ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

 • Anasayfa
 • Blog
 • Dijital ve Analog Saat Okunuşları: Saat Okunuşları İçin Rehber
Yayınlanma Tarihi 13.06.2024 Genel Kültür

Dijital ve Analog Saat Okunuşları: Saat Okunuşları İçin Rehber

Saatler, zamanı bilmek ve yönetmek için gün boyu kullanılan araçlardır. Analog ve dijital olmak üzere iki farklı formatta sunulan saatler, zamanı göstermenin değişik yöntemlerini oluşturur. Analog saatler, zamanı göstermek için ibrelerle donatılırken dijital saatler ise sayılardan meydana gelir. Kadranı ve ibreleri olan analog modeller, ibreye bakarak zaman tahmini yapmayı sağlar. Dijital modeller ise ekranda yer alan sayılarla zamanı bildirir. Dijital saatler, zamanı okumak için daha pratik olarak kabul edilir. Ancak bu durum kullanım alışkanlıklarına göre değişiklik gösterebilir. Saat okunuşları ürün modellerine göre farklı şekillerde olabilir. Peki, saat türlerine göre saat okunuşları nasıl yapılır? İşte saat okuma rehberi

dijital-ve-analog-saat-okunuslari-banner

Analog Saat Okunuşu

12 saatlik daireden oluşan analog saat modellerinde, ibre ve kadran bulunur. Kadran saatin yüzünü meydana getirirken ibre ise saatin kollarını oluşturur. Zamanı göstermek için sürekli hareket eden ibreler yardımıyla zamanı öğrenmek mümkün olur. Analog saatlerde yer alan en uzun ibre akrep olup dakikaları gösterir. Ortadaki ibre yelkovan olup saatleri belirtirken, en kısa ibre ise saniyeleri ifade eder. Saatteki ibrelere bakarak saatin kaç olduğuna dair tahmin geliştirilebilir. Analog saat modelleri klasik ve zarif ürünler olarak bilinir. Analog saat okunuşunda şu aşamalara ihtiyaç duyulur:

 • Saatleri okuma: Saatleri okumak için analog saatlerde akrep kullanılır. Akrep hangi sayının üzerinde yer alırsa saat o sayıyı ifade eder. Kadranda yer alan 12 sayı, 12 saati temsil eder. Örneğin akrep 3 üzerindeyse saat 3’tür.
 • Dakikaları okuma: Yelkovan aracılığıyla saatte dakikalar takip edilebilir. Kadran üzerinde yer alan her küçük çizgi 5 dakikayı temsil eder. Yelkovan hangi çizgi arasındaysa, dakika o çizgi arasındaki sayıdır. Örneğin yelkovan 3 ile 4’ün arasında yer alırsa dakika 15 ile 20 arasında bir sayıdır.
 • “Geçe” ve “kala” kavramları: Analog saatlerde yelkovan 6’dan önceki bir sayının üzerindeyse bunu belirtmek için “geçe” ifadesi kullanılır. Yelkovan 6’dan sonraki bir sayıyı gösterdiğinde ise “kala” anlamına gelir. Örneğin akrep 3, yelkovan 4’ün üzerindeyse saat 3’ü 20 geçiyordur. Akrep 3, yelkovan 8’in üzerindeyse bu durumda saat 4’e 20 kala şeklinde ifade edilir.
 • Özel ifadeler: Akrep tam 12’nin üzerindeyse saat “tam” olarak okunur. Yelkovan 3 veya 9 üzerindeyse “çeyrek” kelimesi, 6’nın üstündeyse “yarım” kelimesi kullanılır.

Dijital Saat Okunuşu

Zamanı sayılarla ifade eden dijital saatler, yeni nesil saat modelleri olarak kabul edilir. Bu saat türünde numaralar ekran üzerinde gösterilir. Saat, dakika ve saniyeyi ekran aracılığıyla takip etmek mümkün olur. Dijital saat modellerinde buna ek olarak alarm, kronometre ve tarih gibi ekstra özellikler de yer alabilir. Dijital saat modelleri, zamanı öğrenmenin kolay yolu olarak bilinir. Bunun nedeni saat üzerindeki numaraların büyük ve okunması kolay olmasıdır. Bu saatler çok yönlü ve farklı özelliklerle doludur. Dijital modeller, sportif ve rahat stile sahip olduğu için her zevke hitap etmeyi başarır. Dijital saat okuma yöntemleri şu şekildedir:

 • Saat okuma: Dijital saati okumak için ekrandaki ilk iki sayıya bakmak yeterlidir. Bu sayılar saati gösterir. Ekrandaki son iki sayı ise dakikaları belirtir. Eğer ekranda 8:15 yazıyorsa saat 8’i çeyrek geçiyordur.
 • Ek özellikler: Dijital saatlerde tarih, saniye ve AM, PM gibi kavramlar yer alabilir. Ekranda yer alan üçüncü veya dördüncü sayı saniyeleri ifade ederken bazı saatlerde tarih bilgisi bulunabilir. Bunun yanı sıra dijital saat modellerinde yer alan AM sabah saatlerini PM ise akşam saatlerini ifade eder.

24 Saatlik Saat Okuma Sistemi

24 saat sistemi, günün her saatini sayılarla göstermeyi anlatır. Saat 00:00’dan 23:59’a kadar olan tüm sayılar bu sistemde kullanılır. 24 saatlik sistemde sayılar 12’ye kadar sayıldıktan sonra 13’ten 23’ kadar ilerler. Siz de 24 saatlik saat okuma yapmak için aşağıdaki noktalara dikkat edebilirsiniz;

 • Saatleri okumak için ekrandaki ilk iki sayıya bakabilirsiniz. Bu sayılar saatin kaç olduğunu anlamanızı sağlar.
 • Eğer ekrandaki saat 12’den küçükse saate 12 ekleyerek saatin 24 saatlik karşılığını bulabilirsiniz. Örneğin ekranda 9 yazıyorsa saat 9’dur. Eğer ekranda 15:30 yazıyorsa saat 3.30’dur. Bunu bulmak için 15’e 12 ekleyerek 27 rakamına ulaşabilirsiniz. 24 saatlik saat diliminde 24 saatin üzerinde sayı olmadığı için 27’den 24’ü çıkararak 3’ü bulabilirsiniz.

24 saatlik saat sisteminin birtakım avantajları vardır. Bu sistem zamanı net ve keskin bir şekilde ifade etmeye yardımcı olur. Ek olarak 24 saatlik sistemde AM veya PM gibi ek göstergelere ihtiyaç yoktur. 24 saatlik sistem, uluslararası alanda oldukça yaygın bir şekilde kullanılır ve zamanı doğru anlamayı sağlar. Telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki saat dilimini 24 saate ayarlayarak pratik yapabilirsiniz. Ayrıca 24 saatlik modeli kullanarak saat söyleme çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz.

Dünya Saat Zonları ve Saat Okuma

Dünyanın dönüşü 24 saatlik zaman dilimine tekabül eder. Ancak güneşin her yerde aynı zamanda doğup batmaması nedeniyle dünya saatleri 24 saatlik bölüme ayrılır. Dünyadaki her saat diliminin kendine göre bir saat ayarlaması bulunur. Tüm saat düzenlemeleri, Greenwich Ortalama Saati (GMT) olarak tanınan standart saat dilimine uygun olarak ayarlanır. Dünya saat zonları içindeki saat dilimi tahminleri şu şekilde yapılır;

 • 24 saat dilimine ayrılan dünyada, her bir saat dilimi GMT’ye göre belirli bir saat farkına sahiptir.
 • Saat dilimleri, ülkelerin enlem derecelerine göre düzenlenir.
 • Dünya üzerindeki çeşitli ülkeler, siyasi veya ekonomik sebeplerden ötürü birden fazla saat dilimi kullanabilir.
 • Dünyadaki pek çok ülke, yaz aylarında gün ışığından daha fazla yararlanmak için yaz saati uygulaması gerçekleştirir. Bu uygulamalar ülkeler arası saat dilimlerinin değişmesine neden olabilir.
 • Saat dilimleri, ülkelerin GMT’ye göre olan durumlarını ifade eder. Bunlar + veya - olabilir. Örneğin Türkiye’de saat GMT +3’tür. Bu, Türkiye’nin GMT’ye göre 3 saat ileride olduğu anlamına gelir.
 • Farklı bir saat dilimini hesaplamak için o saat diliminin GMT’ye göre kaç saat geride veya ileride olduğunu bilmek gerekir. Bunun için “yerel saat = GMT + saat dilimi farkı” formülü kullanılabilir. Örneğin New York, GMT-5 saat diliminde olup yaz saati uygulaması ile birlikte Türkiye’den 8 saat geridedir. Bu sebeple New York’ta saat 14:00 ise 14-8=6 olup Türkiye’de saat 06:00’dır.

Dünya saat zonları okuması yapmak, farklı ülkelerle iletişim kurarken ve farklı yerlere seyahat ederken işleri daha kolay hâle getirebilir.

Saat Okuma Pratikleri

Günlük hayatta saat okuma pratikleri yaparak farklı saat türlerine ve zaman dilimlerine göre saat okumayı öğrenebilirsiniz. Bunun için hem analog hem dijital saat kullanabilir, etrafınızdakilerle saati söyleme çalışmaları gerçekleştirebilirsiniz. Alıştırmaları bir arkadaşınız veya aile üyenizle yapabilir, süreci bir oyuna dönüştürerek keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bunun yanında farklı saat dilimlerini ve GTM’yi kullanarak hesaplama çalışmaları yapabilir, çeşitli çalışma kağıtlarından yardım alabilirsiniz. Saat okuma pratiğini düzenli olarak yapmak saat okuma ve hesaplama becerinizi geliştirmenize katkı sağlar.

Siz de saat okuma rehberi ile saat okuma hakimiyetinizi artırabilirsiniz. Analog saat nedir diye merak ediyorsanız içeriğe tıklayarak konu hakkında fikir edinebilirsiniz. Dünyanın önde gelen markalarının analog ve dijital saat modellerine Ersa Saat üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim