğiniz bir şey. Saatiniz sadece saati mi göstersin yoksa termometre, gel git göstergesi, gel git göstergesi gibi özellikler de arıyor musunuz? Kalp ritminizi, olduğunuz yerin rakımını, barometrik basıncı da ölçebilmeli mi? Tüm bunlar yaşam tarzınıza, karakterinize bağlı olarak vereceğiniz kararlar. Bu kararları verdikten sonra farklı sitelerden araştırma yapın ve beğendiklerinizi bir köşeye ayırın. Son olarak tüm bu seçenekleri yan yana koyun ve yukarıda saydığımız maddeleri de göz önünde bulundurarak kararınızı verin. Güle güle kullanın!

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim