Saat, bize zamanı göstermenin yanı sıra aynı zamanda duygusal bağ kurduğumuz özel bir ürün aslında. Çünkü bir saati aldığınızda yalnızca onunla saati öğrenmezsiniz, onunla ilgilenir, ona zaman ayırır ve gerçekten onu seversiniz. Tarzınızı öne çıkaran, sizi tamamlayan özel bir aksesuardır. Bu yüzden de saat ile ilgili sözler genellikle saat severler tarafından ortaya konulmuş güzel sözlerdir.

Saati bizler değil aynı zamanda şairler, yazarlar da özenle inceler ve ona ait betimlemeler yaparlar. Bu yazıda size saat ile ilgili sözler ve en sevilen saat cümlelerini paylaşacağız.

saat ile ilgili sözler

Saat ile İlgili Sözler

Bu evrende, saat herkes için aynı hızda ilerler. Ve evren her şeyin gerçekleştiği sahnedir. – Einstein: Bir Dehanın Yaşam Notları

Örneğin, öğleden sonra saat dörtte gelecek olursan ben saat üçten sonra mutlu olmaya başlarım. Vakit ilerledikçe kendimi daha mutlu hissederim. Saat dört olunca heyecanlanmaya ve huzursuz olmaya başlarım. Ne kadar mutlu olduğumu sana gösterebilmeliyim. Ancak herhangi bir saatte gelirsen yüreğimi hangi saatte hazırlayacağımı bilemem. Bazı şeyler için merasim gerek. – Küçük Prens

Zaman çabuk çabuk geçiyor Monna;

Saat on ikidir, söndü lâmbalar.

Uyu da turnalar gelsin rüyana,

Bakma tuhaf tuhaf göğe bu kadar;

Zaman çabuk çabuk geçiyor Monna. – Monna Rosa

...beni dinleyeceğin bu çeyrek saat yüzünden yorulma,çünkü ben seni bütün bir hayat boyunca sevmekten yorulmadım. – Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Geçip giden her saat bir anıyı saklar içinde.

Saatin iyiliği koşmasında değildir, doğru gitmesindedir.

Saatin güzelliği zamanı göstermesinde değil, doğru göstermesindedir.

Bir gün 24 saat; eğer siz bu güne bir saat daha eklemek istiyorsanız güne bir saat erken başlayın.

Bir doğum saatimiz not düşülecek, bir de ölüm saatimiz. Geride kalan her şey bu ikisi arasında yaşanmışlık olarak kalacaktır.

Tan saati, neşe ve umudun başlangıcıdır.

Saat dünkü saat ama yaşanılan hayat dünkü hayat değil.

İyi günlerin başlangıcı da bir saatle başlar, kötü günlerin başlangıcı da bir saatle başlar.

Herkes çok iyi bilir ki, bazen bir saatlik süre insana ömür gibi uzun gelirken, bazen de göz açıp kapayıncaya kadar geçip gider. Zamanın bu garipliği, o saat içinde yaşanan durumlara bağlıdır. Çünkü zaman, yaşamın ta kendisidir.

saat ile güzel sözler

Aşk Denilince de Saat Sözleri Aşkı Anlatır

Aşk denildiğinde de saat sözleri aşk der ve saati aşkla bağlayan oldukça güzel sözler vardır. Sizinle bu sözleri de paylaşıyoruz.

Aşk kum saati gibidir, kalp dolarken, akıl boşalır.

Saat kaça vurursa vursun. Dünya sana dönüyor.

Bir bozuk saattir yüreğim. Hep sende durur.

Seni her gün bir defa düşünüyorum. O da 24 saat sürüyor.

Hiç şaşmayan saat gibi işler durur kader.

Saatler geçmiyor sensiz, aşk olmuyor sensiz, ben olamam sensiz. Ben seninle sabahlara uyanmak istiyorum. Alarmım ol; beni çalar saat gibi öterek değil, öperek uyandır. Günaydın de... Günaydın sevgilim, kahvaltı hazır...

Hatırlanan geçmiş, zamandan yoksundur. Bir aşkı, bir kitabı yeni baştan okur ya da filmi tekrar seyreder gibi yeniden yaşayamazsınız. - Milan Kundera

Ben gece yarısıyım sen sabahın ilk saatleri, ne zaman uzansam sana hep kaybolurum, sen ise çoktan geçmişsin beni.

Tam da bu saatlerde aklıma geliyorsun, bunu hangi saatte okursan oku...

Saat kurulunca insan kırılınca yerinde duramaz artık.

Bazı saatler vardır hiç bitmesini istemediğiniz, bazı saatler vardır ömrünüz boyunca hiç hatırlamak istemeyeceğiniz.

Bana geleceğin saati söyle. Tarihi bilmesem de, beklerim seni...

Saat, bu saat oldu. Yani her şeye en geç saat. Beklettik, canı acıdı sevginin...

Gün içinde bazen beklemediğimiz bir hava durumu ile karşı karşıya kalabilir bazen de daha önceden baktığımız için şemsiyelerimizi hazırlayabilir ya da buna bağlı olarak ince ya da kalın giyinebiliriz. Ancak saatlik hava durumu nasıl öğrenilir, hangi kaynaklar kullanılabilir? Sizinle bu soruların cevaplarını paylaşmak isteriz.

Saatlik hava durumu öğrenmek aslında oldukça kolay. Eğer hava durumunu gösteren bir saatiniz varsa dilediğiniz an hava durumunu öğrenme fırsatınız olabilir. Eğer hızlıca bakabileceğiniz bir bilgisayar varsa da internet üzerinden ya da bilgisayarınızın hava durumu alanından saatlik olarak öğrenebilirsiniz.

saatlik hava durumu

Hava Durumunu Gösteren Saatler

Hava durumunu hızlıca öğrenmek istiyorsanız, o anda hava durumunun ne olduğunu bilmek istiyorsanız Casio’nun Pro-Trek serisinde yer alan pek çok saati rahatlıkla kullanabilirsiniz. Temel özelliklerinden biri olan termometre sayesinde saate baktığınız anda hava sıcaklığını öğrenebilir ve direkt olarak hava durumunu göremeseniz de bir tahmin yapabilirsiniz. Örneğin hava sıcaklığı eksileri gösteriyorsa dışarıda keskin bir soğuk ya da kar olduğunu hızlıca fark edebilirsiniz.

Yine aynı şekilde yaz aylarında yüksek sıcaklıkları gördüğünüzde de terlememek için daha ince ve hafif kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Peki yalnızca termometre ile sıcaklığı mı öğreniyoruz Pro-Trek serisinden? Tabii ki hayır.

Casio PRT-B50-4ADR kol saati gibi güçlü bir duruşa, mükemmel bir tasarıma sahip saatlerden bir tanesini tercih ederseniz karşılaşacağınız daha pek çok özellik mevcut. Alarm, altimetre, dünya saatleri, Bluetooth, rakım ölçüm, pusula, uygulama, aydınlatma, gün doğum batım, sessizlik fonksiyonu, barometrik basınç, kronometre ve takvim özellikleri ile birlikte bir saatten beklediğinizin çok daha üstünde özellikleri kolayca fark edebilirsiniz.

saatlik hava durumu öğrenme

Saatlik Hava Durumu İstanbul’da Nasıl?

Şehirlerin hava durumunu öğrenmek içinse faydalanabileceğiniz kaynaklar telefonlarınızdaki hava durumu uygulaması ya da internet olacaktır. Meteorolojinin web sitesinden yalnızca saatlik değil aynı zamanda günlük ve haftalık olarak hava durumunu da öğrenebilirsiniz.

Yine telefonunuzda yaklaşık 10 günlük bir hava durumu tahmini de sizi bekliyor durumda. Yeter ki hava durumunu merak ettiğiniz şehri hava durumu uygulamasına ekleyin. Böylece İstanbul hava durumuna bakarken bir taraftan da Ankara hava durumu ya da İzmir hava durumuna da bakabilirsiniz.

Hayatımızı kolaylaştıran bu uygulamalar sayesinde günün hiçbir saatinde hazırlıksız olmamak bizim elimizde. Yeter ki biz doğru kaynaklara bakalım ve öğrenmek istediğimizi doğru şekilde aratabilelim. İnternet dilinde de kullanılan “aramaya inanmak” bu aşamada çok önemli. Arayarak doğru bilgiye ulaşmanın her zaman sizin elinizde olduğunu unutmayın.

Her zaman söylediğimiz gibi zaman sizden yana olsun. Ancak bu kez hava durumunun da sizden yana olmasını dileriz.

Saat sektörünün en önemli konularından bir tanesini ele almak istiyoruz bu yazımızda: teşhir saat. Teşhir saat aslında ilk duyulduğunda kulağa kötü gelebilen bir kavram. Bunun nedeni diğer sektörlerde teşhir ürünlerin çok fazla zarar görebilmesi ve kullanıcıda mutsuzluk yaratabilmesi. Ancak size güzel bir haberimiz var: saat dünyasında teşhir konusu sizi üzmeyecek seviyede hassasiyete sahip.

Teşhir bölümde satılmakta olan saatler, vitrinde sergilendiği esnada herhangi bir yerinde kılcal/derin çizikler, kasa ve kordon renginde solma ya da tahrip ve kutuda hasar gibi bazılarında gözle görülür bazılarında ise gözle görülemeyecek şekilde çeşitli deformasyonlara uğramış olan ürünlerdir.

teşhir saat nedir

Teşhir Saat Alınır mı?

Teşhir saat almak için birden fazla motivasyon vardır. Bunlardan ilki çok istediğiniz bir saatin fiyatı olabilir. Çünkü normalde yüksek pahadaki bir saati teşhir ürünü olduğu sürece çok daha indirimli bir şekilde alabilirsiniz. Bunun nedeni teşhir ürünlerdeki detaylarda gizlidir. Bu nedenle aslında satın aldığınız teşhir saatler derin çizikler, deformasyonlara sahip değildir. Ancak yine de fiyatlarındaki indirim oranları oldukça yüksektir.

Bir diğer motivasyon ise koleksiyoner olabilirsiniz. Bir saat markasının pek çok modeline sahip olmak isteyebilirsiniz ancak bu modellerden bir tanesi piyasada artık bulunmayacak noktada olabilir. Bu aşamada teşhir saat alarak o saate kolayca sahip olmuş olursunuz.

Hangi Saatlerin Teşhiri Satın Alınabilir?

Akıllardaki bir diğer soru da budur. Hangi saatin teşhiri satın alınabilir. Bu sorunun cevabı tabii ki hepsi olacaktır. Çünkü önemli olan saatin markası ya da modeli değil teşhirde aldığı hasardır. Hasarı görünmeyecek kadar küçük olan ya da yalnızca kutusunda problem olan saatlerde marka tamamen önemsiz hale gelir. Bu yüzden dilerseniz bir Timberland dilerseniz de bir Bruno Söhnle gibi yüksek pahaya sahip saati teşhir ürünler arasından alabilirsiniz.

teşhir saat satın almak

Teşhir Saatlerdeki İndirim Oranları Nelerdir?

Teşhir saatlerdeki indirim oranları ürünün deformasyonuna ve markasına göre değişkenlik göstermektedir. Ancak bu indirim oranları %50 ile %90 arasında değişkenlik göstermektedir. Ersasaat.com.tr’de teşhir saatlerde %90’a kadar olan indirimlerle rahatça alışveriş yapabilir, aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadan saate sahip olabilirsiniz.

Teşhir Saatler Nerede Sergilenir?

Teşhir saatler, saat firmalarının mağazalarında sergilenir. Burada müşteriler tarafından denenir ve tekrar mağazadaki satış danışmanlarına teslim edilir. Bu aşamada bazen yaşanabilecek aksaklıklar ya da birden fazla takma, deneme işleminden sonra saatlerde minik problemler oluşabilir. Sergilenen saatler genellikle iyi bir şekilde korunsa, tozları sıklıkla alınsa ve koruma yöntemlerinde doğru bir şekilde korunsa da gün içinde onlarca kez aynı standa yerleştirilip çıkarıldığı için dahi bu hasarlar ortaya çıkabilir.

Casio Saat Dijital Modellerinde Teşhir Ürünler Var mıdır?

Teşhir Casio Saatler Hangileridir? Daha önce de bahsettiğimiz gibi her markanın teşhir ürününü bulmak mümkündür. Casio da bunlardan bir tanesi. Casio saat dijital modellerinde teşhir ürünü bulmak yine ersasaat.com.tr sitesinde mümkündür. Casio’nun pek çok serisinden, en sevdiğiniz modellerden birini teşhir ürünü olarak çok daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Bunlardan birkaçını sizinle paylaşmak isteriz. Örneğin Casio’nun yıllardır en çok sevilen serilerinden bir tanesi olan Baby-G serisinden bir saat almak istiyorsunuz. O halde mutlaka Casio teşhir saat kategorisine göz atmalısınız. Bu kategoride %70’in üzerinde indirimle pek çok Baby-G modelini bulabilirsiniz. 

Tabii ki Casio yalnızca Baby-G ile bilinmiyor. G-Shock ve Edifice serisinden de harika saatlere çok uygun fiyat ve indirimlerle ulaşabilirsiniz. Bildiğiniz gibi Edifice saat Casio’nun en prestijli saatlerinden biri olarak bilinir. Ona ayıracak bütçeniz çok daha kısıtlı ve belirliyse Casio EFR-557TR-1ADR modelini %50 indirimle alabilirsiniz. 

teşhir saat alınır mı

Teşhir Bulova Saatler de Dikkat Çekiyor

Bulova saatler hem fiyatları hem de tarzları ile pek çok saat severin hayallerinde yer alır. Özellikle klasik tarzı benimseyen, saatin çok fazla anlam ifade ettiğini bilen ve hatta bir statü göstergesi olarak saatini gururla sunanlar için en iyi markalardan biridir. Ve tabii ki Bulova saatlerin de teşhirleri vardır. Bulova’nın en klasik modellerinden biri olan Bulova 98B104 erkek kol saatini %70’in üzerinde indirimle alabilmek mümkün. İşte teşhir saatler tam olarak bunu sağlıyor. Dilediğiniz saati cebinize en uygun hali ile satın alabilmenize yardımcı oluyor. 

Teşhir Ürünü Akıllı Saat Alınır mı?

Tıpkı diğer saat türlerinde olduğu gibi teşhir ürünü akıllı saat alınıp alınmayacağı da akıllardaki bir diğer soru işaretidir. Söz konusu teknoloji olduğunda normalden biraz daha dikkatli davranmak gerekebilir. Çünkü bildiğiniz üzere teknolojik teşhir ürünlerinin yıpranma ihtimalleri çok daha yüksektir. Daha hassasiyet ve incelik isteyen teknolojik ürünlerde teşhir söz konusu olduğunda beklediğiniz performansı alamayabilirsiniz. Bu nedenle teşhir ürünü akıllı saat almak istiyorsanız nereden aldığınıza çok dikkat etmeli, kesinlikle garantisinin devam edip etmediğini öğrenmelisiniz. Aksi halde canınızın sıkılabileceği, tatsız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Karşınızda her zaman sizi dinleyecek, sorununuzu çözmek için çabalayacak, distribütörlük konusunda da Türkiye’nin önde gelen markalarından bir tanesi olacak bir marka ile süreci yönetmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Teşhir Ürünleri Ne Kadar Kullanılabilir?

Teşhir ürünleri daha önce de bahsettiğimiz gibi temelde küçük problemlere sahip olduğu için satın aldığınız teşhir saatinizi diğer saatler gibi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz. Tabii ki burada önemli olan saatinize nasıl baktığınızdır. Saatini doğru bir şekilde kullanıyor, yapmanız gereken bakımları yapıyor, onu doğru koşullar altında saklıyorsanız teşhir saatiniz de tıpkı diğer saatler gibi size çok uzun yıllar boyunca eşlik edecektir.

Ancak zaten teşhir olduğunu düşünerek, düşük performans bekleyerek ve o saate hak ettiği değeri vermeyerek kullanırsanız tıpkı diğer teşhir ürünlerinde olduğu gibi o saatin sizi yüz üstü bırakma ihtimali artacaktır. Bu nedenle saatinize her zaman gözünüz gibi bakmalı, onu da satın aldığınız diğer saatler gibi nazikçe kullanmalısınız.

Saat almak istediğinizde bütçenizi ayarlamanız ve buna göre hareket etmeniz gerekir ancak bu durum her zaman için böyle değildir. Eğer indirimli saat nasıl alınır, hangi sitelerden % kaç oranında indirim alınabilir bilirseniz bütçenizi sarsmadan hayalinizdeki saate kavuşabilirsiniz.

Bazı saatler fiyat açısından oldukça düşük olabilir bazı saatlerde ise bütçenizi biraz geçmeniz gerekebilir. Önemli olan hangi saate sahip olmak istediğinizdir. Ancak iyi bir saate her zaman için uygun fiyatla sahip olma ihtimaliniz de söz konusu. Tabii ki indirimli saat siteleri hangileridir bunu iyi bilirseniz.

indirimli saat

İndirimli Saat Siteleri ve En Güvenilirleri

İndirimli saat nasıl alınır sorunuza cevap olarak verilebilecek en iyi yanıt hangi siteden aldığınızdır. İndirimli saat siteleri, farklı marka ve modellerdeki saatleri daha uygun bir fiyatla alabilmenize yardımcı olmaktadır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken oldukça önemli bir konu söz konusu. Bu da saatin orijinal olup olmadığıdır.

Tahmin edebileceğiniz gibi indirim konusu bazen bir av, kapan meselesine dönüşebilir. Orijinal olmayan saatlerin yüksek indirimlerle satıldığını görebilirsiniz. Siz ürünün orijinal olup olmadığını bilmediğiniz için, o anda bu indirim oranı sizin için çok uygun görünebilir ve siz de satın almak istersiniz. Ancak satın aldığınızda karşınıza aslında orijinal olmayan bir saat de çıkabilir. Bu yüzden bizim önerimiz her zaman için güvendiğiniz bir web sitesini tercih etmeniz.

indirimli saat almak

İndirimli Saat Siteleri Konusunda Bir Klasik: ersasaat.com.tr

Ersa Saat, Casio dahil olmak üzere pek çok markanın Türkiye resmi distribütörüdür. Bu nedenle satın alacağınız indirimli saatlerin orijinallik garantisi verilir. Böylece bir saat aldığınızda hem hayal kırıklığı yaşamaz hem de almak istediğiniz saati %70’e varan indirimlerle alabilirsiniz.

Casio’nun öne çıkan serisi G-Shock’tan saatinizi seçebilir, Bulova’da hayranı olduğunu o saate kolaylıkla erişebilirsiniz. Burada önemli olan yalnızca saatinizi indirimli alabilmek değil aynı zamanda garanti kapsamında da bulunmasıdır. Ersa Saat’ten alacağınız saatler 2 yıl Ersa Saat garantisi ile sizlere sunulur.

Tabii ki de faydalar yalnızca burada bitmiyor. Saatinizin her zaman kontrol altında olduğunu ve onu bilen eller tarafından tamir edilebileceğini bilmek de indirim kadar önemli bir konu. Ersa Saat’in yetkili teknik ekipleri saatlerinize dair her zaman destek vermeye hazır olarak çalışmaktadır.

İndirimli saat siteleri arasında en üst sıralarda yer alan Ersa Saat’in aynı zamanda sizlere sunduğu bir diğer önemli özellik ise ücretsiz kargo ve vade farksız taksit imkanıdır. Saatinizi indirimli bir şekilde alırken kargoya herhangi bir ücret ödemez, kendi satın alma planınıza göre taksitlendirebilirsiniz.

Resmi distribütörü olması nedeniyle aynı zamanda ersasaat.com.tr’den alacağınız saatlerde iade ve değişim de müşteri memnuniyetinde en üst sırada yer alır. Saatinizi beğenmezseniz iade edebilir ya da değişim yaparak farklı bir saati alabilirsiniz.

Hep söylediğimiz gibi zaman sizden yana olsun.

Hayatımız bir zaman akışı üzerinde devam ediyor ve biz de durup hangi anda olduğumuzu öğrenmek için saate bakıyoruz. Peki her gün gördüğümüz bu zamansız icat ne zaman yapıldı? Yani saat ne zaman icat edildi?

Yazımıza başlamadan önce küçük bir detaya dikkat çekmek istiyoruz. Saat ne zaman icat edildi derken dahi zaman kelimesi kullanıyor, bu akıştaki yeri bulmaya çalışıyoruz. Bu akıştaki yeri bulmak için öncelikle 15. Yüzyıla doğru yol almamız gerekiyor. 17. Yüzyıla kadar ceplere girmeyecek olan saatler yaylı sistemle hazırlanıyordu. 1657 yılında saate balans yayı eklenmesi ile birlikte yepyeni bir dönem de başlamış oldu.

Saatteki hataların büyük bir oranda azalmasına yardımcı olan bu gelişmeden sonra ise saate yelkovanın da eklenmesi ile birlikte saatin yapısı bildiğimiz hale çok daha fazla yaklaştı. 1695 yılında Thomas Tompion tarafından silindirik eşafmanın icadı hemen ardındansa Robert Hooke’un saat üretmek için hazırladığı makine ile birlikte hızlı üretim de mümkün hale geldi.

Cep saatleri böylece çok daha fazla kullanılır hale gelmişti. Ancak diğer taraftan kol saatinin hayatımıza ilk girişi de oldukça eskiye dayanıyor. Robert Dudley tarafından İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’e hediye edilen saat daha çok bir takı saat gibi olsa da kol saatlerinin annesi olarak sayılabilir.

saat ne zaman icat edildi

Saatin İcadı ve Gelişimi

Saatin icadı ve gelişimi kullanışlılık ile çok büyük adımlar atmış oldu. İlk zamalarda kol saatleri kadınlar tarafından kullanılıyor, cep saatleri ile erkekler tarafından kullanılıyordu. 20. Yüzyılın başlarına kadar bu şekilde devam etti. 19. Yüzyılın sonlarında erkekler de artık kol saati kullanmaya başlamıştı ancak bu kol saatlerini kullananlar genellikle askerlerdi. 1885 yılında Anglo-Burma Savaşı’nda askerlerin kol saati kullandığı bilinmekte. Bu gelişmelerden sonra Mappin & Webb şirketi asker saatleri üreterek satmaya devam etti.

Saat dünyasında en eskilerden bir tanesi olan Rolex de 1900’lerde temellerini atmış bulunuyordu. Tüm gelişmeler kol saatinin artık önünde durulamayacak bir rüzgarı olduğunu da gösteriyordu. Quartz saatler 1969 yılında hayatımıza böylece girmiş oldu. Seiko ve Omega markaları quartz saat üreterek saat dünyasına yepyeni bir soluk da getirmiş oldu.

saati kim buldu

Günümüzde Saat

Saat markaları arttıkça ve saat teknolojisi de geliştikçe kullanıcıları düşünen, yalnızca askerler için değil herkes için üretilen bir aksesuar ve önemli bir parça haline gelen saat yalnızca işlevselliğin değil tasarımın da öne çıktığı bir hal almaya başladı. Seiko, Rolex gibi büyük markaların ışığında yine bu markalarla boy ölçüşecek ve hatta kendi kitlesini yaratacak Casio gibi markalar da ortaya çıkmaya başladı. Saatin icadı ve gelişimi kendi alanında onlarca başarılı markanın da ortaya çıkmasına yardımcı oldu.

Artık saatlerden beklentimiz çok daha yükselmiş durumda. Örneğin Casio Edifice Slim Line saatlerde olduğu gibi saatler yalnızca bir aksesuar ya da zamanı gösteren bir parça değil teknolojik birer deha haline geldi. Güneş enerjisi ile çalışan bu seride gün göstergesi, kronometre, son etap fark göstergesi, süre alarmı, yansıma yapmayan kaplamalı safir kristal ve 100 metreye kadar su geçirmezlik özellikleri mevcut. 

Akıllı telefonlarla da bağlantılı kurulabilen Casio Edifice Slim Line serisinde yaklaşık 300 dünya saati şehri, telefon bulucu ve hatta çalışma sesini açma kapatma özellikler de var. Askerlerin önemli bir parçası olmaktan çok daha fazlasına dönüşmüş ve kullananlar için adeta bir tutku haline gelmiş saatler teknolojik gelişmelerle birlikte gelecekte çok daha farklı formlarda bizlerle olacak.

Casio Edifice Slim Line serisinde yer alan Casio EFR-S567DC-1AVUDF modeli ve Casio EFR-S567D-1AVUDF modelini mutlaka inceleyin ve ardından aklınızdaki bir soruya daha cevap bulmuş olun: saat ne zaman icat edildi?  

Akıllı saat, kısa bir süredir hayatımızda olan bir saat türü. Özellikle gelişen teknoloji, taşınabilir teknolojik ürünler ve nesnelerin interneti gelişmeleri ile birlikte teknolojik saatler de hayatımızda daha fazla yer edinmeye başladı. Özellikle büyük teknoloji üreticilerinin bizlere sunduğu akıllı saatler zaman algımıza yepyeni bir boyut getirmeye devam ediyor. Peki akıllı saat nedir, nasıl kullanılır, ne işe yarar? Aklınızdan eğer bu sorular geçiyorsa bu yazımız tam size göre. Çünkü akıllı saat kavramını derinlemesine inceleyeceğiz.

akıllı saat nedir

Akıllı Saat Nedir, Akıllı Saatin Özellikleri Nelerdir?

Casio Pro Trek Saat akıllı saat, tıpkı diğer saatler gibi kola takılabilen ancak içerisinde özel bir yazılım ve işletim sistemi bulunan saatlerdir. Üreticisinin belirlediği özelliklerle birlikte temelde saati gösterme ve daha fazlasını yapma yeteneğine sahiptirler. Saati dijital olarak gösteren saatlerin ekranlarında analog saat gösterme ekranları da bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki dijital bir ekranda analog deneyimi de yaşayabilirsiniz. Ancak temelde sahip olduğunuz saatin küçük bir bilgisayar olduğunu da unutmamanız gerekmektedir. Akıllı saatlerin özellikleri daha önce de belirttiğimiz gibi üreticine göre değişmekle birlikte temelde şu özelliklere sahiptir:

- Saat ve tarih gösterme

- Mesaj, uygulama ve arama bildirimleri

- Telefon konuşması

- Nabız ve uyku ölçümleri

- Uyumlu interaktif uygulamaları açmak ve takip etmek

- Adım ve kalori ölçer gibi takipleri yapabilmek

- Çalar saat

- GPS

- Kulaklık ve müzik kontrolü
 

akıllı saat nasıl çalışır

Akıllı Saatler Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Tahmin edebileceğiniz üzere akıllı saatlerin tarihçesi çok da geçmişe gitmemekte. Bahsettiğimiz özelliklere sahip olan ilk akıllı saat 2012 yılında çıktı ve üretici firma Pebble’dı. Temel özelliklere sahip olan, siyah beyaz LCD ekran ile sunduğu, titreşim özelliğine sahip olan bu saat 1 milyon sattı. Bu noktadan sonra akıllı saat Samsung ve Apple’ın ilgi alanına da girmeye başladı. Art arda iki dev teknoloji üreticisi akıllı saat konusunda büyük adımlar attı. Dev reklam bütçeleri ve üretimlerle tüm dünyayı daha da yakından akıllı saatlerle tanıştırmış oldular.

En Akıllı Tercihlerden Bir Tanesi: Casio Pro Trek Akıllı Saat

Outdoor etkinlik ve spor tutkunları için özel olarak üretilmiş olan Casio Pro Trek WSD-F20 ile tanışın. Prp Trek serisi outdoor endüstrisine akıllı saati ile beklenen girişi yaptı. WSD-F20’nin rakiplerine kıyasla öne çıkan ürün özelliklerine geçmeden önce dış tasarımından biraz bahsedelim. Outdoor yaşamınız dışında normal hayatınızda da stilinize uygun olması için Indigo mavisi, siyah ve turuncu renk seçenekleri sunmakta. Bu renkler iş hayatının içinde ve dışında aktif yaşam stili olan insanlar için özel olarak seçildi. Çok donanımlı bir akıllı saate göre oldukça hafif ve daha uzun süre batarya ömrü özelliğinin yanı sıra erişilebilir fiyatı ile de teknolojiyi hayatınızın her anına taşıyor. İlk çıkan Pro Trek WSD-F20 modelinde olduğu gibi yine akıllı telefonunuzu elinize almanıza gerek kalmadan birçok aktiviteyi kolayca yapabilirsiniz.  Wear OS by Google desteği ile çalışan ürüne dilediğinizde etkinliğini arttırmak için uygulama yüklemeniz mümkün. En popüler outdoor ve spor aktivitelerine özel 9 farklı uygulamayı standart olarak barındırmakta. Fiziksel olarak güçlendirilmiş kasası, dahili GPS ve çevrimdışı kullanım için harita indirmeye izin veren bu saat ile akıllı saatinizi dilediğiniz yere götürebilirsiniz! Uzun süre dayanabilen pil teknolojisi sayesinde 2 gün boyunca üst düzey verimle çalışıyor, 50 metreye kadar da suya dayanıklı olma özelliği taşıyor.

Saat camı nedir, çeşitleri nelerdir, bu çeşitlere dair özellikler nasıl ayrışır? Bu soruların cevaplarını öğrendiğinizde seçeceğiniz saati çok daha yakından tanıyor olacaksınız. Saate dair öğrenilmesi gereken en temel konuları öğrendikten sonra - ki bunlar mekanik saat nedir, quartz saat nedir ve mekanik ve quartz saat arasındaki farklar nedir gibi konulardır – artık saatin en önemli parçalarından bir tanesini öğrenmenin tam zamanı.

saat camı çeşitleri

Saat Camı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Saat camı, saatlerin kasasının üstünde bulunan, hemen altında dijital ya da analog saat göstergelerinin bulunduğu şeffaf bir üst kapaktır. Bu şeffaf kapak hem saatin iç parçalarını korur hem de aynı zamanda göstergelerin mükemmel bir şekilde görünmesini sağlar. Saat camları temelde 5’e ayrılır. Mineral saat camı, safir saat camı, kristal saat camı, mika saat camı ve yansımasız antirefle saat camı. Kullandığınız saatin camını bilmek size aynı zamanda onu nasıl koruyabileceğinizin bilgisini de vermiş olur.

Mineral Saat Camı

Timberland Saat[/caption] Mineral saat camıysa oldukça sert bir yapıya sahiptir. Temperleme işlemi ile sertleştirilir, kırılma ve çizilmeye karşı diğer camlara göre dayanıklı bir hale getirilir. Bu dayanıklılığı onu tabii ki çizilmez yapmaz ancak çizilmeye dayanıklı olduğu da söylenilebilir. Mineral cama yandan bakıldığında açık yeşil bir renkte olduğu görülür. Yansıması yüksek olan bu cam türü tozlanmaması ve kiri üzerinde tutmaması açısından temizliğe oldukça uygun bir camdır. Şeffaflığını yitirmeyecek olan bu cam kimyasal maddelere karşı da dayanıklıdır ancak yüksek aşındırma gücü olan hiçbir madde ile bir araya getirilmemelidir. Saat sektöründe safir camın muadili olarak kullanılır. Mineral camlı Timberland saatleri incelemek için: Timberland Mineral Camlı Saatler

Safir Saat Camı

Safir saat camı, mineral saatte olduğu gibi dayanıklı olarak bilinen bir camdır. Çiziklere ve kırılmalara karşı oldukça sağlam durabilen bu camı çizebilen en bilinen cisim elmastır. Safir saat camının bu kadar güçlü olmasının nedeni suni sentetik safirden yapılması ve 9 MOH’luk bir sertliğe sahip olmasıdır. Bu sertlik derecesi onu diğer camlara göre oldukça dayanıklı kılar. Safir camlı erkek saatleri incelemek için: Safir Camlı Erkek Saatler

saat camı çeşitleri nedir

Kristal Saat Camı

Kristal saat camı, safir ve mineral saat camının aksine daha hassas ve üretimi daha zor bir camdır. Yapısında %80’den fazla kurşun oksit bulunduran bu camın en büyük özelliklerinden bir tanesi kolay işlenebilmesi, ışığı doğru bir şekilde yansıtması ve yaymasıdır. Üretimi daha zor bir cam olması nedeniyle maliyetli bir cam olarak da bilinir. Bu nedenle zamanla kurşun oksit içermeyen kristal camlar da üretilmiştir. Şeffaflık ve berraklık konusunda diğer camlardan daha öne çıkar. Mineral camda yandan baktığımızda gördüğümüz yeşilliği bu camda görmek imkansızdır çünkü tamamen şeffaf bir yapıya sahiptir. Gerçek cam hissini bir üst seviyeye çıkaran bu camlar maalesef ki kolay çizilir.

Mika (Organik) Saat Camı

Casio Edifice Saat[/caption] Bir tür demir oksit olan mika, kolay dilimlenebilen bir silikat grubuna verilen addır. Isıya karşı çok dayanıklı olan bu mineral sahip olduğu özellikler nedeniyle mutfak ısıtıcılarında ya da sobalarda da kullanılabilir. Yalıtkanlık seviyesi oldukça yüksek olan mikalar kondansatörlerde de kullanmasıyla bilinir. Organik cam olarak da bilinen mika camı aslında gün içinde onlarca kez görürüz çünkü arabaların camlarında da bulunur. Kırılır ama parçalanmaz olduğu için güvenli bir cam alternatifi olarak da bilinmektedir. Organik camlı Casio saatleri incelemek için: Casio Organik Camlı Saatler

Yansımaz Antirefle Saat Camı

Saatlerde yaşanabilen en temel sorunlardan bir tanesinin önüne geçmek amacıyla kullanılan camlardandır. Yansıtmama özelliğine sahip olduğu için özellikle dijital saatlerde hiç cam yokmuş hissini yaratması için magnezyum florür ile kaplanır. Böylece güneş ışınların geliş açısı ne olursa olsun saat mükemmel bir şekilde görünür.

Saat Camı Bakımı

Saatinizin camını çiziksiz ve hasarsız bir şekilde uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız günlük ve haftalık saat camı bakımı yapabilirsiniz. Günlük yapabileceğiniz bakım akşam eve geldiğinizde ya da yatmadan önce saatinizi çıkarıp ona özel olan kutusuna camını silerek yerleştirmek olacaktır. Silme işlemini yaparken tüy bırakmayan ve çizmeyen bir bezle gerçekleştirmeniz gerekecektir. Gözlük silme bezlerinin en hassas ve yumuşak olanlarından bir tanesini saat silme beziniz olarak belirleyebilirsiniz. Eğer saatinizin camında çizik varsa çiziğin seviyesine göre profesyonel yardım almanız gerekmektedir. Derin bir çizik ile hafif bir çiziğin giderilmesi işlemleri tamamen birbirinden farklı olacaktır. Saatinizi temizlerken hiçbir zaman için ağartıcı maddeler kullanmamanız gerektiğini de ekleyerek yazımızı sonlandırabiliriz. KaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydet

Aslında analog saat bizim için çok tanıdık bir saat. Küçüklüğümüze güzel bir dönüş yapalım ve hemen hatırlayalım: İlkokuldayken hatta daha öncesinde annemiz babamızın bize öğrettiği saat analog saat okumadır. Yani analog saatleri aslında çok yakından ve çok eskiden beri tanıyoruz. Özellikle ilk bakışta okunması zor olduğu söylenen, “geçe”, “kala” gibi saat okuma terimlerinde kısa süreliğine duraksama yaratan bir saattir. Saatin görünümü dijital bir görünüme sahip olmaması nedeniyle analog adını alır. Kadranda sayılar, akrep ya da yelkovan vardır. Analog saat teriminin çıkış amacı dijital göstergeli saatlerden ayırabilmek adınadır. Yani eskiden analog saatler doğrudan “saat” olarak adlandırılırken dijital göstergeli saatlerin hayatımıza girmesiyle birlikte isimleri analog saat olarak değişmiştir.

analog saat nedir

Mekanik ya da Quartz Saat Fark Etmez: Göstergeler Her Şeyi Anlatır

Saatin çalışma mekanizması ister mekanik ister quartz olsun, ister pille çalışsın ya da el ile kurulsun eğer saat göstergesi akrep yelkovan ve sayı üçlüsü ile veriliyorsa bu saate üçlü diyebiliriz. Yani analog saatler arkasındaki teknolojiden bağımsız olarak incelenir. Bu nedenle quartz bir saatin analog görünümde olması oldukça mümkündür. Aynı şekilde dijital arayüze de sahip olabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken ince bir detay vardır. Dijital saat söylemi genellikle göstergenin dijital, LCD olup olmadığına değil arkasındaki teknoloji ile bütünleşmiş durumdadır. Bu nedenle bir saat alırken “Dijital saat almak istiyorum” dediğinizde size çalışma mekanizması olarak dijital olarak bir saat gösterilecektir. Pierre Cardin analog saatleri incelemek için tıklayınız.

analog saat nasıl çalışır

Analog Saat Nasıl Okunur?

Daha önce de söylediğimiz gibi analog saatlerin okunmasının genellikle zor olduğu söylenir. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi saati gördüğünüz gibi söylemiyor oluşunuzdur. Akrepte gördüğünüz saatleri tam olarak okurken yelkovanda sayılar 5 üzeri şeklinde okunur. Analog saatleri daha kolay okuyabilmek için 3, 6, 9 ve 12 sayılarından yola çıkabilirsiniz. Akrebin gösterdiği sayı saatiniz olacaktır. Yelkovanın gösterdiği sayılar ise dakikalarınız. Yelkovanın yerleşimleri ve dakika karşılıkları şöyledir:

- 1’in üzerindeyse 5 geçiyor

- 2’nin üzerindeyse 10 geçiyor

- 3’ün üzerindeyse 15 (çeyrek) geçiyor

- 4’ün üzerindeyse 20 geçiyor

- 5’in üzerindeyse 25 geçiyor

- 6’nın üzerindeyse buçuk

- 7’nin üzerindeyse 25 var

- 8’in üzerindeyse 20 var

- 9’un üzerindeyse 15 (çeyrek) var

- 10’un üzerindeyse 10 var

- 11’in üzerindeyse 5 var

Bu okuma ile aradaki sayıları da kolaylıkla çözebilirsiniz. Buçuktan sonra söylem “geçiyor”dan “kala” ya da “var”a dönüşecektir.

Sofistike şıklığı, parlaklığı ve sert dış yüzeyi ile metal saat kordonu en çok tercih edilen kordon modellerinden. Peki ya bakımı? Metal sert bir materyal olsa da bakım gerektirir. Bunun için saatinizi ayda bir servise götürmenize gerek yok, metal saat kordonu parlatma işlemi düzenli olarak evde yapabileceğiniz bir işlem! Metal saat kordonunun parlak görüntüsü zaman içinde azalabilir, araları toz ve kirle dolabilir. Su geçirmez bir saat olsa bile sürekli kolunuzda olduğu için ter ve nemden etkilenir. Bu yüzden saatinizi sık sık temizlemeniz ve metal saal kordonu parlatma işlemini düzenli olarak yapmanız gerekir.

metal kordon parlatma

Metal Saat Kordonu Parlatma ve Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Saatiniz suya dayanıklı bir saatse suyun altında yıkayıp gözlük bezi gibi yumuşak bir kumaş parçasıyla nazikçe silebilirsiniz. Saatinizle duşa, havuza veya denize giriyorsanız saatinizin kimyasallardan ve tuzdan etkilenmemesi için metal saat kordonu parlatma işlemini normalden daha sık yapmalısınız. Örneğin Casio Edifice EFR-561DB serisi 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip, derindeniz dalışlarına dahi elverişli bir saat. Girintili çıkıntılı bir metal kordonu olan bu Casio saatin tuzdan etkilenmemesi ve çizilmemesi için denizden ve havuzdan sonra mutlaka yıkanması gerekir.

Saatiniz su geçirmez değilse kadranına su sıçramamasına dikkat edin, kordonunu çıkarabiliyorsanız çıkarın. Böylece daha küçük boşluklara erişebilir, daha derin bir temizlik yapabilirsiniz.

Yumuşak bir kumaş parçasıyla kordonun üzerindeki toz ve kirleri alın. Ardından bulaşık sabunu koyduğunuz ılık bir suya saatinizin kordonunu batırın. Bulaşık sabunu kordonda kalan kiri ve yağı söker. Kordonu suyun içinde tutarak yumuşak kıllı temiz bir diş fırçasıyla hafifçe temizleyin. Yüzeyinde çizikler oluşmaması için çok bastırmamaya dikkat edin.

Sabunlu sudan çıkarıp ılık suyla yıkayın, ardından yine yumuşak bir bezle veya saç kurutuma makinesinin soğuk ayarıyla kurumasını sağlayın. Metal saat kordonu parlatma işlemi için yine yumuşak bir bezin üzerine sprey cam temizleyici sıkarak kadranı ve kordonu silin.

çelik kordon parlatma

Saat Kordonu Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Saatinizi her gün takıyorsanız ayda bir saat kordonu temizliği yapmanız gerekir. Titiz saat koleksiyonerleri her gün yatmadan önce saatini çıkarıp temizler. Siz de bunu bir alışkanlık haline getirip her akşam saatinizi çıkardığınızda hızlı bir temizlik yaparsanız saatinizin ömrü uzayacaktır.

Özellikle altın rengi detayları olan bayan saatlerinde parlaklık özelliğinin uzun yıllar sürmesi için sık bakım yapmak oldukça önemli. Pierre Cardin 902682F2 oldukça parlak, ince detayları olan bir saat. Ancak bu tip bayan saatleri gün boyunca kolunuzda kaldığı için uzun vadede kolunuzdaki nemden, parfümünüzden veya vücut losyonunuzdan etkilenebilir. Bu tip materyalleri küçük bir bezle de olsa düzenli olarak temizlerseniz aylık temizliğinizi yapmanız da kolaylaştıracaktır.

Kendi yaptığınız temizlik dışında yılda bir, saatinizi bir servise götürüp profesyonel saat ve saat kordonu temizliği yaptırmanız da saatinizin ömrünü uzatır. Saat ustaları sizin evde yaptığınız temizlikte ulaşamayacağınız noktalara ulaşır, çizikleri alarak saatinizi parlatır.

Saat camları üretildiği maddeye göre dayanıklılık seviyesi değişen ve çiziklere karşı koruması farklılaşabilen camlardır. Bu nedenle saat tercihinizi yaparken mineral cam gibi dayanıklı camlı saatleri tercih etmeniz önerimizdir. Ancak organik cam gibi hassas bir cama sahip saatiniz varsa saat camı parlatma gerekli hale gelebilir.

Organik saat camları çizilmeye karşı hassas camlardır. Küçük darbeler dahi saatinizin camının çizilmesine neden olabilir. İlk olarak yapmanız gereken şey saatinizi korumak ve ona gözünüz gibi bakmak olacaktır. Örneğin organik cama sahip bir saatiniz varsa daha özel günlerde tercih etmek, daha korunaklı bir kap ya da kılıfta bekletmek onun çizilmesine engel olacak en temel yöntemlerden birkaçı olabilir.

Ancak maalesef ki kötü şeyler de yaşanabilir. Yani saatinizin camı silinebilir. İşte o noktada saatinizi güvenebileceğiniz bir yetkili servise bırakmanız gerekir. Çünkü saatler bildiğiniz gibi hassas ve bir o kadar da değerli aksesuarlardır. Eğer bu konuda bilgisi olmayan birisine teslim ederseniz saatinizin zarar görmesine neden olabilir, camlarındaki çiziklerden kurtulmadan geri alabilirsiniz. Her zaman dikkatli olmanız gereken en önemli konu yetkili servislerde bu işlemi gerçekleştirmenizdir.

saat camı parlatma

Peki saat camı parlatma işlemini kim yapmalıdır?

Belirttiğimiz gibi yetkili servislerde bu işlemi yapmak garanti kapsamı içinde kalacağı için önemlidir. Ersa Saat, bünyesinde barınan markaların resmi Türkiye distribütörü olduğu ve geniş yetkili servis ağına sahip olduğu için ersasaat.com.tr’de yer alan Yetkili Teknik Servisler sayfasını ziyaret etmeli, size en yakın teknik servisi tercih ederek bu işlemi yaptırmalısınız. 

İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da bulunan yetkili teknik servisler saatiniz ile ilgili tüm sorulara yanıt verecek ve en doğru şekilde işlemleri gerçekleştirecektir.

saat bakımı nasıl

Metal saat nasıl parlatılır?

Metal saat parlatma teknik servislerde sıklıkla yapılan bir diğer işlemdir. Metal saatler düzenli bir şekilde bakılmadığı, uygun koşullarda takılmadığı ve saklanmadığı durumlarda kararma ve renk değiştirme gibi problemlerle karşımıza çıkabilir. Bunları engellemek için öncelikle saatinize iyi baktığınızı bilmeniz gerekir.

Saate iyi bakmak demek ise su ve diğer sıvılarla temasından kaçınmak, bu sıvılarla temasından sonra iyi bir şekilde temizlemek, akşamları saatinizi çıkararak kendi kutusunda saklamak, sıklıkla kayış ve gövdesi arasındaki bağlantıları temizlemek demektir. Bu işlemleri düzenli yaparak saatinize çok daha uzun bir yaşama ömrü sunabilirsiniz. Ancak ben bunlarla uğraşmak istemiyorum, benim saatim her zaman aldığım ilk günkü gibi olmalı diyorsanız saat tercihinizi dayanıklılık konusunda çığır açmış Casio Edifice saatlerden yana kullanabilirsiniz.

Casio Edifice ECB-900DB-1ADR modeli çelik kasa ve kayışı ile birlikte uzun yıllar boyunca en iyi performansla birlikte yanınızda olacaktır. Casio Edifice serisinin bir diğer özelliği ise mineral camları ile ekstra güçlü olmasıdır. Bahsettiğimiz organik camların aksine mineral camlar çok daha dayanıklı, çizilmelere karşı da oldukça sağlamdır. 

Bir diğer Casio Edifice önerimiz ise Casio Edifice EQS-900DB-1AVUDF’tir. Tıpkı bir önceki saatte olduğu gibi bu modelde de çelik kayış ve gövde öne çıkmakta. Yine mineral cam tipi çizilmelere ve darbelere dayanıklı bir yapı sunuyor.

Hızlı bir şekilde toparlarsak saat camı parlatma ya da metal saat parlatma konusunda destek almak istiyorsanız öncelikle yetkili servislerle iletişime geçmelisiniz. Böyle bir probleme asla sahip olmak istemiyorsanız da Casio Edifice serisini tercih edebilirsiniz.

Zaman sizden yana olsun.

Çok sevdiğimiz, asla yanımızdan ayırmak istemediğimiz saatlerimizde bazen minik problemler yaşayabiliriz. Bunlardan bir tanesi de saat buğulanmasıdır. Saat buğulanması özellikle yaz aylarında sıklıkla görülebilir. Çünkü en temelde ani sıcaklık değişiminden ortaya çıkar.

Gelin şimdi birlikte saat buğulanması ve çözümleri konusuna biraz daha detaylı yaklaşalım. Böylece yaz aylarını çok daha rahat, saatimizi de koruyarak geçirelim.

saat buğulanması

Saat buhar yaptı ama nasıl yaptı?

Saatinizin buhar ya da bir başka deyişle buğu yapmasının birden fazla sebebi olabilir. Bunlardan ilki az önce bahsettiğimiz gibi ani sıcaklık değişimleri olacaktır. Bu değişimler zorlu hava koşullarında ortaya çıkabilir ya da yazın olabilir. Örneğin uzunca bir süre güneşlendikten sonra hızlı bir şekilde soğuk suların içine kendinizi bırakırsanız saatinizin su geçirmezlik özelliği olmasına rağmen bu buharı görmeniz mümkün olabilir.

Saatte buğu probleminin bir diğer nedeni ise saatinizin su ile temasa uygun olmaması olabilir. Denize girip çıktığınızda ve hatta elinizi yıkadığınızda bazen saatinizde buğu görebilirsiniz. Elinizi yıkarken saatinizde buğu görüyorsanız saatinizin suya dayanıklı olmadığını görmüş olursunuz. Tabii ki bir de artık o saati teknik servise götürmeniz gerektiğini.

Bahsettiğimiz denize girip çıkma durumu ise daha çok dalma, basınç değişiminin ortaya çıktığı zamanlarda gerçekleşir. Bu da saatinizin kaç atmosfere kadar suya dayanıklı olup olmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir.

Saat buğulanması çözümleri nelerdir?

Problemi bildiğimize göre artık çözüme geçebiliriz. Her ne kadar çok zor görünse de saat buğulanmasında ilk müdahaleyi biz gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bir çözüm alamıyorsak ve saatimizle bu problemi tekrar tekrar yaşıyorsak işte o zaman yetkili servise götürmemiz gerektiğini anlarız.

İlk kuralımız saatinizi asla ıslak bir şekilde bırakmamanız. Eğer saatinizin içinde buğu varsa o saatin kuru olduğundan emin olmalı, yumuşak bir bez yardımıyla her kısmını silin. Saatinizi açmakta herhangi bir beis görmüyorsanız minik tornavida yardımı ile saatinizin arka kapağını açabilir, fön makinesinin ılık ayarında saatinizin içine doğru tutabilirsiniz.

Ancak burada çok önemli bir noktayı asla unutmamalısınız: saatinizi açmak garanti kapsamından çıkmasına neden olacaktır. Bu yüzden yaşadığınız tekrarlı problemlerde profesyonel birisinden destek almak en doğru tercih olacaktır.

saat buğulanması için çözümler

Timberland ile kim korkar buğudan!

Timberland erkek saati bu konuda en büyük destekçilerinizden birisi olacak. Çünkü zor şartlara uygun hazırlanmış mekanizması ve su geçirmezlik konusunda iddialı modelleri ile saat buhar yaptı, şimdi ne yapacağım diye düşünmenize gerek kalmayacak.  

Su geçirmezlikte iddialı model denildiğinde Timberland TBL.15423JS/03 modeli aklınıza gelmeli. Çünkü 100 ATM’ye kadar su geçirmezlik, mineral cam tipi, çelik kasası ile birlikte adeta yenilmez liginin kurucusu diyebiliriz. Mavinin ve turuncunun en güzel tonlarının bir araya geldiği bu saat aynı zamanda kendi segmentinde oldukça uygun bir fiyata sahip olması ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Bu noktadan sonra size de bir Timberland almak kalıyor.

Ersasaat.com.tr Timberland’ın resmi Türkiye distribütörü olarak sizlere %100 orijinal, 2 yıl garantili saatleri sunuyor. Her zaman dediğimiz gibi, zaman sizden yana olsun! 

İster saatinizle uyuyun ister sadece özel günlerde takın, saatiniz kirleniyor. Bu da demek oluyor ki düzenli aralıklarla temizlemeniz gerekiyor. Peki saat kayışı nasıl temizlenir? Saat kayışı temizleme yöntemleri kayışın materyaline göre değişiyor. Örneğin silikon bir kayışla deri bir kayışı aynı şekilde temizleyemezsiniz. Ancak saatinizin ömrü uzasın ve ilk günkü gibi görünsün istiyorsanız ikisini de ayda bir temizlemelisiniz.

Ayda bir temizlemeye üşenirim diyorsanız ellerinize bu kadar yakın olan bir aksesuarın nelere maruz kaldığını bir düşünün. Terliyorsunuz, iş yapıyorsunuz veya bilgisayar kullanıyorsunuz, saatiniz sürekli olarak çeşitli yüzeylerle temas ediyor ve saatinizin kayışında çok fazla toz, ter ve deri partikülü birikiyor. Bu yüzden titiz saat meraklıları saatini her gece temizliyor, siz de en azından ayda bir temizleyebilirsiniz :)

saat kayışı nasıl temizlenir

Çelik saat kayışı nasıl temizlenir?

Çelik kayışlı saat deyince aklımıza gelen ilk markalardan olan Casio ECB-800DB-1ADR modeli en sevilen modellerden. Sofistike ışıltısı ve dayanıklılığı ile göz dolduran bir saat olsa da çelik, temizlenirken hassasiyet gösterilmesi gereken bir malzeme. Çünkü saat kayışlarının parlak görüntüsü zaman içinde azalabilir ve kayışın arasındaki boşluklar kirle dolmaya başlayabilir.

Çelik saat kayışı temizleme işine bir kasenin içine ılık su ve bulaşık deterjanı koyarak başlayın. Saatiniz su geçirmez bir saatse suyun içine atıp beş dakika bekletin. Bulaşık deterjanı kirleri çıkarmak için üretildiğinden saat kayışındaki yağ ve kiri de kolayca sökecektir. Beş dakika sonra saatinizi çıkarıp ılık suda durulayın, ardından bir kumaş parçasıyla kurulayın. Saatiniz suya dayanıklı değilse aynı işlemi sadece saatin kayışını suya sokarak ve kadranına su gelmemesine dikkat ederek temizleyebilirsiniz.

saat kordonu nasıl temizlenir

Deri saat kayışı nasıl temizlenir?

Deri kayış uzun yıllardır tercih edilen klasik bir kayış modeli olsa da son yıllarda spor modellerde de deri kayış kullanılıyor. Casio EQS-900CL-1AVUDF gibi modeller yüzeyi parlak olduğu için çok daha kolay temizlenen deri kayışlardan. Ancak yine de havalanması için gece yatarken çıkarmanız saatinizin ömrünü uzatacaktır. Bunun dışında saatinizi sık sık doğrudan güneş almayan açık bir pencere veya bir fanın önüne koyarak havalandırabilirsiniz.

Deri saat kayışı temizleme yöntemlerinden bir diğeri ise kayışı nemli bezle silmek. Yıpranmaması için kesinlikle doğrudan suya maruz bırakmayın, nemli bir bezle kayışı nazikçe silin. Çok bastırmamaya dikkat edin ve saatinizin tamamını silmeden önce küçük bir köşesinde deneme yapın.

Silikon saat kayışı nasıl temizlenir?

Silikon saat kayışı temizleme, diğer kayışları temizlemekle karşılaştırınca en kolay iş! Ancak yine de ayda bir temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Silikon daha çok spor modellerde kullanılan bir malzeme olsa da Casio EQB-800BR-1ADR modeli silikon kayışlı şık saatlerden. Bu tip girintili çıkıntılı kayışları ıslak bir kulak çubuğu kullanarak temizleyebilir, ilk günkü görünümünü uzun süre koruyabilirsiniz.

İkinci bir yöntem olarak; saatiniz su geçirmiyorsa yine bir kaba ılık su ve antibakteriyel sabun veya bulaşık deterjanı ekleyin, saatinizi içine koyun. Beş dakika sonra çıkarıp durulayarak yumuşak bir bezle kurulayın. Su geçirmez değilse yine sadece kayışlarını suya sokmaya dikkat edin.

Saatinizde daha derin kirler varsa aseton gibi kimyasal malzemelerle temizlemeye çalışmayın. Bunun yerine ıslak bir bezin üzerine biraz karbonat serperek temizleyebilirsiniz.

Saat almak kıyafet almaya benzemiyor. Doğru saat seçimi için tavsiyeler almadan dünyadaki binlerce farklı saat tipinden birini seçmek çok zor. Saatinizi her an kolunuzda görecek, yıllar boyu birlikte olacak ve zamanınızı onunla ölçeceksiniz. Bunun için kendinize doğru soruları sormanız ve iyi araştırma yapmanız gerekiyor. Merak etmeyin, şimdi bunu birlikte yapacağız!

Saat nasıl seçilir?

Önce ne tür bir saat istediğinize karar verin! Saat nasıl seçilir veya neye göre karar vereceğim bilemiyorum, ben zaten çok kararsızım diyorsanız kendinize şunları sorun: Takım elbiseyle veya sadece özel günlerde takacağınız lüks, gösterişli ve albenili bir saat mi, günlük kullanabileceğiniz bir saat mi istiyorsunuz? Belki her ikisi de? Bu soruların cevaplarını vererek seçeneklerin üçte birini elemiş olacaksınız aslında.

doğru saat seçimi

Bir fiyat aralığı belirleyin

Doğru saat seçimi için tavsiyeler alırken karar vermeniz gereken şeylerden biri de saate ne kadar para ayırmak istediğiniz aslında. İlk maddenin cevabını verdikten sonra ne kadar para ayıracağınızı düşünmek de daha kolay olacak. Bunun için kendinize bir alt ve üst sınır belirleyin.

Belirleyeceğiniz sınırlar saati nereden alacağınıza dair size fikir verecek. Yüz bin liralık bir saati online almak istemeyebilirsiniz ama on bin liralık bir saati online’dan altı bin liraya alabilirsiniz.

Sevdiğiniz materyalleri, renkleri ve tasarımı belirleyin

Özellikleri neler olursa olsun, sürekli takacağınız bir saatin kıyafetlerinize uyması gerekiyor. Kıyafetlerinizi gözden geçirin ve buna göre saatinizde hangi materyallerin olacağına karar verin. Eskiden saatlerde en çok kullanılan materyal deriyken artık çelik, silikon, altın, gümüş gibi pek çok farklı seçenek var. Örneğin silikon kayışlı spor bir saat arıyorsanız Casio G-Shock GA-700BR aradığınız gibi bir model olabilir.

Kıyafetlerinizi gözden geçirmenizi istememizin sebeplerinden biri de renk uyumuydu elbette. Siyah renklerde kullanım çeşitliliği giyinirken çok işinizi kolaylaştıracak. Kahverengi bir saat aldığınızda kemerinizin veya ayakkabınızın da kahverengi olması gerekebilir ama siyah sizi asla zor durumda bırakmaz. Siyah renklerde kullanım çeşitliliği olduğu su götürmez bir gerçek çünkü çok şık bir saat olsa bile spor/günlük bir kıyafet giydiğinizde hiç sırıtmaz, şık bir yere gittiğinizde de çok günlük kaçmaz ve her renkle uydurabilirsiniz.

Son olarak kadran şekline karar verin. Bu birazda saat modellerine baktıkça kafanızda oturacak bir şey ancak klasik yuvarlak kadranlardan sıkıldıysanız köşeli veya oval modelleri deneyebilir, Casio GW-B5600’ü inceleyebilirsiniz.

doğru saat nasıl seçilir

Dayanıklılık aradığınız ilk şey olsun

Doğru saat seçimi için tavsiyeler istiyorsanız istediğiniz saatin özelliklerine karar vermeden önce dayanıklılık aradığınız ilk şey olsun. Saatinizle kuracağınız bağ herhangi bir eşyanızla kuracağınız bağdan çok farklı olacak. Bunun için G-Shock gibi dayanıklıkla özdeşleşmiş markalar tercih edebilirsiniz. Çok özellikli ve dayanıklı bir saat arıyorsanız darbelere dayanıklılık denince akla gelen Casio G-Shock GWN-1000 serisine bir göz atın. 200 atm su geçirmez olan bu saatin altimetre, barometrik basınç, gel-git göstergesi, rakım ölçüm gibi her saatte bulunmayan özellikleri var.

Özelliklerine göre karşılaştırma yapın

Doğru saat seçimi için tavsiyeler alabilirsiniz ama bir saatte hangi özellikleri aradığınız tamamen sizin karar vereceğiniz bir şey. Saatiniz sadece saati mi göstersin yoksa termometre, gel git göstergesi, gel git göstergesi gibi özellikler de arıyor musunuz? Kalp ritminizi, olduğunuz yerin rakımını, barometrik basıncı da ölçebilmeli mi? Tüm bunlar yaşam tarzınıza, karakterinize bağlı olarak vereceğiniz kararlar. Bu kararları verdikten sonra farklı sitelerden araştırma yapın ve beğendiklerinizi bir köşeye ayırın. Son olarak tüm bu seçenekleri yan yana koyun ve yukarıda saydığımız maddeleri de göz önünde bulundurarak kararınızı verin. Güle güle kullanın!

“Saat sağa mı takılır yoksa sola mı?” pek çok kişinin aklına gelen sorulardan bir tanesidir. Özellikle kişinin sağlak ya da solak oluşuna göre değişebilecek bir cevap gibi görünür gözümüze. Peki gerçekten saat hangi kola takılmalıdır? Saatin hangi kola takılması gerektiğini öğrenmeden önce bildiğimiz haliyle saatin neden sola takıldığını öğrenelim.

Kol Saati Hangi Kola Takılır

Saat Neden Sola Takılır? Ne Zaman Sola Takılmaya Başlanmıştır?

Kol saatlerinin hayatımıza girmesi çok öncelere dayanmaz. İlk kol saati Avrupa’da 1868 yılında yapılır ve 1880 yılında Alman denizcilere kullandırılmaya başlanır. Modern anlamda bildiğimiz saatin hayata geçirilmesi ise 1876 yılına dayanır. Bu yıldan sonra kol saatleri ordu mensupları arasında kullanılmaya başlanmıştır ancak burada hikayeyi farklı bir yöne götürecek detay vermemiz gerekir. Kol saatleri yaygın bir şekilde kullanılmadığı için o dönemde cep saatleri dediğimiz köstekli saatler sıklıkla kullanılmaktaydı. Köstekli saatler hem özel yapılmış hem de çok hassas olabildikleri için kıyafetlerde onlara özel bir yer hazırlanmakta ve saatler burada korunmaktaydı. Savaş dönemlerinde cep saatlerinin kullanımı zor olduğu için kol saatlerine doğru yönelimler başladı. Bu yönelim sırasında askerlerin en rahat şekilde saati hızlıca görmesi ve saatinin zarar görmemesi adına sol kollarını tercih ettiler. Çünkü tuttukları silah sağda iken hem hareketlerini kısıtlamaması hem de zarar görmemesi gerekiyordu.

Pierre Cardin saat bu nedenle saat ilk olarak sol kolda yerini aldı. Ardından bu bir gelenek olarak askerlerden çıkıp sivil halka da yayıldı. Saatin gelişmesi, daha ulaşılabilir hale gelmesi ile birlikte bir gelenek de aynı şekilde yayılmaya devam etti ve saatin sol kola takılacağı kanısı yayıldı. Buna aslında nefes almak gibi diyebiliriz. Saat hangi kola takılır diye sorulduğunda aklımıza ilk olarak sol kol gelmesinin nedeni bir nevi motor öğrenimimizdir. Kol saati imajı her zaman için zihnimizde ilk olarak sol kolda ortaya çıkar. Aynı zamanda toplumun büyük bir çoğunluğunun da sağlak olduğu düşünüldüğünde saati sağa takmak günlük iş akışında da engelleyebilir hale gelebilir. Bu yüzden saat sağa mı takılır sola mı sorusu bir kez daha akıllara gelir.

Kol Saati Hangi Kola Takılır

Saati Sağa Takmak Yanlış mıdır?

Peki saat bu kadar yoğun bir şekilde sol kolda kullanılıyorken sağ kola takmak yanlış mıdır? Tabii ki buna yanlış diyemeyiz. Özellikle solak olanlar için saatlerini sağa takmak en doğru alternatiflerden bir tanesi olur. Çünkü tıpkı sağlaklarda olduğu gibi günlük iş akışını bölmeyecek, hızlıca zarar görmeyecek ve rahatça kullanabileceğiniz bir kolunuzu seçiyor olmak tamamen sizin tercihiniz olacaktır. Sağlak olduğu halde saatini sağ koluna takanların olduğunu da hatırlayalım. Bunu tamamen kişisel bir tercih olarak düşünebiliriz. Eğer saatinize sağ kolunuzda bakmak istiyorsanız sağ kolunuz en doğru kolunuzdur. Sol kolunuzda daha rahat hissediyorsanız sol kolunuzda kullanmaya devam edin.

Saat sizin görmek ve takmak istediğiniz kolunuzda en güzel duruştadır. Peki sizce saati hangi kola takmalı? Sağ kolda kullanmak gerçekten zor mu? Bizimle iletişime geçerek yorumlarınızı iletebilirsiniz. Böylece saat sağa mı takılır sola mı sizden de cevapları almış oluruz.

Bir saat tutkunuysanız veya doğa sporlarına düşkünseniz soğuk havalara dayanıklı saat modelleri muhtemelen ilgi alanınızdadır. Elbette saatinizin her koşulda tıkır tıkır çalışması da sizin için çok önemlidir.

Özellikle termometreli kol saatleri bir doğa gezisine giderken yanınıza aldığız bir fener, bir ip kadar önemlidir. Çünkü termometreli bir saatle zamanı ölçebildiğiniz gibi havayı da ölçebilirsiniz!

Artık pek çok farklı amaç için farklı saatler var. Dalışa mı gidiyorsunuz? 100 atm su geçirmezlik özelliğine sahip bir saat alabilirsiniz. Spora gidiyorsanız farklı, yürüyüşe gidiyorsanız farklı bir saat seçebilirsiniz. Kamp yapmayı ve doğayı seven biriyseniz soğuk havalara dayanıklı saat modelleri arasından havayı ölçmenize yarayan termometreli bir saat tercih edebilirsiniz.

soğuk havalara dayanıklı saat

Termometreli Kol Saatleri

Termometreli kol saati denince akla Casio gelir. Daha gelişmiş performanslı bir saat arıyorsanız yine Casio Pro Trek WSD-F20 serisine mutlaka bir göz atın. Bir saatte görmek isteyeceğiniz ve hatta çok daha fazlasına sahip bir saat diyebiliriz. Termometre dışında gel git göstergesi, ay durum göstergesi, alarm, aydınlatma, barometrik basınç, Bluetooth, çift saat, darbelere dayanıklılık, dünya saatlerini gösterme, GPS, gün doğum batım, kronometre, pil seviye göstergesi pusula, titreşim, uygulama takvim ve sessizlik fonksiyonu gibi yine çok özellikli bir saat.

Daha uygun fiyatlı bir alternatif arıyorsanız yine Casio G-Shock GAX-100 serisine mutlaka bir göz atın. Casio WSD-F20 serisine göre fiyatı daha düşük olsa da 200 atm su geçirmezlik özelliğine sahip. Bu da demek oluyor ki profesyonel dalgıçlık yaparken dahi kolunuzdan çıkarmayacağınız bir saat. Bu serideki saatler de günlük bir kıyafetle tercih edebileceğiniz türden. Üstelik yeşil, pembe, siyah, kırmızı, lacivert, turuncu, koyu yeşil ve bordo gibi pek çok renk seçeneği de bulunuyor.

 

dayanıklı saatler

Profesyonellere Profesyonel Saatler

Yine her zaman olduğu gibi bir üçüncü alternatif olarak Casio Edifice saatlerde buluyoruz. Edifice saatler nazik duruşlarına nazaran oldukça güçlü ve hatta bir başka tabirle kaslı saatler. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi mükemmel Casio teknolojisi ile harmanlanarak ortaya çıkmış olması. Bu da uzun yıllar boyunca kullanabileceğiniz ve hatta çocuğunuza bırakabileceğiniz bir saat anlamına geliyor. 

Profesyonel duruşundan ödün vermeyen Edifice saatlerin donanım özellikleri de bir hayli mutlu edici ve ilgi çekici. Örneğin Casio ECB-800DC alarm, aydınlatma, Bluetooth, dünya saatleri, kronometre, pil seviye göstergesi, takvim, sessizlik fonksiyonu gibi özelliklere sahip.

Biliyoruz, erkek saat modelleri bir telefon gibi çok marifetli bir araca dönüşmüşken seçim yapmak çok zor :)

 

Saat severlerin saatlerini daha uzun süre ve geniş kapsamlı şekilde kullanabilmeleri için gelişen teknolojilerle birlikte farklı özellikler geliştirildi. Doğal koşullara ve farklı yaşam şekillerine karşı darbeye ve çizilmeye dayanıklılık vb gibi farklı fonksiyonda saatler üretilmeye başlandı. Su geçirmeyen saat de bunlardan bir tanesi.

Su Geçirmeyen Saat Var mı?

su geçirmez saat modelleri

En çok merak edilen konulardan bir tanesi de gerçekten su geçirmeyen saat olup olmadığıdır. Saatlerin üzerinde yazan “water resistance” yazısı dilimize yanlış çevrildiği için bu saatleri su geçirmez olarak biliyoruz. Ancak aslında tam doğru çevirisi ile “suya dayanıklı” dememiz gerekiyor. Bunun nedeni ise tüm saatlerin belirli bir basınç altında suyu geçirebilecek hale gelmesidir. Tabii ki bazı saatler tüplü dalış seviyesinde dahi suya dayanıklı olma özelliğini korumaya devam eder ve su geçirmez olarak görev görür.

Suya Dayanıklılık Seviyeleri Nelerdir?

Yukarıdaki tabloya baktığımızda Casio’nun sizin için hazırladığı su geçirmezlik seviyelerini görebiliriz. Burada saatlerin hangi metrelerde hangi aktivitelere karşı suya dayanıklılık özelliğini koruduğunu görürüz. Gelin birlikte bu seviyelerin her birini inceleyelim:

  • Water Resistance // Suya Dayanıklı: Suyun sıçradığı ancak bir basınca maruz kalmadığı durumlarda takılabilir.
  • 50M(5ATM) Water Resistance // 50 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: Herhangi bir şeyi yıkarken, koşu yaparken kullanabilirsiniz. Dalış, su kayağı, tüple dalış gibi aksiyonlarda su dayanıklılığı özelliğini yitirir.
  • 100M(10 ATM) Water Resistance // 100 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: 50 metreye kadar dayanıklı saatlerin imkanlarına ek olarak, yüzerken ve snorkerli dalışlarda da kullanılabilir ancak hala jet-ski ya da tüple dalış için kullanılamaz.
  • 200M(20 ATM) Water Resistance // 200 metreye Kadar Suya Dayanıklı: Bu saatler, 100 metreye kadar dayanıklı saatlerin tüm imkanlarına ek olarak jet-ski de artık kullanılabilir. Burada jet-ski’nin yüksek basınçla su fışkırtmasına karşı da korunma sağlar. Ancak hala tüple dalış yapılamamaktadır.
  • Diver’s Watch 200M/300M // Dalıcı Saati 200-300 Metreye Kadar Suya Dayanıklı: Bu saatlerle birlikte artık tüple derin dalış yapabilirsiniz.

suya dayanıklı saat

Su Altında Saat Nasıl Korunur, Nasıl Kurutulmalıdır?

Saatiniz herhangi bir şekilde suya maruz kaldıysa, öncelikli olarak bilmeniz gereken nokta saatinizin kurma kolları ya da düğmeleri ile herhangi bir şekilde oynamamanızdır. Suyun altında saatin hareket edebilen aksamlarını hareket ettirmek suya dayanıklılığa karşı duran korumayı kırabilecek bir işlemdir. Ayrıca bazı model saatlerde çevirmeli tepe düğmesi bulunmaktadır. Çevirmeli tepe saatin su geçirmesini engelleyen en önemli parçalardan biridir. Saatinizi ayarladıktan sonra çevirerek tepeyi yerine oturttuğunuzdan emin olunuz. Eğer tepe tam çevrilmediyse ve bu esnada saatiniz herhangi bir şekilde suya maruz kalırsa iç aksamlar su alabilir ve ciddi hasarlara neden olabilir. Bunların yanı sıra kimyasal maddelere de maruz bırakmamak en doğrusudur. Su içinde kalan ya da belirli bir süre su ile temasta bulunan saatlerinizi kurutmak için hassas bir bezle silmeniz ve kurumaya bırakmanız önerilir.

 

Saatlerimizi her ne kadar çok uzun yıllar boyunca kullanmak üzere alsak da bazen değişiklik yapmak isteyebiliriz. Saatimizin gövdesini değil de kordonunu değiştirebiliyor olsaydık nasıl olurdu? O halde saat kordonu değiştirme nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim.

Saat kayışları genellikle değiştirilmemek üzere yerleştirilir. Tabii ki bizler tarafından. Çünkü son kullanıcı olarak bizler kayışı doğru şekilde çıkarmadığımızda ya da takmadığımızda saatimize zarar vereceğimizi biliriz. Bu nedenle saat kordonu değiştirme gibi bir işlem yapmak istediğimizde bunu yetkili servislerin ya da saat konusunda güvenebileceğimiz saatçilerin eline bırakmak isteriz. Çünkü onlar hem saati hem kordonu tanır, buna uygun olarak doğru aletleri kullanarak kayışı çıkarır ve sahip olmak istediğimiz diğer kayışı takar.

Peki sizlere aslında kolayca değiştirebileceğiniz ve hem kalitesinden hem de sağlamlığından feragat etmeyecek bir saat olduğunu söylesek?

saat kordonu değiştirme

Casio G-Shock Serisinde Saat Kayışı Değiştirme

Casio’nun saat konusunda öncü markalardan olduğunu biliyorsunuz. Bunun sebebi yalnızca teknolojisi değil aynı zamanda üstün dayanıklılık özelliği. Casio’nun özellike G-Shock serisinde ise dayanıklılık bir üst seviyeye çıkarılmış oluyor. Casio, G-Shock konusunda kendine o kadar çok güveniyor ki saat tutkunlarına şunu söylüyor: G-Shock GA-2000 serisinde kayışlarınızı değiştirebilir, enerji dolu renk seçenekleri arasından kendinize en uygununu seçebilirsiniz. 

Casio’nun karbon saatler kategorisinde yer alan GA-2000 model Casio saatler karbon çekirdek koruma yapısına sahip. Gövdesi oldukça hafif ancak alabildiğine sağlam. Casio’nun herhangi bir şekilde vazgeçmediği konulardan bir tanesi. Bunun yanı sıra karbon fiberden yapılmış olması sebebiyle tahmin edemeyeceğiniz kadar da hafif bir model. Saatiniz darbeye dayanıklı hale getirilirken hem daha kullanışlı hem de daha fonksiyonel hale de gelmiş oluyor. 

Ancak GA-2000 serisinde öne çıkan asıl nokta kayışının yani kordonunun değişebilmesi. İnce silikondan yapan kayışlarda kırmızı, sarı, mavi, yeşil, lacivert, turkuaz, haki gibi renk seçenekleri bulunuyor. Bu yüzden GA-2000 serisinde kendinize göre her zaman bir renk ve kayış bulabiliyorsunuz.

Sizin için biraz daha detaya inelim ve saat kordonu değiştirme konusunda G-Shock’ın harika alternatiflerinden bahsedelim.

saat kayışı değiştirme

Çok Kolay Bir Şekilde Saat Kordonu Değiştirme

Casio G-Shock GA-2000 serisindeki herhangi bir saatin kayışını değiştirmek istediğinizde örneğin Casio G-Shock GA-2000-4DR modelinde olduğu gibi ihtiyacınız olan tek şey saatin kayışına çıkarmanıza yardımcı olacak uygun vida uçlu bir mini tornavida olacaktır. Tabii ki normalde kullanılan tornavidalardan ayrı olarak kayışın tutulduğu yayı rahatça çıkarıp takabilmek adına kullanılacak bir tornavida. Sonrasında diğer kayış saatin kayış alanındaki deliklere yerleştirilip yay yine çekilerek yerine mükemmel bir şekilde oturmasını sağlamak. İşte bu kadar.

Gerçekten 2 adımda saatinizin kayışını değiştirebilirsiniz. Tabii ki Casio’nun karbon serisinden bir tanesi olan GA-2000’e sahipseniz. Çünkü 4DR modelinde kutudan kendi kayışı ile birlikte bir de yeşil kayış çıkıyor olacak. Bu fırsatı kaçırmamak gerek. 

Saat camı değiştirme denildiğinde herkesin içini bir korku kaplar çünkü saat camı bir kez değiştirildiğinde saatiniz bir daha asla eskisi gibi olmayacak derler. Peki bu gerçekten böyle midir? Sizin için bu konuyu detaylı bir şekilde anlatmak isteriz.

Öncelikle saat camlarını bir kez daha hatırlayalım. Daha önce saat camlarına dair detaylı bir şekilde bilgi vermiş, hangi camların çok daha uzun süre dayanıklı olduğundan bahsetmiştik. Saat Camı Çeşitleri adlı bu yazımızda özellikle mineral cama sahip saatlerin çok daha dayanıklı bir yapıya sahip olduklarından, darbeler konusunda oldukça iddialı olabileceklerinden bahsetmiştik.

Bunların yanı sıra safir saat camlarının da oldukça dayanıklı olduğunu eklemiştik. Eğer saatinizin camları bu iki cam türünden bir tanesiyse gözünüz aydın, darbelere karşı oldukça dayanıklı bir saate sahipsiniz demektir. Ancak saatiniz organik camsa ya da kristal camsa çok daha kısa sürede çizilmeler görebilir aynı zamanda kırılma ya da çatlama problemleri yaşayabilirsiniz.

Bu noktada saatinize gerekli özeni gösterebilecek yetkili bir servisle saat camı değiştirme konusunu çözmeniz gerekmektedir. Aslında korkulduğu gibi saat camı bir kez değiştirildiğinde artık eskisi gibi olmayacak seviyede değildir. Bunun sebebi ise işini doğru yapabilen, özellikle de garanti verebilen yetkili bayilerin bu alanda oldukça başarılı olması ve saatinizi ilk günkü gibi yapabilmesidir. Ancak tabii ki kendi başınıza saatinizi açmamanız, ona zarar verebilecek herhangi bir aksiyonda bulunmamanız çok önemli.

saat camı nasıl değiştirilir

Casio Saat Camı Değişimi Nasıl Yapılır?

Casio bildiğiniz gibi en popüler saat markaları arasında yer alıyor. Her zaman ortaya çıkan özelliği ise saatlerinin dayanıklı olması. Bu nedenle Casio saatlerde saat camı değiştirme durumu sıklıkla yaşanmaz. Ancak tabii ki olmaz da bazen olabilir. Saatinizin başına hiç beklemediğiniz şekilde kötü bir şey gelebilir ve bu durumda camının değiştirilmesi gerekebilir. İşte bu noktada Ersa Saat olarak sizleri doğru ve yetkili kişilere yönlendirmek görevimiz.

Ersa Saat Casio’nun tek ve yetkili distribütörü olması sayesinde saatlerinize en iyi seviyede bakım yapabilecek ve tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek yetkili servisleri de bir araya getirmektedir. Türkiye genelindeki tüm yetkili servisleri görmek için Teknik Servis adresini ziyaret edebilirsiniz.

saat camı değiştirmek istiyorum

Gerçekten Dayanıklı Bir Saat Arayanlara

Tüm bu saat camı değiştirme konusundan sonra ise sizlere önerebileceğimiz, uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabileceğiniz ve dayanıklılık konusunda her zaman bir adım öteye giden Casio ECB-900DB-1BDR modeline mutlaka göz atmalısınız.

Mineral camı, çelik kasa ve kayışı ile birlikte adeta yenilmez bir saat olarak adlandırılabilir. 100 ATM’ye kadar su geçirmezlik özelliğine de sahip olan Casio Edifice’in bu modelinde aynı zamanda alarm, aydınlatma, Bluetooth, Dünya saatleri, uygulama, kronometre, Güneş enerjisi gibi farklı özellikler de yer alıyor.

Ya da dilerseniz Casio DW-5600 serisine de göz atabilirsiniz. Doğru saati bulmak sizin elinizde.

Geçmişten günümüze saat çeşitleri değişmiş olsa da insanlık için saatin önemi hiç değişmedi. Sadece büyüdükçe saatin ve zamanın anlamını daha iyi kavramaya başladık. İlk saatimize sahip olduğumuz an hayatımızdaki unutulmaz anlardan biri oldu ve o an bir kez daha büyüdük aslında. Peki biz bunları yaşarken saatler yıllar içinde nasıl bir yolculuktan geçti, nasıl gelişti? İnsanlık saati nereden nereye getirdi?

geçmişten günümüze saatler

Güneş saatleri

Güneş saatleri insanlığın yüzyıllar boyunca zamanı ölçmek için kullandığı bir saat çeşidi. Özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin, bir mermer veya taş zemin üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yardım eder. Bu hareket de Güneş’in görünen hareketine göre gerçekleşir.

Su saatleri

Su saatleri de neredeyse Güneş saatleri kadar eskidir. Tek çanaktan oluşan su saatlerinde çanağın içi su doludur ve altında bir delik vardır. Çanaktan dışarı su boşaldıkça çanağın içindeki işaretler ne kadar zaman geçtiğini gösterir. Yani bildiğimiz zaman algısından farklı bir mantığı vardır.

Kum saatleri

14. yüzyılda ortaya çıkmış olan kum saatini artık saat olarak değil dekoratif bir obje olarak veya oyun oynarken kullanıyoruz. Genellikle kısa zaman dilimlerinin ölçümü için kullanılır.

Ateş saatleri

Ateş saatlerini en basit haliyle anlatmak gerekirse; kısalan bir mumun gölgesinin, arkadaki bir cetvel üzerindeki boyuna göre okunduğu saatlerdir. Pek çok farklı materyalle ateş saati yapılabilir.

Mekanik saatler

İlk mekanik saatler din adamlarının çabalarıyla, saati göstermek değil bir çağrı gibi duyurmak için yapılmış. Birer ağırlığa bağlı çalışan mekanik saatler belirli zaman aralıklarıyla gonga vuran tokmaklardan oluşur.

Atom saatleri

Hidrojen veya sezyum atomunun sarkaç olarak kullanıldığı atom saatlerinin ilk örneği 1949’da ABD’de yapılmış. 1967’de atomun doğal frekansı yeni global zaman birimi olarak tanınmış ancak pratik olarak kullanılabilecek bir tür değil.

Tarihteki ilk kol saati

Tarihteki ilk kol saati ile ilgili farklı kaynaklarda farklı bilgiler olsa da ilk belgeler 1790 yılına ait. İlk kadın kol saati ise 1812 yılında, İsviçre’nin lüks saat markası Abraham Louis Breguet tarafından Napoli Kraliçesi Caroline Murat için yapılmış.

Guinnes Dünya Rekorları’na göre ise bugünkü kol saatlerine benzeyen ilk kadın kol saati İsviçreli bir saat üreticisi olan Patek Philippe tarafından Macar Kontesi Koscowicz için 1868’de üretilmiş ve bu saat modern anlamda üretilen ilk kol saati olmuş.

İlk kullanan kişi bir kadın olduğu için kol saatleri 20. yüzyıla kadar bir kadın aksesuarı olarak kalmış. Kol saatinin kaderini değiştiren ise Alman Donanması’ndan bir asker olmuş. Bombalamaların zamanlamasını ayarlamaya çalışırken cebinden saat çıkarmanın zorluğundan yakınan asker, üstlerine bir öneriyle gelmiş: kola takılabilen bir cep saati! Bu olaydan sonra Alman Donanması’nın siparişi üzerine yine İsviçreli bir saat ustası olan Girard-Perregaux, 1880 yılında ilk erkek kol saatini yapmış.

Yeni saat modelleri

Artık doğru seçildiğinde bir kot bir tişört’le de, gece elbisesiyle de, takım elbiseyle de kullanılabilecek bir aksesuara dönüştü kol saatleri.

Yeni saat modelleri hangileridir diye baktığımızda ilk kol saatlerini bırakın yirmi yıl önceki saatlerden çok farklı modellerle karşılaşıyoruz. Günümüz saatlerinde kadranların büyüklüğü, farklı materyallerin bir arada kullanımı, renk kullanımdaki özgürlük erkek saatlerinde de kadın saatlerinde de dikkat çekiyor. Timberland TBL 13673JSB serisinde kasa çapı 56 mm olan, kadranı dikdörtgen olan devasa saatler görüyoruz. Üstelik bu sadece erkek saat modellerinde de geçerli değil.

Geçmişte incecik kayışlı, küçük kadranlı olmasına alıştığımız, bir kadının bileğinde zarif bir bilezik gibi taşıdığı değerli bir aksesuar olarak görülürdü kol saatleri. Şimdi Casio G-Shock serisine baktığımızda kasa çapı 43.4 mm olan, silikon kayışlı devasa saatler var.

İnsanlık geçmişte elzem bir ihtiyaç olan saatin pek çok farklı türünü, kullanım alanını denemişken artık saati sürekli kontrol ettiğimiz telefonlarımızdan her an görebiliyoruz. Peki buna rağmen neden hala saat kullanıyoruz? Neden her gün yeni modeller deneniyor? Çünkü geçmişten bugüne saat çeşitleri değişse de saatin değeri hiç değişmedi ve değişmeyecek!

Çok beğenerek bir saat aldınız ve takmak için sabırsızlanıyorsunuz. Ancak saatinizde size garip gelen bir şeyler var. Bir şeyin ters gittiğini hissediyorsunuz. Maalesef bazen bu hisler doğru çıkar. Saatinizde doğru olmayan bir şeyler vardır. Mesela saatiniz sahtedir. Böyle bir durumla karşılaşmak saatinize ne kadar para vermiş olursanız olun sizi mutsuz hissettirecektir. Çünkü bir saat tutkunuysanız saati almak için ne kadar ödeme yaptığınız değil gerçekten o saati çok istemiş olmanız önemlidir.

Bu nedenle bu gibi kötü deneyimlerle karşılaşmamak için saati almadan önce nelere bakmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Farklı bir senaryoda saat size hediye olarak da gelebilir. O zaman saati öncesinden görme fırsatınız olmadığı için sonrasında kontrol etmeniz gerekir. Bu kontrolü yapabilmek adına nasıl bir yol izlemelisiniz, neler yapmalısınız? Sahte saat nasıl anlaşılır? Detayları şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

sahte saat nasıl anlaşılır

Güvendiğiniz Bir Yerden Satın Alın

Maalesef ki pek çok farklı üründe olduğu gibi saatte de sahtecilik sıklıkla görülmektedir. Bu yüzden saatinizi nereden aldığınızı çok iyi bilmeniz gerekir. Saatlere dair herhangi bir şikayet olup olmadığını internetten araştırabilir, satış gerçekleştiren sitenin güvenilir site veya Türkiye distribütörü olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece ilk ve en öncelikli kriteri geçmiş olursunuz.

Aldığınız Saatin Özelliklerini Çok İyi Bilin

Saat satın almak iyi bir kararla gerçekleşir. Yüzlerce hatta binlerce saat arasından seçim yaparsınız. Hangi saati alacağınıza karar verdiğinizde onun hangi özelliklere sahip olduğunu da bilmelisiniz. Örneğin cam türü nasıldı, yansımalı mı yoksa daha mat bir cam mıdır, ağırlığı ne kadardır, kasa çapı genişliği nasıldır, kordon ve kayışları nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını kendinize verebiliyor olun.

Fiyatına Dikkat Edin

Saatinizi alırken değerinin çok altında olduğunu görürseniz bu saate şüphe ile yaklaşabilirsiniz. Eğer yaptığınız araştırmaya göre güvenebileceğiniz bir yer bu indirimi yapıyorsa tabii ki bu fırsatı kaçırmamanız çok önemli. Ancak site adını bilmediğiniz, tek sayfalık, iletişim adresi olmayan ve emin olamadığınız yerlerde fiyatının 9-10 katı altında satıldığını dahi görebilirsiniz. Bu ayrım sizi orijinallik ve sahtelik konusunda bir kez daha düşündürmelidir.

Saatin Sesine Kulan Verin

Orijinal saatlerde her zaman için sürekli ve aynı yoğunlukta bir ses duyarsınız. Bu, iyi tasarlanmış bir saatin alamet-i farikalarından bir tanesidir. Eğer seste sizi rahatsız eden, tekrarda problem yaşadığını hissettiren bir karmaşa varsa bu saate karşı mutlaka mesafeli durmalısınız. Sahte saat nasıl anlaşılır sorusunun en temel cevaplarından bir tanesi budur.

Rengine Mutlaka Bakın

Satın aldığını saatin renklerinin canlı ve dikkat çekici olması gerekir. Bunu sarı, pembe gibi renkler olması açısından değil aldığınız çelik kordonlu saatin kordonunun yeterli kalitede görünmesi olarak düşünebilirsiniz. Parlaması gereken saat parçaları parlamalıdır. Mat olması gereken alanlar da yine aynı şekilde ideal matlıkta olmalıdır. Daha soluk görünen, rengi yıkanmış gibi görünen saatlerin sahte olma ihtimali çok yüksektir.

sahte saat nasıl anlaşılır

Çizikleri Kontrol Edin, Detaylara Bakın

Yeni alınmış ve orijinal bir saat kalite kontrolden geçeceği için çapaklı ya da çizik bir şekilde üretimden çıkması neredeyse imkansızdır. Bu nedenle çizik olup olmadığını, detayların yerinde bulunup bulunmadığını kontrol edin. Olması gereken gibi mi görünüyor yoksa saatte oturmayan bazı alanlar mı var? Bu soruları sormak sizi sahte saatten uzaklaştıracaktır.

Garanti ve Kalite Belgesini Kontrol Edin

Orijinal bir saat aldığınızda kutudan her zaman için markanın imzası ya da kaşesinin yanı sıra ithalatında bulunan onaylı distribütörün de damgası ve imzası bulunmalıdır. Aksi halde hem saat garanti kapsamında olmayacaktır hem de sahte olduğu ortaya çıkacaktır. Bu nedenle belgenin doğru bir şekilde doldurulmuş olduğundan emin olmalısınız. Sahte saat nasıl anlaşılır diye sorarsanız bu cevap sizi doğruya götürecektir.

Ersa Saat

Ersa Saat; Casio, Pierre Cardin, Bulova, Ferre Milano, Swiss Military, Timberland saatlerin resmi Türkiye distribütörüdür. Tüm saatlerimize ErsaSaat.com.tr sitemizden inceleyebilirsiniz. Casio markasına ait saatlere G-Shock Casio mağazalarından da ulaşabilirsiniz. Ersa Saat garantili saatlerin satıldığı yerler;

- ErsaSaat.com.tr sitemizden saatleri inceleyebilirsiniz.
- Bayi listemizden, şehir ve ilçe bazında arama yaparak size en yakın bayimizi ziyaret edebilirsiniz.
- Konyalı Saat mağazaları ve KonyaliSaat.com.tr
- SPX mağazaları ve SPX.com.tr
- Boyner mağazaları ve Boyner.com.tr
- Saat ve Saat mağazaları ve SaatveSaat.com.tr

Tüm bu kontrolleri yaptıktan sonra sahte saat nasıl anlaşılır sorusunun cevabını da kendiniz bulmuş olursunuz

Mekanik saat, dijital saatlerin aksine analog olarak zamanı hesaplamaya yarayan saatlerdir. Geçmişten günümüze saat geleneğinin en değişmeyen türlerinden bir tanesidir de diyebiliriz.

Tarihte bilinen ilk taşınabilir saatler 16. yüzyıla dayanır. Quartz, saat dünyasının kapıları aralanana kadar bilinen tüm saatler mekaniktir. Çalışma prensibine hayran bıraktıracak kadar güzel bir sisteme sahiptir. Sadece sahip olduğu sistemden dolayı değil tasarımlarından dolayı da oldukça tercih edilen modeller arasındadır.

mekanik saat nasıl çalışır

Mekanik Saat Nedir, Hangi Parçalardan Oluşur?

Aslında daha önce de bahsettiğimiz gibi mekanik saat analog bir çalışma sistemine sahiptir. Her mekanik saat 5 temel parçadan oluşur.

Bunlardan ilki ana zemberektir. Ana zemberek saati çalıştırmak için gerekli olan enerjiyi üretir. Bir diğeri dişli çarklardır. Bu çarklar balans çarkına gücü iletebilmek ve aynı zamanda saniye, dakika ve saati oluşturabilmek için çalışır. Üçüncü parçaya geçtiğimizde balans çarkını görürüz. Balans çarkı sarkaç görevi görür ve aynı zaman aralığında sürekli olarak ileri-geri hareketini oluşturur. Zamanın sayıldığı asıl yer burasıdır aslında. Bu parçayı bir çeşit metronom olarak düşünebiliriz.

Dördüncü parça eşapmandır (maşa). İşte şimdi saatin sesini duymaya başladınız çünkü saatteki “tik” sesini duymanızı sağlayan parça tam olarak budur. Son olarak ise kadranı görürüz. Artık saatin görünmeyen büyülü dünyasından uzaklaşmış olur ve saati okuyabilir hale geliriz.

Peki mekanik saat nasıl çalışır?” diye soracak olursak aldığımız cevap basitçe şöyle olur: Ana zemberek sıkıştırılarak bir enerji elde edilir. Bu hemen üzerinde yer alan balans çarkının dönmesine yardımcı olur. Balans çarkının dönmesi ile birlikte eşapman artık saniye, dakika ve saati gösterecek olan dişlileri çevirir.

mekanik saat nedir

Mekanik Saat Nasıl Çalışır

Quartz saatler günümüzde çok daha fazla tercih ediliyor ancak mekanik saatler tarzını tamamlamak isteyenlerin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Bir açıdan bu tür saatleri bir tutku, koleksiyonu yapılabilecek eşsiz bir parça olarak da düşünebiliriz.

Mekanik saat modelleri üreticisine bağlı olarak değişkenlik gösterir ancak değişmeyen tek şey bir mekanik saat taktığınızda hissedeceğiniz “özel olma” halidir. Çünkü saatinizle ilgilenmeli, gerektiğinde bakım yapmalı, onu dinlemeyi çok iyi bilmelisiniz. Böylece uzun yıllar boyunca onu kullanabilir, çocuklarınıza bırakabileceğiniz bir mirasa sahip olabilirsiniz.

Yeni bir mekanik saat aldığınızda hissettiğiniz o farklılık hissine bir de yıllar sonra saati elinize aldığınızda onu hayata döndürebiliyor olmanın verdiği mutluluk hissini ekleyin. Sanıyoruz ki artık bir mekanik saat almaya hazırsınız. Son olarak mekanik saat markaları ve mekanik saat fiyatlarının da çok değişken olduğunu eklemeyi unutmayalım. Yalnızca mekanik saat üreten markaların yanı sıra dönemsel olarak mekanik saat üreten markalar da var. Fiyatları ise markadan markaya değişkenlik gösterebilmekte. Seçimi size bırakıyoruz. Ne olursa olsun, zaman her zaman sizden yana olsun :) KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet

Saatlerimiz zamanı bize gösterip bazen de zamana meydan okusa da pilleri bittiğinde onlara hızlıca müdahale etmek isteriz. Bu nedenle saat pili nasıl değiştirilir sorusu aklımıza düşer. Saat pili değiştirme işlemi bazı saatlerde oldukça kolay gerçekleşse de bazı saatlerde muhakkak yetkili birisi tarafından yapılmalıdır.

Bunun temel sebeplerinden ilki saatin açıldıktan sonra garanti kapsamında çıkabilme ihtimalidir. Eğer gözünüz gibi baktığınız, çok sevdiğiniz ve çok uzun zamanlar boyunca yanınızda olsun istediğiniz saati kısa sürede kaybetmek istemiyorsanız saatinize dair tüm teknik konularda yetkili servislerden destek almanız en doğrusu olacaktır.

saat pili nasıl değiştirilir

Kol Saati Arka Kapağı Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Kol saati arka kapağı açma işlemi pek çoğumuzun merak ettiği ancak cesaretimizi toplayıp yapamadığımız bir işlem olabilir. Çünkü saat arka kapakları açılabilmesi için özel bir alet gerektiren parçalardır. Amaç her zaman saatin otantikliğini korumak, herhangi bir şekilde hataya neden olmamaktır. Çünkü bir kez bilinçsizce kapağı açılan bir saat asla eskisi gibi olmayacaktır. Normalde herhangi bir şekilde buhar yapma problemi olmayan saatiniz eğer doğru kişiler tarafından açılmazsa bu problemle sıklıkla yüz göz olabilir.

O halde saat pili nasıl değiştirilir? Nasıl bu işlem saate zarar vermeden yapılabilir?

Tabii ki bu konuda deneyimi olan ve yetkili distribütörler tarafından da kontrol edilen yetkili servis noktaları ile olur. Ya da gerçekten pil konusunda zamanla yarışan bir saatiniz vardır ve buna ihtiyaç dahi duymazsınız. Tıpkı Bulova erkek kol saati ya da Bulova bayan kol saati gibi.

Bulova saatler mükemmel bir teknoloji ve mimari ile birlikte yapılmasının yanı sıra her zaman için uzun pil ömürleri ile bilinirler. 1875 yılından bu yana her yıl daha iyiyi hedefleyerek yeni seriler ortaya çıkaran, saat teknolojisi konusunda her zaman dünya devleri arasında yer alan Bulova saatlerden herhangi bir tanesine sahip olduğunuzda pil ömrünü unutabilirsiniz çünkü Bulova saatler sizi yarı yolda bırakmaz.

143 yıldır teknoloji, zanaatkarlık ve kaliteden asla vazgeçmeden saat üretmeye devam eden Bulova markası bir saate sahip olmak için pek çok nedeniniz var demektir.

saat pili ne zaman değiştirilir

Yetkili servisi nereden bulabilirim?

Saat pili değiştirme ile ilgili doğru kararı verip konuyu yetkili bir servis ile görüşmeye karar verdiğiniz noktada çok şanslı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Çünkü Ersa Saat; Bulova, Casio, Timberland gibi pek çok dünyaca ünlü markanın Türkiye resmi distribütörüdür. Bu nedenle satın aldığınız saatleri gönül rahatlığı ile yine Ersa Saat güvencesi ile birlikte teknik servislere götürebilirsiniz.

Tüm yetkili servis haritasına Teknik Servis sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya gibi büyükşehirlerde direkt olarak saatinizi emin ellere teslim edebilir, garanti kapsamında saat pili değiştirme işlemini rahatlıkla yaptırabilirsiniz. 

Saat seçerken bir saatin bizimle bütün haline gelmesini ve parçamız olmasını isteriz. Bu nedenle bileğe göre saat nasıl seçilir, bizim için en uygun saat hangisi olur diye düşünmeye başlarız.

İşte bu noktada saat dünyası bize oldukça geniş bir spektrum sunar çünkü pek çok saat firması farklı ayarlanabilme özellikleri ile birlikte saatler üretiyor. Bu sayede bizler de saat satın alırken bileğimize en uygun saati seçebiliyoruz.

bilege göre saat nasıl seçilir

Bileğe Göre Saat Seçmek İçin Hangi Tür Kayışları Tercih Etmeliyiz?

Öncelikle saat kayışlarına bir göz gezdirelim. Saatlerin kasalarına uygun olarak deri, çelik ya da plastik türlerde kayışlar üretiliyor. Her bir kayış da farklı amaca hizmet etmekle birlikte saatin ana kasasının tamamlayıcısı haline geliyor. Saatlerde genellikle gördüğümüz tür ayarlanabilirlik kayışta deliklerin bulunduğu ve adeta kemer gibi kendi bileğimize göre ayarlayabileceğimiz kayışlar oluyor.

Bu tür ayarlama mekanizmaları genellikle plastik ya da deri kayışlarda görülüyor ancak ince ve hasır örgü tarzında olan çelik kayışlarda da mevcut tabii ki. Daha iyi bir şekilde görebilmek için Pierre Cardin 902312F04 bayal kol saatini inceleyebilirsiniz. 

Bir diğer açma kapama ya da bağlama aksamı olarak belirteceğimiz aksam ise iki kayışı da birbirinden bağlayan ve akordeon gibi kapanarak sabitlenen aksamlar. Bu akşamlarda bileğinize göre ayarlamak biraz zor olabilir çünkü sabit bir şekilde kayışın iki ucundan da bağlandığı için bileğe göre saat seçimi konusunda bir yetkili yardımı almanız gerekenlerden. Bu tip saatlerde kayışlarda bakla denilen ve kayışı oluşturan küçük parçalar çıkarılarak bileğe göre ayarlanma yapılıyor.

Bu türdeki saatlerden bir örnek olarak Swiss Military 06.5305.04.007 erkek kol saatini söyleyebiliriz. 

Son olaraksa bileğe göre saat seçimi konusunda yine bir önceki tekniğe sahip ve klips olarak adlandırabileceğimiz kayışın bir ucunda diğer kayışı tutmaya yarayan, sıkıştırarak sabitlenmesini kolaylaştıran aksam yer alıyor. Burada saatinizi bileğinize göre kolaylıkla ayarlayabiliyorsunuz tabii ki de kayışınız buna izin verdiği ölçüde.

Klipsli ve rahat kullanımlı saatlerden bir tanesine örnek olarak Pierre Cardin 902722115 bayan kol saati gösterilebilir.  

bilege göre saat çapı

Bileğe Göre Saat Çapı Nasıl Belirlenir?

Kayış konusu biraz daha kolay çözülebilir. Peki bileğe göre saat çapı nasıl belirlenir ve kendimize uygun saati nasıl seçebiliriz? İ

şte o noktada devreye saat kasalarının çapları girer. Öncelikle elinize mezura alın ve bileğinizi ölçün. Bileğiniz ölçücü 12-13 cm’den daha inceyse kendiniz için 38 ile 42 cm arasındaki saatleri seçebilirsiniz. Fakat bileğiniz 18 cm’den daha kalında bileğinize çok daha uygun olacak şekilde 44 ve 50 cm aralığındaki kol saatlerine bakmanızda fayda var.

Kasanın kalınlığı ve kayış genişliği de saat seçerken önemli kriterler haline geliyor. Daha yüksek ve kalın kayışlar geniş bileklerde kullanılabilir, ince ve alçak kayışlar ise 12-13 cm’den daha ince bilekler için uygun olacaktır. Kayış genişliği üründen ürüne değişiklik göstereceği için bu konuda özellikle satın alacağınız site ile iletişime geçebilir, ürün detaylarını web sitesinde inceleyebilirsiniz.

Online olarak alışveriş yapmak isterseniz ve saatin size yakışıp yakışmayacağından emin değilseniz ersasaat.com.tryi tercih edebilir, ücretsiz iade seçeneği ile birlikte saatiniz size uymadığında değiştirebilirsiniz. 

Şimdiye kadar sizlerle saatlere dair pek çok bilgiyi paylaştık. Bu kez saat takmanın önemi konusunu inceleyeceğiz. Çünkü saat, bize yalnızca zamanı gösteren bir araç değil, bundan çok daha fazlası... 

Saate pek çok anlam yüklemeniz mümkün. Çünkü saat, bir tamamlayıcı olabilir, yeri geldiğinde bir statü göstergesi, bazen ise çocuklarımıza miras bırakabileceğimiz çok özel bir hatıra. Bu nedenle saat seçimi yaparken hangi amaçla almak istediğinizi de çok iyi bilmeniz gerekir.  

O halde saat takmanın önemi nedir, neden saat takmak isteriz gibi başlıkları sırasıyla inceleyelim.  

saat takmanın önemi

Saat Takmanın Önemi Nedir, Neden Saat Takmalıyız?  

Saat takmak bazıları için vazgeçilmezdir. Saatleri kollarında olmadığında kendini eksik hissedebilecek seviyede saatlerine bağlılıkları vardır. Bunun en temel nedenlerinden bir tanesi saatlerine bakarak günlerini en değerli şekilde bölmeleri, zamanın kıymetini bilmeleridir.  

Çünkü gün içinde yapacağınız her şeyin bir zamanı olmalıdır ve bir gün yalnızca 24 saattir. Planlı olmak, zamanı doğru parçalara bölerek hareket etmek sizin için daha değerli anlar yaratmanıza yardımcı olacak, en önemli aktiviteleriniz için size fazladan zaman tanıyacaktır. 

Öte yandan saat takmak bir statü göstergesi olarak da kullanılabilir. Sahip olduğunuz saatin markası dahi sizi ilk kez tanıyanlar için bir fikir verebilir. Bu bazen kendinize ne kadar önem verdiğinizi öne çıkarır bazense özel zevkleriniz için yapabileceğiniz harcamanın maksimumunu gösterebilir.  

Özellikle üst düzey yöneticilerin sahip olduğu saatler onların zevklerine dair en temel bilgiyi vermiş olur. Bir toplantı yaparken karşınızdakinin kullandığı saatten ona dair ilk izlenimi alabilirsiniz. Örneğin karşınızda Timberland saat kullanan birisi genellikle doğada özel ilgi alanlarına sahip olan birisidir. Kendisine vakit ayırmayı sever ve aktif bir yaşam sürdürür.  

Bir Miras Olarak Saat 

Tüm bunların yanı sıra saat, aslında geleceğe miras bırakabileceğimiz bir aksesuardır. Nesiller boyunca aktarılabilecek, iyi bakıldığı sürece ise asla eskimeyecek bir parçadır. Bu nedenle geleceğe bir yatırım, yeni nesille aramızda kurabileceğimiz yepyeni ve farklı bir bağ gibi düşünebiliriz. Çünkü hangi yüzyılda olursak olalım zaman hep bizimle olacak ve her koşul altında saatimize ihtiyaç duyacağız.  

143 yıllık tarihiyle pek çok ilkin markası Bulova saatleri de, geçmişi bugüne hatta yarınlara taşımak için bir miras niteliğinde. Eşsiz Japon teknolojisini, kurucu Joseph Bulova’nın yenilikçi anlayışıyla harmanlayan ve birbirinden zarif koleksiyonlara imza atan Bulova’yı, sitemizden incelemenizi tavsiye ederiz. 

saat takmanın önemi nedir

Her Zaman En İyi Tamamlayıcı Görevi 

Pierre Cardin Saat[/caption] Yalnızca moda anlamında dahi bir saat takmayı tercih edebilirsiniz. Bir koleksiyoner gibi farklı renklerde sahip olursanız, dilediğiniz kıyafetinizle mükemmel bir şekilde eşleştirebilir ve sonucunda bir moda ikonuna dönüşebilirsiniz.   Paris’in moda taşan sokaklarından çıkıp gelmiş Pierre Cardin erkek saatlerinin zarif çizgisi özellikle beyaz yakalılar için harika bir tamamlayıcı…

Erkek koleksiyonlarıyla paralel olarak tasarlanan Pierre Cardin bayan saatleri ise hem uygun fiyatlı hem de çok şık!  Kadınlar ve erkeklerin farklı bilekliklerle bütünleştirdiği saatlerin yanı sıra monokrom gibi tarzlarda da en nazik ve duru seçenek yine saatiniz olabilir.  

Kombinlerinizi yaparken de bazen saatinizi temel parça olarak alabilir ve kıyafetlerinizi saatinize göre seçebilirsiniz.   İşte saat size tam olarak bu imkanları sunar! Hatta dahasını 😉   Zaman hep sizden yana olsun…  

Saat hediye ederken yazılacak not bazılarımızın kafasını karıştırsa da aslında oldukça güzel, zamanı birlikte geçirmek istediğiniz o kişiye uyacak harika sözler mevcut. Özellikle sevgilinize hediye edeceğiniz saatte ne yazdığı, nasıl bir notla o hediyeyi sunduğunuz oldukça önemli.

Saat, bir hediye olarak her zaman en güzel alternatiflerden bir tanesidir. Bunun nedeni hem uzun soluklu olması hem de pahada bazen hafif olsa da anlam olarak çok şey ifade edebilmesi. Tabii ki sevdiğiniz kişiye hediye edebileceğiniz pahada da yüklü saatler mevcut. Bu tamamen sizin tercihiniz ve bütçenizi nasıl ayarladığınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Öncelikle sevdiğiniz kişiye nasıl bir saat seçebileceğinize dair örnekler sunalım, ardından da saat hediye ederken yazılacak not ne olabilir, hangi sözlerle onu mutlu edebilirsiniz onları iletelim.

saat hediye

Sevgiliye Alınabilecek Saatler

Sevgilinize saat almak istediğinizde tercihinizi Casio’nun G-Shock serisinden yana kullanabilirsiniz. Çünkü sevgilinize uzun soluklu bir hatıra bırakmak istediğinizde hatıranızın sizi yarı yolda bırakmaması çok önemli. Bildiğiniz gibi Casio G-Shock serisi dayanıklılık konusunda bir dünya markası.

Peki hangi G-Shock modelleri uygun olacaktır?

Bu aslında erkek arkadaşınızın hangi renkleri sevdiğine bağlı olarak değişecektir. Örneğin Casio G-Shock GA-110HR-1ADR modelinde kırmızı ve siyah renkler öne çıkar. G-Shock ve Protectiton yazılarının kırmızısı saatin üzerinde iddialı bir duruş sergilerken kayışın iç kısmındaki kırmızı da dışındaki siyahi mükemmel bir şekilde tamamlar.

Bu modelde kasa çapı 51,2 mm’dir. Plastik kasa ve silikon kayışla 200 ATM’ye kadar su geçirmez olan modelde alarm, aydınlatma, dünya saatleri, kronometre ve takvim gibi özellikler de mevcut.

Daha çok mavi renkleri seven, kıyafetlerinde yeşil ve mavi tonlarını kullanan bir erkek arkadaşınız varsa da Casio G-Shock GA-110CC-2ADR modeli mükemmel şekilde uyacaktır. Bir önceki modelde olduğu gibi kayışın içi ve dışındaki renk farklı saate yeni bir hava getirirken mineral cam ve plastik kasası dayanıklılığı yeni bir seviyeye çıkarır.

Son olarak her renkle uyum sağlayan mükemmel beyazı unutmayalım. Casio G-Shock GA-110WB-7ADR modelinde beyaz kayış ve beyaz kasa öne çıkar. İçindeki mavi tonları yenilikçi bir dokunuş eklerken gri renkteki kadran her kıyafetle uyum sağlamasına yardımcı olur.

Artık G-Shock serisinden bir saat seçmenin vakti geldi! Dilerseniz ersasaat.com.tr adresinden %100 orijinal saatleri ücretsiz kargo özelliği ile hemen satın alabilirsiniz.

Şimdi gelelim o güzel sözlere.

saat hediye notu

Sevgiliye Saat Hediyesi ile İlgili Sözler

Sevgilinize saat alırken onu ne kadar çok sevdiğinizi ekleyebileceğiniz küçük bir not hediyenize yeni bir anlam katacaktır. Saat hediye ederken yazılacak not konusunda birkaç örnek paylaşıyoruz.

Zaman seninle çok daha güzel ilerliyor…

Seni zamansız bir şekilde seviyorum.

Hiçbir “zaman” ayrılmayalım diye…

Hayatımda geçirdiğim en güzel anlar hep seninle!

Seni o kadar çok seviyorum ki “zaman” duruyor.

Her saniyeyi birlikte yaşamamız dileğimle…

Sana olan sevgim zamanın da ötesinde.

Her saniye, her dakika, her saat seni daha çok seviyorum.

Birbirimizi zamansız tanıdık ama “zaman”la her şey çok daha güzel olacak. Seni seviyorum.

Replika saat nedir, sahte saat nasıl anlaşılır? Bu soruları özellikle saat almadan önce sıklıkla sorulduğunu duyarsınız. Çünkü saat, pek çok diğer aksesuar gibi sahtesi yapılabilen ve orijinal fiyatına satılmaya çalışan aksesuarlardan bir tanesidir.

Öncelikle replika saat nedir, size bunu anlatalım. Replika saat, herhangi bir markanın neredeyse tıpa tıp aynı şekilde üretilmiş sahte saatlerdir. Bu replika saatler bazen o kadar iyi bir şekilde tasarlanır ve yapılır ki neredeyse orijinalinden ayırmak imkansız hale gelir. Bu yüzden saat alırken dikkat etmeniz gereken hususların yanı sıra saatinizi nereden aldığınız da çok önemli bir konudur.

replika saat nedir

Sahte Saat Nasıl Anlaşılır?

Sahte saati anlamanın pek çok yolu vardır. Bu yöntemleri kısaca anlatmak ve daha sonrasında da size saati nereden alabileceğinizi göstermek isteriz. Sahte saati anlamının ilk yöntemi saatin görünüşüdür. Her ne kadar mükemmel iyi seviyede replika saat üretiliyor olsa da almak istediğiniz saatin hangi özelliklere sahip olduğunu mutlaka kontrol etmeniz gerekmektedir.

Örneğin satın almak istediğiniz saatin alametifarikası olarak görülen bazı özellikleri satın almak üzere olduğunuz saatte mutlaka aramalısınız. Bu bazen bir işaret, bazen bir logo, bazen kadrandaki küçük bir detaydır.

Bunun yanı sıra saat, özel işçilik gerektiren ve harika bir şekilde bir araya getirilmiş, neredeyse kusursuz bir parçadır. Elinizi saatin üzerinde gezdirdiğinizde kusursuz bir akışkanlık görmeniz gerekir. Eğer elinizde kıymık, oturmamış parça vb. gibi doğru olmayan bir durum hissederseniz bu saatin orijinalliğini mutlaka sorgulamalısınız.

Gelelim ses konusuna. Saat, bildiğiniz gibi işlediği sürece harika bir sese sahiptir. Bu ses ardı ardına tik ve tak seslerinin duyulmasıyla oluşur. Satın almak istediğiniz saatin orijinal bir saat olduğunu anlamak istiyorsanız kulağınızı ona yaklaştırın ve iyice dinleyin. Herhangi bir aksama, tekrar ya da kulağınıza kötü gelecek küçücük bir detay dahi olmamalı. Bunun tam tersi, saatinizdeki ses sizi büyüleyecek kadar ardışık ve doğru olmalıdır.

sahte saat nasıl anlaşılır

Peki dijital bir saat alıyorsanız ve saatin sesini duyamayacak durumdaysanız? O noktada saatinizi satın aldığınız yerin önemi devreye giriyor.

Aslında tüm bu sorunları yaşamamak ve kendi kalite kontrolünüzü yapmak durumunda kalmamak adına yapmanız gereken en temel şey saatinizi güvenebileceğiniz, %100 orijinal saatler sattığınız bir yeri tercih etmektir. Burada tabii ki önerimiz ersasaat.com.tr olacaktır. Casio Saat'in Türkiye’deki tek distribütörü olan Ersa Saat’te aldığınız her ürün %100 orijinal olmasının yanı sıra garanti belgesi ile teslim edilir.

Aynı zamanda yetkili teknik servisleri ile birlikte saatinizde yaşayacağınız herhangi bir sorunda dahi her zaman yanınızda olacak şekilde çalışırlar.

Casio’nun G-Shock serisinden bir saat kendinize almak istediğinizde, özellikle tasarımı ve fonksiyonelliği ile sizi baştan çıkarabilecek Casio G-Shock GWN-1000-2ADR gibi bir modeli ücretsiz ve hızlı kargo, güvenli alışveriş ve sorunsuz iade ve değişim sistemi ile alabilmek için Ersa Saat’i tercih edebilirsiniz.

Böylece replika saat nedir, sahte saat nasıl anlaşılır, sahte saati anlama yöntemleri nelerdir gibi soruları aklınızda tutmanıza gerek kalmayacaktır. 

Saat kordonları saate karakteristik özelliğini katan, onlara yeni bir anlam yükleyen, kullanan kişi içinse yeni bir tarz tamamlayıcı olarak görev alan parçalardır. Saat kordon çeşitleri en temelde üçe ayrılır.

Saat kordonları aslında bir saatin en büyük tamamlayıcısıdır. Çünkü büyük bir işçiliğin tamamlandığı gövdesine bağlı olarak saati saat yapan bu elementler aynı zamanda kullanıcının da tarzını yansıtmasına yardımcı olur. Saat kayış çeşitleri bahsettiğimiz gibi temelde üçe ayrılır, bu kordonlar sırasıyla şu şekildedir: silikon kordonlar, deri kordonlar ve çelik kordonlar.

Şimdi sırasıyla bu farklı kordonları sizlere açıklayalım ve en iyi örnekleri ile tamamlayalım.

saat kayış çeşitleri

Saat Kayış Çeşitleri Kategorisinde İlk Tercih: Silikon Kayışlar

Silikon kayışlar, daha çok spor bir tarzı bütünleyen parçalardır. Casio’nun özellikle sıklıkla kullandığı, neredeyse saatlerinin büyük bir çoğunluğunda görebildiğimiz, kullanışlılığı ve sportif duruşu ortaya çıkaran kayışlar dayanıklılığı ile de öne çıkar.

Silikon kordonların sıklıkla kullanıldığı saat serisi olarak G-Shock’ı söyleyebiliriz. G-Shock serisinde silikon kayışların neredeyse her rengini görebiliriz. Beyaz, neon renkler, kahverengi ya da bordo tonları sıklıkla karşımıza çıkar. Tabii ki siyah, gri ve koyu lacivert tonlarını da sıklıkla görmek muhtemel.

Peki neden silikon kayış tercih edilmeli? Eğer saat kullanırken bakım konusunda kendinize güvenmiyor, uzun soluklu bir saat peşinde koşuyorsanız, dayanıklılık sizin için ön plandaysa tercihinizi silikon kayışlardan yana kullanabilirsiniz. Örneğin Casio G-Shock GR-B100WLP-7ADR saat tam aradığınız saat olabilir!

Saat Kordon Çeşitlerinde İkinci Tercih: Çelik Kayışlar

Çelik kayışlar daha çok smart-casual olarak adlandırılabilecek giyim tarzına uygun kayışlardır. Spor giyim tarzı ile bütünlenebilen bu kayışlar klasik saat duruşunu mükemmel bir şekilde tamamlar. Casio’nun klasik serisinde de sıklıkla kullandığı çelik kayışlar yine dayanıklılığın ön plana çıktığı kayışlardır.

Özellikle çelik detaylar ile bütünleşmiş saat gövde ve kadranlarını mükemmel bir şekilde tamamlayan çelik kordonlar açık gri, koyu gri, altın sarısı detayları ve siyah olarak karşımıza çıkar. Çelik kayışlı saat almayı düşünüyorsanız işte bu sebeplerden dolayı doğru seçimi yapmışsınız demektir.

çelik kayışlı saat

Saat Kayış Çeşitleri Kategorisinde Üçüncü Tercih: Deri Kayışlar

Deri kayışlar ise şıklığın son noktası. Profesyonel hayatta kendine yer edinen, tarzını her girdiği toplantıda belli eden, klasik duruşundan ödün vermeyenler için deri kayışlar vazgeçilmez parçalar olarak karşımıza çıkıyor. Geniş renk seçeneğinin bulunduğu deri kayışlı saatlerde aynı zamanda kayışların da kendine has bir dokusu ve tasarımı var. Bazen timsah derisine yakın bir tasarımla karşımıza çıkan bu kordonlarda bazense oldukça yumuşak bir doku ile karşılaşmak mümkün.

Saat kadranı ile mükemmel bir bütünlük sağlayan deri kordonlu saat arıyorsanız yine Casio’nun farklı serilerine bakabilirsiniz. Casio MTP serisinde yer alan ve özellikle takım elbise ile harika bir uyum sağlayan bu kordon seçeneklere bakarken aklınız karışacak. Ancak eminiz ki sizi kalbinizden vuracak bir saat mutlaka olacak!

Kimisi için vazgeçilmez bir aksesuar kimisi için sadece zamanla bağı sağlamlaştıran saatleri satın alırken bazen dikkat etmemiz gereken noktaları unuturuz. Ancak doğru saati almak için dikkat kesilmemiz gerekir. Saat alırken nelere dikkat etmeliyiz, kaliteli saat nasıl anlaşılır? Sizin için anlatıyoruz. Saat satın almaya karar verdiğinizde öncelikle model ve marka seçimini yapmak istersiniz. Bu nedenle birden fazla saati bir arada görebileceğiniz, kendi tarzınıza en yakın olduğunu düşündüğünüz saatleri listeler, sırasıyla incelersiniz. Bunu aşamada saati nereden aldığınız önemli değildir çünkü öncelikle saatin markası ve modeline karar vermeli, hatta sizde nasıl duracağını düşünmelisiniz.

Bu seçim süreci bazen çok kısa bazen de çok uzun sürebilir ancak gün sonunda doğru saati almak üzere olduğunuzu bilmek istersiniz. İşte tam o noktada aklınıza yeni bir soru gelir:

saat alırken neye dikkat etmeliyiz

Kaliteli Saat Nasıl Anlaşılır?

Bu soru iyi bir saat alıp almadığınızın en temel sorusudur. Çünkü bildiğiniz ya da tahmin edebileceğiniz üzere saat, replikası sık sık üretilen, sahte olmasına rağmen orijinal olarak pazarlanabilen aksesuardan bir tanesi. Sevdiğiniz saat için ödeyeceğiniz ücretin aslında orijinal ve kaliteli bir saate değil de replika bir ürüne gideceğini düşündüğünüzde ise bu konuda biraz ümitsizliğe kapılabilirsiniz.

Ancak merak etmeyin. Sizinle saat alırken nelere dikkat edilmeli ve kaliteli saat nasıl anlaşılır sorularının cevabını paylaşmak için buradayız.

Adım 1: Saatin kaplama kalitesi her şeyi anlatır

Saatinizde kullanılan malzeme oldukça önemli. Kaliteli bir saatte herhangi bir pürüz olmaz, kusursuz bir şekilde bitişi hissedersiniz. Parmağınızı saatin üzerinde gezdirdiğinizde tasarımı dışında hissedeceğiniz tek şey malzeme kalitesi (bazen ağırlığı, bazen hafifliği ancak genel olarak kusursuzluğu) olacaktır.

Adım 2: Camı kusursuz bir şekildedir

Sahte ya da kalitesiz saatlerde cam kalitesinin düşük olduğunu, bazen camda dalgalanma yaşandığını, bazen ise camın üzerinde çizikler olduğunu görürsünüz. Bunların hepsini incelemeli, saatinizin camının da dokunduğunuzda ve baktığınızda herhangi bir hataya sahip olmadığını görmelisiniz.

Adım 3: Mükemmel bir işleyişe sahiptir

Bir saati tasarım özelliklerinin dışında kusursuz hale getirecek tek nokta kusursuz bir şekilde çalışmasıdır. Kaliteli bir saat alırken duymanız ya da duymamanız gereken sesi bilirsiniz. Buna bağlı olarak kulağınıza yaklaştırdığınızda bazen mükemmel bir sessizlik bazen de ince bir tik-tak sesi duyarsınız.

saat alırken

Adım 4: Doğru üretici / distribütörden alınmıştır

Kaliteli saat nasıl anlaşılır ya da saat alırken nelere dikkat etmeli sorularını aklınızdan tamamen silecek bir seçenek de doğru üreticiden saat almak olacaktır. Casio’nun Türkiye’deki tek distribütörü olan Ersa Saat’ten aldığınız saatler %100 orijinal oldukları için daima kaliteli saate ulaşıyor olacaksınız.

Aynı zamanda binlerce saat, farklı renkler ve modeller de hızlıca listeleyebileceğiniz şekilde. Örneğin erkekler için Casio Edifice EFV-570P-1AVUDF modeline baktığınızda silikon kayışındaki işçilik, çelik kasasındaki mükemmel bitişi görebilirsiniz. 

Yine aynı şekilde Casio Edifice EFV-570L-2AVUDF modelinde de gerçek deri ve çeliğin uyumuna tanık olursunuz. 

Kadın saatlerinde de harika alternatifler mevcut. Örneğin Casio BabyG BLX-560 serisi farklı renk seçenekleri ile de gönlünüzü kazanmaya hazır. Mavi, su yeşili, ve beyaz renk seçeneklerinin olduğu, plastik kasa ve silikon kayışın bir araya geldiği; alarm, aydınlatma, darbelere dayanıklılık, Dünya saatleri, gel git göstergesi, kronometre, sessizlik fonksiyonu ve ve takvim özellikleri de ihtiyacınız olan her şeyi karşılamaya hazır. 

İyi bir saate sahip olduğunuzda ve saat bakımı doğru bir şekilde yapıldığında saatinizi nesilden nesile aktarabilirsiniz. Ancak saat bakımı bazen sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Hangi tür saate nasıl bakacağınız değişkenlik göstermekle birlikte mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı konuları da sizlerle paylaşacağız.  

Saatinizin bakımını en temelde siz yapabilirsiniz ancak bazı zamanlarda her şeyin yolunda olup olmadığını görmek için tıpkı kişisel check-up gibi saatinizin de check-up’ı olması gerektiğini unutmayın.   Hazırsanız saat bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gibi soruların cevaplarını vermeye başlayalım.  

saat bakımı nasıl yapılır

Saat Bakımı Nasıl Yapılır?

Saatinizin türünü çok iyi bilin: Öncelikle saatiniz hangi tür olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sahip olduğunuz saat bir mekanik saat mı yoksa quartz saat mi? İkisinin de birbirinden farklı bakımları olacağını tahmin edersiniz. Mekanik saat daha kısa sürede bakım yapılması gereken bir saatken quartz saat sizi daha uzun sürede bakıma girer. Quartz saatlerin bakımı daha az olacağı için sık sık saatçiye gitmeniz gerekmeyecektir ancak pili dahi değiştirilmesi gerekse saatçinin yolunu tutmanız sizin için en iyi alternatif. Çünkü hassas bir yapıya sahip olduğu için pil değiştirme işi dahi bilen ellerde yapılmalıdır.  

Diğer taraftan mekanik saatlerin bakımı daha sık yapılmalıdır. 3 ya da 5 yıl aralıklarla temizliği gerçekleştirilmeli, aksamları tekrar pürüzsüz bir şekilde çalışır hale getirilmelidir. Bunu da yine yapabilecek olan kişi konusunda uzman olmalıdır.   Eğer garantili bir saati kendiniz açmaya ve temizlemeye çalışırsınız yetkili garanti bayisi bu andan itibaren size destek olamayabilir. Bu nedenle saatlerinizi her zaman bilen ellere bırakmayı unutmayın.  

Günlük rutin oluşturun: Saatinizin temel bakımı için uzun aralıklar gerektirse de çizilme, hasar görme sorunlarına karşı günlük gerçekleştireceğiniz temizlik ve bakım ondan çok daha uzun süre faydalanmanıza yardımcı olacaktır. Her gün saatinizi çıkardıktan sonra temiz ve yumuşak bir bezle silin. Kordonunu ise kordon türüne göre temizlemeyi unutmayın. Kullandığınız bezin saat camını çizmemesine de özen gösterin. Daha önce saat camı çeşitleri konusunda yazdığımız gibi ağartıcı ürünler ise asla kullanmayın. 

saat bakımı nasıl olur

Suya dayanıklılık konusuna dikkat edin: Saatinizin suya dayanıklı saat oluşu su geçirmez olduğu anlamına gelmemektedir. Bu farkın önemli bir kriter olduğunu asla unutmayın. Bu nedenle saatinizi önerilen derinliklerden sonra kullanmamaya ve hatta mümkünse su ile temas ettirmemeye çalışın.   Belirli basınç altında saatinizin suya dayanıklılığı ortadan kalkacak ve saatinizin bozulmasına yol açacaktır.

Mekanik saatinizi kurmayı unutmayın: Mekanik saatler hassas yapıları ve özel çalışma sistemleri ile kurma gerektirir. Bu nedenle saatinizi belirli aralıklarla kurarak mükemmel şekilde çalışmasına yardımcı olmanız gerekmektedir. Ancak çok sıkı kurmak aksamları zorlayacağı için her gün aynı saatte sarmaya ve saatinizden direnç hissettiğinizde bırakmaya özen gösterin.

Yetkili servisinizi tanıyın, ona güvenin: Saatinizi iyi ellere teslim etmeniz gerektiği çok aşikar bir konu. İyi bir yetkili servis ile iletişime geçerek saatinize dair detaylı bilgi alın. Nelerin değişmesi gerektiğini, ne kadar süreceğini, neler yapmanız gerektiğini tek tek öğrenin. Eğer verilen bilgiler size yeterli gelirse saatinizi bu yetkili servise verin. Sonrasında ise aynı yetkili servis ile bakım sürecini yürütmeyi tercih edin. Bunun nedeni saatinizin geçmişini bileceğinden ötürü yetkili servisin çok daha iyi bir şekilde sonuç almanıza yardımcı olması olacaktır.  

Saatinizi doğru şekilde saklayın: Saatinizi çok daha uzun süre yanınızdan ayırmak istemiyorsanız onu kullanırken gösterdiğiniz ilgi ve dikkati saklarken de göstermelisiniz. Tozun ve nemin yoğun olduğu alanlarda saatinizin aksamlarına zarar verebilir, tozlar yapışabilir ve istenmeyen sonuçlar elde edilebilir. Bu nedenle kuru ve temiz bir yerde, mümkünse kutusunun içinde saklayın ancak saatinizi her gün mutlaka takmayı unutmayın. Özellikle kol hareketi ile çalışan saatlerin sizin enerjinize ihtiyacı olduğunu unutmayın

Sizlerle daha önceki yazımızda "Mekanik saat nedir?" sorusunun cevabını paylaşmıştık. Şimdi sıra “Quartz saat nedir, quartz saat ne demektir?” gibi soruları cevaplamakta. Quartz saat aslında bir diğer deyişle pilli saat, sanayi devriminden sonra hayatımıza giren bir saat türüdür. Mekanik saatin aksine enerjisini pilden alır. Okunuşunu “kuvars” olarak söyleyebileceğimiz bu saatleri biraz daha yakından tanıyalım.

quartz saat nedir

Quartz Saat Nedir?

Mekanik saatlerin aksine quartz saatler daha önce de dediğimiz gibi pil gücü ile çalışır. Bu pil saatin içerisinde çok ufak bir elektrik akımı gerçekleştirir. Hatırlayacağınız gibi mekanik saatlerde her şey analog bir şekilde gerçekleşiyor ve çarkları sarkaç görevi gören balans çarkı döndürüyordu. Bu saatlerde ise iş tamamen pile ve kuvars taşına kalıyor. Aslında adını bu nedenle kuvarstan alıyor. Saatin pilini değiştirmeden birkaç yıl rahatlıkla kullanabileceğiniz kuvars saatler bir bakıma sarkaçlı ve balans çarklı saatlerden çok daha doğru diyebiliriz çünkü yerçekimine bağlı olarak dahi bazen farklı saatleri gösterebilen mekanik saatlere göre kuvarslar daha dakik, daha doğru ve mükemmeldir. İçinde saniyeyi, dakikayı ve saati sayan çark sistemi, akrep ve yelkovan gibi temel saat unsurlarına sahip olmasına rağmen çarkların hareketliliği küçük bir kuvars kristali ile gerçekleşir. Bu sayede yerçekimi gibi dış faktörler saatte sapmaya neden olmaz. İsterseniz Everest Dağı’na tırmanın isterseniz de denizde olun. :)

Kuvars Saat Parçaları Nelerdir?

Tüm parçalarını şu sıralama ile sayabiliriz:

- Pil
- Elektrik adımlı motor
- Mikroçip
- Diğer tüm parçaları ve mikroçipi bağlayan devre
- Kuvars kristal osilatörü
- Saat ayarlama vidası
- Saniye, dakika ve saat dişlileri
- Orta şaft

quartz saat nasıl çalışır

Mükemmelliği Doğanın İçinde Saklı

Casio Edifice Saat Quartz ya da Türkçe adıyla kuvars her ne kadar çok sofistike bir isim olarak kulağımıza gelse de aslında doğada çokça bulunabilen bir mineral. Hiç merak etmeyin, kuvarsı pek çok taşın üzerinde ve hatta kumun içinde bulabilirsiniz. Bu nedenle kuvars saatlerin sıklıkla üretilmesi bizi şaşırtmamalı. Bir diğer önemli nokta ise kuvarsın pizoelektrik özelliğe sahip olmasıdır. Bu özelliği şöyle açıklayabiliriz: Eğer bir kuvars taşını elinize alır ve sıkarsanız minicik bir elektrik üretir. Bu elektrik akımı üretme özelliği sayesinde kendi değerine değer katar. Tabii özelliği yalnızca bununla bitmez. Eğer kuvars taşına elektrik akımı verirseniz mükemmel frekansta titreme özelliğine sahiptir. Bu sayede her saniye her seferinde hep aynı sayıda titrer. Kuvars saatin içindeki pil kuvars kristaline elektrik iletir. Bu sayede kuvars kristali her saniye 32768 kez ileri geri hareket eder. Her seferinde bu mükemmellikte çalışır. Devre her bir titremeyi sayar ve LCD ekrana ya da akrep ve yelkovana dönebilmesi / hareket edebilmesi için güç gönderir. Bu sayede kolunuzun üzerinde saat tik - tak, tik - tak diye çalışır.

Quartz Saat Fiyatları

Quartz saat bayan ya da quartz saat erkek modelleri her markaya göre değişiklik göstermektedir. Bazı markalar özellikle dijital görünümü sahiplenirken bazı markalar analog görünüme daha çok değer verir. Quartz saat fiyatları da tıpkı modeller gibi değişiklik göstermektedir. Ancak size önerebileceğimiz 2 harika quartz saat mevcut. Aşağıdaki linklere tıklayarak detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Sizin için önerdiğimiz saatlerden ilki gri renkte, kolunuzdan çıkarmak istemeyeceğiniz Casio MTP model quartz saat. Detaylı incelemek için: Casio MTP-1374D-1AVDF İkinci önerimiz ise kahverengi ve lacivertin mükemmel uyumunu bir arada tutan Casio EFR model quartz saat. Detaylı incelemek için: Casio EFR-552GL-2AVUDF KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet KaydetKaydet