ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

 • Anasayfa
 • Blog
 • Arkadaşınıza Alabileceğiniz 10 Hediye Fikri!
Yayınlanma Tarihi 12.06.2024 Genel Kültür

İçeceklerinizi Uzun Süre Sıcak Tutan Termos Tavsiyeleri!

Hareket halindeyken kahve, çay veya diğer içecekleri tüketmeyi seviyorsanız sıvının ısısını koruyan bir termos almanız şarttır. Kaliteli bir termos, içeceklerinizi daha uzun süre sıcak ve taze bir şekilde tüketmenizi sağlar. Demlendikten uzun süre sonra dahi termoslar sayesinde lezzetini ve ısısını koruyan çay veya kahve tüm gün yanınızda kalabilir. En iyi termos markaları, farklı boyut, şekil, renk ve malzemeden üretilen çeşitler sunar. Bunlar arasından doğru ürünü seçmek ve sıcaklığı en iyi şekilde muhafaza edecek şekilde kullanmak bazı ipuçları gerektirebilir. Bu yazıda termos alırken ve kullanırken maksimum performans elde etmeniz için dikkat etmeniz gereken tavsiyeleri bulabilirsiniz!

iceceklerinizi-uzun-sure-sicak-tutan-termos-banner

Termos Modellerinin Sıcaklık Performansı

Termos, içine koyduğunuz sıvıyı sıcak veya soğuk tutmanızı sağlayan yalıtımlı bir araçtır. Termoslar genellikle içeceklerin ısısını korumak için paslanmaz çelik ve vakum izolasyonu katmanlarından oluşur. İlk katman, içeceklerin sıcak veya soğuk şekilde korunmasına yardımcı olan yalıtım bölümüdür. İkinci katman ise havayla izolasyon oluşturan vakum segmentidir. Son olarak içececeğin dış etkenler dolayısıyla sıvının sıcaklığının bozulmasını engelleyen metal duvar katmanı bulunur.

Termoslar genel olarak sıvıyı en az 6 saat boyunca sıcak tutmayı başarır. Bu, içeceğinizi ilk koyduğunuz sıcaklığı bulabileceğiniz performans süresidir. Yaklaşık 6 saatten sonra kabın içindeki sıvı yavaş yavaş soğumaya başlayarak 12 saat sonunda ılık duruma gelir. Elbette, bu her ürün için geçerli bir süre değildir. Nitekim, daha fazla performans vadeden pek çok termos markası vardır. Bu nedenle termos önerisi alırken öncelikle üründen nasıl bir performans beklentiniz olduğunu belirlemelisiniz.

Termos Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Piyasada farklı yalıtım, kapasite, renk ve malzeme seçkisinden oluşan sayısız ürün vardır. Her birini tek tek incelemeniz mümkün olmasa da ne aradığınız bilerek ve önemli püf noktalarına dikkat ederek doğru ürünü seçebilirsiniz. İşte sıcak içecekler için ideal termos seçimi:

 • İçeceği sıcak koyun: Kahve, çay veya diğer içeceklerin sıcaklığını daha uzun süre korumak istiyorsanız, kaynama noktasına kadar ısıtarak koymanız gerekir. Bu, özellikle içecekleri anında tüketmek durumunda olmadığınız, gün içinde tüketeceğiniz zamanlar için geçerlidir. Aksi halde kahvenizi veya çayınızı tüketirken dilinizi yakma tehlikesiyle karşılayabilirsiniz.
 • Saat: Günlük yaşamın koşuşturması içinde yolculuğunuzu unutulmaz kılan arkadaşlık bağlarını hatırlamak için saat son derece özel bir aksesuar hediyesi olabilir. Birlikte geçen her saniyenin özel ve anlamlı olduğunu hissettiren saatler kadın ve erkek arkadaşlarınızın stil zevklerine uygun geniş yelpazesiyle öne çıkar. Mekanizma, stil ve kullanış açısından son derece farklı seçeneklerden oluşan saat modellerine aynı zamanda kişiselleştirilebilir detaylar ekleyebilirsiniz.
 • Kapağı iyice kapatın: Termos kapakları, sıvının dışarı taşmaması ve havanın karışmaması için özel olarak tasarlanır. Bu, doğal olarak içeceğin sıcaklığını maksimum seviyede tutmaya yardımcı olur. Ancak en iyi termos performansı için kapağını gerçekten iyi bir şekilde kapatmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca sıcaklığı olabildiğince korumak için kapağı yalnızca kahve veya çayı yudumlamak istediğinizde açmalısınız.

Sıcak İçecekler İçin İdeal Termos Seçimi

Piyasada farklı yalıtım, kapasite, renk ve malzeme seçkisinden oluşan sayısız ürün vardır. Her birini tek tek incelemeniz mümkün olmasa da ne aradığınız bilerek ve önemli püf noktalarına dikkat ederek doğru ürünü seçebilirsiniz. İşte sıcak içecekler için ideal termos seçimi:

 • Sıcaklık tutma performansı: Sıcak içecekleri uzun süre muhafaza edebilmek için en az 6 ile 12 saat arasında ısı tutma kapasitesine sahip bir ürün seçmeniz gerekir. Kullanım yalıtım türü ve vakum teknolojisi ürünün sıcaklık kapasitesini önemli ölçüde etkiler.
 • Malzeme türü: Sıcaklığın uzun süre korunması için pek çok termos markası, paslanmaz çelik malzeme kullanır. Bunun yanı sıra plastik veya cam gibi termos çeşitleri de vardır. Ancak paslanmaz çelik çift yalıtımı sayesinde uzun süre sıcaklığı koruyabilir.
 • Kapak: İçeceğin dışarıdaki havayla temasını önlemek için termosun kapağının vidalı sisteme sahip olması gerekir. Son derece dayanıklı olan bu tip kapaklar, aynı zamanda sıvının dökülmesine karşı da güvenlidir. Bazı termosların kapağında bardak olarak kullanılan ekstra ısı yalıtımlı kapak da yer alır.

Soğuk İçeceklerde Uzun Süre Tutan Termoslar

En iyi termos markaları, sabah kahvenizi sıcak veya yazın buz gibi bir limonatayı soğuk tutabilecek performansa sahiptir. Bir termosun soğuk içecekleri uzun süre tutabilmesi için yalıtımının iyi olması şarttır. Vakum yalıtımına sahip paslanmaz çelik ürünler, soğuk içecekleri muhafaza etmek için en iyi seçenekler arasında yer alır. Çünkü plastik veya cam termoslara göre soğukluğu daha uzun süre koruma performansına sahiptir.

Soğuk içeceklerinizi aynı tazelikte ve lezzette gün boyu tüketmek istiyorsanız mutlaka sağlam yapıda ve güçlü yalıtıma sahip bir ürün aramanız gerekir. Sıcak içeceklerde olduğu gibi termostan daha iyi soğuk yalıtım performansı elde etmek için içeceği doldurmadan önce ürünü boş şekilde buzluğa atabilirsiniz. Ancak uzun süre buzlukta kalan ürünlerin yalıtımı zarar görebileceği için uzun süre tutmaktan kaçınmalısınız.

İçecek Tutma Kapasitesi ve Termos Seçimi

Günlük hayatı kolaylaştıran termoslar, günümüzde çok farklı şekil ve boyutta mevcuttur. Bardak boyutundaki tasarımlardan aile boyu içecekleri paylaşmanızı sağlayan geniş kapasiteli ürünlere kadar her ihtiyaca uygun termos çeşitleri beğeniye sunulur. Öte yandan, termos seçerken en iyi performansı elde edebilmek için bazı önemli ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Aşağıdaki listede içecek tutma kapasitesini ve diğer dikkat edilmesi gerekenleri keşfederek kendiniz için en doğru termosu kolayca seçebilirsiniz.

 • Sıvı kapasitesi: Termos satın alırken ne kadar bir sıvıyı sıcak tutmak istediğinize bağlı olarak farklı kapasitede ürünler seçmelisiniz. Termoslar genel olarak 0.25, 0.35, 0.47, 0.55 0.60 ve 1.1 litre kapasiteli olarak sunulur. Grup halinde veya bireysel ihtiyaçlarınız doğrultusunda maksimum performansı alabileceğiniz sıvı kapasitesini seçebilirsiniz.
 • Taşınabilirlik: Termos seçerken ne çapta bir ürünü daha rahat taşıyabileceğinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. İşe veya okula giderken muhtemelen tam boy bir sürahi termos yerine bardak şeklinde ürünler kullanmak daha uygundur. Ya da arabayla işe gidiyorsanız bardak tutucunuzla uyumlu bir model seçmeniz önemlidir.
 • Tasarım: Termoslar, günümüzde tarzın önemli bir parçası hâline geldiğinden renk ve stil özelliklerini tarzınıza uygun seçmeye dikkat etmelisiniz. Her durumda kullanabileceğiniz şık ve yalın bir tasarım arıyorsanız beyaz, gri veya siyah gibi klasik düz renk seçeneklerine bakabilirsiniz. Dinamik ve eğlenceli renk veya desenlerden oluşan termoslarla hayata keyif katabilirsiniz.
 • Temizleme: Termosları neredeyse her gün düzenli olarak kullanacağınız için pratik ve güvenli bir şekilde temizlenmesi son derece önemlidir. Nitekim, her kullanımdan sonra termosu temizlemek içinde bakteri oluşmasına veya lekeli görünmesine engel olur. Pratik bir kullanım arıyorsanız bulaşık makinesinde yıkanabilen modelleri tercih edebilirsiniz. Ancak makineye atmadan önce yıkanabilir ve yıkanamayan bölümlerini ayrıştırmayı unutmamalısınız.
 • Aksesuar: Bazı termos markaları, kullanımı kolaylaştıran askı, kapak, taşıma çantası ve fincan rolü üstlenen bardaklar sunar. Bu özellikler bilhassa seyahat halindeyken veya outdoor maceralarda olduğunuzda kullanışlıdır. Bu tarz portatif ve pratik özelliklere ihtiyacınız varsa aksesuarlı termosları seçebilirsiniz.

Siz de günün her saati ideal sıcaklıkta ve taze içecekler tüketmek istiyorsanız en iyi termos ve matara markalarının ürünlerini Ersa Saat ayrıcalıkları ile anında sipariş ederek, her yudumda lezzetin keyfini çıkarabilirsiniz!

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim