Kimisi için vazgeçilmez bir aksesuar kimisi için sadece zamanla bağı sağlamlaştıran saatleri satın alırken bazen dikkat etmemiz gereken noktaları unuturuz. Ancak doğru saati almak için dikkat kesilmemiz gerekir. Saat alırken nelere dikkat etmeliyiz, kaliteli saat nasıl anlaşılır? Sizin için anlatıyoruz. Saat satın almaya karar verdiğinizde öncelikle model ve marka seçimini yapmak istersiniz. Bu nedenle birden fazla saati bir arada görebileceğiniz, kendi tarzınıza en yakın olduğunu düşündüğünüz saatleri listeler, sırasıyla incelersiniz. Bunu aşamada saati nereden aldığınız önemli değildir çünkü öncelikle saatin markası ve modeline karar vermeli, hatta sizde nasıl duracağını düşünmelisiniz.

Bu seçim süreci bazen çok kısa bazen de çok uzun sürebilir ancak gün sonunda doğru saati almak üzere olduğunuzu bilmek istersiniz. İşte tam o noktada aklınıza yeni bir soru gelir:

saat alırken neye dikkat etmeliyiz

Kaliteli Saat Nasıl Anlaşılır?

Bu soru iyi bir saat alıp almadığınızın en temel sorusudur. Çünkü bildiğiniz ya da tahmin edebileceğiniz üzere saat, replikası sık sık üretilen, sahte olmasına rağmen orijinal olarak pazarlanabilen aksesuardan bir tanesi. Sevdiğiniz saat için ödeyeceğiniz ücretin aslında orijinal ve kaliteli bir saate değil de replika bir ürüne gideceğini düşündüğünüzde ise bu konuda biraz ümitsizliğe kapılabilirsiniz.

Ancak merak etmeyin. Sizinle saat alırken nelere dikkat edilmeli ve kaliteli saat nasıl anlaşılır sorularının cevabını paylaşmak için buradayız.

Adım 1: Saatin kaplama kalitesi her şeyi anlatır

Saatinizde kullanılan malzeme oldukça önemli. Kaliteli bir saatte herhangi bir pürüz olmaz, kusursuz bir şekilde bitişi hissedersiniz. Parmağınızı saatin üzerinde gezdirdiğinizde tasarımı dışında hissedeceğiniz tek şey malzeme kalitesi (bazen ağırlığı, bazen hafifliği ancak genel olarak kusursuzluğu) olacaktır.

Adım 2: Camı kusursuz bir şekildedir

Sahte ya da kalitesiz saatlerde cam kalitesinin düşük olduğunu, bazen camda dalgalanma yaşandığını, bazen ise camın üzerinde çizikler olduğunu görürsünüz. Bunların hepsini incelemeli, saatinizin camının da dokunduğunuzda ve baktığınızda herhangi bir hataya sahip olmadığını görmelisiniz.

Adım 3: Mükemmel bir işleyişe sahiptir

Bir saati tasarım özelliklerinin dışında kusursuz hale getirecek tek nokta kusursuz bir şekilde çalışmasıdır. Kaliteli bir saat alırken duymanız ya da duymamanız gereken sesi bilirsiniz. Buna bağlı olarak kulağınıza yaklaştırdığınızda bazen mükemmel bir sessizlik bazen de ince bir tik-tak sesi duyarsınız.

saat alırken

Adım 4: Doğru üretici / distribütörden alınmıştır

Kaliteli saat nasıl anlaşılır ya da saat alırken nelere dikkat etmeli sorularını aklınızdan tamamen silecek bir seçenek de doğru üreticiden saat almak olacaktır. Casio’nun Türkiye’deki tek distribütörü olan Ersa Saat’ten aldığınız saatler %100 orijinal oldukları için daima kaliteli saate ulaşıyor olacaksınız.

Aynı zamanda binlerce saat, farklı renkler ve modeller de hızlıca listeleyebileceğiniz şekilde. Örneğin erkekler için Casio Edifice EFV-570P-1AVUDF modeline baktığınızda silikon kayışındaki işçilik, çelik kasasındaki mükemmel bitişi görebilirsiniz. 

Yine aynı şekilde Casio Edifice EFV-570L-2AVUDF modelinde de gerçek deri ve çeliğin uyumuna tanık olursunuz. 

Kadın saatlerinde de harika alternatifler mevcut. Örneğin Casio BabyG BLX-560 serisi farklı renk seçenekleri ile de gönlünüzü kazanmaya hazır. Mavi, su yeşili, ve beyaz renk seçeneklerinin olduğu, plastik kasa ve silikon kayışın bir araya geldiği; alarm, aydınlatma, darbelere dayanıklılık, Dünya saatleri, gel git göstergesi, kronometre, sessizlik fonksiyonu ve ve takvim özellikleri de ihtiyacınız olan her şeyi karşılamaya hazır. 

Sizlerle daha önceki yazımızda "Mekanik saat nedir?" sorusunun cevabını paylaşmıştık. Şimdi sıra “Quartz saat nedir, quartz saat ne demektir?” gibi soruları cevaplamakta. Quartz saat aslında bir diğer deyişle pilli saat, sanayi devriminden sonra hayatımıza giren bir saat türüdür. Mekanik saatin aksine enerjisini pilden alır. Okunuşunu “kuvars” olarak söyleyebileceğimiz bu saatleri biraz daha yakından tanıyalım.

quartz saat nedir

Quartz Saat Nedir?

Mekanik saatlerin aksine quartz saatler daha önce de dediğimiz gibi pil gücü ile çalışır. Bu pil saatin içerisinde çok ufak bir elektrik akımı gerçekleştirir. Hatırlayacağınız gibi mekanik saatlerde her şey analog bir şekilde gerçekleşiyor ve çarkları sarkaç görevi gören balans çarkı döndürüyordu. Bu saatlerde ise iş tamamen pile ve kuvars taşına kalıyor. Aslında adını bu nedenle kuvarstan alıyor. Saatin pilini değiştirmeden birkaç yıl rahatlıkla kullanabileceğiniz kuvars saatler bir bakıma sarkaçlı ve balans çarklı saatlerden çok daha doğru diyebiliriz çünkü yerçekimine bağlı olarak dahi bazen farklı saatleri gösterebilen mekanik saatlere göre kuvarslar daha dakik, daha doğru ve mükemmeldir. İçinde saniyeyi, dakikayı ve saati sayan çark sistemi, akrep ve yelkovan gibi temel saat unsurlarına sahip olmasına rağmen çarkların hareketliliği küçük bir kuvars kristali ile gerçekleşir. Bu sayede yerçekimi gibi dış faktörler saatte sapmaya neden olmaz. İsterseniz Everest Dağı’na tırmanın isterseniz de denizde olun. :)

Kuvars Saat Parçaları Nelerdir?

Tüm parçalarını şu sıralama ile sayabiliriz:

- Pil
- Elektrik adımlı motor
- Mikroçip
- Diğer tüm parçaları ve mikroçipi bağlayan devre
- Kuvars kristal osilatörü
- Saat ayarlama vidası
- Saniye, dakika ve saat dişlileri
- Orta şaft

quartz saat nasıl çalışır

Mükemmelliği Doğanın İçinde Saklı

Casio Edifice Saat Quartz ya da Türkçe adıyla kuvars her ne kadar çok sofistike bir isim olarak kulağımıza gelse de aslında doğada çokça bulunabilen bir mineral. Hiç merak etmeyin, kuvarsı pek çok taşın üzerinde ve hatta kumun içinde bulabilirsiniz. Bu nedenle kuvars saatlerin sıklıkla üretilmesi bizi şaşırtmamalı. Bir diğer önemli nokta ise kuvarsın pizoelektrik özelliğe sahip olmasıdır. Bu özelliği şöyle açıklayabiliriz: Eğer bir kuvars taşını elinize alır ve sıkarsanız minicik bir elektrik üretir. Bu elektrik akımı üretme özelliği sayesinde kendi değerine değer katar. Tabii özelliği yalnızca bununla bitmez. Eğer kuvars taşına elektrik akımı verirseniz mükemmel frekansta titreme özelliğine sahiptir. Bu sayede her saniye her seferinde hep aynı sayıda titrer. Kuvars saatin içindeki pil kuvars kristaline elektrik iletir. Bu sayede kuvars kristali her saniye 32768 kez ileri geri hareket eder. Her seferinde bu mükemmellikte çalışır. Devre her bir titremeyi sayar ve LCD ekrana ya da akrep ve yelkovana dönebilmesi / hareket edebilmesi için güç gönderir. Bu sayede kolunuzun üzerinde saat tik - tak, tik - tak diye çalışır.

Quartz Saat Fiyatları

Quartz saat bayan ya da quartz saat erkek modelleri her markaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı markalar özellikle dijital görünümü sahiplenirken bazı markalar analog görünüme daha çok değer verir. Quartz saat fiyatları da tıpkı modeller gibi değişiklik göstermektedir. Ancak size önerebileceğimiz 2 harika quartz saat mevcut. Aşağıdaki linklere tıklayarak detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Sizin için önerdiğimiz saatlerden ilki gri renkte, kolunuzdan çıkarmak istemeyeceğiniz Casio MTP model quartz saat. Detaylı incelemek için: Casio MTP-1374D-1AVDF İkinci önerimiz ise kahverengi ve lacivertin mükemmel uyumunu bir arada tutan Casio EFR model quartz saat. Detaylı incelemek için: Casio EFR-552GL-2AVUDF KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet

Akıllı saat, kısa bir süredir hayatımızda olan bir saat türü. Özellikle gelişen teknoloji, taşınabilir teknolojik ürünler ve nesnelerin interneti gelişmeleri ile birlikte teknolojik saatler de hayatımızda daha fazla yer edinmeye başladı. Özellikle büyük teknoloji üreticilerinin bizlere sunduğu akıllı saatler zaman algımıza yepyeni bir boyut getirmeye devam ediyor. Peki akıllı saat nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar? Aklınızdan eğer bu sorular geçiyorsa bu yazımız tam size göre. Çünkü akıllı saat kavramını derinlemesine inceleyeceğiz.

akıllı saat nedir

Akıllı Saat Nedir, Akıllı Saatin Özellikleri Nelerdir?

Casio Pro Trek Saat akıllı saat, tıpkı diğer saatler gibi kola takılabilen ancak içerisinde özel bir yazılım ve işletim sistemi bulunan saatlerdir. Üreticisinin belirlediği özelliklerle birlikte temelde saati gösterme ve daha fazlasını yapma yeteneğine sahiptirler. Saati dijital olarak gösteren saatlerin ekranlarında analog saat gösterme ekranları da bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki dijital bir ekranda analog deneyimi de yaşayabilirsiniz. Ancak temelde sahip olduğunuz saatin küçük bir bilgisayar olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Akıllı saatlerin özellikleri daha önce de belirttiğimiz gibi üreticine göre değişmekle birlikte temelde şu özelliklere sahiptir:

- Saat ve tarih gösterme

- Mesaj, uygulama ve arama bildirimleri

- Telefon konuşması

- Nabız ve uyku ölçümleri

- Uyumlu interaktif uygulamaları açmak ve takip etmek

- Adım ve kalori ölçer gibi takipleri yapabilmek

- Çalar saat

- GPS

- Kulaklık ve müzik kontrolü
 

akıllı saat nasıl çalışır

Akıllı Saatler Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Tahmin edebileceğiniz üzere akıllı saatlerin tarihçesi çok da geçmişe gitmemekte. Bahsettiğimiz özelliklere sahip olan ilk akıllı saat 2012 yılında çıktı ve üretici firma Pebble’dı. Temel özelliklere sahip olan, siyah beyaz LCD ekran ile sunduğu, titreşim özelliğine sahip olan bu saat 1 milyon sattı. Bu noktadan sonra akıllı saat Samsung ve Apple’ın ilgi alanına da girmeye başladı. Art arda iki dev teknoloji üreticisi akıllı saat konusunda büyük adımlar attı. Dev reklam bütçeleri ve üretimlerle tüm dünyayı daha da yakından akıllı saatlerle tanıştırmış oldular.

En Akıllı Tercihlerden Bir Tanesi: Casio Pro Trek Akıllı Saat

Outdoor etkinlik ve spor tutkunları için özel olarak üretilmiş olan Casio Pro Trek WSD-F20 ile tanışın. Prp Trek serisi outdoor endüstrisine akıllı saati ile beklenen girişi yaptı. WSD-F20’nin rakiplerine kıyasla öne çıkan ürün özelliklerine geçmeden önce dış tasarımından biraz bahsedelim. Outdoor yaşamınız dışında normal hayatınızda da stilinize uygun olması için Indigo mavisi, siyah ve turuncu renk seçenekleri sunmakta. Bu renkler iş hayatının içinde ve dışında aktif yaşam stili olan insanlar için özel olarak seçildi. Çok donanımlı bir akıllı saate göre oldukça hafif ve daha uzun süre batarya ömrü özelliğinin yanı sıra erişilebilir fiyatı ile de teknolojiyi hayatınızın her anına taşıyor. İlk çıkan Pro Trek WSD-F20 modelinde olduğu gibi yine akıllı telefonunuzu elinize almanıza gerek kalmadan birçok aktiviteyi kolayca yapabilirsiniz.  Wear OS by Google desteği ile çalışan ürüne dilediğinizde etkinliğini arttırmak için uygulama yüklemeniz mümkün. En popüler outdoor ve spor aktivitelerine özel 9 farklı uygulamayı standart olarak barındırmakta. Fiziksel olarak güçlendirilmiş kasası, dahili GPS ve çevrimdışı kullanım için harita indirmeye izin veren bu saat ile akıllı saatinizi dilediğiniz yere götürebilirsiniz! Uzun süre dayanabilen pil teknolojisi sayesinde 2 gün boyunca üst düzey verimle çalışıyor, 50 metreye kadar da suya dayanıklı olma özelliği taşıyor.

Saat camı nedir, çeşitleri nelerdir, bu çeşitlere dair özellikler nasıl ayrışır? Bu soruların cevaplarını öğrendiğinizde seçeceğiniz saati çok daha yakından tanıyor olacaksınız. Saate dair öğrenilmesi gereken en temel konuları öğrendikten sonra - ki bunlar mekanik saat nedir, quartz saat nedir ve mekanik ve quartz saat arasındaki farklar nedir gibi konulardır – artık saatin en önemli parçalarından bir tanesini öğrenmenin tam zamanı.

saat camı çeşitleri

Saat Camı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Saat camı, saatlerin kasasının üstünde bulunan, hemen altında dijital ya da analog saat göstergelerinin bulunduğu şeffaf bir üst kapaktır. Bu şeffaf kapak hem saatin iç parçalarını korur hem de aynı zamanda göstergelerin mükemmel bir şekilde görünmesini sağlar. Saat camları temelde 5’e ayrılır. Mineral saat camı, safir saat camı, kristal saat camı, mika saat camı ve yansımasız antirefle saat camı. Kullandığınız saatin camını bilmek size aynı zamanda onu nasıl koruyabileceğinizin bilgisini de vermiş olur.

Mineral Saat Camı

Timberland Saat[/caption] Mineral saat camıysa oldukça sert bir yapıya sahiptir. Temperleme işlemi ile sertleştirilir, kırılma ve çizilmeye karşı diğer camlara göre dayanıklı bir hale getirilir. Bu dayanıklılığı onu tabii ki çizilmez yapmaz ancak çizilmeye dayanıklı olduğu da söylenilebilir. Mineral cama yandan bakıldığında açık yeşil bir renkte olduğu görülür. Yansıması yüksek olan bu cam türü tozlanmaması ve kiri üzerinde tutmaması açısından temizliğe oldukça uygun bir camdır. Şeffaflığını yitirmeyecek olan bu cam kimyasal maddelere karşı da dayanıklıdır ancak yüksek aşındırma gücü olan hiçbir madde ile bir araya getirilmemelidir. Saat sektöründe safir camın muadili olarak kullanılır. Mineral camlı Timberland saatleri incelemek için: Timberland Mineral Camlı Saatler

Safir Saat Camı

Safir saat camı, mineral saatte olduğu gibi dayanıklı olarak bilinen bir camdır. Çiziklere ve kırılmalara karşı oldukça sağlam durabilen bu camı çizebilen en bilinen cisim elmastır. Safir saat camının bu kadar güçlü olmasının nedeni suni sentetik safirden yapılması ve 9 MOH’luk bir sertliğe sahip olmasıdır. Bu sertlik derecesi onu diğer camlara göre oldukça dayanıklı kılar. Safir camlı erkek saatleri incelemek için: Safir Camlı Erkek Saatler

saat camı çeşitleri nedir

Kristal Saat Camı

Kristal saat camı, safir ve mineral saat camının aksine daha hassas ve üretimi daha zor bir camdır. Yapısında %80’den fazla kurşun oksit bulunduran bu camın en büyük özelliklerinden bir tanesi kolay işlenebilmesi, ışığı doğru bir şekilde yansıtması ve yaymasıdır. Üretimi daha zor bir cam olması nedeniyle maliyetli bir cam olarak da bilinir. Bu nedenle zamanla kurşun oksit içermeyen kristal camlar da üretilmiştir. Şeffaflık ve berraklık konusunda diğer camlardan daha öne çıkar. Mineral camda yandan baktığımızda gördüğümüz yeşilliği bu camda görmek imkansızdır çünkü tamamen şeffaf bir yapıya sahiptir. Gerçek cam hissini bir üst seviyeye çıkaran bu camlar maalesef ki kolay çizilir.

Mika (Organik) Saat Camı

Casio Edifice Saat[/caption] Bir tür demir oksit olan mika, kolay dilimlenebilen bir silikat grubuna verilen addır. Isıya karşı çok dayanıklı olan bu mineral sahip olduğu özellikler nedeniyle mutfak ısıtıcılarında ya da sobalarda da kullanılabilir. Yalıtkanlık seviyesi oldukça yüksek olan mikalar kondansatörlerde de kullanmasıyla bilinir. Organik cam olarak da bilinen mika camı aslında gün içinde onlarca kez görürüz çünkü arabaların camlarında da bulunur. Kırılır ama parçalanmaz olduğu için güvenli bir cam alternatifi olarak da bilinmektedir. Organik camlı Casio saatleri incelemek için: Casio Organik Camlı Saatler

Yansımaz Antirefle Saat Camı

Saatlerde yaşanabilen en temel sorunlardan bir tanesinin önüne geçmek amacıyla kullanılan camlardandır. Yansıtmama özelliğine sahip olduğu için özellikle dijital saatlerde hiç cam yokmuş hissini yaratması için magnezyum florür ile kaplanır. Böylece güneş ışınların geliş açısı ne olursa olsun saat mükemmel bir şekilde görünür.

Saat Camı Bakımı

Saatinizin camını çiziksiz ve hasarsız bir şekilde uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız günlük ve haftalık saat camı bakımı yapabilirsiniz. Günlük yapabileceğiniz bakım akşam eve geldiğinizde ya da yatmadan önce saatinizi çıkarıp ona özel olan kutusuna camını silerek yerleştirmek olacaktır. Silme işlemini yaparken tüy bırakmayan ve çizmeyen bir bezle gerçekleştirmeniz gerekecektir. Gözlük silme bezlerinin en hassas ve yumuşak olanlarından bir tanesini saat silme beziniz olarak belirleyebilirsiniz. Eğer saatinizin camında çizik varsa çiziğin seviyesine göre profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Derin bir çizik ile hafif bir çiziğin giderilmesi işlemleri tamamen birbirinden farklı olacaktır. Saatinizi temizlerken hiçbir zaman için ağartıcı maddeler kullanmamanız gerektiğini de ekleyerek yazımızı sonlandırabiliriz. KaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydet

Aslında analog saat bizim için çok tanıdık bir saat. Küçüklüğümüze güzel bir dönüş yapalım ve hemen hatırlayalım: İlkokuldayken hatta daha öncesinde annemiz babamızın bize öğrettiği saat analog saat okumadır. Yani analog saatleri aslında çok yakından ve çok eskiden beri tanıyoruz. Özellikle ilk bakışta okunması zor olduğu söylenen, “geçe”, “kala” gibi saat okuma terimlerinde kısa süreliğine duraksama yaratan bir saattir. Saatin görünümü dijital bir görünüme sahip olmaması nedeniyle analog adını alır. Kadranda sayılar, akrep ya da yelkovan vardır. Analog saat teriminin çıkış amacı dijital göstergeli saatlerden ayırabilmek adınadır. Yani eskiden analog saatler doğrudan “saat” olarak adlandırılırken dijital göstergeli saatlerin hayatımıza girmesiyle birlikte isimleri analog saat olarak değişmiştir.

analog saat nedir

Mekanik ya da Quartz Saat Fark Etmez: Göstergeler Her Şeyi Anlatır

Saatin çalışma mekanizması ister mekanik ister quartz olsun, ister pille çalışsın ya da el ile kurulsun eğer saat göstergesi akrep yelkovan ve sayı üçlüsü ile veriliyorsa bu saate üçlü diyebiliriz. Yani analog saatler arkasındaki teknolojiden bağımsız olarak incelenir. Bu nedenle quartz bir saatin analog görünümde olması oldukça mümkündür. Aynı şekilde dijital arayüze de sahip olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ince bir detay vardır. Dijital saat söylemi genellikle göstergenin dijital, LCD olup olmadığına değil arkasındaki teknoloji ile bütünleşmiş durumdadır. Bu nedenle bir saat alırken “Dijital saat almak istiyorum” dediğinizde size çalışma mekanizması olarak dijital olarak bir saat gösterilecektir. Pierre Cardin analog saatleri incelemek için tıklayınız.

analog saat nasıl çalışır

Analog Saat Nasıl Okunur?

Daha önce de söylediğimiz gibi analog saatlerin okunmasının genellikle zor olduğu söylenir. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi saati gördüğünüz gibi söylemiyor oluşunuzdur. Akrepte gördüğünüz saatleri tam olarak okurken yelkovanda sayılar 5 üzeri şeklinde okunur. Analog saatleri daha kolay okuyabilmek için 3, 6, 9 ve 12 sayılarından yola çıkabilirsiniz. Akrebin gösterdiği sayı saatiniz olacaktır. Yelkovanın gösterdiği sayılar ise dakikalarınız. Yelkovanın yerleşimleri ve dakika karşılıkları şöyledir:

- 1’in üzerindeyse 5 geçiyor

- 2’nin üzerindeyse 10 geçiyor

- 3’ün üzerindeyse 15 (çeyrek) geçiyor

- 4’ün üzerindeyse 20 geçiyor

- 5’in üzerindeyse 25 geçiyor

- 6’nın üzerindeyse buçuk

- 7’nin üzerindeyse 25 var

- 8’in üzerindeyse 20 var

- 9’un üzerindeyse 15 (çeyrek) var

- 10’un üzerindeyse 10 var

- 11’in üzerindeyse 5 var

Bu okuma ile aradaki sayıları da kolaylıkla çözebilirsiniz. Buçuktan sonra söylem “geçiyor”dan “kala” ya da “var”a dönüşecektir.

Sofistike şıklığı, parlaklığı ve sert dış yüzeyi ile metal saat kordonu en çok tercih edilen kordon modellerinden. Peki ya bakımı? Metal sert bir materyal olsa da bakım gerektirir. Bunun için saatinizi ayda bir servise götürmenize gerek yok, metal saat kordonu parlatma işlemi düzenli olarak evde yapabileceğiniz bir işlem! Metal saat kordonunun parlak görüntüsü zaman içinde azalabilir, araları toz ve kirle dolabilir. Su geçirmez bir saat olsa bile sürekli kolunuzda olduğu için ter ve nemden etkilenir. Bu yüzden saatinizi sık sık temizlemeniz ve metal saal kordonu parlatma işlemini düzenli olarak yapmanız gerekir.

metal kordon parlatma

Metal Saat Kordonu Parlatma ve Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Saatiniz suya dayanıklı bir saatse suyun altında yıkayıp gözlük bezi gibi yumuşak bir kumaş parçasıyla nazikçe silebilirsiniz. Saatinizle duşa, havuza veya denize giriyorsanız saatinizin kimyasallardan ve tuzdan etkilenmemesi için metal saat kordonu parlatma işlemini normalden daha sık yapmalısınız. Örneğin Casio Edifice EFR-561DB serisi 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip, derindeniz dalışlarına dahi elverişli bir saat. Girintili çıkıntılı bir metal kordonu olan bu Casio saatin tuzdan etkilenmemesi ve çizilmemesi için denizden ve havuzdan sonra mutlaka yıkanması gerekir.

Saatiniz su geçirmez değilse kadranına su sıçramamasına dikkat edin, kordonunu çıkarabiliyorsanız çıkarın. Böylece daha küçük boşluklara erişebilir, daha derin bir temizlik yapabilirsiniz.

Yumuşak bir kumaş parçasıyla kordonun üzerindeki toz ve kirleri alın. Ardından bulaşık sabunu koyduğunuz ılık bir suya saatinizin kordonunu batırın. Bulaşık sabunu kordonda kalan kiri ve yağı söker. Kordonu suyun içinde tutarak yumuşak kıllı temiz bir diş fırçasıyla hafifçe temizleyin. Yüzeyinde çizikler oluşmaması için çok bastırmamaya dikkat edin.

Sabunlu sudan çıkarıp ılık suyla yıkayın, ardından yine yumuşak bir bezle veya saç kurutuma makinesinin soğuk ayarıyla kurumasını sağlayın. Metal saat kordonu parlatma işlemi için yine yumuşak bir bezin üzerine sprey cam temizleyici sıkarak kadranı ve kordonu silin.

çelik kordon parlatma

Saat Kordonu Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Saatinizi her gün takıyorsanız ayda bir saat kordonu temizliği yapmanız gerekir. Titiz saat koleksiyonerleri her gün yatmadan önce saatini çıkarıp temizler. Siz de bunu bir alışkanlık haline getirip her akşam saatinizi çıkardığınızda hızlı bir temizlik yaparsanız saatinizin ömrü uzayacaktır.

Özellikle altın rengi detayları olan bayan saatlerinde parlaklık özelliğinin uzun yıllar sürmesi için sık bakım yapmak oldukça önemli. Pierre Cardin 902682F2 oldukça parlak, ince detayları olan bir saat. Ancak bu tip bayan saatleri gün boyunca kolunuzda kaldığı için uzun vadede kolunuzdaki nemden, parfümünüzden veya vücut losyonunuzdan etkilenebilir. Bu tip materyalleri küçük bir bezle de olsa düzenli olarak temizlerseniz aylık temizliğinizi yapmanız da kolaylaştıracaktır.

Kendi yaptığınız temizlik dışında yılda bir, saatinizi bir servise götürüp profesyonel saat ve saat kordonu temizliği yaptırmanız da saatinizin ömrünü uzatır. Saat ustaları sizin evde yaptığınız temizlikte ulaşamayacağınız noktalara ulaşır, çizikleri alarak saatinizi parlatır.

İster saatinizle uyuyun ister sadece özel günlerde takın, saatiniz kirleniyor. Bu da demek oluyor ki düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Peki saat kayışı nasıl temizlenir? Saat kayışı temizleme yöntemleri kayışın materyaline göre değişiyor. Örneğin silikon bir kayışla deri bir kayışı aynı şekilde temizleyemezsiniz. Ancak saatinizin ömrü uzasın ve ilk günkü gibi görünsün istiyorsanız ikisini de ayda bir temizlemelisiniz.

Ayda bir temizlemeye üşenirim diyorsanız ellerinize bu kadar yakın olan bir aksesuarın nelere maruz kaldığını bir düşünün. Terliyorsunuz, iş yapıyorsunuz veya bilgisayar kullanıyorsunuz, saatiniz sürekli olarak çeşitli yüzeylerle temas ediyor ve saatinizin kayışında çok fazla toz, ter ve deri partikülü birikiyor. Bu yüzden titiz saat meraklıları saatini her gece temizliyor, siz de en azından ayda bir temizleyebilirsiniz :)

saat kayışı nasıl temizlenir

Çelik saat kayışı nasıl temizlenir?

Çelik kayışlı saat deyince aklımıza gelen ilk markalardan olan Casio ECB-800DB-1ADR modeli en sevilen modellerden. Sofistike ışıltısı ve dayanıklılığı ile göz dolduran bir saat olsa da çelik, temizlenirken hassasiyet gösterilmesi gereken bir malzeme. Çünkü saat kayışlarının parlak görüntüsü zaman içinde azalabilir ve kayışın arasındaki boşluklar kirle dolmaya başlayabilir.

Çelik saat kayışı temizleme işine bir kasenin içine ılık su ve bulaşık deterjanı koyarak başlayın. Saatiniz su geçirmez bir saatse suyun içine atıp beş dakika bekletin. Bulaşık deterjanı kirleri çıkarmak için üretildiğinden saat kayışındaki yağ ve kiri de kolayca sökecektir. Beş dakika sonra saatinizi çıkarıp ılık suda durulayın, ardından bir kumaş parçasıyla kurulayın. Saatiniz suya dayanıklı değilse aynı işlemi sadece saatin kayışını suya sokarak ve kadranına su gelmemesine dikkat ederek temizleyebilirsiniz.

saat kordonu nasıl temizlenir

Deri saat kayışı nasıl temizlenir?

Deri kayış uzun yıllardır tercih edilen klasik bir kayış modeli olsa da son yıllarda spor modellerde de deri kayış kullanılıyor. Casio EQS-900CL-1AVUDF gibi modeller yüzeyi parlak olduğu için çok daha kolay temizlenen deri kayışlardan. Ancak yine de havalanması için gece yatarken çıkarmanız saatinizin ömrünü uzatacaktır. Bunun dışında saatinizi sık sık doğrudan güneş almayan açık bir pencere veya bir fanın önüne koyarak havalandırabilirsiniz.

Deri saat kayışı temizleme yöntemlerinden bir diğeri ise kayışı nemli bezle silmek. Yıpranmaması için kesinlikle doğrudan suya maruz bırakmayın, nemli bir bezle kayışı nazikçe silin. Çok bastırmamaya dikkat edin ve saatinizin tamamını silmeden önce küçük bir köşesinde deneme yapın.

Silikon saat kayışı nasıl temizlenir?

Silikon saat kayışı temizleme, diğer kayışları temizlemekle karşılaştırınca en kolay iş! Ancak yine de ayda bir temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Silikon daha çok spor modellerde kullanılan bir malzeme olsa da Casio EQB-800BR-1ADR modeli silikon kayışlı şık saatlerden. Bu tip girintili çıkıntılı kayışları ıslak bir kulak çubuğu kullanarak temizleyebilir, ilk günkü görünümünü uzun süre koruyabilirsiniz.

İkinci bir yöntem olarak; saatiniz su geçirmiyorsa yine bir kaba ılık su ve antibakteriyel sabun veya bulaşık deterjanı ekleyin, saatinizi içine koyun. Beş dakika sonra çıkarıp durulayarak yumuşak bir bezle kurulayın. Su geçirmez değilse yine sadece kayışlarını suya sokmaya dikkat edin.

Saatinizde daha derin kirler varsa aseton gibi kimyasal malzemelerle temizlemeye çalışmayın. Bunun yerine ıslak bir bezin üzerine biraz karbonat serperek temizleyebilirsiniz.

Saat almak kıyafet almaya benzemiyor. Doğru saat seçimi için tavsiyeler almadan dünyadaki binlerce farklı saat tipinden birini seçmek çok zor. Saatinizi her an kolunuzda görecek, yıllar boyu birlikte olacak ve zamanınızı onunla ölçeceksiniz. Bunun için kendinize doğru soruları sormanız ve iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Merak etmeyin, şimdi bunu birlikte yapacağız!

Saat nasıl seçilir?

Önce ne tür bir saat istediğinize karar verin! Saat nasıl seçilir veya neye göre karar vereceğim bilemiyorum, ben zaten çok kararsızım diyorsanız kendinize şunları sorun: Takım elbiseyle veya sadece özel günlerde takacağınız lüks, gösterişli ve albenili bir saat mi, günlük kullanabileceğiniz bir saat mi istiyorsunuz? Belki her ikisi de? Bu soruların cevaplarını vererek seçeneklerin üçte birini elemiş olacaksınız aslında.

doğru saat seçimi

Bir fiyat aralığı belirleyin

Doğru saat seçimi için tavsiyeler alırken karar vermeniz gereken şeylerden biri de saate ne kadar para ayırmak istediğiniz aslında. İlk maddenin cevabını verdikten sonra ne kadar para ayıracağınızı düşünmek de daha kolay olacak. Bunun için kendinize bir alt ve üst sınır belirleyin.

Belirleyeceğiniz sınırlar saati nereden alacağınıza dair size fikir verecek. Yüz bin liralık bir saati online almak istemeyebilirsiniz ama on bin liralık bir saati online’dan altı bin liraya alabilirsiniz.

Sevdiğiniz materyalleri, renkleri ve tasarımı belirleyin

Özellikleri neler olursa olsun, sürekli takacağınız bir saatin kıyafetlerinize uyması gerekiyor. Kıyafetlerinizi gözden geçirin ve buna göre saatinizde hangi materyallerin olacağına karar verin. Eskiden saatlerde en çok kullanılan materyal deriyken artık çelik, silikon, altın, gümüş gibi pek çok farklı seçenek var. Örneğin silikon kayışlı spor bir saat arıyorsanız Casio G-Shock GA-700BR aradığınız gibi bir model olabilir.

Kıyafetlerinizi gözden geçirmenizi istememizin sebeplerinden biri de renk uyumuydu elbette. Siyah renklerde kullanım çeşitliliği giyinirken çok işinizi kolaylaştıracak. Kahverengi bir saat aldığınızda kemerinizin veya ayakkabınızın da kahverengi olması gerekebilir ama siyah sizi asla zor durumda bırakmaz. Siyah renklerde kullanım çeşitliliği olduğu su götürmez bir gerçek çünkü çok şık bir saat olsa bile spor/günlük bir kıyafet giydiğinizde hiç sırıtmaz, şık bir yere gittiğinizde de çok günlük kaçmaz ve her renkle uydurabilirsiniz.

Son olarak kadran şekline karar verin. Bu birazda saat modellerine baktıkça kafanızda oturacak bir şey ancak klasik yuvarlak kadranlardan sıkıldıysanız köşeli veya oval modelleri deneyebilir, Casio GW-B5600’ü inceleyebilirsiniz.

doğru saat nasıl seçilir

Dayanıklılık aradığınız ilk şey olsun

Doğru saat seçimi için tavsiyeler istiyorsanız istediğiniz saatin özelliklerine karar vermeden önce dayanıklılık aradığınız ilk şey olsun. Saatinizle kuracağınız bağ herhangi bir eşyanızla kuracağınız bağdan çok farklı olacak. Bunun için G-Shock gibi dayanıklıkla özdeşleşmiş markalar tercih edebilirsiniz. Çok özellikli ve dayanıklı bir saat arıyorsanız darbelere dayanıklılık denince akla gelen Casio G-Shock GWN-1000 serisine bir göz atın. 200 atm su geçirmez olan bu saatin altimetre, barometrik basınç, gel-git göstergesi, rakım ölçüm gibi her saatte bulunmayan özellikleri var.

Özelliklerine göre karşılaştırma yapın

Doğru saat seçimi için tavsiyeler alabilirsiniz ama bir saatte hangi özellikleri aradığınız tamamen sizin karar vereceğiniz bir şey. Saatiniz sadece saati mi göstersin yoksa termometre, gel git göstergesi, gel git göstergesi gibi özellikler de arıyor musunuz? Kalp ritminizi, olduğunuz yerin rakımını, barometrik basıncı da ölçebilmeli mi? Tüm bunlar yaşam tarzınıza, karakterinize bağlı olarak vereceğiniz kararlar. Bu kararları verdikten sonra farklı sitelerden araştırma yapın ve beğendiklerinizi bir köşeye ayırın. Son olarak tüm bu seçenekleri yan yana koyun ve yukarıda saydığımız maddeleri de göz önünde bulundurarak kararınızı verin. Güle güle kullanın!

“Saat sağa mı takılır yoksa sola mı?” pek çok kişinin aklına gelen sorulardan bir tanesidir. Özellikle kişinin sağlak ya da solak oluşuna göre değişebilecek bir cevap gibi görünür gözümüze. Peki gerçekten saat hangi kola takılmalıdır? Saatin hangi kola takılması gerektiğini öğrenmeden önce bildiğimiz haliyle saatin neden sola takıldığını öğrenelim.

Kol Saati Hangi Kola Takılır

Saat Neden Sola Takılır? Ne Zaman Sola Takılmaya Başlanmıştır?

Kol saatlerinin hayatımıza girmesi çok öncelere dayanmaz. İlk kol saati Avrupa’da 1868 yılında yapılır ve 1880 yılında Alman denizcilere kullandırılmaya başlanır. Modern anlamda bildiğimiz saatin hayata geçirilmesi ise 1876 yılına dayanır. Bu yıldan sonra kol saatleri ordu mensupları arasında kullanılmaya başlanmıştır ancak burada hikayeyi farklı bir yöne götürecek detay vermemiz gerekir. Kol saatleri yaygın bir şekilde kullanılmadığı için o dönemde cep saatleri dediğimiz köstekli saatler sıklıkla kullanılmaktaydı. Köstekli saatler hem özel yapılmış hem de çok hassas olabildikleri için kıyafetlerde onlara özel bir yer hazırlanmakta ve saatler burada korunmaktaydı. Savaş dönemlerinde cep saatlerinin kullanımı zor olduğu için kol saatlerine doğru yönelimler başladı. Bu yönelim sırasında askerlerin en rahat şekilde saati hızlıca görmesi ve saatinin zarar görmemesi adına sol kollarını tercih ettiler. Çünkü tuttukları silah sağda iken hem hareketlerini kısıtlamaması hem de zarar görmemesi gerekiyordu.

Pierre Cardin saat bu nedenle saat ilk olarak sol kolda yerini aldı. Ardından bu bir gelenek olarak askerlerden çıkıp sivil halka da yayıldı. Saatin gelişmesi, daha ulaşılabilir hale gelmesi ile birlikte bir gelenek de aynı şekilde yayılmaya devam etti ve saatin sol kola takılacağı kanısı yayıldı. Buna aslında nefes almak gibi diyebiliriz. Saat hangi kola takılır diye sorulduğunda aklımıza ilk olarak sol kol gelmesinin nedeni bir nevi motor öğrenimimizdir. Kol saati imajı her zaman için zihnimizde ilk olarak sol kolda ortaya çıkar. Aynı zamanda toplumun büyük bir çoğunluğunun da sağlak olduğu düşünüldüğünde saati sağa takmak günlük iş akışında da engelleyebilir hale gelebilir. Bu yüzden saat sağa mı takılır sola mı sorusu bir kez daha akıllara gelir.

Kol Saati Hangi Kola Takılır

Saati Sağa Takmak Yanlış mıdır?

Peki saat bu kadar yoğun bir şekilde sol kolda kullanılıyorken sağ kola takmak yanlış mıdır? Tabii ki buna yanlış diyemeyiz. Özellikle solak olanlar için saatlerini sağa takmak en doğru alternatiflerden bir tanesi olur. Çünkü tıpkı sağlaklarda olduğu gibi günlük iş akışını bölmeyecek, hızlıca zarar görmeyecek ve rahatça kullanabileceğiniz bir kolunuzu seçiyor olmak tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Sağlak olduğu halde saatini sağ koluna takanların olduğunu da hatırlayalım. Bunu tamamen kişisel bir tercih olarak düşünebiliriz. Eğer saatinize sağ kolunuzda bakmak istiyorsanız sağ kolunuz en doğru kolunuzdur. Sol kolunuzda daha rahat hissediyorsanız sol kolunuzda kullanmaya devam edin.

Saat sizin görmek ve takmak istediğiniz kolunuzda en güzel duruştadır. Peki sizce saati hangi kola takmalı? Sağ kolda kullanmak gerçekten zor mu? Bizimle iletişime geçerek yorumlarınızı iletebilirsiniz. Böylece saat sağa mı takılır sola mı sizden de cevapları almış oluruz.

Bir saat tutkunuysanız veya doğa sporlarına düşkünseniz soğuk havalara dayanıklı saat modelleri muhtemelen ilgi alanınızdadır. Elbette saatinizin her koşulda tıkır tıkır çalışması da sizin için çok önemlidir.

Özellikle termometreli kol saatleri bir doğa gezisine giderken yanınıza aldığız bir fener, bir ip kadar önemlidir. Çünkü termometreli bir saatle zamanı ölçebildiğiniz gibi havayı da ölçebilirsiniz!

Artık pek çok farklı amaç için farklı saatler var. Dalışa mı gidiyorsunuz? 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip bir saat alabilirsiniz. Spora gidiyorsanız farklı, yürüyüşe gidiyorsanız farklı bir saat seçebilirsiniz. Kamp yapmayı ve doğayı seven biriyseniz soğuk havalara dayanıklı saat modelleri arasından havayı ölçmenize yarayan termometreli bir saat tercih edebilirsiniz.

soğuk havalara dayanıklı saat

Termometreli Kol Saatleri

Termometreli kol saati denince akla Casio gelir. Daha gelişmiş performanslı bir saat arıyorsanız yine Casio Pro Trek WSD-F20 serisine mutlaka bir göz atın. Bir saatte görmek isteyeceğiniz ve hatta çok daha fazlasına sahip bir saat diyebiliriz. Termometre dışında gel git göstergesi, ay durum göstergesi, alarm, aydınlatma, barometrik basınç, Bluetooth, çift saat, darbelere dayanıklılık, dünya saatlerini gösterme, GPS, gün doğum batım, kronometre, pil seviye göstergesi pusula, titreşim, uygulama takvim ve sessizlik fonksiyonu gibi yine çok özellikli bir saat.

Daha uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız yine Casio G-Shock GAX-100 serisine mutlaka bir göz atın. Casio WSD-F20 serisine göre fiyatı daha düşük olsa da 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip. Bu da demek oluyor ki profesyonel dalgıçlık yaparken dahi kolunuzdan çıkarmayacağınız bir saat. Bu serideki saatler de günlük bir kıyafetle tercih edebileceğiniz türden. Üstelik yeşil, pembe, siyah, kırmızı, lacivert, turuncu, koyu yeşil ve bordo gibi pek çok renk seçeneği de bulunuyor.

 

dayanıklı saatler

Profesyonellere Profesyonel Saatler

Yine her zaman olduğu gibi bir üçüncü alternatif olarak Casio Edifice saatlerde buluyoruz. Edifice saatler nazik duruşlarına nazaran oldukça güçlü ve hatta bir başka tabirle kaslı saatler. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi mükemmel Casio teknolojisi ile harmanlanarak ortaya çıkmış olması. Bu da uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz ve hatta çocuğunuza bırakabileceğiniz bir saat anlamına geliyor. 

Profesyonel duruşundan ödün vermeyen Edifice saatlerin donanım özellikleri de bir hayli mutlu edici ve ilgi çekici. Örneğin Casio ECB-800DC alarm, aydınlatma, Bluetooth, dünya saatleri, kronometre, pil seviye göstergesi, takvim, sessizlik fonksiyonu gibi özelliklere sahip.

Biliyoruz, erkek saat modelleri bir telefon gibi çok marifetli bir araca dönüşmüşken seçim yapmak çok zor :)

 

Saat severlerin saatlerini daha uzun süre ve geniş kapsamlı şekilde kullanabilmeleri için gelişen teknolojilerle birlikte farklı özellikler geliştirildi. Doğal koşullara ve farklı yaşam şekillerine karşı darbeye ve çizilmeye dayanıklılık vb gibi farklı fonksiyonda saatler üretilmeye başlandı. Su geçirmeyen saat de bunlardan bir tanesi.

Su Geçirmeyen Saat Var mı?

su geçirmez saat modelleri

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de gerçekten su geçirmeyen saat olup olmadığıdır. Saatlerin üzerinde yazan “water resistance” yazısı dilimize yanlış çevrildiği için bu saatleri su geçirmez olarak biliyoruz. Ancak aslında tam doğru çevirisi ile “suya dayanıklı” dememiz gerekiyor. Bunun nedeni ise tüm saatlerin belirli bir basınç altında suyu geçirebilecek hale gelmesidir. Tabii ki bazı saatler tüplü dalış seviyesinde dahi suya dayanıklı olma özelliğini korumaya devam eder ve su geçirmez olarak görev görür.

Suya Dayanıklılık Seviyeleri Nelerdir?

Yukarıdaki tabloya baktığımızda Casio’nun sizin için hazırladığı su geçirmezlik seviyelerini görebiliriz. Burada saatlerin hangi metrelerde hangi aktivitelere karşı suya dayanıklılık özelliğini koruduğunu görürüz. Gelin birlikte bu seviyelerin her birini inceleyelim:

  • Water Resistance // Suya Dayanıklı: Suyun sıçradığı ancak bir basınca maruz kalmadığı durumlarda takılabilir.
  • 50M(5ATM) Water Resistance // 50 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: Herhangi bir şeyi yıkarken, koşu yaparken kullanabilirsiniz. Dalış, su kayağı, tüple dalış gibi aksiyonlarda su dayanıklılığı özelliğini yitirir.
  • 100M(10 ATM) Water Resistance // 100 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: 50 metreye kadar dayanıklı saatlerin imkanlarına ek olarak, yüzerken ve snorkerli dalışlarda da kullanılabilir ancak hala jet-ski ya da tüple dalış için kullanılamaz.
  • 200M(20 ATM) Water Resistance // 200 metreye Kadar Suya Dayanıklı: Bu saatler, 100 metreye kadar dayanıklı saatlerin tüm imkanlarına ek olarak jet-ski de artık kullanılabilir. Burada jet-ski’nin yüksek basınçla su fışkırtmasına karşı da korunma sağlar. Ancak hala tüple dalış yapılamamaktadır.
  • Diver’s Watch 200M/300M // Dalıcı Saati 200-300 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: Bu saatlerle birlikte artık tüple derin dalış yapabilirsiniz.

suya dayanıklı saat

Su Altında Saat Nasıl Korunur, Nasıl Kurutulmalıdır?

Saatiniz herhangi bir şekilde suya maruz kaldıysa, öncelikli olarak bilmeniz gereken nokta saatinizin kurma kolları ya da düğmeleri ile herhangi bir şekilde oynamamanızdır. Suyun altında saatin hareket edebilen aksamlarını hareket ettirmek suya dayanıklılığa karşı duran korumayı kırabilecek bir işlemdir. Ayrıca bazı model saatlerde çevirmeli tepe düğmesi bulunmaktadır. Çevirmeli tepe saatin su geçirmesini engelleyen en önemli parçalardan biridir. Saatinizi ayarladıktan sonra çevirerek tepeyi yerine oturttuğunuzdan emin olunuz. Eğer tepe tam çevrilmediyse ve bu esnada saatiniz herhangi bir şekilde suya maruz kalırsa iç aksamlar su alabilir ve ciddi hasarlara neden olabilir. Bunların yanı sıra kimyasal maddelere de maruz bırakmamak en doğrusudur. Su içinde kalan ya da belirli bir süre su ile temasta bulunan saatlerinizi kurutmak için hassas bir bezle silmeniz ve kurumaya bırakmanız önerilir.

 

Geçmişten günümüze saat çeşitleri değişmiş olsa da insanlık için saatin önemi hiç değişmedi. Sadece büyüdükçe saatin ve zamanın anlamını daha iyi kavramaya başladık. İlk saatimize sahip olduğumuz an hayatımızdaki unutulmaz anlardan biri oldu ve o an bir kez daha büyüdük aslında. Peki biz bunları yaşarken saatler yıllar içinde nasıl bir yolculuktan geçti, nasıl gelişti? İnsanlık saati nereden nereye getirdi?

geçmişten günümüze saatler

Güneş saatleri

Güneş saatleri insanlığın yüzyıllar boyunca zamanı ölçmek için kullandığı bir saat çeşidi. Özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin, bir mermer veya taş zemin üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yardım eder. Bu hareket de Güneş’in görünen hareketine göre gerçekleşir.

Su saatleri

Su saatleri de neredeyse Güneş saatleri kadar eskidir. Tek çanaktan oluşan su saatlerinde çanağın içi su doludur ve altında bir delik vardır. Çanaktan dışarı su boşaldıkça çanağın içindeki işaretler ne kadar zaman geçtiğini gösterir. Yani bildiğimiz zaman algısından farklı bir mantığı vardır.

Kum saatleri

14. yüzyılda ortaya çıkmış olan kum saatini artık saat olarak değil dekoratif bir obje olarak veya oyun oynarken kullanıyoruz. Genellikle kısa zaman dilimlerinin ölçümü için kullanılır.

Ateş saatleri

Ateş saatlerini en basit haliyle anlatmak gerekirse; kısalan bir mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre okunduğu saatlerdir. Pek çok farklı materyalle ateş saati yapılabilir.

Mekanik saatler

İlk mekanik saatler din adamlarının çabalarıyla, saati göstermek değil bir çağrı gibi duyurmak için yapılmış. Birer ağırlığa bağlı çalışan mekanik saatler belirli zaman aralıklarıyla gonga vuran tokmaklardan oluşur.

Atom saatleri

Hidrojen veya sezyum atomunun sarkaç olarak kullanıldığı atom saatlerinin ilk örneği 1949’da ABD’de yapılmış. 1967’de atomun doğal frekansı yeni global zaman birimi olarak tanınmış ancak pratik olarak kullanılabilecek bir tür değil.

Tarihteki ilk kol saati

Tarihteki ilk kol saati ile ilgili farklı kaynaklarda farklı bilgiler olsa da ilk belgeler 1790 yılına ait. İlk kadın kol saati ise 1812 yılında, İsviçre’nin lüks saat markası Abraham Louis Breguet tarafından Napoli Kraliçesi Caroline Murat için yapılmış.

Guinnes Dünya Rekorları’na göre ise bugünkü kol saatlerine benzeyen ilk kadın kol saati İsviçreli bir saat üreticisi olan Patek Philippe tarafından Macar Kontesi Koscowicz için 1868’de üretilmiş ve bu saat modern anlamda üretilen ilk kol saati olmuş.

İlk kullanan kişi bir kadın olduğu için kol saatleri 20. yüzyıla kadar bir kadın aksesuarı olarak kalmış. Kol saatinin kaderini değiştiren ise Alman Donanması’ndan bir asker olmuş. Bombalamaların zamanlamasını ayarlamaya çalışırken cebinden saat çıkarmanın zorluğundan yakınan asker, üstlerine bir öneriyle gelmiş: kola takılabilen bir cep saati! Bu olaydan sonra Alman Donanması’nın siparişi üzerine yine İsviçreli bir saat ustası olan Girard-Perregaux, 1880 yılında ilk erkek kol saatini yapmış.

Yeni saat modelleri

Artık doğru seçildiğinde bir kot bir tişört’le de, gece elbisesiyle de, takım elbiseyle de kullanılabilecek bir aksesuara dönüştü kol saatleri.

Yeni saat modelleri hangileridir diye baktığımızda ilk kol saatlerini bırakın yirmi yıl önceki saatlerden çok farklı modellerle karşılaşıyoruz. Günümüz saatlerinde kadranların büyüklüğü, farklı materyallerin bir arada kullanımı, renk kullanımdaki özgürlük erkek saatlerinde de kadın saatlerinde de dikkat çekiyor. Timberland TBL 13673JSB serisinde kasa çapı 56 mm olan, kadranı dikdörtgen olan devasa saatler görüyoruz. Üstelik bu sadece erkek saat modellerinde de geçerli değil.

Geçmişte incecik kayışlı, küçük kadranlı olmasına alıştığımız, bir kadının bileğinde zarif bir bilezik gibi taşıdığı değerli bir aksesuar olarak görülürdü kol saatleri. Şimdi Casio G-Shock serisine baktığımızda kasa çapı 43.4 mm olan, silikon kayışlı devasa saatler var.

İnsanlık geçmişte elzem bir ihtiyaç olan saatin pek çok farklı türünü, kullanım alanını denemişken artık saati sürekli kontrol ettiğimiz telefonlarımızdan her an görebiliyoruz. Peki buna rağmen neden hala saat kullanıyoruz? Neden her gün yeni modeller deneniyor? Çünkü geçmişten bugüne saat çeşitleri değişse de saatin değeri hiç değişmedi ve değişmeyecek!

Çok beğenerek bir saat aldınız ve takmak için sabırsızlanıyorsunuz. Ancak saatinizde size garip gelen bir şeyler var. Bir şeyin ters gittiğini hissediyorsunuz. Maalesef bazen bu hisler doğru çıkar. Saatinizde doğru olmayan bir şeyler vardır. Mesela saatiniz sahtedir. Böyle bir durumla karşılaşmak saatinize ne kadar para vermiş olursanız olun sizi mutsuz hissettirecektir. Çünkü bir saat tutkunuysanız saati almak için ne kadar ödeme yaptığınız değil gerçekten o saati çok istemiş olmanız önemlidir.

Bu nedenle bu gibi kötü deneyimlerle karşılaşmamak için saati almadan önce nelere bakmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Farklı bir senaryoda saat size hediye olarak da gelebilir. O zaman saati öncesinden görme fırsatınız olmadığı için sonrasında kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrolü yapabilmek adına nasıl bir yol izlemelisiniz, neler yapmalısınız? Sahte saat nasıl anlaşılır? Detayları şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

sahte saat nasıl anlaşılır

Güvendiğiniz Bir Yerden Satın Alın

Maalesef ki pek çok farklı üründe olduğu gibi saatte de sahtecilik sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden saatinizi nereden aldığınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Saatlere dair herhangi bir şikayet olup olmadığını internetten araştırabilir, satış gerçekleştiren sitenin güvenilir site veya Türkiye distribütörü olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece ilk ve en öncelikli kriteri geçmiş olursunuz.

Aldığınız Saatin Özelliklerini Çok İyi Bilin

Saat satın almak iyi bir kararla gerçekleşir. Yüzlerce hatta binlerce saat arasından seçim yaparsınız. Hangi saati alacağınıza karar verdiğinizde onun hangi özelliklere sahip olduğunu da bilmelisiniz. Örneğin cam türü nasıldı, yansımalı mı yoksa daha mat bir cam mıdır, ağırlığı ne kadardır, kasa çapı genişliği nasıldır, kordon ve kayışları nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını kendinize verebiliyor olun.

Fiyatına Dikkat Edin

Saatinizi alırken değerinin çok altında olduğunu görürseniz bu saate şüphe ile yaklaşabilirsiniz. Eğer yaptığınız araştırmaya göre güvenebileceğiniz bir yer bu indirimi yapıyorsa tabii ki bu fırsatı kaçırmamanız çok önemli. Ancak site adını bilmediğiniz, tek sayfalık, iletişim adresi olmayan ve emin olamadığınız yerlerde fiyatının 9-10 katı altında satıldığını dahi görebilirsiniz. Bu ayrım sizi orijinallik ve sahtelik konusunda bir kez daha düşündürmelidir.

Saatin Sesine Kulan Verin

Orijinal saatlerde her zaman için sürekli ve aynı yoğunlukta bir ses duyarsınız. Bu, iyi tasarlanmış bir saatin alamet-i farikalarından bir tanesidir. Eğer seste sizi rahatsız eden, tekrarda problem yaşadığını hissettiren bir karmaşa varsa bu saate karşı mutlaka mesafeli durmalısınız. Sahte saat nasıl anlaşılır sorusunun en temel cevaplarından bir tanesi budur.

Rengine Mutlaka Bakın

Satın aldığını saatin renklerinin canlı ve dikkat çekici olması gerekir. Bunu sarı, pembe gibi renkler olması açısından değil aldığınız çelik kordonlu saatin kordonunun yeterli kalitede görünmesi olarak düşünebilirsiniz. Parlaması gereken saat parçaları parlamalıdır. Mat olması gereken alanlar da yine aynı şekilde ideal matlıkta olmalıdır. Daha soluk görünen, rengi yıkanmış gibi görünen saatlerin sahte olma ihtimali çok yüksektir.

sahte saat nasıl anlaşılır

Çizikleri Kontrol Edin, Detaylara Bakın

Yeni alınmış ve orijinal bir saat kalite kontrolden geçeceği için çapaklı ya da çizik bir şekilde üretimden çıkması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle çizik olup olmadığını, detayların yerinde bulunup bulunmadığını kontrol edin. Olması gereken gibi mi görünüyor yoksa saatte oturmayan bazı alanlar mı var? Bu soruları sormak sizi sahte saatten uzaklaştıracaktır.

Garanti ve Kalite Belgesini Kontrol Edin

Orijinal bir saat aldığınızda kutudan her zaman için markanın imzası ya da kaşesinin yanı sıra ithalatında bulunan onaylı distribütörün de damgası ve imzası bulunmalıdır. Aksi halde hem saat garanti kapsamında olmayacaktır hem de sahte olduğu ortaya çıkacaktır. Bu nedenle belgenin doğru bir şekilde doldurulmuş olduğundan emin olmalısınız. Sahte saat nasıl anlaşılır diye sorarsanız bu cevap sizi doğruya götürecektir.

Ersa Saat

Ersa Saat; Casio, Pierre Cardin, Bulova, Ferre Milano, Swiss Military, Timberland saatlerin resmi Türkiye distribütörüdür. Tüm saatlerimize ErsaSaat.com.tr sitemizden inceleyebilirsiniz. Casio markasına ait saatlere G-Shock Casio mağazalarından da ulaşabilirsiniz. Ersa Saat garantili saatlerin satıldığı yerler;

- ErsaSaat.com.tr sitemizden saatleri inceleyebilirsiniz.
- Bayi listemizden, şehir ve ilçe bazında arama yaparak size en yakın bayimizi ziyaret edebilirsiniz.
- Konyalı Saat mağazaları ve KonyaliSaat.com.tr
- SPX mağazaları ve SPX.com.tr
- Boyner mağazaları ve Boyner.com.tr
- Saat ve Saat mağazaları ve SaatveSaat.com.tr

Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra sahte saat nasıl anlaşılır sorusunun cevabını da kendiniz bulmuş olursunuz

Mekanik saat, dijital saatlerin aksine analog olarak zamanı hesaplamaya yarayan saatlerdir. Geçmişten günümüze saat geleneğinin en değişmeyen türlerinden bir tanesidir de diyebiliriz.

Tarihte bilinen ilk taşınabilir saatler 16. yüzyıla dayanır. Quartz, saat dünyasının kapıları aralanana kadar bilinen tüm saatler mekaniktir. Çalışma prensibine hayran bıraktıracak kadar güzel bir sisteme sahiptir. Sadece sahip olduğu sistemden dolayı değil tasarımlarından dolayı da oldukça tercih edilen modeller arasındadır.

mekanik saat nasıl çalışır

Mekanik Saat Nedir, Hangi Parçalardan Oluşur?

Aslında daha önce de bahsettiğimiz gibi mekanik saat analog bir çalışma sistemine sahiptir. Her mekanik saat 5 temel parçadan oluşur.

Bunlardan ilki ana zemberektir. Ana zemberek saati çalıştırmak için gerekli olan enerjiyi üretir. Bir diğeri dişli çarklardır. Bu çarklar balans çarkına gücü iletebilmek ve aynı zamanda saniye, dakika ve saati oluşturabilmek için çalışır. Üçüncü parçaya geçtiğimizde balans çarkını görürüz. Balans çarkı sarkaç görevi görür ve aynı zaman aralığında sürekli olarak ileri-geri hareketini oluşturur. Zamanın sayıldığı asıl yer burasıdır aslında. Bu parçayı bir çeşit metronom olarak düşünebiliriz.

Dördüncü parça eşapmandır (maşa). İşte şimdi saatin sesini duymaya başladınız çünkü saatteki “tik” sesini duymanızı sağlayan parça tam olarak budur. Son olarak ise kadranı görürüz. Artık saatin görünmeyen büyülü dünyasından uzaklaşmış olur ve saati okuyabilir hale geliriz.

Peki mekanik saat nasıl çalışır?” diye soracak olursak aldığımız cevap basitçe şöyle olur: Ana zemberek sıkıştırılarak bir enerji elde edilir. Bu hemen üzerinde yer alan balans çarkının dönmesine yardımcı olur. Balans çarkının dönmesi ile birlikte eşapman artık saniye, dakika ve saati gösterecek olan dişlileri çevirir.

mekanik saat nedir

Mekanik Saat Nasıl Çalışır

Quartz saatler günümüzde çok daha fazla tercih ediliyor ancak mekanik saatler tarzını tamamlamak isteyenlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bir açıdan bu tür saatleri bir tutku, koleksiyonu yapılabilecek eşsiz bir parça olarak da düşünebiliriz.

Mekanik saat modelleri üreticisine bağlı olarak değişkenlik gösterir ancak değişmeyen tek şey bir mekanik saat taktığınızda hissedeceğiniz “özel olma” halidir. Çünkü saatinizle ilgilenmeli, gerektiğinde bakım yapmalı, onu dinlemeyi çok iyi bilmelisiniz. Böylece uzun yıllar boyunca onu kullanabilir, çocuklarınıza bırakabileceğiniz bir mirasa sahip olabilirsiniz.

Yeni bir mekanik saat aldığınızda hissettiğiniz o farklılık hissine bir de yıllar sonra saati elinize aldığınızda onu hayata döndürebiliyor olmanın verdiği mutluluk hissini ekleyin. Sanıyoruz ki artık bir mekanik saat almaya hazırsınız. Son olarak mekanik saat markaları ve mekanik saat fiyatlarının da çok değişken olduğunu eklemeyi unutmayalım. Yalnızca mekanik saat üreten markaların yanı sıra dönemsel olarak mekanik saat üreten markalar da var. Fiyatları ise markadan markaya değişkenlik gösterebilmekte. Seçimi size bırakıyoruz. Ne olursa olsun, zaman her zaman sizden yana olsun :) KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet