ARA

Beğendiklerim

Sepetim

Satın Al

İndirim : 0 ₺

Toplam : 0 ₺

 • Anasayfa
 • Blog
 • Casio Hesap Makinelerinde İşlemler: Üs Alma, Logaritma, Türev Alma ve Dahası!
Yayınlanma Tarihi 11.06.2024 Genel Kültür

Casio Hesap Makinelerinde İşlemler: Üs Alma, Logaritma, Türev Alma ve Dahası!

Moda akımlarından etkilenen saat sektöründe, 2024 yılında pek çok yenilik göze çarpıyor. En yeni trendlerle güncellenen saatler, farklı tasarımları ve özellikleri ile öne çıkıyor. Saat markalarının son trendlerden esinlenerek hazırladığı modeller arasında çevre dostu ürünlerden minimalist tasarımlara kadar pek çok model bulmak mümkün oluyor. Teknolojinin gelişimiyle raflarda yer alan akıllı saatler ise giyilebilir teknoloji alanındaki gelişmeleri gözler önüne seriyor. Siz de saat trendleri ve yeniliklerini takip ederek modern çağın gereksinimlerini karşılayan ürünler satın alabilir, aksesuar koleksiyonunuzu genişletebilirsiniz.

casio-hesap-makinelerinde-islemler-banner

Casio Hesap Makinelerinde Üs Alma İşlemleri

Casio hesap makinelerinde üs alma işlemi oldukça kolaydır. Bu makinelerde üs almak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Hesap makinelerini incelediğinizde x^ benzeri bir ifadeye sahip olan bir tuş olduğunu görebilirsiniz. Örneğin 2’nin dördüncü kuvvetini almak istediğinizde 2’ye bastıktan sonra x^ tuşuna basarak 4’e tıklamanız ve ardından parantezi kapatmanız gerekir. Böylece üs alma işlemini istediğiniz değerler için kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kare alma işlemleri ise Casio hesap makineleri üzerinde oldukça kolaydır. Hesap makinesinde x² tuşu bulunur. Örneğin 5’in karesini almak istediğinizde 5’e basıp ardından x² tuşuna basarak kare alma işlemini yerine getirebilirsiniz. Bu işlem sırasında parantezi kapatmanıza gerek yoktur.
 • Casio fonksiyonlu hesap makineleri tuş takımlarında aynı zamanda x³ tuşu da bulunur. Kare işlemiyle benzer şekilde paranteze tıklamanıza gerek kalmadan istediğiniz sayıyı girdikten sonra x³ tuşuna basarak küp alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Hesap makinelerinin üzerinde x-1 ifadesi bulunur. Bu ifade istediğiniz sayıyı 1 bölü olarak hesaplamanıza imkân tanır. Örneğin, ½ yazmak isterseniz 2’ye bastıktan sonra x-1 tuşuna tıklamanız yeterlidir.
 • Casio hesap makineleri üslü ifadeleri rahat bir şekilde hesaplamanızı ve karmaşık gibi gözüken işlemleri zorlanmadan gerçekleştirmenizi mümkün kılar. Birkaç adımı takip ederek üslü ifadeleri Casio fonksiyonlu hesap makineleri üzerinde hesaplamaya başlayabilirsiniz.

Casio Hesap Makinelerinde Logaritma Hesaplamaları

Casio hesap makinesi logaritma hesaplamalarını kolaylıkla yapmanıza olanak tanır. Aşağıdaki adımları takip ederek logaritma alma işlemlerini kısa süre içinde gerçekleştirebilirsiniz.

 • Hesap makinelerinizi incelediğinizde log tuşu olduğunu görebilirsiniz. Log tuşu, istediğiniz logaritma işlemini yapmanızı kolaylaştırır.
 • Örneğin log1050 ifadesini hesaplamak istediğinizde log tuşuna bastıktan sonra 50’ye tıklamanız ve parantezi kapatmanız yeterlidir. Bununla beraber farklı tabanlarda logaritma almak istediğinizde işlemler değişiklik gösterir.
 • Log39 işlemini gerçekleştirmek istediğinizde hesap makinenizde bulunan log•^ tuşunu kullanmalısınız. Burada nokta ile ifade edilen bölüm alt tabanı, ^ ile ifade edilen bölüm ise üst tabanı işaret eder. log•^ tuşuna bastıktan sonra alt tabana 3 yazıp ardından hesap makinenizin yön tuşları aracılığıyla üst taban bölümüne gelmelisiniz. Üst tabandaki boş bölüme 2 ifadesini girdikten sonra eşittire basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.
 • Casio hesap makineleri üzerinde aynı zamanda ln de alabilirsiniz. Örneğin, ln(10) ifadesinin çözümünü bulmak istediğinizde ln tuşuna bastıktan sonra 10 yazmanız yeterlidir.

Casio hesap makinesi logaritma alma işlemlerini kolaylaştırdığı için birçok öğrenci tarafından tercih edilir. Siz de hesaplama işlemlerinizde kolaylıkla cihazları kullanarak istediğiniz çözümleri gerçekleştirebilirsiniz.

Casio Hesap Makineleri ve Trigonometrik İşlemler

Casio hesap makineleri trigonometrik işlemleri kolaylaştırır. Tuş takımlarının üzerinde sin, cos ve tan ifadeleri olduğunu görebilirsiniz. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında fikir edinebilirsiniz.

 • Örneğin sin30 ifadesini elde etmek istiyorsanız sin tuşuna bastıktan sonra 30 sayısını yazmanız ve ardından parantezi kapatmanız yeterlidir. Ardından isterseniz +’ya basarak farklı bir ifadeyle işleminizi devam ettirebilirsiniz. Cos ve tan için de aynı adımları takip ederek hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.
 • Sinüs, kosinüs ve tanjantın tersini almak istediğinizde ise farklı adımları takip etmeniz gerekir. Bunun için ilk önce hesap makinenizde bulunan SHIFT tuşuna basmalı ve ardından sin, cos ya da tan tuşlarından birine tıklamalısınız. Böylece sin-1 (arcsin) ifadesini kolaylıkla elde edebilirsiniz. Kotanjant, tanjantın tersi olduğu için SHIFT tuşuna bastıktan sonra tan’a tıklayarak kolaylıkla işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Casio Hesap Makineleri ile Matematiksel Türev Hesaplamaları

Casio hesap makineleri aracılığıyla integral ve türev hesaplamaları yapmak mümkündür. Ttürev hesaplamaları yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Hesap makinelerinde integral alma tuşunun üzerinde türev alma fonksiyonu yer alır. Türev alma fonksiyonunu kullanmak içinse SHIFT tuşuna bastıktan sonra limit tuşunun üzerine tıklamanız yeterlidir.
 • SHIFT’e basıp integral alma tuşuna bastığınızda otomatik olarak karşınıza d/d(x) ifadesi gelir. Örneğin, 8x3 ifadesinin türevini almak istiyorsanız boş olan bölüme türev almak istediğiniz ifadeyi yazmanız yeterlidir.
 • X tuşu Casio hesap makinelerinde kapalı parantezin sağ üstünde yer alır. X ifadesini girebilmek için hesap makinesinin sol üst bölümünde bulunan ALPHA’ya tıkladıktan sonra “)” tuşuna tıklamanız gerekir. Sonrasında x³ tuşuna basarak 8x3’in türevini kolaylıkla alabilirsiniz.
 • Eğer 8x3-6x² gibi bir ifadenin türevini almak istiyorsanız benzer işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 8x3 yazdıktan sonra yanına “-” yazıp sonrasında 6x² ifadesini benzer sırayla yazabilirsiniz.

Casio hesap makinesi türev alma işlemini kolaylaştırdığı için özellikle karmaşık işlemlerde süreci hızlandırır. Özellikle mühendislik öğrencileri türev alma fonksiyonunu sınavlarında işlemleri daha hızlı bir şekilde gerçekleştirmek için kullanabilir.

Casio Hesap Makinelerinde Matris Hesaplamaları

Matris hesaplamaları yapmak Casio hesap makineleri ile oldukça kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek matris hesaplamalarınızı kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

 • Matris hesaplaması yapabilmek için öncelikle hesap makinesinin modunu değiştirmeniz gerekir. Bunun için de MODE tuşuna bastıktan sonra MATRIX ile ifade edilen rakama basmanız yeterlidir.
 • Ardından MatA, MatB ve MatC ifadeleriyle karşılaşabilirsiniz. Buradaki A, B ve C, farklı matrisleri nitelendirir. İlk matrisi girmek için MatA’ya tıklamalısınız. Ardından hesap makinesi üzerinde gireceğiniz matrisin kaça kaçlık olduğunu ifade etmelisiniz. 3x3 ya da 2x2 gibi farklı matris seçenekleri arasından sizin için uygun olanı girebilirsiniz.
 • Elinizdeki matrisin boyutlarına uygun olan ifadeyi seçtikten sonra karşınıza içini doldurabileceğiniz bir matris çıkar. Burada sayıları tek tek girmelisiniz. Bu işlemi isterseniz “=” tuşuna basarak isterseniz de yön tuşları aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında kaydetmek için “ON” tuşuna basmalısınız.
 • Sıradaki matrisi girmek için SHIFT tuşuna basıp sizin hesap makinenizde hangi tuşun üzerinde MATRIX yazıyorsa ona tıklamalısınız. Ardından karşınıza çıkan ekrandan DATA yazanı ifade eden rakama tıklamalısınız. İlk matrisi MatA ile ifade ettiğiniz için bu sefer MatB’yi tıklamalısınız. Ardından MatA’da olduğu gibi matrisi doldurabilirsiniz.
 • Bütün matrisleri ifade ettikten sonra işlemler için ilk önce ilk matrisi hesap makinenize çağırmalısınız. Bunun için ilk önce SHIFT tuşuna basmalı ve üzerinde MATRIX yazan tuşa tıklamalısınız. Sonrasında MatA yazan tuşa tıklayarak ilk girdiğiniz matrisi işleme çağırabilirsiniz.

Ana Sayfa

Menü

Sepetim

Profilim