Saat almak kıyafet almaya benzemiyor. Doğru saat seçimi için tavsiyeler almadan dünyadaki binlerce farklı saat tipinden birini seçmek çok zor.Saatinizi her an kolunuzda görecek, yıllar boyu birlikte olacak ve zamanınızı onunla ölçeceksiniz. Bunun için kendinize doğru soruları sormanız ve iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Merak etmeyin, şimdi bunu birlikte yapacağız!

Saat nasıl seçilir?

Önce ne tür bir saat istediğinize karar verin! Saat nasıl seçilir veya neye göre karar vereceğim bilemiyorum, ben zaten çok kararsızım diyorsanız kendinize şunları sorun: Takım elbiseyle veya sadece özel günlerde takacağınız lüks, gösterişli ve albenili bir saat mi, günlük kullanabileceğiniz bir saat mi istiyorsunuz? Belki her ikisi de? Bu soruların cevaplarını vererek seçeneklerin üçte birini elemiş olacaksınız aslında.

doğru saat seçimi

Bir fiyat aralığı belirleyin

Doğru saat seçimi için tavsiyeler alırken karar vermeniz gereken şeylerden biri de saate ne kadar para ayırmak istediğiniz aslında. İlk maddenin cevabını verdikten sonra ne kadar para ayıracağınızı düşünmek de daha kolay olacak. Bunun için kendinize bir alt ve üst sınır belirleyin.

Belirleyeceğiniz sınırlar saati nereden alacağınıza dair size fikir verecek. Yüz bin liralık bir saati online almak istemeyebilirsiniz ama on bin liralık bir saati online’dan altı bin liraya alabilirsiniz.

Sevdiğiniz materyalleri, renkleri ve tasarımı belirleyin

Özellikleri neler olursa olsun, sürekli takacağınız bir saatin kıyafetlerinize uyması gerekiyor. Kıyafetlerinizi gözden geçirin ve buna göre saatinizde hangi materyallerin olacağına karar verin. Eskiden saatlerde en çok kullanılan materyal deriyken artık çelik, silikon, altın, gümüş gibi pek çok farklı seçenek var. Örneğin silikon kayışlı spor bir saat arıyorsanız Casio G-Shock GA-700BR aradığınız gibi bir model olabilir.

Kıyafetlerinizi gözden geçirmenizi istememizin sebeplerinden biri de renk uyumuydu elbette. Siyah renklerde kullanım çeşitliliği giyinirken çok işinizi kolaylaştıracak. Kahverengi bir saat aldığınızda kemerinizin veya ayakkabınızın da kahverengi olması gerekebilir ama siyah sizi asla zor durumda bırakmaz. Siyah renklerde kullanım çeşitliliği olduğu su götürmez bir gerçek çünkü çok şık bir saat olsa bile spor/günlük bir kıyafet giydiğinizde hiç sırıtmaz, şık bir yere gittiğinizde de çok günlük kaçmaz ve her renkle uydurabilirsiniz.

Son olarak kadran şekline karar verin. Bu birazda saat modellerine baktıkça kafanızda oturacak bir şey ancak klasik yuvarlak kadranlardan sıkıldıysanız köşeli veya oval modelleri deneyebilir, Casio GW-B5600’ü inceleyebilirsiniz.

doğru saat nasıl seçilir

Dayanıklılık aradığınız ilk şey olsun

Doğru saat seçimi için tavsiyeler istiyorsanız istediğiniz saatin özelliklerine karar vermeden önce dayanıklılık aradığınız ilk şey olsun. Saatinizle kuracağınız bağ herhangi bir eşyanızla kuracağınız bağdan çok farklı olacak. Bunun için G-Shock gibi dayanıklıkla özdeşleşmiş markalar tercih edebilirsiniz. Çok özellikli ve dayanıklı bir saat arıyorsanız darbelere dayanıklılık denince akla gelen Casio G-Shock GWN-1000 serisine bir göz atın. 200 atm su geçirmez olan bu saatin altimetre, barometrik basınç, gel-git göstergesi, rakım ölçüm gibi her saatte bulunmayan özellikleri var.

Özelliklerine göre karşılaştırma yapın

Doğru saat seçimi için tavsiyeler alabilirsiniz ama bir saatte hangi özellikleri aradığınız tamamen sizin karar vereceğiniz bir şey. Saatiniz sadece saati mi göstersin yoksa termometre, gel git göstergesi, gel git göstergesi gibi özellikler de arıyor musunuz? Kalp ritminizi, olduğunuz yerin rakımını, barometrik basıncı da ölçebilmeli mi? Tüm bunlar yaşam tarzınıza, karakterinize bağlı olarak vereceğiniz kararlar. Bu kararları verdikten sonra farklı sitelerden araştırma yapın ve beğendiklerinizi bir köşeye ayırın. Son olarak tüm bu seçenekleri yan yana koyun ve yukarıda saydığımız maddeleri de göz önünde bulundurarak kararınızı verin. Güle güle kullanın!

Saatinizi yalnızca gündüz gözüyle değil bir de karanlıkta kolayca görmek istiyorsanız aydınlatmalı bir saat kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Aydınlatmalı saatler özellikle dijital göstergeli saatlerde ışığın kırılmasına, saatin daha doğru gösterilmesine yardımcıdır.

Tabii ki yalnızca gece göstermek için değil aynı zamanda gün içinde güneş ışıklarının ekrandaki sayıları okumasını zorlaştırdığı anlarda en iyi şekilde saati okumanıza yardımcı olur. Aydınlatmalı saatler özelliklerine göre şöyle ayrılır;

* Zemin Aydınlatma

* Otomatik Işık

* Led Işık

* Neon Işık

* Çift Led Işık
 

aydınlatmalı saat

Aydınlatmalı saatler nasıl çalışır?

Aydınlatmalı saatlerde yukarıda bahsettiğimiz başlıca beş tip aydınlatma mevcuttur. Bunları sırası ile anlatalım ve bu özelliklerine ne işe yaradığını açıklayalım.

Zemin Aydınlatma: Saat dünyasına Casio’nun tanıttığı en temel aydınlatma türlerinden bir tanesidir. W-5600E-1V modeli G-Shock “illuminator” olarak LCD teknolojisini kullanıyordu. Günümüzde ise LCD zemin aydınlatmalar, LED teknolojisine dönüştü . Zemin aydınlatma daha sonrasında pek çok saat markasından adapte edilse de bu konuda Casio ilk akla gelen marka olmaya devam ediyor.

Otomatik Işık: Casio’nun G-Shock ışıklı dijital saat serisinin en öne çıkan özelliklerinden bir tanesi de otomatik ışıktır. Bu saatte ışığı düğmeye basarak yakabileceğiniz gibi Reverse isimli butona 3-4 saniye boyunca basılı tuttuğunuzda saatin ışığı telefonlardan da alışık olduğumuz şekilde “uyandırmak için kaldır” gibidir. Saate bakacağınız şekilde kaldırdığınızda otomatik olarak ışığı yanar ve saati gösterir.

ışıklı saat

LED Işık: Eğer LED ışığın en iyi performans gösterdiği saatle tanışmak istiyorsanız bu kez gözlerimizi Casio Edifice saate çevirmemiz gerekir. Super Illuminator adıyla tanıtılan bu özellik, karanlık ve az ışık olan yerlerde en iyi aydınlatma performansını gösterir. Kadranı ve daha fazlasını çok net bir şekilde görebileceğiniz performansı, Led ışıklı saatlerde alırsınız.

Neon Aydınlatma: Aslında küçüklüğümüzden beri aşina olduğumuz bir aydınlatma tipi diyebiliriz. Saatin içinde özellikle sayıların altında ve göstergelerin etrafında bulunan, bazen bir butona basıldığında bazen de gece olup gün içindeki güneşi yansıttığında görürüz. Casio’nun G-Shock, BabyG ve Edifice serilerinde sıklıkla karşılaşırız. Bu saatleri özellikle gece kullanmak çok daha keyifli hale gelir.

Çift Led Işık: Analog ve dijital bir arada yer alan saatlerde hem analog hem de dijital saatin kusursuz görünürlülüğü için oluşturulan bu sistem, son teknoloji tüm G-SHOCK ışıklı dijital saatlerinin vazgeçilmez özellikleri arasında yer alıyor.

Termometreli kol saati denildiğinde aklınıza ilk olarak ne geliyor? Peki bu saatin aslında nasıl çalıştığını biliyor musunuz? Sizin için termometreli saatler nasıl çalışır, ısı ölçme işlemini nasıl yapar anlatmak istiyoruz.

Daha önce de bloğumuza hep bahsettiğimiz gibi saat teknoloji de tıpkı diğer teknolojiler gibi hiç durmadan gelişmeye ve ilerlemeye devam ediyor. Bir anda kendimizi akıllı saatlerle baş başa bulabiliyoruz, saatimiz aynı anda dünyanın farklı şehirlerindeki saat aralığına adapte olabiliyor, adımlarımızı sayabiliyor ve hatta çok daha fazlasını yapabiliyor.

Çünkü saatler gerçekten yanımızdan ayırmak istemediğimiz parçalar ve saat markaları da bunu bilerek saatlerimize farklı entegrasyonlar ve eklemeler yaparak daha çok kullanmamızı, onlarla daha çok vakit geçirmemizi istiyorlar.

termometreli saat

Kim iyi bir saati olsun istemez ki? Adeta sizin için üretilmiş gibi hissettiren, bileğinizi kavrayarak “her zaman yanındayım” hissi veren bu nadide parçaları sadece görünüş ya da tarz için değil aynı zamanda teknoloji ve sağladığı fayda nedeniyle de çok seviyor ve kullanmaya devam ediyoruz. O halde gelin saatlerde sıklıkla göremediğiniz ancak oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz bir saat özelliğine ve bu özelliğe sahip saatlere bakalım.

Termometreli Kol Saati Nasıl Çalışır?

Kol saatlerinde yer alan termometreler kişinin kendi vücut sıcaklığını değil havanın, yani dış dünyanın sıcaklığının ölçülmesine yardımcı olur. Saatte bulunan sıcaklık sensörü çevre sıcaklığı hisseder, saatin içindeki dijital yazılıma bunu iletir ve saat de ekranında sıcaklığı farklı birimlerde gösterebilir.

Bu konuda neredeyse %100 doğruluk payı ile çalışan Casio saatler öne çıkar. Bunun nedenlerinden bir tanesi Casio’nun saat teknolojinde her zaman bir adım önde olmasının yanı sıra iç donanımda da iddialı olmasıdır.

Hem tasarımı hem de işlevselliği ile birlikte rahatlıkla kullanabileceğiniz termometreli kol saati seçeneklerinde Casio’nun PRG, SWG ve PRW serileri iddiasını korurken her zaman olduğu gibi Casio’nun dinamo serilerinden bir tanesi olan G-Shock serisinde de farklı renk seçenekleri ile buluşur. Yalnızca termemotre değil aynı zamanda takvim, sessizlik fonksiyonu, pusula, kronometre, dünya saatleri, darbelere dayanıklılık, aydınlatma ve alarm gibi özelliklere de sahip olan G-Shock saatlerin silikon kayışları, mineral dayanıklı camları ve 200 ATM’ye kadar su geçirmezliği ile birlikte harika bir tercih olmaya devam eder.

termometreli kol saati

Termometreli Kol Saatini Nereden Sipariş Edebilirim?

Saatinizi alırken herhangi bir kötü deneyim yaşamamak adına varlığını saat sektöründe kanıtlamış kurum ve kuruluşlardan saatinizi almanızı öneririz. Casio’nun Türkiye’deki tek resmi distribütörü olan Ersa Saat’in online satış platformu olan ersasaat.com.tr adresi üzerinden Casio’nun PRG, SWG, PRW ya da G-Shock gibi serileri içinden kendinize en uygun termometreli kol saatini seçebilir, siparişinizi hızlıca oluşturabilirsiniz.

Saatiniz en kısa sürede size ulaştıktan sonra bir daha telefonunuzdan havanın kaç derece olduğuna bakmanız gerekmeyecek :)

Saatlerimiz gün geçtikçe daha akıllı hale geliyor. Bize ayak uyduruyor, teknolojiyi takip ediyor ve en güncel teknolojileri alıp, kendilerine adapte ediyor. Bunların en öne çıkan türlerinden bir tanesi ise, bluetooth bağlantılı saatler. Telefonumuza bağlanarak bize daha iyi bir saat deneyimi yaşatan bu özel ürünleri kullanırken, kendinizi teknolojik hissetmemek için hiçbir nedeniniz yok. Peki bluetooth bağlantılı saatler yani telefona bağlanma özelliği taşıyan cihazların özellikleri neler? Bu alanda öncü saatler hangileri?

Bluetooth Bağlantılı Saatler

Telefona Bağlanmak Artık Çok Kolay

Saat deneyimini yeni bir noktaya taşıma konusunda kendisini sürekli deneyen, daha iyisini başarmak için her zaman çalışan Casio’nun Edifice saat serisinde bu özellikten bahsedebiliriz. Kendi alanında öncü olan Casio’nun ürettiği bu saatler bluetooth’la telefona bağlanma özelliğine sahip. Temel olarak öne çıkan özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz: Kronograf ve akıllı telefonunuza bağlanmanıza yarayan geliştirmeler barındıran EQB-900 serisi saatler daha önceden Edifice saat kullananların yeni bir Edifice almasına neden olan iki yeni özelliğe sahip. Bu özelliklerden ilki, özellikle karanlık ortamlarda ve gece saati okumayı kolaylaştıracak LED ışıklı kadran. Parlaklığı yüksek olan bu LED, kadranda yer alan 6 ve 7 rakamlarının arasında bulunuyor.

EQB-900 serisi, özellikle tasarım olarak da bir adım öne çıkar ve diğer Edifice saatlere göre bluetooth özelliği taşıyan en küçük saatlerdir. Bluetooth bağlantılı olmasının en büyük ve değerli özelliği ise “Hassas Zaman Sistemi” adı verilen bir teknoloji ile donatılmış olmasıdır. Bu sistem saat bilgilerini almak ve ayarları doğru yapabilmek adına akıllı telefona bağlı haldeyken günde dört kez internete bağlanır. Bu bağlanma sırasında saat ve zaman bilgilerini doğrular, yaz ve kış saatleri gibi ayarları da günceller. Aynı zamanda dünya saati ayarları da yine bu bluetooth teknolojisi üzerinden yapılandırılır ve dünyanın neresine giderseniz gidin saatiniz doğru bir şekilde gösterir. Seçebileceğiniz şehir sayısı da 300’e kadar çıkar.

Bluetooth Bağlantılı Saatler

Tasarımdan Kaybetmeden Başarılı

Genellikle saatlerin teknolojik olmaya başlaması ile duyulan en büyük kaygılardan bir tanesi de saatin akıllı teknoloji ile birlikte tasarımdan kaybedebileceğidir. Ancak Casio Edifice koleksiyonu için bundan bahsedemeyiz. Gerçek saat görünümünden bahsetmeden teknolojik detayları içinde barındırdığı için akıllardaki tüm soruları da yok eder. Tasarımında yarış arabalarının ibrelerinden esinlenilen Casio Edifice koleksiyonu, tarz konusunda kendisine güvenenlerin ilk tercihlerinden bir tanesi oluyor. Koleksiyonun “Hız ve Zeka” konseptiyle oluşturulması hem tasarım hem de fonksiyonellik konularında bir harika olduğunu kanıtlar nitelikte. Bu özel yapısı sayesinde Edifice koleksiyonu özellikle Formula 1 Yarışları’nın şampiyonu Redbull Takımı’nın da tercihi.

Siz de şampiyon yönünüzü öne çıkarmak, bir teknolojiyi ilk kez kullanan olmak istiyorsanız bu saatlere mutlaka göz gezdirmelisiniz. Edifice serisi tüm asaleti ve zekası ile sizleri bekliyor. Bluetooth bağlantılı saatler ile geleceği yakalamanın tadını çıkarın!

Ona zarar vermeden doğadan faydalanmak insanlığın en büyük nimetlerinden bir tanesi. Nefes aldığımız her anda sahip olduklarımız tekrar tekrar aklımıza gelirken doğanın en güzel yanlarından faydalanmak da bizim için vazgeçilemez bir nokta. Ancak ona zarar vermeden… Peki bunu nasıl gerçekleştirebiliriz? Saat teknolojisinde dahi doğadan faydalanabilmek mümkün müdür? Bu sorunun cevabı kesinlikle evet. Bu faydalanma doğrudan güneş enerjisini kullanarak gerçekleşiyor hem de. Yani bu saatler güneş enerjili saatler, doğanın gücünü bu küçük teknoloji harikalarında bulmanız mümkün!

güneş enerjili saatler

Güneş Enerjili Saatler Nasıl Çalışıyor?

Güneş enerjili saatlerin çalışma prensibi genellikle aynı oluyor. Temel olarak evimizdeki ya da büyük arazilerde gördüğümüz gibi güneş ışığını alarak doğru bir noktaya kanalize edecek bir panel mevcut. Bu panel saatin kadranlarının üzerinde bulunan arka panel. Arka panel güneş ışığını pile aktararak pilin aktif hale gelmesini ve dolmasını sağlıyor. Dolan pil ise tüm mekanizmaları çalıştırıyor. Bu döngü ışık olduğu sürece tekrarlamaya devam ediyor. Gün ışığının enerjiye dönüştüğü, enerjininse güç hücrelerinde tutulduğu bu sistemde saatiniz kendini daima yeniden şarj eder. Yani pili sürekli olarak dolmaya devam eder.

Güneş Enerjili Saatler İlla Güneşle mi Çalışıyor?

Bu en çok sorulan sorulardan biri. Güneş enerjili saatinizin çalışması için gün ışığı olması yeterli olacaktır. Yani saatinizi şarj edebilmek, pilini yeniden doldurabilmek için güneşin doğrudan panele düşmesine gerek yok. Bunun yerine kapalı havada bile gün ışığı saatinizin pilini doldurabilir. Peki ya hiç gün ışığı da görmüyorsa? O zaman yapay ışık devreye giriyor. Saatiniz gün ışığının yanı sıra yapay ışıkla da kendini şarj edebiliyor. Yani evinizde otururken odanızda açtığınız ışık saatinizin de pilini yeniliyor diyebiliriz. Güneş enerjili saatler özellikle doğaya destek olması noktasında çok sevilen ve tercih edilen saatler arasında yerini alıyor. Çünkü yıllar boyunca yenilenme ve tamir ihtiyacı duymuyor. Tabii ki saatinize iyi bir şekilde bakarsanız.

Tüm saatlerde olduğu gibi güneş enerjili saatinizin de bakımlarını yapmalı, temizliğine özen göstermeli, ışık alabildiğinden emin olmalısınız. Saatinizi ışık almayan karanlık bir yere koyduğunuzda pil performansının değişebileceğini mutlaka aklınızda tutmalısınız.

güneş enerjili saat

Casio Edifice Saat İsteklerinizi Karşılıyor!

Casio’nun en gelişmiş ve teknolojik saatleri arasında yerini alan Casio Edifice saatler güneş enerjili çalışma sistemleri ile teknolojiyi yakından takip eden, doğaya değer veren ve sürdürülebilirliği önemseyenler için de mükemmel bir çözüm oluyor. Farklı renk, gösterge ve kordonlara sahip Casio Edifice saatleri tüm kıyafetlerinizle kombinleyebilirsiniz. Mineral cam ve su geçirmezlik özelliklerine de sahip bu saatler günün her anında yanınızda olacak ve sizi asla bırakmayacak. Doğanın enerjisini kolunuzda hissedin, doğa ile iç içe olmanın tadını çıkarın!

“Saat sağa mı takılır yoksa sola mı?” pek çok kişinin aklına gelen sorulardan bir tanesidir. Özellikle kişinin sağlak ya da solak oluşuna göre değişebilecek bir cevap gibi görünür gözümüze. Peki gerçekten saat hangi kola takılmalıdır? Saatin hangi kola takılması gerektiğini öğrenmeden önce bildiğimiz haliyle saatin neden sola takıldığını öğrenelim.

Kol Saati Hangi Kola Takılır

Saat Neden Sola Takılır? Ne Zaman Sola Takılmaya Başlanmıştır?

Kol saatlerinin hayatımıza girmesi çok öncelere dayanmaz. İlk kol saati Avrupa’da 1868 yılında yapılır ve 1880 yılında Alman denizcilere kullandırılmaya başlanır. Modern anlamda bildiğimiz saatin hayata geçirilmesi ise 1876 yılına dayanır. Bu yıldan sonra kol saatleri ordu mensupları arasında kullanılmaya başlanmıştır ancak burada hikayeyi farklı bir yöne götürecek detay vermemiz gerekir. Kol saatleri yaygın bir şekilde kullanılmadığı için o dönemde cep saatleri dediğimiz köstekli saatler sıklıkla kullanılmaktaydı. Köstekli saatler hem özel yapılmış hem de çok hassas olabildikleri için kıyafetlerde onlara özel bir yer hazırlanmakta ve saatler burada korunmaktaydı. Savaş dönemlerinde cep saatlerinin kullanımı zor olduğu için kol saatlerine doğru yönelimler başladı. Bu yönelim sırasında askerlerin en rahat şekilde saati hızlıca görmesi ve saatinin zarar görmemesi adına sol kollarını tercih ettiler. Çünkü tuttukları silah sağda iken hem hareketlerini kısıtlamaması hem de zarar görmemesi gerekiyordu.

Pierre Cardin saat bu nedenle saat ilk olarak sol kolda yerini aldı. Ardından bu bir gelenek olarak askerlerden çıkıp sivil halka da yayıldı. Saatin gelişmesi, daha ulaşılabilir hale gelmesi ile birlikte bir gelenek de aynı şekilde yayılmaya devam etti ve saatin sol kola takılacağı kanısı yayıldı. Buna aslında nefes almak gibi diyebiliriz. Saat hangi kola takılır diye sorulduğunda aklımıza ilk olarak sol kol gelmesinin nedeni bir nevi motor öğrenimimizdir. Kol saati imajı her zaman için zihnimizde ilk olarak sol kolda ortaya çıkar. Aynı zamanda toplumun büyük bir çoğunluğunun da sağlak olduğu düşünüldüğünde saati sağa takmak günlük iş akışında da engelleyebilir hale gelebilir. Bu yüzden saat sağa mı takılır sola mı sorusu bir kez daha akıllara gelir.

Kol Saati Hangi Kola Takılır

Saati Sağa Takmak Yanlış mıdır?

Peki saat bu kadar yoğun bir şekilde sol kolda kullanılıyorken sağ kola takmak yanlış mıdır? Tabii ki buna yanlış diyemeyiz. Özellikle solak olanlar için saatlerini sağa takmak en doğru alternatiflerden bir tanesi olur. Çünkü tıpkı sağlaklarda olduğu gibi günlük iş akışını bölmeyecek, hızlıca zarar görmeyecek ve rahatça kullanabileceğiniz bir kolunuzu seçiyor olmak tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Sağlak olduğu halde saatini sağ koluna takanların olduğunu da hatırlayalım. Bunu tamamen kişisel bir tercih olarak düşünebiliriz. Eğer saatinize sağ kolunuzda bakmak istiyorsanız sağ kolunuz en doğru kolunuzdur. Sol kolunuzda daha rahat hissediyorsanız sol kolunuzda kullanmaya devam edin.

Saat sizin görmek ve takmak istediğiniz kolunuzda en güzel duruştadır. Peki sizce saati hangi kola takmalı? Sağ kolda kullanmak gerçekten zor mu? Bizimle iletişime geçerek yorumlarınızı iletebilirsiniz. Böylece saat sağa mı takılır sola mı sizden de cevapları almış oluruz.

Bir saat tutkunuysanız veya doğa sporlarına düşkünseniz soğuk havalara dayanıklı saat modelleri muhtemelen ilgi alanınızdadır. Elbette saatinizin her koşulda tıkır tıkır çalışması da sizin için çok önemlidir.

Özellikle termometreli kol saatleri bir doğa gezisine giderken yanınıza aldığız bir fener, bir ip kadar önemlidir. Çünkü termometreli bir saatle zamanı ölçebildiğiniz gibi havayı da ölçebilirsiniz!

Artık pek çok farklı amaç için farklı saatler var. Dalışa mı gidiyorsunuz? 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip bir saat alabilirsiniz. Spora gidiyorsanız farklı, yürüyüşe gidiyorsanız farklı bir saat seçebilirsiniz. Kamp yapmayı ve doğayı seven biriyseniz soğuk havalara dayanıklı saat modelleri arasından havayı ölçmenize yarayan termometreli bir saat tercih edebilirsiniz.

soğuk havalara dayanıklı saat

Termometreli Kol Saatleri

Termometreli kol saati denince akla Casio gelir. Daha gelişmiş performanslı bir saat arıyorsanız yine Casio Pro Trek WSD-F20 serisine mutlaka bir göz atın. Bir saatte görmek isteyeceğiniz ve hatta çok daha fazlasına sahip bir saat diyebiliriz. Termometre dışında gel git göstergesi, ay durum göstergesi, alarm, aydınlatma, barometrik basınç, Bluetooth, çift saat, darbelere dayanıklılık, dünya saatlerini gösterme, GPS, gün doğum batım, kronometre, pil seviye göstergesi pusula, titreşim, uygulama takvim ve sessizlik fonksiyonu gibi yine çok özellikli bir saat.

Daha uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız yine Casio G-Shock GAX-100 serisine mutlaka bir göz atın. Casio WSD-F20 serisine göre fiyatı daha düşük olsa da 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip. Bu da demek oluyor ki profesyonel dalgıçlık yaparken dahi kolunuzdan çıkarmayacağınız bir saat. Bu serideki saatler de günlük bir kıyafetle tercih edebileceğiniz türden. Üstelik yeşil, pembe, siyah, kırmızı, lacivert, turuncu, koyu yeşil ve bordo gibi pek çok renk seçeneği de bulunuyor.

 

dayanıklı saatler

Profesyonellere Profesyonel Saatler

Yine her zaman olduğu gibi bir üçüncü alternatif olarak Casio Edifice saatlerde buluyoruz. Edifice saatler nazik duruşlarına nazaran oldukça güçlü ve hatta bir başka tabirle kaslı saatler. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi mükemmel Casio teknolojisi ile harmanlanarak ortaya çıkmış olması. Bu da uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz ve hatta çocuğunuza bırakabileceğiniz bir saat anlamına geliyor. 

Profesyonel duruşundan ödün vermeyen Edifice saatlerin donanım özellikleri de bir hayli mutlu edici ve ilgi çekici. Örneğin Casio ECB-800DC alarm, aydınlatma, Bluetooth, dünya saatleri, kronometre, pil seviye göstergesi, takvim, sessizlik fonksiyonu gibi özelliklere sahip.

Biliyoruz, erkek saat modelleri bir telefon gibi çok marifetli bir araca dönüşmüşken seçim yapmak çok zor :)

 

Saat severlerin saatlerini daha uzun süre ve geniş kapsamlı şekilde kullanabilmeleri için gelişen teknolojilerle birlikte farklı özellikler geliştirildi. Doğal koşullara ve farklı yaşam şekillerine karşı darbeye ve çizilmeye dayanıklılık vb gibi farklı fonksiyonda saatler üretilmeye başlandı. Su geçirmeyen saat de bunlardan bir tanesi.

Su Geçirmeyen Saat Var mı?

su geçirmez saat modelleri

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de gerçekten su geçirmeyen saat olup olmadığıdır. Saatlerin üzerinde yazan “water resistance” yazısı dilimize yanlış çevrildiği için bu saatleri su geçirmez olarak biliyoruz. Ancak aslında tam doğru çevirisi ile “suya dayanıklı” dememiz gerekiyor. Bunun nedeni ise tüm saatlerin belirli bir basınç altında suyu geçirebilecek hale gelmesidir. Tabii ki bazı saatler tüplü dalış seviyesinde dahi suya dayanıklı olma özelliğini korumaya devam eder ve su geçirmez olarak görev görür.

Suya Dayanıklılık Seviyeleri Nelerdir?

Yukarıdaki tabloya baktığımızda Casio’nun sizin için hazırladığı su geçirmezlik seviyelerini görebiliriz. Burada saatlerin hangi metrelerde hangi aktivitelere karşı suya dayanıklılık özelliğini koruduğunu görürüz. Gelin birlikte bu seviyelerin her birini inceleyelim:

  • Water Resistance // Suya Dayanıklı: Suyun sıçradığı ancak bir basınca maruz kalmadığı durumlarda takılabilir.
  • 50M(5ATM) Water Resistance // 50 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: Herhangi bir şeyi yıkarken, koşu yaparken kullanabilirsiniz. Dalış, su kayağı, tüple dalış gibi aksiyonlarda su dayanıklılığı özelliğini yitirir.
  • 100M(10 ATM) Water Resistance // 100 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: 50 metreye kadar dayanıklı saatlerin imkanlarına ek olarak, yüzerken ve snorkerli dalışlarda da kullanılabilir ancak hala jet-ski ya da tüple dalış için kullanılamaz.
  • 200M(20 ATM) Water Resistance // 200 metreye Kadar Suya Dayanıklı: Bu saatler, 100 metreye kadar dayanıklı saatlerin tüm imkanlarına ek olarak jet-ski de artık kullanılabilir. Burada jet-ski’nin yüksek basınçla su fışkırtmasına karşı da korunma sağlar. Ancak hala tüple dalış yapılamamaktadır.
  • Diver’s Watch 200M/300M // Dalıcı Saati 200-300 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: Bu saatlerle birlikte artık tüple derin dalış yapabilirsiniz.

suya dayanıklı saat

Su Altında Saat Nasıl Korunur, Nasıl Kurutulmalıdır?

Saatiniz herhangi bir şekilde suya maruz kaldıysa, öncelikli olarak bilmeniz gereken nokta saatinizin kurma kolları ya da düğmeleri ile herhangi bir şekilde oynamamanızdır. Suyun altında saatin hareket edebilen aksamlarını hareket ettirmek suya dayanıklılığa karşı duran korumayı kırabilecek bir işlemdir. Ayrıca bazı model saatlerde çevirmeli tepe düğmesi bulunmaktadır. Çevirmeli tepe saatin su geçirmesini engelleyen en önemli parçalardan biridir. Saatinizi ayarladıktan sonra çevirerek tepeyi yerine oturttuğunuzdan emin olunuz. Eğer tepe tam çevrilmediyse ve bu esnada saatiniz herhangi bir şekilde suya maruz kalırsa iç aksamlar su alabilir ve ciddi hasarlara neden olabilir. Bunların yanı sıra kimyasal maddelere de maruz bırakmamak en doğrusudur. Su içinde kalan ya da belirli bir süre su ile temasta bulunan saatlerinizi kurutmak için hassas bir bezle silmeniz ve kurumaya bırakmanız önerilir.

 

Geçmişten günümüze saat çeşitleri değişmiş olsa da insanlık için saatin önemi hiç değişmedi. Sadece büyüdükçe saatin ve zamanın anlamını daha iyi kavramaya başladık. İlk saatimize sahip olduğumuz an hayatımızdaki unutulmaz anlardan biri oldu ve o an bir kez daha büyüdük aslında. Peki biz bunları yaşarken saatler yıllar içinde nasıl bir yolculuktan geçti, nasıl gelişti? İnsanlık saati nereden nereye getirdi?

geçmişten günümüze saatler

Güneş saatleri

Güneş saatleri insanlığın yüzyıllar boyunca zamanı ölçmek için kullandığı bir saat çeşidi. Özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin, bir mermer veya taş zemin üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yardım eder. Bu hareket de Güneş’in görünen hareketine göre gerçekleşir.

Su saatleri

Su saatleri de neredeyse Güneş saatleri kadar eskidir. Tek çanaktan oluşan su saatlerinde çanağın içi su doludur ve altında bir delik vardır. Çanaktan dışarı su boşaldıkça çanağın içindeki işaretler ne kadar zaman geçtiğini gösterir. Yani bildiğimiz zaman algısından farklı bir mantığı vardır.

Kum saatleri

14. yüzyılda ortaya çıkmış olan kum saatini artık saat olarak değil dekoratif bir obje olarak veya oyun oynarken kullanıyoruz. Genellikle kısa zaman dilimlerinin ölçümü için kullanılır.

Ateş saatleri

Ateş saatlerini en basit haliyle anlatmak gerekirse; kısalan bir mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre okunduğu saatlerdir. Pek çok farklı materyalle ateş saati yapılabilir.

Mekanik saatler

İlk mekanik saatler din adamlarının çabalarıyla, saati göstermek değil bir çağrı gibi duyurmak için yapılmış. Birer ağırlığa bağlı çalışan mekanik saatler belirli zaman aralıklarıyla gonga vuran tokmaklardan oluşur.

Atom saatleri

Hidrojen veya sezyum atomunun sarkaç olarak kullanıldığı atom saatlerinin ilk örneği 1949’da ABD’de yapılmış. 1967’de atomun doğal frekansı yeni global zaman birimi olarak tanınmış ancak pratik olarak kullanılabilecek bir tür değil.

Tarihteki ilk kol saati

Tarihteki ilk kol saati ile ilgili farklı kaynaklarda farklı bilgiler olsa da ilk belgeler 1790 yılına ait. İlk kadın kol saati ise 1812 yılında, İsviçre’nin lüks saat markası Abraham Louis Breguet tarafından Napoli Kraliçesi Caroline Murat için yapılmış.

Guinnes Dünya Rekorları’na göre ise bugünkü kol saatlerine benzeyen ilk kadın kol saati İsviçreli bir saat üreticisi olan Patek Philippe tarafından Macar Kontesi Koscowicz için 1868’de üretilmiş ve bu saat modern anlamda üretilen ilk kol saati olmuş.

İlk kullanan kişi bir kadın olduğu için kol saatleri 20. yüzyıla kadar bir kadın aksesuarı olarak kalmış. Kol saatinin kaderini değiştiren ise Alman Donanması’ndan bir asker olmuş. Bombalamaların zamanlamasını ayarlamaya çalışırken cebinden saat çıkarmanın zorluğundan yakınan asker, üstlerine bir öneriyle gelmiş: kola takılabilen bir cep saati! Bu olaydan sonra Alman Donanması’nın siparişi üzerine yine İsviçreli bir saat ustası olan Girard-Perregaux, 1880 yılında ilk erkek kol saatini yapmış.

Yeni saat modelleri

Artık doğru seçildiğinde bir kot bir tişört’le de, gece elbisesiyle de, takım elbiseyle de kullanılabilecek bir aksesuara dönüştü kol saatleri.

Yeni saat modelleri hangileridir diye baktığımızda ilk kol saatlerini bırakın yirmi yıl önceki saatlerden çok farklı modellerle karşılaşıyoruz. Günümüz saatlerinde kadranların büyüklüğü, farklı materyallerin bir arada kullanımı, renk kullanımdaki özgürlük erkek saatlerinde de kadın saatlerinde de dikkat çekiyor. Timberland TBL 13673JSB serisinde kasa çapı 56 mm olan, kadranı dikdörtgen olan devasa saatler görüyoruz. Üstelik bu sadece erkek saat modellerinde de geçerli değil.

Geçmişte incecik kayışlı, küçük kadranlı olmasına alıştığımız, bir kadının bileğinde zarif bir bilezik gibi taşıdığı değerli bir aksesuar olarak görülürdü kol saatleri. Şimdi Casio G-Shock serisine baktığımızda kasa çapı 43.4 mm olan, silikon kayışlı devasa saatler var.

İnsanlık geçmişte elzem bir ihtiyaç olan saatin pek çok farklı türünü, kullanım alanını denemişken artık saati sürekli kontrol ettiğimiz telefonlarımızdan her an görebiliyoruz. Peki buna rağmen neden hala saat kullanıyoruz? Neden her gün yeni modeller deneniyor? Çünkü geçmişten bugüne saat çeşitleri değişse de saatin değeri hiç değişmedi ve değişmeyecek!

Çok beğenerek bir saat aldınız ve takmak için sabırsızlanıyorsunuz. Ancak saatinizde size garip gelen bir şeyler var. Bir şeyin ters gittiğini hissediyorsunuz. Maalesef bazen bu hisler doğru çıkar. Saatinizde doğru olmayan bir şeyler vardır. Mesela saatiniz sahtedir. Böyle bir durumla karşılaşmak saatinize ne kadar para vermiş olursanız olun sizi mutsuz hissettirecektir. Çünkü bir saat tutkunuysanız saati almak için ne kadar ödeme yaptığınız değil gerçekten o saati çok istemiş olmanız önemlidir.

Bu nedenle bu gibi kötü deneyimlerle karşılaşmamak için saati almadan önce nelere bakmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Farklı bir senaryoda saat size hediye olarak da gelebilir. O zaman saati öncesinden görme fırsatınız olmadığı için sonrasında kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrolü yapabilmek adına nasıl bir yol izlemelisiniz, neler yapmalısınız? Sahte saat nasıl anlaşılır? Detayları şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

sahte saat nasıl anlaşılır

Güvendiğiniz Bir Yerden Satın Alın

Maalesef ki pek çok farklı üründe olduğu gibi saatte de sahtecilik sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden saatinizi nereden aldığınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Saatlere dair herhangi bir şikayet olup olmadığını internetten araştırabilir, satış gerçekleştiren sitenin güvenilir site veya Türkiye distribütörü olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece ilk ve en öncelikli kriteri geçmiş olursunuz.

Aldığınız Saatin Özelliklerini Çok İyi Bilin

Saat satın almak iyi bir kararla gerçekleşir. Yüzlerce hatta binlerce saat arasından seçim yaparsınız. Hangi saati alacağınıza karar verdiğinizde onun hangi özelliklere sahip olduğunu da bilmelisiniz. Örneğin cam türü nasıldı, yansımalı mı yoksa daha mat bir cam mıdır, ağırlığı ne kadardır, kasa çapı genişliği nasıldır, kordon ve kayışları nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını kendinize verebiliyor olun.

Fiyatına Dikkat Edin

Saatinizi alırken değerinin çok altında olduğunu görürseniz bu saate şüphe ile yaklaşabilirsiniz. Eğer yaptığınız araştırmaya göre güvenebileceğiniz bir yer bu indirimi yapıyorsa tabii ki bu fırsatı kaçırmamanız çok önemli. Ancak site adını bilmediğiniz, tek sayfalık, iletişim adresi olmayan ve emin olamadığınız yerlerde fiyatının 9-10 katı altında satıldığını dahi görebilirsiniz. Bu ayrım sizi orijinallik ve sahtelik konusunda bir kez daha düşündürmelidir.

Saatin Sesine Kulan Verin

Orijinal saatlerde her zaman için sürekli ve aynı yoğunlukta bir ses duyarsınız. Bu, iyi tasarlanmış bir saatin alamet-i farikalarından bir tanesidir. Eğer seste sizi rahatsız eden, tekrarda problem yaşadığını hissettiren bir karmaşa varsa bu saate karşı mutlaka mesafeli durmalısınız. Sahte saat nasıl anlaşılır sorusunun en temel cevaplarından bir tanesi budur.

Rengine Mutlaka Bakın

Satın aldığını saatin renklerinin canlı ve dikkat çekici olması gerekir. Bunu sarı, pembe gibi renkler olması açısından değil aldığınız çelik kordonlu saatin kordonunun yeterli kalitede görünmesi olarak düşünebilirsiniz. Parlaması gereken saat parçaları parlamalıdır. Mat olması gereken alanlar da yine aynı şekilde ideal matlıkta olmalıdır. Daha soluk görünen, rengi yıkanmış gibi görünen saatlerin sahte olma ihtimali çok yüksektir.

sahte saat nasıl anlaşılır

Çizikleri Kontrol Edin, Detaylara Bakın

Yeni alınmış ve orijinal bir saat kalite kontrolden geçeceği için çapaklı ya da çizik bir şekilde üretimden çıkması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle çizik olup olmadığını, detayların yerinde bulunup bulunmadığını kontrol edin. Olması gereken gibi mi görünüyor yoksa saatte oturmayan bazı alanlar mı var? Bu soruları sormak sizi sahte saatten uzaklaştıracaktır.

Garanti ve Kalite Belgesini Kontrol Edin

Orijinal bir saat aldığınızda kutudan her zaman için markanın imzası ya da kaşesinin yanı sıra ithalatında bulunan onaylı distribütörün de damgası ve imzası bulunmalıdır. Aksi halde hem saat garanti kapsamında olmayacaktır hem de sahte olduğu ortaya çıkacaktır. Bu nedenle belgenin doğru bir şekilde doldurulmuş olduğundan emin olmalısınız. Sahte saat nasıl anlaşılır diye sorarsanız bu cevap sizi doğruya götürecektir.

Ersa Saat

Ersa Saat; Casio, Pierre Cardin, Bulova, Ferre Milano, Swiss Military, Timberland saatlerin resmi Türkiye distribütörüdür. Tüm saatlerimize ErsaSaat.com.tr sitemizden inceleyebilirsiniz. Casio markasına ait saatlere G-Shock Casio mağazalarından da ulaşabilirsiniz. Ersa Saat garantili saatlerin satıldığı yerler;

- ErsaSaat.com.tr sitemizden saatleri inceleyebilirsiniz.
- Bayi listemizden, şehir ve ilçe bazında arama yaparak size en yakın bayimizi ziyaret edebilirsiniz.
- Konyalı Saat mağazaları ve KonyaliSaat.com.tr
- SPX mağazaları ve SPX.com.tr
- Boyner mağazaları ve Boyner.com.tr
- Saat ve Saat mağazaları ve SaatveSaat.com.tr

Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra sahte saat nasıl anlaşılır sorusunun cevabını da kendiniz bulmuş olursunuz

Adımsayar kol saati denildiğinde artık aklımıza sporseverlerin ayrılmaz bir parçası olan saatler geliyor. Gün içinde ne kadar adım attığımızı sayan bu saatler özellikle sporcular tarafından yoğunlukla tercih ediliyor.

Bildiğiniz gibi sağlıklı her bireyin gün içinde 10.000 adım atması tavsiye ediliyor. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi özellikle hareketsiz bir yaşantıya sahipsek sağlığımızı koruyabilmek ve yaşam kalitemizi yükseltebilmek adına hayatımıza daha pasif olarak bir spor katmak. Aynı zamanda vücudumuzu daima çalıştırmak ve kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlamak. Buraya kadar her şey harika. Peki adımlarımızı nasıl sayacağız? 

Eğer adım sayar kol saati kullanıyorsanız bu adımları sizin saymanıza gerek yok, bırakın saatiniz sizin yerinize saysın. 

gbd-800

Adım Sayar Kol Saati Nasıl Çalışır?

Adım sayar kol saati ya da pedometreli kol saati saat kullanıcısının attığ her adımı el ve kalça hareketlerini algılayarak sayar. Harekete duyarlı bir sensöre sahip olan adımsayar kol saatleri teknolojik olarak yeni olsa da adım sayar fikri aslında çok eskilere dayanır. İddialara göre ilk adım sayar fikri Leonardo Da Vinci’nindir. Askerlerin kullanması için böyle bir fikir ortaya çıkaran Da Vinci’den sonra Abraham-Louis Perreler adım sayarın ilk “adım”larını atmıştır. 

1980’lerden sonra özellikle yaygınlaşan adım sayarlar tabii ki teknolojinin gelişmesi ile birlikte de saatlerin içine kadar girmiştir. 

gba-800 saat

Adımsayar Kol Saati Modelleri Hangileridir?

Adım sayar kol saatleri farklı tarzlarda pek çok kişinin kullanabileceği saatlerdir. Casio’nun G-Shock serisinde yer alan Casio GBD-800 ve Casio GBA-800 modelleri adım sayma konusunda en iddialı saat modellerindendir. 

Adımsayar kol saati modelleri yalnızca adım saymakla da yetinmiyor tabii ki. Casio’nun bu eşsiz tasarımla birleştiği saatlerde aynı zamanda alarm, aydınlatma, Bluetooth, çift saat, darbelere dayanıklılık, kronometre, sessizlik fonksiyonu, takvim ve uygulama özellikleri de yerini alıyor. Yani siz Casio’nun adımsayar saatlerinden bir tanesine sahip olduğunuzda aslında çok daha fazlasını elde etmiş oluyorsunuz. 

Genel olarak Casio kol saatlerini seviyorsanız GBD ya da GBA serisinden bir saat edinmek yapabileceğiniz en doğru hareketlerden bir tanesi.

Tüm bunların yanı sıra adım sayar kol saatlerinin fiyatlarından da bahsedelim. Adımsayar kol saatleri genel olarak yalnızca adım sayma özelliğine sahip olmadığı için fiyatları az özelliğe sahip olan saatlere göre tabii ki daha yüksek oluyor. Ancak satın aldığınız bir Casio G-Shock saatin sizinle yıllar boyunca birlikte olacağını, darbeye dayanıklılık özelliği ile birlikte neredeyse çizilmeden ve yıpranmadan rahatlıkla kullanacağınızı eklersek vermiş olduğunuz ücret aslında bir tür yatırım sayılabilir.

Saate yaptığınız yatırım, özellikle saatiniz Casio ise her zaman en doğru yatırımlardan bir tanesi olacak. Çünkü saatinizi yalnızca siz değil çocuklarınız dahi kullanabilecek. 

Mekanik saat, dijital saatlerin aksine analog olarak zamanı hesaplamaya yarayan saatlerdir. Geçmişten günümüze saat geleneğinin en değişmeyen türlerinden bir tanesidir de diyebiliriz.

Tarihte bilinen ilk taşınabilir saatler 16. yüzyıla dayanır. Quartz, saat dünyasının kapıları aralanana kadar bilinen tüm saatler mekaniktir. Çalışma prensibine hayran bıraktıracak kadar güzel bir sisteme sahiptir. Sadece sahip olduğu sistemden dolayı değil tasarımlarından dolayı da oldukça tercih edilen modeller arasındadır.

mekanik saat nasıl çalışır

Mekanik Saat Nedir, Hangi Parçalardan Oluşur?

Aslında daha önce de bahsettiğimiz gibi mekanik saat analog bir çalışma sistemine sahiptir. Her mekanik saat 5 temel parçadan oluşur.

Bunlardan ilki ana zemberektir. Ana zemberek saati çalıştırmak için gerekli olan enerjiyi üretir. Bir diğeri dişli çarklardır. Bu çarklar balans çarkına gücü iletebilmek ve aynı zamanda saniye, dakika ve saati oluşturabilmek için çalışır. Üçüncü parçaya geçtiğimizde balans çarkını görürüz. Balans çarkı sarkaç görevi görür ve aynı zaman aralığında sürekli olarak ileri-geri hareketini oluşturur. Zamanın sayıldığı asıl yer burasıdır aslında. Bu parçayı bir çeşit metronom olarak düşünebiliriz.

Dördüncü parça eşapmandır (maşa). İşte şimdi saatin sesini duymaya başladınız çünkü saatteki “tik” sesini duymanızı sağlayan parça tam olarak budur. Son olarak ise kadranı görürüz. Artık saatin görünmeyen büyülü dünyasından uzaklaşmış olur ve saati okuyabilir hale geliriz.

Peki mekanik saat nasıl çalışır?” diye soracak olursak aldığımız cevap basitçe şöyle olur: Ana zemberek sıkıştırılarak bir enerji elde edilir. Bu hemen üzerinde yer alan balans çarkının dönmesine yardımcı olur. Balans çarkının dönmesi ile birlikte eşapman artık saniye, dakika ve saati gösterecek olan dişlileri çevirir.

mekanik saat nedir

Mekanik Saat Nasıl Çalışır

Quartz saatler günümüzde çok daha fazla tercih ediliyor ancak mekanik saatler tarzını tamamlamak isteyenlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bir açıdan bu tür saatleri bir tutku, koleksiyonu yapılabilecek eşsiz bir parça olarak da düşünebiliriz.

Mekanik saat modelleri üreticisine bağlı olarak değişkenlik gösterir ancak değişmeyen tek şey bir mekanik saat taktığınızda hissedeceğiniz “özel olma” halidir. Çünkü saatinizle ilgilenmeli, gerektiğinde bakım yapmalı, onu dinlemeyi çok iyi bilmelisiniz. Böylece uzun yıllar boyunca onu kullanabilir, çocuklarınıza bırakabileceğiniz bir mirasa sahip olabilirsiniz.

Yeni bir mekanik saat aldığınızda hissettiğiniz o farklılık hissine bir de yıllar sonra saati elinize aldığınızda onu hayata döndürebiliyor olmanın verdiği mutluluk hissini ekleyin. Sanıyoruz ki artık bir mekanik saat almaya hazırsınız. Son olarak mekanik saat markaları ve mekanik saat fiyatlarının da çok değişken olduğunu eklemeyi unutmayalım. Yalnızca mekanik saat üreten markaların yanı sıra dönemsel olarak mekanik saat üreten markalar da var. Fiyatları ise markadan markaya değişkenlik gösterebilmekte. Seçimi size bırakıyoruz. Ne olursa olsun, zaman her zaman sizden yana olsun :) KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet