ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

Yayınlanma Tarihi 07.07.2023 Saat Bilgileri

Bir Yatırım Olarak Saat Koleksiyonu

Saatler, en güzel anlarınızda yanınızda olan ve sağlam, zarif, ince, işlevsel, modaya uygun modelleri ile kombininizi şık bir şekilde tamamlayan aksesuarlardır. İyi bir saat, sahip olunması gereken bir yol arkadaşı, bazen de bir moda ifadesidir. Aynı zamanda iyi bir yatırımdır.

Mekanik saatlerin her biri değerlidir ve çoğu durumda bu değer gün geçtikçe artar. Saatler genellikle hediye olarak satın alınırlar. Önemli bir doğum günü, nişan, emeklilik ya da babadan oğula, anneden kıza geçer. Bu da onları duygusal olarak ekstra değerli kılar. Bu nedenle büyük bir saat koleksiyonuna sahip olmak pek çok kişinin hayalidir. Takım elbisenize ya da kombininize göre bu hoş aksesuarı titizlikle seçebilirsiniz. Ancak saat koleksiyonu sadece takmak için değil yatırım için de yapılır. Yatırım olarak saat koleksiyonu yapmak isterseniz koleksiyon hakkında bilmeniz gereken her şey burada!

En Ünlü İtalyan Gözlük Markaları

Saat Koleksiyonu Nedir?

Saat koleksiyonu, değerli kadın ve erkek kol saati çeşitleri sunar. Bu tür saatleri iyi durumda tutarak biriktirebilirsiniz. Analog başta olmak üzere dijital ya da hibrit saatlerden de yapılır. Saat koleksiyonculuğu sadece satın almak değil, aynı zamanda saatler hakkında bilgi sahibi olmaktır. Saat koleksiyonu yapan insanlar her gördükleri saati satın almazlar. Saat tutkunları, mekanik sanatlara ilgi duydukları veya saatler tarihin bir parçası olduğu ve hikayeler anlattığı için saat toplarlar. İnsanların saat toplamak istemesinin bir başka nedeni de yatırım yapmaktır. Ancak bazı insanlar genellikle doğum günü hediyesi olarak bir saat aldıklarında genç yaşta saat toplamaya başlarlar. Özellikle aile büyüklerinden bir saat miras kalması ve derin bir anlam ifade etmesi saat koleksiyonuna başlamak için iyi bir nedendir. Saat koleksiyonu yapmaya yeni başlayan biriyseniz, yapmanız gereken ilk şey, çok sayıda saat olduğu için saat türleri konusunda bilgi edinmektir. Böylece hangi saatler değerli hangileri değersiz öğrenebilir ve ne tür saatler toplamanız gerektiğini bilebilirsiniz. Koleksiyon değeri olan kol saat çeşitleri ise şöyle kategorize edilebilir:

 • Dalış saatleri, evrensel olarak en çok toplanan saat türüdür.
 • Takım elbise saatleri, insanların taktığı en yaygın saat türüdür. En zarif saatlerdir çünkü çok minimalisttirler ve her türlü takım elbise ile uyumlu olacak şekilde tasarlanırlar.
 • GMT Saatleri, GMT, Greenwich Mean Time'ın kısaltmasıdır ve bu saat türü birden çok zaman dilimini gösterdiğinden tipik olarak gezginler ve pilotlar için tasarlanmış bir saattir.
 • Saha saatleri, askerlerin savaş sırasında giymesi için paslanmaz çelik kasa ve dayanıklı deri ile tasarlanmış askeri saatlerdir. Günümüzde otomatik saha izleme, işlevselliği ve doğruluğu için kullanılır.
 • İsviçre yapımı saatler, çok çeşitli farklı macera aktiviteleriyle birlikte günlük kullanım için üretilmiş üst düzey lüks saatlerdir.
 • Dünyada en çok tanınan saat markası İsviçre saatleridir. Bunlar bir sanat eseri ve muhtemelen hepsi el yapımı olduğu için öne çıkar. Bu saatleri dünyanın en iyilerinden biri yapan, mekanizmalarının standardı ve güçlü ve benzersiz malzemeleridir.
 • Köstekli ve cep saatleri de iyi bir koleksiyon ögesidir. Değerli ve nadir oldukları için koleksiyon değeri de yüksektir.

Saat Koleksiyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Saat yatırımı yapmak göründüğü kadar kolay olmayabilir. Çünkü çok fazla saat markası, türü ve modeli mevcuttur. Özellikle hemen her şeyin taklit edilebildiği günümüzde son derece dikkatli olmak gerekir. Saat koleksiyonu yapmak için hem alım hem de saklama konusunda dikkatli olmanız gerekir. İşte saat koleksiyonu yapmaya başlarken yararlanabileceğiniz ipuçları:

 • Hem çevrimiçi hem de fiziksel mağazalarda koleksiyon yapmak için değerli saatler satın alabilirsiniz. Çevrimiçi olarak Ersa Saat'in zengin koleksiyonundan yararlanabilirsiniz. Yalnızca güvenilir web siteleri ve satıcılarla iş yapmanız gerektiğini unutmayın. Fiziksel bir mağazaya gitmeyi tercih ederseniz kuyumcular, müzayede evleri, antikacılar ve ikinci el mağazalar idealdir.
 • Yatırım için saat koleksiyonu yaptığınızda saatlerin durumunu korumanız gerekir. Saatlerinizi takmayı planlıyorsanız, yeni saat satın almak en iyi seçenek olabilir.
 • Saat koleksiyonu yaparken en dikkat edilmesi gereken saatin orijinal olup olmadığıdır. Saatin orijinal ve iyi durumda olup olmadığını kontrol edin ya da bu konuda yetkili biri ile görüşün.
 • Özellikle değerliyse, saatlerinize iyi bakmanız önemlidir. Örneğin, kuru ve karanlık bir yerde saklayın. Yumuşak bir bez ile silin.
 • Bir saatin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu belirlemek bazen zor olabilir. Seri numarası, logolar ve kaplama gibi ayrıntılara dikkat edin.

Koleksiyon Değeri Taşıyan Saat Markaları

Yatırım için saat koleksiyonu yapmak istiyorsanız oldukça değerli olması ve zamanla değer kaybetmemesi oldukça önemlidir. Ancak kendiniz için saat koleksiyonu yapıyorsanız fiyatın bir önemi yoktur. Yatırım olarak saat koleksiyonun en önemli parçaları genellikle 50. yıl dönümü gibi limited edition ürünleri gibi özel ve nadir üretilen saat modellerinden oluşur. Çünkü ne kadar az bulunursa o kadar değerlidir. Bu nedenle Emporio Armani, Swiss Military Hanowa, Casio, Prada ve Versace gibi markalar saat koleksiyonu yapmanız için ideal modeller üretir. Saat koleksiyonuna başlamak için değerli saatler arıyorsanız kaliteli saat markaları sayfasına göz atabilirsiniz.

Saat Koleksiyonu Yapmanın Maliyeti

Saat koleksiyonu yapmak için bütçe söz konusu olduğunda ise belirli bir limit ya da değer yoktur. Çünkü saat modelleri, markalar ve tasarımlar nedeniyle oldukça geniş bir aralıkta satışa sunulur. Ayrıca çok nadir ikinci el saatler de vardır ve oldukça maliyetli olabilirler. Bu nedenle yavaş yavaş bir koleksiyon oluşturmak en iyisidir. Saat koleksiyonuna yeni başlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey hikayesi olan eski saatlere mi yoksa yeni nesil saatlere mi odaklanmak istediğinizi belirlemek. Bu sayede kabaca bir maliyet hesabı da yapabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken tek şey saat koleksiyonu yapmak için çok fazla harcama yapmanıza gerek olmadığıdır. Aklınızda bir hedef varsa, biriktirmeye başlayabilirsiniz. Ardından saat koleksiyoncuları gibi sahip olmanız gereken özel saat için uygun zamanı bekleyebilirsiniz. Uygun fiyatlı alternatiflerle başlayabilir, Casio, Prada gibi markaların modellerini inceleyebilirsiniz.

Saat Koleksiyonu Yapmanın Faydaları

Lüks ve nadir bir saat, para kazanmak için akıllı bir yatırım olabilir. Çünkü bazılarının düşündüğünün aksine, lüks saatler para kaybı değil, değerli bir yatırımdır. İyi bir saat takılacak bir aksesuardan daha fazlasıdır. Yıllardır dünyanın en deneyimli saat ustaları tarafından tasarlanıp üretilen bir sanat eseridir. Genellikle karmaşık hareketli parçalar içerir ve paslanmaz çelik, altın ve platin gibi en iyi malzemelerden yapılır. Bu nedenle sadece dayanıklı değil, aynı zamanda kaliteli görünüm sağlar. Buna ek olarak, lüks saatlerde genellikle elmas veya safir gibi daha da fazla parlaklık ve ışıltı katan kaliteli değerli taşlar bulunur. Bu nedenle saat yatırımı düşünülenin aksine getirisi olan bir uğraştır. Ayrıca iyi bir saat aynı zamanda bir statü sembolüdür. Başarılı olduğunuzu ve yüksek kaliteli ürünlere yatırım yapacak kaynaklara sahip olduğunuzu göstermenizi sağlar. Bu da, iş arkadaşlarınızı, müşterilerinizi ve hayatınızdaki diğer önemli kişileri etkilemenize yardımcı olabilir. Saatler, gelecek nesiller için bile manevi değeri olan harika bir yatırımdır.

Saat Koleksiyonu Yapmanın Dezavantajları

Yatırım olarak saat koleksiyonu yapmanın dezavantajı yoktur. Özellikle dikkatli yaptığınızda mükemmel bir yatırımdır. Çünkü hem modası geçmez hem de mali açıdan zarar uğramanıza neden olmaz. Bu nedenle saatleri satın alırken oldukça dikkatli olmanız gerekir. Sahte bir saat büyük bir mali kayıp yaşamanıza neden olabilir. Bunu da bildiğiniz ve güvendiğiniz satıcılar vasıtası ile önleyebilirsiniz. Ersa Saat her zaman dünyaca ünlü saat markalarının orijinal ürünlerine yer verir. Böylece aldığınız saatlerden emin olabilir ve iyi bir saat koleksiyonu yapmaya başlayabilirsiniz.

SSS

Dünyanın en pahalı saati kaç lira?

Saatler hem markaları hem de üzerinde yer alan aksam ve süslemelerin malzemeleri nedeniyle farklı fiyatlara sahip olur. Bu nedenle milyon dolarlık saatler de vardır ve değeri de zamanla değişir.

Saatin orijinal olup olmadığını nasıl anlarız?

Bandrol, logo tasarımı ve bazı küçük işleme gibi detaylar saatin orijinal olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur. üzerinde değerli taş ya da metaller bulunuyorsa kuyumcular sayesinde bir saatin orijinal olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Hangi saat markaları koleksiyon değeri taşıyor?

Casio, Dolce Gabbana, Prada, Armani Exchange, Swiss Military Hanowa ve Versace gibi markaların pek çok saat modeli koleksiyon değeri taşır.

Saat koleksiyonu yapmanın faydaları nelerdir?

Araba veya giyim gibi diğer bazı lüks ürünlerin aksine, lüks saatler genellikle değerlerini iyi korur. Bunun nedeni, lüks saatlere olan talebin yüksek olması ve genellikle sınırlı üretim olmalarıdır. Bu tür bir saat alırsanız, daha sonraki bir tarihte ödediğinizden daha fazlasına satabileceğiniz anlamına gelir.

Saat koleksiyonu yapmak için ne kadar para harcamalıyım?

Bütçeniz ne olursa olsun saat koleksiyonu yapabilirsiniz. Çünkü saat modelleri geniş fiyat aralıklarına sahiptir ve dilediğiniz modelden başlayabilirsiniz. Saat koleksiyonu için lüks markaların kampanyalı ürünlerine göz atabilir, kişisel zevklerinize uyan bir saat alarak yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim